ایستگاه خبر

راه‌اندازی توکن حکم‌رانی Uniswap، استاندارد جدیدی در مالی غیرمتمرکز معرفی کرد

به گزارش مجله خبری Decrypt، صرافی غیرمتمرکز Uniswap توکن حکم‌رانی غیرمتمرکز خود، UNI، را را‌ه‌اندازی و توزیع کرد. حالا این توکن یکی از گسترده‌ترین توکن‌های توزیع‌شده در صنعت مالی غیرمتمرکز است.

صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم Uniswap که این روز‌ها محبوبیت روزافزونی دارد توکن حکم‌رانی خود را راه‌اندازی کرد. این صرافی در روز چهارشنبه، دقایقی بعد از ساعت ۸ شب، ۴۰۰ عدد توکن UNI را به هر آدرس کیف پولی که تا قبل از ۱ سپتامبر با این پروتوکل هر گونه تعاملی داشته، تخصیص داد.

توکن حکم‌رانی اساسا یک دارایی دیجیتال است که به دارندگان این امکان را می‌دهد برای تصمیمات اثرگذار بر آینده پروتوکل رأی دهند. همچنین آن‌ها می‌توانند از این توکن‌ها استفاده کرده و از طریق طرح استخراج نقدینگی معروف، زراعت بازده، بهره کسب کنند.

این ۴۰۰ توکن که توسط صرافی Uniswap توزیع شده در حال حاضر بیش از ۱۲۰۰ دلار ارزش دارد. این یک سود بادآورده برای هزاران کاربر است که از اولین پذیرندگان این بستر معاملاتی غیرمتمرکز بوده‌اند. در واقع این یک حرکت محوری در سرآغاز منظومه‌ی حکم‌رانی غیرمتمرکز به حساب می‌آید. با این اقدام، صرافی Uniswap، بزرگترین صرافی غیرمتمرکز در صنعت دیفای، جایگاه خود را تثبیت کرد و تبدیل به قلب تپنده این صنعت شد.

نقدینگی بیشتر در کنار گسترش جامعه و اکوسیستم

بنا بر گفته این صرافی، از زمان راه‌اندازی این پروتوکل تاکنون ۲۵۰ هزار آدرس اتریوم مختلف در آن مامله کرده‌اند که حالا همه‌ی آن افراد در آینده‌ی این محصول سهمی دارند. گفته شده است که می‌توانند به صورت آنی از خود Uniswap استفاده کنند تا دارایی خود را به هر توکن ERC-20 که ترجیح می‌دهند تبدیل کنند.

بیش از ۶۶ میلیون از این ۱۰۰ میلیون توکن که برای هر گونه استفاده ساده از پروتوکل توزیع می‌شوند، مطالبه شده‌اند. کل این ۱۰۰ میلیون فقط ده درصد از عرضه کل هستند. در کل یک میلیارد توکن UNI صادر می‌شود؛ ۶۰ درصد به صورد تدریجی در جامعه Uniswap توزیع می‌شود (شامل همین ۱۰۰ میلیون برای پذیرندگان اولیه)، ۴۰ درصد باقیمانده نیز به اعضای تیم، سرمایه‌گذاران و مشاوران پروژه اختصاص می‌یابد.

این صرافی همچنین پاداش استخراج نقدینگی را آغاز می‌کند که برای تأمین‌کنندگان نقدینگی در استخر‌های WBTC و کوین‌های پایدار USDT، USDC و DAI در ازای اتریوم در نظر گرفته شده است. کاربرانی که توکن‌های ذکر شده را در استخر‌های نقدینگی Uniswap وارد کنند، توکن حکم‌رانی UNI را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. این برنامه از اکتبر آغاز می‌شود و در طی دو ماه روزانه ۸۳۳۳۳ توکن را به صورت نسبی بین تأمین‌کنندگان نقدینگی در این استخر‌ها توزیع می‌کند.

نوآوری در توزیع UNI در این واقیت نهفته است که این توکن‌ها تنها به سفته‌باز‌ها و معامله‌گران نرسیده بلکه به کاربران واقعی نیز اختصاص یافته است. با این حرکت تدریجی و ثابت‌شده به سمت عدم تمرکز واقعی، این صرافی غیرمتمرکز خود را از دست قانون‌گذار دور نگه داشته و یک مانور قاطعانه را در مقابل نگاه موشکافانه SEC به نمایش گذاشته است.

پیشتاز در مالی غیرمتمرکز

بنا بر داده‌های CoinGecko ارزش بازاری ضمنی این پروژه ۳.۷ میلیارد دلار است و بنا بر داده‌های DeFi Pulse معادل ۸۲۹ میلیون دلار دارایی رمزارزی در تعهد این پروتوکل قرار دارند. ارزش کل دارایی‌های قفل شده در Uniswap، طی ۲۴ سات گذشته ۷.۲۲ درصد رشد کرده در حالی همین رقم برای رقیب آن‌ها یعنی سوشی سوآپ، ۱۴.۲۸ درصد کاهش یافته است.

توکن UNI، حکم‌رانی توزیع‌شده را برای پیشتاز بی چون و چرا در صرافی‌های غیرمتمرکز اجرا می‌کند. این صرافی در این ماه بیش از ۱۰ میلیارد دلار معامله توکن را انجام داده و بیش از ۶۰ درصد حجم صرافی‌های غیرمتمرکز را در هفت روز گذشته به خود اختصاص داده است.

صرافی‌های متمرکز بزرگ مثل بایننس و Coinbase تنها پس از گذشت چند ساعت از راه‌اندازی، توکن UNI را لیست کردند. به علاوه OKEx یک مجموعه کامل از ابزار معامله مثل معامله آنی، مارجین، سوآپ، و سوآپ بدون سررسید را برای توکن UNI ارائه داده است.

بیشتر بخوانیم: مقدمه ای بر صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi)

https://coiniran.com/?p=41194
دکمه بازگشت به بالا