ایستگاه خبر

برکناری دو پیشوای مذهبی ترکیه ای در پی سرمایه گذاری در بیت کوین

بر اساس گزارشات محلی، دو پیشوای مذهبی اهل ترکیه به علت سرمایه گذاری در بیت کوین از مناصب خود برکنار گشتند. مقامات مذهبی ترکیه در نوامبر 2017، تصریح کرده اند که بیت کوین با اسلام سازگاری ندارد.

به گزارش کوین ایران و به نقل از خبرگزاری news.bitcoin، دو مقام مذهبی شهر Zonguldak کشور ترکیه توسط اداره امور دیانت ترکیه اخراج شدند. Mecit K و Satilimis B، به دنبال یک سری تحقیقات از سوی این اداره که مدعی شده بود این دو در بیت کوین سرمایه گذاری کرده اند، از مناصب خود برکنار شدند.

لازم به ذکر است که Mecit K به عنوان امام جماعت یکی از مساجد مرکز شهر Zonguldak، و Satilimis B نیز با همین عنوان، در یکی از روستا های اطراف این شهر مشغول به کار بوده است. هر دوی این افراد درخواست داده اند که یک مقام قضایی به حل این مشکل بپردازد.

تقاضای فرجام خواهی در رابطه با سرمایه گذاری دو مقام مذهبی ترکیه در بیت کوین

تقاضای فرجام خواهی در رابطه با سرمایه گذاری دو مقام مذهبی ترکیه در بیت کوین
Two turkish imams fired allegedly investing bitcoin/ Source

بر اساس یک گزارش، Mecit C ادعا کرده است که او تنها در بلاکچین سرمایه گذاری کرده است. او عنوان نموده است:

”من رابطه نزدیکی با بیت کوین ندارم. من حتی یک لیر را در بیت کوین سرمایه گذاری نکرده ام. من هیچ ارتباطی با بیت کوین ندارم. من تنها در بلاکچین سرمایه گذاری کرده ام. عمل من، یک سرمایه گذاری مشروع و قانونی است.“

او ضمن مطرح نمودن این موضوع که این تحقیقات، اولین سری از تحقیقات پیرامون نوع سرمایه گذاری او نبوده است، تصریح کرد:

”در سال 2016 یک تحقیق در این رابطه به اجرا درآمد که در آن کلیه شواهد برای بررسی، در اختیار دادگاه قرار گرفت و سپس در نهایت پرونده مختومه شد. در سال 2017 یک تحقیق مجدداً در همین رابطه انجام شد. در نهایت عدالت حکم خود را صادر خواهد کرد.“

انکار کلیات موضوع توسط Satilimis

در مقابل، Satilimis ادعای بی گناهی کامل کرده است. او مدعی شده است که هیچ آشنایی با بیت کوین ندارد و حتی نمی داند که بیت کوین چیست. Satilimis در بیانیه خود ادعا کرده است که اخیراً کسب و کار فروش جواهرات همسر او قربانی نوعی کلاه برداری شده است.

مخالفت سازمان دیانت با بیت کوین در 2017

در اواخر سال گذشته، اولین بار گزارش شد که اداره امور مذهبی (دیانت) ترکیه اعلام کرد که استفاده از رمزارز ها مجاز نمی باشد.

روزنامه Manifesto به نقل از شورای عالی امور مذهبی به این صورت نتیجه گیری کرده است: استفاده از هر نوع پولی که عموماً به عنوان معیاری برای مبادله یا یک ارزش در بین کاربران در نظر گرفته شود و همچنین برای کاربران یک منبع قابل اعتماد باشد مجاز است.

مسئله مهم در این مورد این است که وسیله تبادلات که عموماً به عنوان پول شناخته می شوند، ماهیتا به عنوان وسیله ای برای فریب دادن نیست؛ به این معنی که در چارچوب ایجاد، در مراحل انتشار و در ماهیت سیگنال دهی، به عنوان یک ابزار فریبنده منجر به غنی شدن یک بخش خاص به طور ناعادلانه، استفاده نمی شود.

استفاده از هر یک از ارز های رمزنگاری شده ی دیجیتال که در سال های اخیر ظهور کرده اند، بایستی از دیدگاه اصول کلی مورد بررسی قرار گیرند. بر همین اساس، به علت عدم اطمینان و تردیدی که در ماهیت آن وجود دارد، خطر سوء استفاده و کلاه برداری از طریق آن وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

قانونی سازی رمزارز ها در سال 2018

گام های ارمنستان در به رسمیت شناختن استخراج رمزارز ها

منبع

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا