ایستگاه خبر

آیا پولکادات تهدیدی برای شبکه اتریوم به حساب می‌آید؟

در حالی که برخی به پیشرفت شبکه اتریوم خوشبین و از انتقال آن به اتریوم ۲.۰ خوشحال‌اند، اما برخی دیگر چندان راضی نشده‌اند و به مواردی که شبکه اتریوم را تهدید می‌کند، می‌پردازند. در حقیقت، از نظر تعداد زیادی از افراد، زنجیره هوشمند بایننس و سولانا بر «سرریز فعالیت» در اتریوم سرمایه‌گذاری می‌کنند.

آیا این دو پروژه تهدیدی برای شبکه اتریوم هستند؟

با توجه به نظرات میک توماینو از ۱confirmation، پاسخ منفی است زیرا همه آن‌ها کپی‌های شبکه‌ی اتریوم و تلاشی برای انجام بهتر آن‌اند. او افزود، اتریوم بالاترین پتانسیل را دارد که در بلندمدت در قامت برنده نهایی ظاهر شود.

حالا ممکن است چنین باشد، اما به این معنا نیست که اتریوم بدون رقیب باشد. در نسخه اخیر پادکست Unchained، توماینو نماینده و مدیر صندوقی که طرفدار پروپاقرص اتریوم است به همین نکته اشاره کرد:

«بلاکچین‌‌هایی مانند پولکادات و کاسماس توسعه‌دهندگان جدیدی را وارد کار کرده‌اند و امکان استفاده از موارد جدیدی را که در حال حاضر شبکه‌ اتریوم به سادگی نمی‌تواند عرضه کند، به وجود آورده‌اند.»

به گفته توماینو، در رویکرد پولکادات حاکمیت بسیار ناچیز ارزیابی می‌شود. با وجود شورای ۱۲ نفره خود و حاکمیت غیر متمرکز مرتبط با آن، قرار است قدرت به دارندگان توکن‌ها اعطا شود که به ادعای او کاملاً در تضاد با به حداقل رساندن حاکمیت اتر بود.

«اتریوم، به طور مؤثر، همان حاکمیت بیت کوین را دارد و سرعت تکامل آن کند است.»

هنگامی که پولکادات برای اولین بار وارد بازی شد، برای بسیاری از افراد ورود آن به بازار را با از بین رفتن اتریوم برابر می‌دانستند. در حالی که افرادی مانند توماینو به سرعت اظهار کردند که وجود پولکادات بیش از رقابت منجر به همکاری می‌شود.

انتظار می‌رود استقرار پولکادات چند-پارا-چینی و بعدها، ادغام قرارداد هوشمند و عملکرد ماشین مجازی، به آن کمک کند تا خصوصاً در فضای DeFi با شبکه اتریوم رقابت کند. این واقعیت که پولکادات به جای سالیدیتی (Solidity) با جاوا اسکریپت و راست (Rust) کار می‌کند توسعه‌دهندگان را جذب خود کرده است.

نکته قابل ذکر این است که همه نسبت به اعتبار پولکادات خیلی خوشبین نیستند، به ویژه در زمینه حاکمیت. Ashwath Balakrishnan تحلیلگر دلفی دیجیتال یکی از آنهاست:

«طراحی $ DOT ظریف است و مسائل مقیاس‌پذیری را به خوبی مورد توجه قرار می‌دهد. اما چند علامت سؤال وجود دارد:
حاکمبت آن-چین اثبات‌نشده و جوان است. Decred و Tezos هم مدتی بر حاکمیت آن-چین پافشاری کردند اما نتیجه به قدری موفقیت‌آمیز نبود که طرفداران انتظارش را داشتند.»

 

پیشنهاد مطالعه: پولکادات چیست (Polkadot)؟ + ویدیو

 

Source

https://coiniran.com/?p=45922
دکمه بازگشت به بالا