ایستگاه خبر

کمبود عرضه، عامل اصلی صعود قیمت بیتکوین

بر طبق گزارش Chainalysis، بیش از ۷۵ درصد از بیتکوین‌های استخراج‌شده نقدشونده نیستند و یا توسط سرمایه‌گذاران برای دوره‌های بلندمدت نگه‌داری می‌شوند. در همین حال خریداران جدید از جمله موسسات و شرکت‌ها به این بازار وارد شده‌اند. کاهش بیتکوین‌های موجود برای خرید، یعنی افزایش قیمت.

در پایان روز در بازار‌های آزاد، قیمت‌ها معمولا توسط دو عامل مشخص می‌شوند: عرضه و تقاضا. از این رو می‌توان گفت که افزایش قیمت بیتکوین از ۱۲ هزار دلار به ۱۸ هزار دلار در کمتر از یک ماه نتیجه‌ی تقاضای شدید در هنگام عرضه محدود است.

پژوهش تازه‌ای از شرکت تحلیلگری بلاکچین، Chainalysis نشان می‌دهد که در درجه اول این سرمایه‌گذاران نهادی و شرکتی مثل Square و MicroStrategy هستند که موجب این کمبود عرضه و افزایش قیمت شده‌اند. در حالی که با استخراج بیتکوین عرضه کل آن روز به روز در حال رشد است، مقدار واقعی موجود برای خرید بستگی دارد به تمایل دارندگان بیتکوین به فروش و معامله آن.

در حال حاضر، ۷۷ درصد از کل ۱۴.۸ میلیون عدد بیتکوین استخراج شده، در کیف پول‌هایی هستند که کمتر از ۲۵ درصد از بیتکوین‌هایی که تاکنون دریافت کرده‌اند را فروخته‌اند. این یعنی در مواجهه با فشار تقاضا، تنها ۳.۴ میلیون بیتکوین برای خریداران قابل دست‌یابی است.

در حالی که سرمایه‌گذاران نهادی و شرکتی با خرید بیتکوین و حفظ فشار تقاضا به بالا رفتن قیمت بیتکوین کمک می‌کند، از طرف دیگر سرمایه‌گذاران روزمره و خرد به تبعیت از این شرکت‌ها به این بازار هجوم می‌آورند. در ابتدای هفته، تعداد آدرس‌های بیتکوین جدید در هر روز نزدیک به ۲۵ هزار عدد بوده است.

این موضوع در کنار رویکرد بلندمدت سرمایه‌گذاران نهادی، منجر به افزایش تقاضا و کمبود عرضه شده است که به نظر می‌رسد دلیل اصلی این صعود قیمتی چشمگیر است.

بیشتر بخوانیم: بیت کوین چیست | راهنمای جامع + ویدیو

https://coiniran.com/?p=42131
دکمه بازگشت به بالا