آموزش بلاکچینبلاکچینمقالات بیت کوین

راه حل هایی برای تایید تراکنش های در انتظار تایید (قسمت دوم)

در این قسمت، راهکارهایی برای تایید تراکنش تایید نشده، بعد از ارسال را مرور می کنیم.

اگر تراکنشی را با کارمزد کمی فرستاده اید و حالا مدت هاست که در صف تراکنش های تایید نشده گیر کرده، باز هم می شود با استفاده از روش هایی تایید آنها را سرعت بخشید. با کوین ایران همراه باشید.

روش جایگزینی تراکنش با تراکنشی با کارمزد بالاتر (Opt-in Replace-by-fee)

راه حل هایی برای تایید تراکنش های در انتظار تایید (قسمت دوم)

آسان ترین روش تایید شدن تراکنش هایی که به دلیل کارمزد کم در صف تراکنش های تایید نشده قرار گرفته اند، استفاده از یک ویژگی به نام Opt-in Replace-by-fee (یا Opt-In RBF) می باشد. با کمک این ویژگی می توانید تراکنش خود را مجددا با کارمزد بیشتری ارسال کنید.

به طور عادی، زمانی که یک تراکنش دوبار در شبکه بیت‌کوین ارسال می شود، با اینکه کارمزد تراکنش دوم بیشتر است ولی باز هم از دید شبکه بیت‌کوین به عنوان یک تراکنش “دو بار مصرف (یا Double Spend)” در نظر گرفته شده و پذیرفته نمی شود.

ولی اگر در بار اول ارسال یک تراکنش از ویژگی Opt-In RBF استفاده کنید، به شبکه بیت‌کوین اعلام می شود که ممکن است همین تراکنش بعدا بار کارمزد بالاتری دوباره ارسال شود. در نتیجه اکثر گره های شبکه بیت‌کوین تراکنش های بعدی با کارمزد بیشتر را به عنوان تراکنش جایگزین تراکشن قبلی می پندارند؛ در نتیجه آن را از صف تراکنش های در حال انتظار بیرون کشیده و در بلاک ها اضافه می کنند.

البته ذکر این نکته نیز حایز اهمیت است که بسیاری از استخراج کنندگان هنوز هم از Opt-In RBF پشتیبانی نمی کنند؛ در نتیجه تراکنش های با این ویژگی ها در بلاک بعدی اضافه نمی کنند. ولی استخراج کنندگان زیادی از این ویژگی پشتیبانی می کنند و به همین دلیل در صورت در نظر گرفتن کارمزد مناسب، تراکنش شما نهایتا در یک یا دو بلاک بعدی اضافه می شوند.

ویژگی Opt-In RBF در حال حاضر متاسفانه تنها در ۲ کیف پول Electrum و GreenAddress در نظر گرفته شده است؛ اکثر کیف پول های متعارف بیت‌کوین از آن پشتیبانی نمی کنند. در این کیف پول ها نیز باید حتما قبل از ارسال تراکنش از بخش Setting برنامه، ویژگی Opt-In RBF را فعال کنید.

روش پرداخت کارمزد تراکنش پدر به وسیله تراکنش فرزند

اگر کیف پول شما از ویژگی Opt-In RBF پشتیبانی نمی کند باید به فکر استفاده از روش های پیچیده تری باشید.

روش دیگری که می تواند پرداخت های معلق شما را نجات دهد، پرداخت کارمزد تراکنش پدر به وسیله تراکنش فرزند یا Child Pays for Parent  (CPFP) می باشد. اگر بر روی تراکنش های خود این ویژگی را اعمال کنید، تراکنش پدر و تراکنش های فرزند آن همگی از دید استخراج کنندگان یک تراکنش واحد در نظر گرفته می شوند؛

در نتیجه کارمزد این تراکنش ترکیبی نیز مجموعی از کارمزدهای تمام تراکنش های موجود در آن محاسبه می شود. به همین دلیل اگر در تراکنش های فرزند، کارمزد زیادی را در نظر بگیرید، تمام تراکنش های آن مجموعه ( اعم از تراکنش پدر ) به راحتی تایید می شوند.

بدون اینکه وارد جزئیات دقیق چگونگی عملکرد بلاکچین شویم، جا دارد یادآوری کنیم که در هر تراکنش بیت‌کوین، علاوه بر مبلغی که به کیف پول دریافت کننده فرستاده می شود، باقی مانده مبلغ تراکنش نیز دوباره به کیف پول فرستنده بر می گردد. (درست مانند وقتی که با اسکناسی با ارزش، جنس ارزانی را می خرید و باقی مانده پول را دریافت می کنید). بدیهی است که این مبلغ باقی مانده را در تراکنش های بعدی می توانید دوباره خرج کنید.

نحوه کار روش پرداخت کارمزد تراکنش پدر به وسیله تراکنش فرزند

بسیاری از کیف پول ها حتی زمانی که تراکنش شما تایید کامل نشده است، به شما اجازه می دهند تا مبلغ باقی مانده آن را خرج کنید. به همین دلیل روش جالبی که می توانید استفاده کنید به این صورت است:

هنگامی که هنوز تراکنش با کارمزد کم شما در حالت تایید نشده باقی مانده، آن را این بار با کارمزد بالاتری به خود ارسال کنید. کامپیوترهای استخراج کننده این دو تراکنش را به صورت یک تراکنش واحد در نظر گرفته و به دلیل کارمزد بالای تراکنش دوم، کارمزد این تراکنش واحد را بالا در نظر گرفته و آن را به سرعت در بلاک بعدی اضافه می کنند.

بسیاری از کیف پول ها به شما اجازه نمی دهند تا خودتان انتخاب کنید که پرداخت بعدی تان با باقی مانده کدام یک از تراکنش های قبلی پرداخت شود. در این صورت تنها راه چاره اینست که کلیه موجودی کیف پول خود را دوباره به آدرس خود ارسال کنید.

با ارسال تمام موجودی کیف پولتان یقینا باقی مانده آخرین تراکنش تایید نشده خود را نیز در این تراکنش جدید دخیل کرده اید. اگر برای این تراکنش جدید کارمزد بالایی را انتخاب کنید، این تراکنش جدید و تراکنش قبلی به عنوان یک تراکنش واحد در نظر گرفته شده و هر دوی آنها به سرعت تایید می شود.

در این روش نیز مانند روش جایگزینی تراکنش با کارمزد بالاتر (Opt-In RBF)، تعداد زیادی از استخراج کنندگان از آن پشتیبانی نمی کنند. ولی باز هم تعداد آنهایی که از این ویژگی پشتیبانی می کنند به قدری هست که تراکنش های انجام شده شما به این روش به سرعت تایید شوند.

اگر هیچ کدام از روش های بالا برای شما جواب نداد

اگر هیچ یک از روش های جایگزینی تراکنش با یک تراکنش با کارمزد بالاتر (Opt-In RBF)  و پرداخت کارمزد توسط تراکنش فرزند (CPFP) برای شما جواب نداد، باز هم ممکن است بتوانید با پرداخت همان تراکنش با کارمزد بیشتر آن را تایید کنید. این روش به عنوان جایگزینی کامل تراکنش با کارمزد بالاتر (یا full replace-by-fee) شناخته می شود؛ برخی از استخراج کنندگان این روش را به رسمیت می شناسند. هر چند بسیاری از کیف پول های پر طرفدار اصلا از این ویژگی پشتیبانی نمی کنند.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که تا زمانی که تراکنش شما تایید نشده است عملا بیت‌کوین های آن تراکنش هنوز متعلق به شما می باشند، پس یا تراکنش شما در عرض چند روز تایید می شود یا دوباره به حساب شما باز می گردد.

در واقع بر خلاف تصور اکثریت کاربران بیت‌کوین، موجودی بیت‌کوین تراکنش های تایید نشده هنوز در کیف پول شما قرار دارند. بسیاری از افراد تصور می کنند که بیت‌کوین های آنها در تراکنش های تایید نشده در شبکه بیت‌کوین شناور بوده و ممکن است در صورت تایید نشدن، از دست بروند؛ ولی در واقع این موجودی تا قبل از تایید کامل هنوز متعلق به کیف پول شماست.

سایت های شتاب دهنده تراکنش های رمزارز ها

در راستای تایید تراکنش های تایید نشده، سایت های بسیاری به نام شتاب دهنده ها نیز فعالیت خود را آغاز کرده اند. در این سایت ها با وارد کردن شماره تراکنش خود (Transaction ID) و واریز مبلغی ( معمولا از ۵ تا ۲۰ دلار و…. ) تراکنش های شما به سرعت تایید می شوند.
( معمولا این سایت ها بیت‌کوین و دیگر رمزارزها را نیز به عنوان دستمزد خود می پذیرند)

به عنوان مثال می توان به چند سایت زیر اشاره کرد :

http://confirmtx.com/

https://pushtx.btc.com/

https://coinsurge.net/

اگر به دنبال یک شتاب دهنده مجانی هستید، اخیرا استخر استخراج ViaBTC یک سرویس شتاب دهنده مجانی را در آدرس زیر راه اندازی کرده است.

https://pool.viabtc.com/tools/txaccelerator/

البته برای استفاده از این سرویس، کارمزد تراکنش های تایید نشده شما باید حتما ۰.۱ میلی بیت‌کوین بر هر کیلوبایت باشد. در این صورت می توانید Transaction ID خود را در این سایت وارد کرده و منتظر باشید تا به سرعت تایید شود. از آنجا که استخر ViaBTC حدود ۷% از کل توان پردازشی شبکه بیت‌کوین را در اختیار دارد، به احتمال بسیار زیادی می تواند تراکنش شما را در عرض چند ساعت وارد بلاک های بعدی کند. نا گفته نماند که این سرویس در هر ساعت تنها ۱۰۰ تراکنش را می پذیرد و رقابت زیادی بر سر آن وجود دارد.

به عنوان گیرنده تراکنش چه کارهایی می توانید بکنید؟

در بعضی از موارد ممکن است تراکنش هایی که به شما ارسال می شود و شما تنها نقش گیرنده آن را دارید نیز در حالت تایید نشده گیر کنند.

در این حالت اگر کیف پول شما اجازه مصرف موجودی تراکنش های تایید نشده را به شما می دهد، می توانید با روش CPFP، با موجودی تراکنش تایید نشده یا تمام موجودی کیف پول خود، تراکنشی با کارمزد بالاتر به مقصد کیف پول خود بفرستید تا این دو تراکنش به صورت یک تراکنش واحد در نظر گرفته شده و جفت آنها به دلیل کارمزد بالا تایید شود.

اگر کارمزدی که در تراکنش جدید در نظر می گیرید کافی باشد، این دو تراکنش احتمالا در یکی دو بلاک بعدی اضافه می شوند.

اگر کیف پول شما این قابلیت را ندارد، تنها راه باقی مانده برای شما این است که از فرستنده بخواهید تا در صورتی که از ویژگی Opt-In RBF استفاده کرده است، تراکنش تایید نشده را با دوباره با کارمزد بالاتری ارسال کند. ( اگر کیف پول وی این قابلیت را پشتیبانی کند )

نکته: استفاده از شتاب دهنده ها ( مانند روشی که در بالا ذکر شد)، حتی در مورد تراکنش هایی که شما گیرنده آن هستید نیز کارآمد هست. یعنی اگر تراکنشی به شما پرداخت شده است و مدت ها در انتظار تایید آن هستید می توانید با روش بالا به سرعت آن را تایید کنید.

راه حل هایی برای تایید تراکنش های در انتظار تایید (قسمت نخست)

https://coiniran.com/?p=18141
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رسول عمرانی
رسول عمرانی
6 سال قبل

با سلام و عرض ادب
من حدود ۶ هفته پیش تعداد ۰/۱۴ بیت کوین برای من ارسال شد، که متاسفانه confirm نشده است و کنار ترانس اکشن عبارت double spent درج شده و هنوز بصورت کانفرم نشده توی والتم هستش ، مجدد برای من همین تعداد را ارسال کردن و کانفرم شد، الان مشکلی ک پیش اومده اینه که میخام موجودی والتمو انتقال بدم با یه ارور مواجهه میشم ک الان حدود دو ماهه نمی تونم موجودیمو بردارم، و فکر میکنم بخاطر همین ترانس اکشن کانفرم نشده هستش. والتمو ریکاوری کردم، از سایت های شتاب دهنده ک ترانس اکشن رو تایید میکنن استفاده کردم مبلغ ۵۰$ جهت تایید پرداخت کردم اما هنوز نمی تونم انتقال رو انجام بدم….این ارور هنگام انتقال رو صفحه ام ظاهر میشه…

BitcoindException(super=com.neem-re.btcdcli4j.core.BitcoindException:Error#-25:Missing inputs,code=-25)
. خواهشا بم کمک کنید ک بتونم موجودیمو بردارم . متشکرم

دکمه بازگشت به بالا
1
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x