ایستگاه خبر

DeFi قربانی بعدی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا؟

دیروز کمیسیون بورس و اوراق بهادار و کمیسیون معاملات آتی کالا در طی یک اقدام مشترک اعلام کردند که جریمه هایی را علیه Abra، یک شرکت رمزنگاری مستقر در کالیفرنیا صادر کرده اند. این شرکت به کاربران اجازه می‌دهد نسخه های توکنیزه شده سهام و ارزهای خارجی را داد و ستد کنند. کارشناسان حقوقی می‌گویند که زمان سخت‌گیری و فشار قانون‌گذاران به مالی غیرمتمرکز سر رسیده است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که با این که نسخه توکنیزه سهام در واقع توسط خود سهام پشتیبانی نمی‌شد اما آن‌ها بسیار مشابه نمونه‌های واقعی اوراق بهادار بودند. این یعنی شرکت Abra با عرضه‌ی آن‌ها به مشتریان آمریکایی بدون انجام اقدام برای اطمینان از طرف‌های قرارداد واجد شرایط مرتکب جرم شده است. به گزارش خبرگزاری Decrypt، این دو نهاد مالی آمریکا، این شرکت را هر کدام ۱۵۰ هزار دلار جریمه کردند و این شرکت قبول کرد که دیگر سهام توکنیزه عرضه نکند.

بیشتر بخوانیم : دیفای یا صنعت مالی غیرمتمرکز، راه کارها و چالش ها

سخت‌گیری در آینده‌ای نزدیک

این جریمه مالی شواهدی مبنی بر توجه سختگیرانه قانون‌‌گذاران به یک صنعت نوظهور و به شدت در حال رشد ارائه می‌دهد. صنعت DeFi که از شرکت‌های بر بستر وب و اتریوم تشکیل شده که خدمات مالی نظیر وام‌های کم‌بهره و آسان، سهام توکن‌شده یا کوین‌های پایدار با قابلیت کنترل الگوریتمی به کسانی که پول خود را بر قرارداد‌های هوشمند سرمایه‌گذاری می‌کنند، ارائه می‌دهد.

به نظر می‌رسد در مورد عرضه‌های کوین اولیه نیز در همین موقعیت قرار گرفته بودیم. در طول دو سال و نیم گذشته، نهاد‌های قانونی و نظارتی شرکت‌ها را مجبور به بازگرداندن میلیون‌ها دلار به سرمایه‌گذاران کردند و آن‌ها را کاملا از این کسب و کار خارج کردند.

استانی کولچوف، بنیان‌گذار پروتوکل مالی غیرمتمرکز Aave است. این یک پروتوکل وام‌دهی بدون وثیقه و با بهره کم است که این امکان را می‌دهد مقادیر زیادی رمزارز را قرض گرفت و با همان تراکنش این مبلغ را بازگرداند. به عقیده‌ی وی این مشکل برای Abra به این دلیل به وجود آمد که این شرکت کاملا غیر متمرکز نبود. اما پروتوکل Aave کاملا غیرمتمرکز است و قانون گذار نمی‌تواند یک کد را به دادگاه احضار کند. وی افزود:

“اغلب پروتوکل‌های DeFi در حول ایده‌ی عدم تمرکز پیشرو در حال فعالیت هستند. این یعنی ریسک قانون‌گذاری با موفقیت پروتوکل در رسیدن به مرحله‌ی عدم تمرکز کامل، بسیار کاهش می‌یابد. به یک طرح از سوی SEC برای در نظر گرفتن یک فرصت سه ساله برای شرکت‌های DeFi برای غیرمتمرکز کردن خود، امید دارم. اما ریسک قانون‌گذاری همچنان وجود دارد. البته از این موشکافی این دو نهاد استقبال می‌کنم چرا که به نظر می‌رسد تمایل دارند که در درجه‌ اول عملیات کلاهبرداری در بازار را حذف کنند.”

به هر حال صنعت نوپا و در حال رشد DeFi، ظاهرا به وکلایی نیاز دارد که هم  نکات ظریف و دقیق کاربرد‌های متنوع رمزارز‌ها را به خوبی بشناسند و هم این که یک چشم‌انداز خوش‌بینانه را از این صنعت به اشتراک بگذارند.

https://coiniran.com/?p=40084
دکمه بازگشت به بالا