ایستگاه خبر

تولید تراشه‌های ۳ نانومتری در سامسونگ که می‌توانند برای استخراج بیت کوین استفاده شوند

طبق گزارش‌ها، سامسونگ در مرحله آزمایشی تولید برای تراشه‌های ۳ نانومتری است که می‌تواند برای استخراج بیت کوین استفاده شود. این پردازنده ۳ نانومتری می‌تواند مصرف انرژی تراشه‌ها را کم، و سرعت آن‌ها را بیشتر کند.

سامسونگ در این هفته تولید آزمایشی تراشه‌های سه نانومتری (۳ نانومتری) را برای مدارهای ویژه برنامه (ASIC)—کارآمدترین ماشین‌ها برای استخراج بیت کوین—آغاز خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، اولین مشتری سامسونگ، یک شرکت چینی به نام PanSemi است که ASIC های مورد استفاده برای استخراج بیت کوین را طراحی می‌کند. به طور مشابه، Qualcomm—بزرگترین مشتری سامسونگ—همچنین از پیش‌سفارش‌هایی برای استفاده از تولید جدید خبر داده است.

پیش از این، کوالکام تراشه‌های ۴ نانومتری سفارش داده بود، اما در فوریه گذشته به دلیل کمبود شگفت‌انگیز تولید از سوی سامسونگ لغو شد. این باعث شد که کوالکام به یک شرکت دیگر—شرکت تولید نیمه هادی تایوان (TSMC)—تکیه کند.

آخرین طرح سامسونگ با نام gate-all-around (GAA) نامیده می‌شود که همانطور که از نام آن پیداست دارای گیت‌هایی در هر چهار سطح خواهد بود. تا به امروز، موفق‌ترین محصول این حوزه FinFET است که تنها از سه سطح استفاده می‌کرده است. طبق گزارشات، این ارتقا به گیت‌ها را باریک‌تر و امکان کنترل دقیق‌تر جریان‌ها را فراهم می‌کند. گزارش‌ها حاکی از آن است که در صورت موفقیت‌آمیز بودن این تولید آزمایشی، می‌تواند باعث کاهش ۴۵ درصدی مساحت پردازنده‌ها و افزایش ۳۰ درصدی کارایی شود.

علاوه بر این، Tech Monitor گزارش داد که این تراشه‌های ۳ نانومتری TSMC به نوبه خود باعث می‌شوند مصرف انرژی تا ۳۰ درصد کاهش یابد، تا ۱۵ درصد افزایش سرعت داشته باشد و همچنین ۳۳ درصد تراکم ترانزیستور بیشتر شود، که در نهایت باعث می‌شود سخت‌افزار قوی‌تری در دسترس باشد.

 

پیشنهاد مطالعه: تفاوت استخراج با اسیک و استخراج با کارت گرافیک

 

Source

https://coiniran.com/?p=57395
دکمه بازگشت به بالا