ایستگاه خبر

قطر به جمع کشورهای دارای ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) می‌پیوندد

بانک مرکزی قطر براساس طرح جدیدی قصد دیجیتالی کردن اکثر محصولات خود را دارد. این طرح شامل مطالعه‌ی ظرفیت‌های توسعه و صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی یا CBDC نیز خواهد شد.

قطر به جمع کشورهای دارای CBDC می‌پیوندد

Alanood Abdullah Al Muftah، سرپرست فینتک بانک مرکزی قطر، در هشتمین کنفرانس مالی اسلامی دوحه به شرح راهکار نوین این کشور پرداخت. این طرح‌ها پس از بررسی‌های اولیه طی ماه‌های آینده شفاف‌تر خواهند شد. وی همچنین از طرح پیشبردی بانک مرکزی قطر برای پیوستن به جمع سایر کشورهای دارای CBDC خبر داد.

Al Muftah بااشاره به اینکه بانک مرکزی قطر درحال حاضر مشغول تحقیقات لازم درخصوص تاثیر CBDCها بر آینده‌ی پولی این کشور است، راه‌اندازی و صدور این نوع دارایی‌ دیجیتال را برنامه‌ای بلندمدت قلمداد کرد.

مدیر اجرایی بانک Dukhan قطر نیز در این کنفرانس تمایل خود را برای تاسیس یک بانک دیجیتالی ابراز نمود و بیان داشت که قصد دارد از فناوری بلاک‌چین برای برخی از خدمات پرداختی خود استفاده کند.

استقبال جهانی از CBDCها

همان‌طور که می‌دانید کشور چین پیشتاز توسعه و صدور ارزهای دیجیتال بانک مرکزی است، این کشور نه‌تنها مراحل ارزیابی را تکمیل کرده بلکه چندین تجربه‌ی موفقیت‌آمیز میدانی نیز در کارنامه‌ی خود ثبت کرده است. اما CBDCها تنها به چین محدود نشده و کشورهای متعدد دیگری نیز طی سال‌های گذشته به آن پرداخته‌اند.

بانک مرکزی جامائیکا در بیانیه‌ی رسمی خود گفت که به ۱۰۰ هزار نفر از شهروندانی که تا ابتدای آوریل اقدام به نصب و ثبت‌نام کیف‌پول نمایند، ۱۶ دلار از CBDC خود را اهدا خواهد کرد.

در خبرها خواندیم که دولت کانادا نیز با تیمی از پژوهش‌گران دانشگاه MIT درحال بررسی جوانب صدور یک CBDC است. کشور هند نیز امیدوار است تا پایان سال ۲۰۲۲ طرح CBDC خود را محقق نماید.

پیشنهاد مطالعه: CBDC یا ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست؟

Source

https://coiniran.com/?p=50339
دکمه بازگشت به بالا