اخبار بیت کوین

پیشنهاد توسعه دهندگان بیتکوین برای تغییر گواه اثبات کار

با بیشتر  شدن بحث های مربوط به مقیاس گذاری بیتکوین بسیاری از مردم در حال جهت گیری هستند و به راه حل هایی که بیشترین نزدیکی را به طرز فکرشان در رابطه با چگونگی عملکرد شبکه دارد فکر می کنند. بحث های مربوط به انشعاب احتمالی بلاک چین بیت کوین باعث آن شده که بسیاری از افراد تغییر مکانیزم  گواه اثبات کار یا  Proof-of-Work (یا PoW) این دیجی ارز را به عنوان یکی از گزینه های پیش رو در نظر بگیرند.

جامعه کاربران و توسعه دهندگان بیت کوین پیشنهاد تغییر اثبات کار بیت کوین را می دهند

موضوعات مربوط به مقیاس گذاری با توجه به عدم تایید ETF تمام تصمیمات را تحت الشعاع قرار داده است. تمرکز بسیاری از افراد جامعه بیت کوین بر روی بحث های مربوط به اندازه بلاک و احتمال هارد فورک در آینده ای نزدیک است. کسانی هستند که به شدت با هاردفورک مخالفت می کنند و تصمیم به ارائه راه حل هایی گرفته اند که از طریق آنها از این وضعیت دوری کنند. راه حل هایی که شامل ایده های بسیار بحث برانگیزی می شود. این هفته افراد جامعه بیت کوین و توسعه دهندگان هسته اصلی بیت کوین (Bitcoin Core developers) از جمله Luke-jr بر روی تلاش برای تغییر الگوریتم اثبات کار بیت کوین بحث کرده اند.

قاعدتا بحث ها بر سر تغییر گواه اثبات کار بار دیگر بحث ها و چالش هایی را به راه خواهد انداخت. بسیاری بر این باورند که مکانیزم توافق جمعی گواه  اثبات کار پایه و اساسی در کد بیت کوین است که هرگز نباید تغییر کند. با این حال گروهی که بر روی تغییر این الگوریتم کار می کنند از “de facto control” یا کنترل دفاکتو توسط اکثریت هش ریت شبکه می ترسند. (مثالی از کنترل دفاکتو: وضعیتی که در آن فردی کمتر از ۵۰درصد از کنترل رای یک شرکت را دارد اما به اندازه کافی نفوذ دارد و در نتیجه می تواند شرکت را مجبور به عمل کردن مطابق با خواسته خود بکند)

این گروه یک وبسایت و توییتر جهت ترویج این ایده ساخته اند.

pow ssite

وبسایت مبتکرانه BTC PoW در رابطه با کار خود می گوید:« تحقیق، آزمایش، و در نهایت پیاده سازی یک الگوریتم غیرمتمرکز برای گواه اثبات کار بیت کوین. بیت کوین نتوانسته است راه حلی برای موضوع اندازه یا مقیاس گذاری پیدا کند چرا که استخراج کنندگان طماع می خواهند کارمزدها را بالا نگه دارند، آنها حتی بلاک های خالی استخراج می کنند بدون آنکه به این موضوع اهمیت بدهند که این کار باعث تراکم شبکه می شود. تغییر گواه اثبات کار، این کار استخراج کنندگان را از بین می برد و باعث باز شدن درها برای مقیاس گذاری آسان و سریع شبکه می شود.»

PoW و ساخت جنجال های تاره

بار دیگر با مطرح شدن این ایده بحث داغ دیگری در جامعه بیت کوین به راه افتاده است. یکی از کارمندان Bitfury به نام George Kikvadze در مخالفت با تغییر گواه اثبات کار به تندی صحبت کرده است. او می گوید:« بحث در رابطه با تغییر گوه اثبات کار کاملا غبرمسئولانه است و حتی اگربه احتمال ۰.۰۱درصد اتفاق بیافتد، برای کسانی که مسئول هستند، ما از استفاده از هیچ منبعی برای اختیار بهترین وکیل ها و دنبال کردن شما هرجای دنیا که باشید دریغ نخواهیم کرد. بیت کوین به یک صنعت چند میلیاردی با سرمایه گذاران بزرگ مالی و مسئولیت اجتماعی تبدیل شده است. ما آن را به هر قیمتی که باشد حمایت خواهیم کرد.»

کاری پرخطر از دید برخی افراد و کاری کمتر بحث برانگیز از دید برخی دیگر

یک توسعه دهنده دیگر بیت کوین به نام Peter Todd در ۱۹مارس طرح BTC PoW را در توییتر خود مطرح کرده است. او می گوید:« با توجه به تهدید برخی از استخراج کنندگان به حمله های ۵۱درصدی، تحقیق درباره تغییر PoW نقشه ای خوب برای ذخیره یا بک آپ است. البته تغییر PoW کاری بس پرخطر است. به نظر من تنها باید آن را زمانی انجام داد که حمله ای واقعا صورت بگیرد.»

بسیاری از طرفداران بیت کوین مخالف ایده تغییر PoW هستند در حالی که برخی دیگر می گویند که این ایده باید بررسی شود و برخی دیگر بر این باورند که این مفهوم باید به عنوان آخرین پناهگاه در نظر گرفته شود. یکی از افراد Reddit می گوید که تغییر گواه اثبات یکی از بحث برانگیزترین تغییرات است. هرچند Luke-jr مخالف است و می گوید:« بسیار کمتر از افزایش اندازه بلاک بحث برانگیز است. هیچ مشتری نرم افزاری اینجا وجود ندارد، صرفا اجماع سازی است.»

از بحث های موجود در رسانه های جمعی و گروه های دیجی ارزی مشخص است که تغییر الگوریتم PoW کاری بسیار حساس است. هرچند این بحث ها ادامه خواهد داشت و باید منتظر تغییرات جدی و توسعه های واقعی باشیم.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source & Images via news.bitcoin.comatheneum-partners

https://coiniran.com/?p=5195
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x