ایستگاه خبر

با رشد بازار دیفای، سرمایه‌گذاران به پولکادوت به چشم اتریوم بعدی می‌نگرند

با وجود رشد سریع بازار داغ مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای، روشن است که چرا اتریوم در واقع نقل محافل و مباحثات در صنعت دارایی دیجیتال و مجازی است. دومین رمزارز بومی بلاکچین، اتر، امسال 266 درصد رشد داشته که این رشد دو برابر رشد قیمت بیتکوین بوده است.

اما بسیاری از خبرگان در فضای دارایی‌های دیجیتال ریسک بیشتری را پذیرفته و توکن‌های بومی یک بلاکچین تازه به دوران رسیده به نام Polkadot را می‌خرند که پتانسیل گرفتن سهم بازار را از اتریوم که به خاطر تطبیق‌پذیری و برنامه‌پذیری به «اینترنت دنیا» معروف شده، دارد.

گوین وود، یکی از بنیانگذاران آن که از قضا یکی از بنیانگذاران اتریوم بوده، مقاله اصلی پروژه را در سال 2016، درست یک سال پس از راه‌اندازی شبکه اتریوم نوشت.

پس از این که این بستر در ماه آگوست امسال، توکن‌های خود را با نسبت 100 به یک تبدیل کرد، قیمت این توکن 44 درصد رشد داشته است. در همین مدت، اتریوم فقط 8 درصد بیشتر افزایش داشته است.

در بطن بستر پولکادوت ، مفهوم زنجیره موازی جای گرفته است. این بلاکچین‌ها می‌توانند به خاطر طراحی پیشرفته‌تر، تراکنش‌ها را با توان عملیاتی بسیار بالاتری انجام دهند. این عبارت خلاصه شده عبارت «بلاکچین موازی» است.

یکی از عاملان اصلی توسعه این شبکه شرکت Parity Technologies بوده است که برای بستر متن باز پولکادوت ابزاری را ساخته است. این شرکت همچنین مجموعه ابزار Subtrate را برای آن‌ها ساخته است که به برنامه‌نویسان برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز در این بستر کمک می‌کند. این مجموعه ابزار شامل هر چیزی است که برنامه‌نویسان این شرکت از ساخت، راه‌اندازی و نگهداری اتریوم، بیتکوین، زی‌کش و حالا پولکادوت آموخته‌اند.

پولکادوت در حال حاضر استارت‌آپ Moonbeam را به کار گماشته که بلاکچین موازی خود را ساخته است و یک مجموعه ابزار را شبیه‌سازی کرده تا برای برنامه‌نویسان اتریوم آشنا و آسان باشد.

Interlay و Equilibrium، پروژه‌هایی هستند که تاکنون موارد کاربرد را به بستر پولکادوت آورده‌اند. اولی برای راه‌اندازی بیتکوین Wrapped است و نام آن PolkaBTC است و پروژه دوم یک تأمین‌کننده نقدینگی بین زنجیره‌ای است. مدیر شرکت سرمایه‌گذاری KR1 که در سبد خود مقادیر قابل توجهی از توکن DOT را دارد، بیان کرده است که 230 پروژه را تحت نظر دارد که بر این بستر ساخته می‌شوند.

زمانی که در حضور اعضای جامعه پولکادوت از عبارت «قاتل اتریوم» برای این شرکت استفاده می‌شود، بسیاری از آن‌ها تمایلی به آن ندارند و عقیده دارند که پولکادوت یک مکمل برای کل اکوسیستم به حساب می‌آید و رقیبی برای اتریوم نیست. آن‌ها انتظار دارند بر اساس زنجیره‌های موازی پولکادوت، فعالیت‌های اقتصادی در سطح تمام بلاکچین‌ها افزایش یابد.

گلوگاه‌ها و ظرفیت توان عملیاتی دو مشکل اساسی اتریوم هستند که با تراکم و هزینه تراکنش بالا در ماه‌های اخیر خود را نشان داده‌اند. از طرفی به نظر می‌رسد که حکم‌رانی اتریوم بسیار زیاد در حول رهبر آن، ویتالیک بوترین شکل گرفته است.

بیشتر بخوانیم: سرمایه گذاری در دیفای ، تمام آنچه که باید از پیش بدانید!

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا