ایستگاه خبر

استفاده ی ناسا از بلاک چین برای محفاظت از داده های ناوگان هوایی

ناسا درصدد است برای حفاظت از داده های ترافیک هواپیماها و افزایش ضریب امنیتی سامانه ADS-B از بلاک چین و قراردادهای هوشمند استفاده کند.

ناسا در حال بررسی فناوری بلاک چین برای اطمینان از حفظ حریم خصوصی و افزایش حفاظت از داده های ناوگان هوایی در سامانه نظارتی ADS-B است.

به گزارش کوین ایران و به نقل از کوین دسک، Ronald Reisman، مهندس ارشد در مرکز تحقیقات NASA Ames به تازگی با انتشار مقاله ای این ایده را مطرح کرده که شبکه های بلاک چینی و قرارداد های هوشمند می توانند به حذف یا محدودسازی معضلات امنیتی هواپیماها کمک کنند.

ایالات متحده آمریکا به اداره هوانوردی فدرال (FAA) اجازه داده که از آغاز سال ۲۰۲۰ از یک سامانه نظارتی جدید به نام ADS-B استفاده کند. این سامانه قرار است هویت، موقعیت و دیگر اطلاعات ناوگان هوایی را به صورت عمومی پخش کند.

همین امر موجب برانگیختن موجی از نگرانی ها میان ذی نفعان صنعت هوانوردی شده است. Reisman در مقاله خود با اشاره به این موضوع توضیح داده که سامانه ADS-B فاقد مقررات لازم برای حفظ حریم خصوصی ناوگان هوایی است و علاوه بر این، در این سامانه امکان جعل هویت، حمله محروم سازی از سرویس (Denial of Service attack) و دیگر مخاطرات شناخته شده دور از انتظار نیست.

استفاده ناسا از بلاک چین برای حفاظت از داده های ناوگان هوایی
Nasa eyes blockchain tech to secure aircraft flight data

Reisman در مقاله خود خاطرنشان کرده که شرکت های فعال در صنعت هوانوردی تجاری ترجیح می دهند که بخشی از داده های خود را محرمانه نگه دارند؛ چرا که برای مثال، آن ها نمی خواهند دیگر شرکت ها با دست زدن به عملیات جاسوسی، جابجایی مدیران ارشد شرکت های رقیب را با ناوگان هوایی، تعقیب کنند.

از سویی دیگر، داده های ترافیکی هواپیماهای نظامی نیز توسط وزارت دفاع ایالات متحده این گونه تعریف شده:

اگر این داده ها و اطلاعات افشا شود، احتمال دارد نقاط ضعف زیرساخت های حیاتی دفاعی برملا شود و اگر چنین داده هایی مورد سوء استفاده قرار گیرد، به احتمال زیاد شاهد تخریب، انهدام یا ایراد آسیب به عملیات، تجهیزات و امکانات نظامی خواهیم بود.

Reisman در مقاله خود با اذعان به حساسیت داده های ترافیک هوایی ناوگان نظامی، نوشته است که محرمانگی داده های بخش دفاعی در نحوه استفاده آن از سامانه ADS-B لحاظ خواهد شد.

بیشتر بخوانید: ناسا درباره بلاکچین شبکه اتریوم (Ethereum) صحبت می کند

این پژوهشگر برای حل این مسئله و دیگر معضلات مطرح شده پیرامون سامانه ADS-B طرحی را با نام زیرساخت بلاک چینی هوانوردی یا ABI ارائه کرده که بر چارچوب Hyperledger Fabric و قرارداد های هوشمند استوار است و امکان کنترل بر جریان داده های ترافیک هوایی را در اختیار سامانه های نظارتی قرار می دهد.

برای مثال، شماری از اطلاعات وضعیت هواپیما از قبیل ارتفاع، سرعت هوای نشان داده شده روی نمایشگر خلبان و جهت، می تواند از طریق یک کانال محرمانه حفظ شوند و اطلاعاتی دیگر از جمله برنامه نوع هواپیما، مبدا، مقصد، مسیر ثبت شده و غیره روی یک کانال عمومی منتشر شده و در اختیار اعضای مورد تایید قرار گیرند.

Reisman در پایان نوشته است:

پیشنهاد ما این است که از یک چارچوب بلاک چینی که از نوعی مجوزدهی خفیف استفاده می کند، برای افزایش شاخص های امنیتیِ سامانه های ADS-B استفاده شود تا این سامانه ها بتوانند همانند سامانه های راداری کنونی یا حتی بهتر از آن ها حریم خصوصی ناوگان هوایی را حفظ کنند و از خدشه دار شدن امنیت آن جلوگیری نمایند.

توجه!

مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.

Source & Image
https://coiniran.com/?p=27245
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x