ایستگاه خبر

شرکت نرم‌افزاری LINE برای صدور CBDC به بانک‌های مرکزی کمک خواهد کرد

شرکت نرم‌افزاری و فناوری کره‌ جنوبی LINE PLUS از یک پلتفرم بلاک‌چین ویژه برای کمک به توسعه و صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) رونمایی نمود. این شرکت که توسط هولدینگ ژاپنی SoftBank خریداری شده است هدف خود را از این اقدام یاری رساندن به بانک‌های مرکزی جهت پیشبرد پروژه‌های CBDC خود عنوان کرد.

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی یا CBDCها درواقع نوعی دارایی دیجیتال هستند که توسط دولت‌ها کنترل می‌گردند. این نوع رمز ارزها بسیار متفاوت از سیاست پولی مستقل از دولت‌ها که توسط بیت‌کوین مطرح شد، عمل می‌کنند.

چشم‌انداز LINE و CBDCها

LINE معتقد است که به موفقیت بزرگی در آسیا خواهد رسید. این شرکت در نشست مطبوعاتی اخیر خود خاطرنشان کرد که با بانک‌های مرکزی چندین کشور آسیایی برای عرضه‌ی پلتفرم CBDC متن‌باز خود مذاکره نموده است. به‌گفته‌ی LINE، این پلتفرم نوعی بلاک‌چین مالی برای ارزهای دیجیتال بانک‌ مرکزی است.

شرکت نرم‌افزاری LINE برای صدور CBDC به بانک‌های مرکزی کمک خواهد کرد

بهتر است بدانیم که هریک از کشورهای آسیایی از CBDCها تصور متفاوتی داشته و میزان توسعه‌ی پروژه‌های آنها بایکدیگر برابر نیست. به‌عنوان مثال ارز دیجیتال بانک مرکزی کامبوج مبتنی بر بلاک‌چین بوده و با ارز فیات این کشور تناسب دارد، درحالی که تمرکز تایلند و هنگ کنگ بر توسعه‌ی نوعی CBDC برای تسهیل پرداخت‌های برون‌مرزی بانک‌ها است.

بانک‌های مرکزی غیرآسیایی (اتحادیه اروپا و آمریکا) تاکنون به اجرای طرحی واحد و شاخص، مانند استفاده از بلاک‌چین‌ها، تن نداده‌اند. با این وجود بانک مرکزی اروپا به دولت‌های این قاره هشدار داد که درصورت عدم توسعه‌ی یک CBDC بومی، ممکن است استقلال مالی خود را تسلیم بخش خصوصی نمایند.

جزئیات این طرح

شرکت LINE برای موفقیت طرح خود قصد دارد تا پلتفرم بلاک‌چین مالی خود را متناسب با نیاز بانک مرکزی هر کشور به شکل مجزایی توسعه داده و اجرایی کند.

پلتفرم پیشنهادی LINE از راهکارهای مشتری خودت را بشناس (KYC)، مبارزه با پول‌شویی (AML) و ساختار مقیاس‌پذیر برای کاهش کلاهبرداری استفاده می‌نماید. ساختار مقیاس‌پذیر به توسعه‌دهندگان امکان افزودن ویژگی‌های موردنیاز را در هر زمان خواهد داد. بلاک‌چین مالی LINE بر کیت توسعه‌ی نرم‌افزار (SDK) کازماس (Cosmos) استوار است. این کیت یک چارچوب متن‌باز برای طراحی بلاک‌چین‌های اثبات‌ سهام (PoS) است که می‌تواند به‌راحتی با دیگر بلاک‌چین‌ها همکاری نماید.

پیشنهاد مطالعه: یوتوپیا اکوسیستم تحت بلاک چین Utopia – Ecosystem

Source

https://coiniran.com/?p=46481
دکمه بازگشت به بالا