ایستگاه خبر

جی‌پی مورگان: کاهش لیکوئیدیتی بازار قیمت بیت‌کوین را متلاطم خواهد نمود

بنا به نظر تحلیلگران شرکت اقتصادی-سرمایه گذاری جی‌پی مورگان، کاهش لیکوئیدیتی بازار بیت‌کوین، منجر به ریسک نوسان شدید قیمت خواهد شد. در گزارش روز جمعه‌ی نشریه‌ی بلومبرگ و به نقل از استراتژیست شرکت جی‌پی مورگان Nikolaos Panigirtzoglou، نوشته شده است: «لیکوئیدیتی بازار فعلی بیت‌کوین بسیار کمتر از طلا یا شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ است، این بیانگر آن است که حتی جریان‌های کوچک ورودی یا خروجی نیز بر قیمت این رمز ارز تاثیر شگرفی خواهند داشت.» کاهش لیکوئیدیتی بیت‌کوین (میزان بیت‌کوین در دسترس برای معاملات) عاملی است آن را نسبت به نوسانات شدید قیمت مستعد خواهد ساخت.

داده‌های موسسه‌ی تحقیقاتی Glassnode نشان می‌دهند علی رغم افزایش قیمت 300 درصدی بیت‌کوین از اواسط ماه اکتبر، تعداد توکن‌ها یا سکه‌های موجود در صرافی‌ها با 6.6٪ کاهش به 2.38 میلیون عدد رسیده است. افزایش تقاضای خرید نهادهای سازمانی کاهش لیکوئیدیکی بخش فروش را تشدید نمود و عامل اصلی افزایش سریع قیمت تا مرز 58000 دلار در روز یکشنبه شد.

پیشنهاد مطالعه: 10 رمزارز برتر برای سرمایه‌گذاری در سال 2021: کوین‌هایی که دچار انفجار قیمت خواهند شد!

جی‌پی مورگان: کاهش لیکوئیدیتی بازار قیمت بیت‌کوین را متلاطم خواهد نمود

لیکوئیدیتی و تلاطم تخمینی

طبق گفته‌های Panigirtzoglou، کاهش لیکوئیدیتی را می‌توان از حجم معاملات روزانه و قراردادهای آتی بیت‌کوین که بالع بر 10 میلیارد دلار است نیز تشخیص داد. این رقم تنها 10 درصد از معاملات 100 میلیارد دلاری طلا را پوشش می‌دهد که بسیار ناچیز است. به همین خاطر است که حتی سفارشات کوچکی که در بخش خرید یا فروش صورت می‌گیرد تغییرات چشمگیری را در روند قیمتی ایجاد می‌نمایند.

شرکت آماری Skew نیز در گزارشی سطح نوسانات واقعی بیت‌کوین را در سه ماهه‌ی اخیر برابر با 92٪ در روز یکشنبه اعلام نمود، این رقم بیشترین میزان نوسان ثبت شده برای این رمز ارز از 9 ژوئن سال 2020 بحساب می‌آید. این در حالیست که تلاطم تخمینی سه ماهه که از آن بعنوان انتظار سرمایه گذاران از نوسان قیمت در 90 روز آینده نیز یاد می‌شود، تنها 94 درصد بود.

در زمان نگارش این خبر و بر اساس داده‌های سایت CoinDesk، بیت‌کوین با قیمت 53983 دلار معامله می‌شود که در 24 ساعت گذشته حدود 5.6% افت داشته است.

پیشنهاد مطالعه: چرا حجم سرمایه الزاما به معنای نقدینگی بالای یک رمزارز نیست؟

Source

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا