ایستگاه خبر

صندوق بین‌المللی پول: اگر بحران اقتصادی اتفاق بیفتد، بازار ارزهای دیجیتال بیشتر سقوط خواهند کرد

طبق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، بازار ارزهای دیجیتال در آستانه تجربه دور دیگری از فشار فروش و همچنین شکست‌های بیشتری در عرضه سکه، از جمله استیبل کوین‌ها هستند.

یاهو فاینانس در مصاحبه‌ای با توبیاس آدریان، مدیر بازارهای پولی و سرمایه در صندوق بین‌المللی پول گزارش داد:

«ممکن است شاهد فروش بیشتر، هم در دارایی‌های کریپتو و هم در بازارهای دارایی پرریسک، مانند سهام باشیم. ممکن است برخی از سکه‌ها با شکست روبرو شوند—به‌ویژه، برخی از استیبل کوین‌های الگوریتمی که بیشترین ضربه را خورده‌اند، و برخی دیگر که ممکن است در آینده شکست بخورند.»

بحران جهانی

به گفته آدریان، در صورت وقوع رکود، قیمت کریپتو کاهش بیشتری خواهد دشت. مزیت خاصی که آدریان برای استیبل کوین‌های پشتیبانی شده توسط فیات می‌بیند این است که تعداد بیشتری از آن‌ها می‌توانند در آینده فعالیت کنند. این نتیجه تجربه TerraUSD در ماه مه بود که بازار نزولی در کریپتو را برانگیخت و منجر به حاکمیت تتر شد، استیبل کوینی که توسط دلارهای فیات پشتیبانی می‌شود و ارزش دلار را شکست.

علاوه بر این، آدریان معتقد است استیبل کوین‌های دارای پشتوانه فیات نیز ممکن است دردسرهای زیادی در آینده داشته باشند. با توجه به اینکه این استیبل کوین‌ها یک به یک پشتیبانی نمی‌شوند، آسیب پذیرند. او به ویژه به تتر اشاره کرد.

این باور در میان برخی از دارندگان استیبل کوین با پشتوانه فیات وجود دارد که برخی از این سکه‌ها توسط برخی دارایی‌های مخاطره‌آمیز پشتیبانی می‌شوند. شکی نیست که برخی از استیبل کوین‌ها به طور کامل توسط دارایی‌هایی مشابه پول نقد پشتیبانی نمی‌شوند، و این یک آسیب‌پذیری است.

با این وجود، آدریان اشاره می‌کند برخی از استیبل کوین‌ها توسط پول نقد واقعی پشتیبانی می‌شوند، و این باعث می‌شود که آن‌ها کمتر مستعد اجرا شوند گرچه شاهد افزایش ورودی‌ سرمایه بوده‌اند. افت قیمت کریپتوها مشهود است، اما زیان آن به سیستم مالی اصلی سرایت نکرده است، به نحوی که یادآور بحران مالی سال ۲۰۰۸ باشد.

رسوایی موسوم به بانکداری در سایه که در طول بحران مالی سال ۲۰۰۸ رخ داد، میلیاردها ضرر به سیستم بانکی وارد کرد و در نتیجه بدهی‌ها را به میلیاردها دلار افزایش داد. آدریان کمتر نگران یک حادثه بانکی در سایه است که در آن دارایی‌های پنهان شده در ترازنامه‌ها معدوم شوند و سیستم بانکی در معرض خطر قرار گیرد.

در جدیدترین گزارش صندوق بین‌المللی پول، عنوان اصلی این واقعیت بود که صندوق بار دیگر مفروضات خود را برای رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۲ در بحبوحه افزایش تورم و افزایش نرخ بهره در سراسر جهان کاهش داده است.

آدریان معتقد است برای جلوگیری از آربیتراژ نظارتی در سراسر کشورها؛ با این وجود، نیاز به یک رویکرد نظارتی جهانی وجود دارد که از سرمایه‌گذاران و سیستم مالی در برابر خطرات سفته‌بازی مالی محافظت کند.

عقیده آدریان این است که قوانین موجود اوراق بهادار باید اجرا شود تا اطمینان حاصل شود که کریپتو به عنوان یک سرمایه‌گذاری قانونی تلقی می‌شود و دولت فدرال باید تنظیم زیرساخت ارزهای دیجیتال مورد استفاده میلیون‌ها سرمایه‌گذار را در اولویت قرار دهد.

پیشنهاد مطالعه: رخداد تسلیم بازار (Market Capitulation) در ارزهای دیجیتال چیست؟

Source

https://coiniran.com/?p=57554
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x