ایستگاه خبر

تبیین مبانی اصلی ارز دیجیتال از سوی فدرال رزرو و ۶ بانک مرکزی دیگر

یک گروه از متشکل از هفت بانک مرکزی گزارشی منتشر کردند که یک تبیین اولیه اصول استفاده از ارزهای دیجیتال ملی برای کمک به سیاست‌های پولی است.

این گزارش تحت عنوان ‘ارز‌های دیجیتال بانک مرکزی: مبانی بنیادی و ویژگی‌‌های اصلی’ امروز منتشر شده است و توسط بانک مرکزی کانادا، انگلستان، ژاپن، سوئد، سوییس، فدرال رزرو آمریکا، بانک مرکزی اتحادیه اروپا (ECB) و بانک حساب‌های بین‌المللی (BIS) تهیه شده است.

شروط ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC)

  •  یک ارز دیجیتال بانک مرکزی باید توأمان با ارزهای فیات و دیگر روش‌های نوآورانه پرداخت در یک سیستم انعطاف‌پذیر کار کند.
  • باید از هدف‌های سیاستی وسیع‌تری حمایت کند و خطری برای ثبات مالی و پولی ایجاد نکند.
  • باید نوآوری، رقابت و کارایی را بهبود بخشد و نقش مناسبی را برای بخش خصوصی در نظر بگیرد.

در این گزارش یک اجماع در مورد کم‌رنگ شدن نقش بانک‌های مرکزی در صدور و عرضه پول به مردم بعد از قرن‌ها و تغییر وضعیت دنیا به چشم می‌خورد. با افزایش سرعت فراگیری دنیای دیجیتال، بانک های مرکزی تحقیق و توسعه را در مورد مزایا و خطرات ارائه یک ارز دیجیتال با هدف عمومی را به عنوان راهی برای معرفی، تکامل و پیگیری اهداف سیاست عمومی آغاز کرده‌اند.

اگر چه این گروه تحقیق و توسعه و همکاری را در این زمینه ادامه خواهد داد اما این مطالعه هنوز هیچ تعهدی را برای صدور واقعی مطرح نکرده است. اخیرا، سیل اعلامیه‌‌های بانک‌های مرکزی جهانی در مورد ارز دیجیتال در حالی صورت می‌گیرد که ظاهرا کشور چین به راه اندازی یوآن دیجیتال نزدیک شده است.

بیشتر بخوانیم: ۷۰ درصد از بانک های مرکزی سراسر جهان روی CBDC تحقیق می کنند

https://coiniran.com/?p=41454
دکمه بازگشت به بالا