آخرین اخبار ارزهای دیجیتال

۷۰ درصد از بانک های مرکزی سراسر جهان روی CBDC تحقیق می کنند

بنا به گزارش بانک تسویه بین المللی (BIS)، هفتاد درصد از بانک های مرکزی درمورد صدور رمز ارز توسط بانک های مرکزی (CBDC) تحقیق می کنند.

به گزارش کوین ایران، بنا به گزارش منتشر شده توسط بانک تسویه بین المللی (BIS)، هفتاد درصد از بانک های مرکزی درمورد صدور رمز ارز توسط بانک های مرکزی (CBDC) تحقیق می کنند. هر چند که مبانی بنیادی و انگیزشی آنها به طور قابل توجهی متفاوت هستند.

بانک تسویه بین المللی (BIS) در سوئیس مستقر است و از ۶۰ بانک مرکزی در سراسر جهان تشکیل شده که تا کنون گزارش های زیادی درمورد رمز ارز های غیر متمرکز و CBDC ها منتشر کرده است. اینها با ارز های دیجیتالی که قبلا توسط بانک های مرکزی صادر شده اند متفاوت است، زیرا وضعیت قانونی آن ها به قوانین دولت یا قانون وابسته خواهد بود.

بیشتر بخوانید: دوبی می‌تواند تا سال ۲۰۲۰ به اولین شهر بلاک چینی جهان تبدیل شود؟

آن طور که در گزارش بانک تسویه بین المللی آمده است، CBDC ها به عنوان «عمده فروشی»، یعنی توکن های دیجیتال دارای محدودیت برای قرارداد های عمده فروشی مانند پرداخت های بین بانکی و اوراق بهادار، یا «خرده فروشی» طبقه بندی می شوند.

۷۰ درصد از بانک های مرکزی سراسر جهان روی CBDC تحقیق می کنند
۷۰% of Central Banks Involved in CBDC Research/ Source

قدم بعدی این دسته بندی «اهداف کلی» و «مبتنی بر حساب» است، یعنی کسانی که معاملات خرده فروشی گسترده، یا «اهداف کلی» و «مبتنی بر توکن یا ارزش» دارند. پول دیجیتال فعلی صادر شده توسط بانک مرکزی برای عموم بیشتر شبیه به یک CBDC خرده فروشی مبتنی بر حساب است، اما شیوه ی توزیع و انتقال آن متفاوت می باشد.

در نظرسنجی بانک تسویه بین الملل، ۶۳ بانک مرکزی از سراسر جهان که ۴۱ کشور با اقتصاد های در حال توسعه (EMEs) و ۲۲ کشور با اقتصاد های پیشرفته، با در اختیار داشتن ۸۰ درصد از جمعیت جهان و بیش از ۹۰ درصد از تولیدات اقتصادی جهان، مورد مطالعه قرار گرفتند. از این میان ۷۰ درصد آنها اعلام کرده اند که مطالعه روی CBDC ها را از سال ۲۰۱۷ شروع کرده اند.

بیشتر بخوانید: افزایش سرمایه انواع کسب و کار ها با اوراق بهادار دیجیتال (DSO)

در میان بانک هایی که روی CBDC ها تحقیق می کنند، حدود نیمی از آنها گزارش داده اند که در حال تجربه و کار روی «اثبات مفهوم (PoS)» هستند، این آمار نسبت به انتهای سال ۲۰۱۷ پانزده درصد افزایش داشته است. اگرچه، بسیاری از PoS ها فقط تحلیلی هستند و با CBDC ترکیب نمی شوند. تنها پنج بانک مرکزی واقعا CBDC را به صورت آزمایشی اجرا کرده اند.

گزارش های مجزا از سوئد و اوروگوئه به عنوان دو قلمروی استثنایی فعال در زمینه ی صدور مجوز عمومی CBCD به عنوان مکمل پول نقد در مرحله ی پیشرفته هستند.

سوئد از اوایل سال ۲۰۱۷ روی پروژه ی کرونِ (واحد پول سوئد) الکترونیکی کار می کند. طبق گزارش ها سوئد اکنون به گام بعدی رسیده است که آزمایش کرون الکترونیکی برای پیش پرداخت ارزش، بدون بهره و قابل ردیابی می باشد.

۷۰ درصد از بانک های مرکزی سراسر جهان روی CBDC تحقیق می کنند
۷۰% of Central Banks Involved in CBDC Research/ Source

بانک مرکزی اوروگوئه گزارش داده که یک برنامه آزمایشی برای اهداف عمومی CBDC را تقریبا تکمیل کرده است. با کاهش پولِ در گردش، بانک مرکزی یک برنامه ی آزمایشی پزوی الکترونیکی را که اساسا غیر متمرکز بود در اوایل نوامبر ۲۰۱۷ راه اندازی کرد. از آنجایی که در آوریل ۲۰۱۸ آزمایشات موفقیت آمیز اعلام شده اند، بانک مرکزی اوروگوئه در حال بررسی های بیشتر و تحقیق روی پتانسیل صدور آن است.

نوامبر سال گذشته، رئیس صندوق بین المللی پول (IMF) از جامعه جهانی خواست تا به CBDC ها توجه کرده و به خاطر اهداف سیاست عمومی مانند گنجایش مالی، امنیت و محافظت از مصرف کنندگان و حفظ حریم خصوصی در پرداخت، روی آن کار کنند.

بیشتر بخوانید: بانک های مرکزی باید صدور ارز های دیجیتال را در برنامه قرار دهند

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.

Source
https://coiniran.com/?p=27146
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x