ایستگاه خبر

راهکار مقیاس‌پذیری Arbitrum به‌زودی برای اتریوم عرضه خواهد شد

Arbitrum نام مجموعه‌ای از بروزرسانی‌های لایه‌ دوم است که نسخه‌ی آزمایشی آن در شبکه‌ی اصلی اتریوم عرضه خواهد شد و خدمات خود را به کاربرانی که مایل به استفاده از راهکارهای مقیاس‌پذیری آن هستند، ارائه می‌کند. از Arbitrum تاکنون تنها در محیط آزمایش نرم‌افزاری استفاده شده و بیش از ۲۵۰ پروژه برای برخورداری از فناوری Optimistic آن درخواست خود را ثبت نموده‌اند. Arbitrum برای گسترش هرچه بیشتر جامعه‌ی کاربری خود قصد دارد تا استفاده از تراکنش‌های سریع با کارمزدهای اندک را ممکن سازد.

Offchain Labs، شرکت توسعه‌دهنده‌ی Arbitrum، مدعی شد که تعیین زمان قطعی عرضه‌ی این راهکار بسیار دشوار بود، زیرا این امر نیازمند هماهنگی بین اجرای همزمان چندین پروژه از قبیل استیبل‌کوین‌ها بوده است. در بیانیه‌ی این شرکت آمده است:

«تصمیم‌گیری درخصوص زمان عرضه‌ی این بروزرسانی ملزم به درنظر گرفتن چندین فاکتور بود. در ماه‌های گذشته ما پیوسته در تلاش برای هماهنگی اجرای صدها پروژه بودیم که بسیاری از آنها مربوط به ادغام استیبل‌کوین‌های محبوب با راهکار Arbitrum می‌گشت.»

Offchain Labs افزود که این راهکار هنوز با تمام توان خود اجرایی نخواهد شد. تیم توسعه‌دهنده‌ی Arbitrum خاطرنشان کرد که باآنکه این شبکه در دسترس تمام کاربران قرار خواهد گرفت، اما حجم فعالیت آن با محدودیت‌های اولیه کنترل خواهد شد و به‌مرور و همسو با بلوغ این راهکار، از محدودیت‌ها کاسته خواهد شد.

بروزرسانی‌های Optimistic

Arbitrum را می‌توان یک بسته‌ی بروزرسانی فنی برای توسعه‌ی ساختار لایه دوم اتریوم دانست. Arbitrum از نخستین راهکارهای تجاری بر بستر Optimistic است، به‌معنای اینکه شبکه تمام عملیات را سالم فرض نموده و برای راستی‌آزمایی آنها هیچ‌گونه محاسبه‌ای انجام نمی‌دهد. هنکامی که شبکه با یک عملیات خراب‌کارانه یا کلاه‌برداری روبرو شود از مکانیسم‌های دفاعی خود برای مجازات صادرکننده‌ی آن استفاده خواهد کرد.

به‌تازگی پلتفرم اجتماعی Reddit از Arbitrum برای توزیع امتیازات کاربران خود استفاده کرده است. اما باید دانست که Arbitrum تنها بروزرسانی موجود در شبکه‌ی لایه دوم نیست و رقبایی از جانب صرافی یونی‌سوآپ موقعیت آن را به چالش کشیده‌اند.

شاید مهم‌ترین حریف Arbitrum را بتوان راهکار مقیاس‌پذیر Polygon دانست. اما این راهکار نوعی زنجیره‌ی جانبی است و برپایه‌ی بروزرسانی‌های Optimistic اجرا نمی‌گردد.

پیشنهاد مطالعه: معرفی آلتکوین‌هایی با قابلیت پشتیبانی از شبکه‌های لایه دوم مانند لایتنینگ (Lightning)

Source

https://coiniran.com/?p=46990
دکمه بازگشت به بالا