ایستگاه خبر

ریسک از دست دادن سرمایه پس از حمله ۵۱ درصد متوجه چه کسانیست؟

پس از بازنویسی تراکنش های بلاک چین اتریوم کلاسیک (ETC)، کاربران خواستار توضیح در مورد نیت مهاجم و ریسک های ناشی از حمله ۵۱ درصد هستند.

روز دوشنبه، یک روز پس از بازنویسی تراکنش های بلاک چین اتریوم کلاسیک (ETC)، Grayscale Investments، خالق Ethereum Classic Investment Trust (ETCG) به چند مشتری که خواستار توضیح در مورد نیت مهاجم بودند، در ایمیلی پاسخ داد.

ریسک از دست دادن سرمایه پس از حمله ۵۱ درصد متوجه چه کسانیست؟
ethereum classic 51 percent attack risk/ Source

Grayscale در این ایمیل بیان می کند که هیچ هشداری برای سرمایه گذاران صندوق نفرستاده است.

بیشتر بخوانید: تلاش شرکت های امنیتی و صرافی ها برای پیدا کردن هکر اتریوم کلاسیک

در حالی که اغلب در مورد چگونگیِ عملکرد چنین حملاتی توضیح داده می شود، Matt Beck توسعه دهنده محصول و پژوهشگر Grayscale در ایمیل خود نوشته است:

«بزرگترین ریسک، از بین رفتن یکپارچگی اتریوم کلاسیک (ETC) به دلایل کاهش پذیرش آن و حمله دوبار خرج کردن است. با این حال، ریسک مستقیمی به خاطر این گونه حملات، متوجه کوین های سپرده گذاری شده نیست».

در توضیح چراییِ آن، Beck نقل قولی از Breakermag از یک توسعه دهنده پروژه ی دیگری به نام Vertcoin که مورد حمله مشابهی قرار گرفت آورده است. Gert-Jaap Glasbergen توسعه دهنده Vertcoin در این مقاله می گوید:

«دوبار خرج کردن فقط می تواند توسط فرستنده ی اصلی کوین ها استفاده شود؛ بنابراین، مهاجم فقط می تواند کوین های خودش را دوباره خرج کند و به کوین های دیگران دسترسی ندارد. در نتیجه، ریسک اصلی حمله ۵۱ درصد و بازنویسی بلاک چین به عهده ی شخصیست که کوین آن بلاک چین (در اینجا اتریوم کلاسیک) را می پذیرد، و اغلب زمانی این اتفاق می افتد که کالا یا خدمات غیر قابل بازگشت زیادی با رمز ارزِ مورد حمله واقع شده، مبادله می شود».

بیشتر بخوانید: متوقف شدن معامله اتریوم کلاسیک در Coinbase پس از حمله ۵۱ درصد

تمام بلاک چین هایی که بر مبنای اثبات کار (PoW) هستند، در معرض ریسک حمله ۵۱ درصد قرار دارند، اما برخی از این بلاک چین ها از بقیه آسیب پذیر ترند. این آسیب پذیری به مقدار نرخ هش شبکه وابسته است؛ هرچه نرخ هش یک بلاک چین پایین تر باشد، ریسک حمله ۵۱ درصد بیشتر است.

ریسک از دست دادن سرمایه پس از حمله ۵۱ درصد متوجه چه کسانیست؟
ethereum classic 51 percent attack risk/ Source

مهم است که توجه داشته باشیم با وجود شدت حمله ی ۵۱ درصد به اتریوم کلاسیک (خسارت ۲۰۰ هزار دلاری)، تغییرات قیمت این رمز ارز نسبتا پایدار، در حد نوسانات طبیعی سایر رمز ارز ها بوده است.

مطابق داده های CoinMarketCap، روز یکشنبه پیش از این که خبر حمله ۵۱ درصد به اطلاع عموم برسد، قیمت اتریوم کلاسیک (ETC) ۵.۴۹ دلار و پایین ترین قیمت هفت روزه ی آن ۴.۲۸ دلار در روز پنج شنبه بوده است، و این یعنی ۲۱ درصد کاهش. جمعه عصر قیمت اتریوم کلاسیک به ۴.۵۴ دلار رسید.

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.

Source & Image
https://coiniran.com/?p=27216
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x