افشار شایان فر | 1397.04.16

پیش بینی صفر دلار برای قیمت بیت کوین و زیر سوال رفتن شهرت پیشگو

این هفته با 8 درصد رشد قیمت بیت کوین هفته خوبی برای پدر رمز ارز ها (BTC) بوده است، اما با خواندن اخبار چنین نتیجه ای در نخواهید یافت. روشنگریِ یکی از چندین رسانه معتبر (MSM)، چشم شما را روشن کرده و احتمالا چنین برداشت می کنید که قیمت بیت کوین شکسته و در سرپائینی سقوط به سمت صفر دلار است. این سان پیش بینیِ قیمت بیت کوین ، روش خوبی برای جذب کلیک های عصبانی کاربران و روشی عالی برای احمق جلوه کردن است!

MSM مخففی برای Mainstream Media است.

MSM شناور بر دریایی از FUD

به گزارش کوین ایران و به نقل از پایگاه خبری Bitcoin، طبق گفته Bitcoin Obituries، بیت کوین تا این لحظه 319 بار مرده، اما درست مثل زامبی های فیلم های “درجه ب” (B-movie) کشته نشده و دوباره بلند می شود. تا این تاریخ کسی نتوانسته از این جور ضرباتِ به اصطلاح کاری که تعدادشان هم کم نبوده، نتیجه ای موفقیت آمیز بگیرد.

9 سال گذشته و اکنون بیت کوین سر و مر و گنده تر از همیشه، با اکوسیستمی سرشار از پروژه های تحت توسعه است؛ از زنجیره های جانبی (Sidechaines) تا راهکار های اتخاذ و مقیاس پذیری در لایه دوم.
تنها یک دلاور یا فقط یک احمق در سال 2018 در وصف بیت کوین کوتاهی می کند، و این دقیقا کاریست که این روزها از مثلا حرفه ای ها سر می زند.

John Crudele در روزنامه نیویورک پست با آزردگی گفته:

“فکر می کردم سرانجام از شر بیت کوین خلاص شده باشیم.”

او چهار سال است که بر این طبل توخالی می کوبد؛ وی ادامه داد:

“اما این ارز قلابی، که ترجیح می دهم همان بیت کوین بخوانمش، خیال کنار رفتن ندارد… حتی در 6600 دلار هم، 70 درصد از ارزش خود در ابتدای سال را دارد.”

Crudele به صحبت های خود این طور پایان داد:

“من از عبارت «ارزش» خیلی محتاط استفاده می کنم چون نظر به عدم پشتیبانی بیت کوین توسط کسی یا چیزی، واقعا ارزشی ندارد. این یک بازی اعتماد به نفس است که ارزش پیدا کرده چون عده ای از مردم عده ای دیگر را متقاعد کرده اند که بیت کوین ارزشی دارد. گرفتم! طرح پونزی، بازی اعتماد به نفس، کلاهبرداری. به هر ترتیب قیمت بیت کوین به سمت ناچیز شدن در حرکت است؛ مسئله فقط زمان است.”

هنر فراموش شده ی گوگل کردن

بیت کوین پیچیده نیست. درخت مرکل، هرس کردن هدر بلاک ها (block header pruning) یا UTXO ها؛ بله این ها مباحثی بسیار پیچیده برای ژورنالیست های متوسط MSM هستند. اما درک کردن بیت کوین در ابتدایی ترین سطوح چیزی بیشتر از توان گوگل کردن نیاز ندارد.

FUD پراکنی دیگری که این هفته ارائه شد، انتشار مقاله ای تحقیقاتی توسط بانک فنلاند یود. مقاله “توهم عظیم رمز ارز ها” نظراتی از این قبیل را شامل است:

“رمز ارز ها ارز واقعی نبوده و در عوض نظام های حسابداری برای دارایی های نا موجود هستند.”

“تنها دفتر کل (Ledger) مناسب برای هر منظور و هدفی دفتر کل متمرکز است. این حقیقت که چندین نسخه همگام سازی شده از این دفتر کل، در سراسر شبکه توزیع شده نیز نامربوط است چرا که داده های تمام آن ها یکیست!”

رسانه انگلیسی وزنه انداخت

تقریبا در همان زمانی که Crudele از مطلب خود در New York Post روی لپتاپ خود کف بالا می آورد، روزنامه نیم قطع (Tabloid) انگلیسی، The Sun نیز مشغول پراکندن اطلاعات غلط بود. سرتیتر روزنامه این طور فریاد کشید:

مشکل حباب، چگونگی ترکیدن حباب بیت کوین چنان که 70 درصد از ارزش این رمز ارز سوخته و 800 ارز دیجیتال به فنا رفته اند.”

مقاله را خواندم، یکی کردن مشتی “آشغال ارز” با بیت کوین بود بدون هیچ دلیل مشخص!

تحلیل هایی عجیب از قیمت بیت کوین

گویند که The Independece مشهور تر و معتبر تر از The Sun است، اما این رسانه انگلیسی نیز این هفته بیت کوین را هدف حمله قرار داد. تحلیل این روزنامه نیز مانند The Sun به شکلی ناامید کننده از مرحله پرت بود. سرتیتر کمک ویراستار Hamish McRae، محترم ترین خبرنگار و مفسر مالی کشور چنین رقم خورد:

“قیمت بیت کوین به پائین ترین حد خود نسبت به نوامبر رسیده است و احتمالا کلا ناپدید شود.”

به منظور بر انگیختن تعجب شدید، McRae با اظهار FUD، در خطوط فرعی نوشته خود می گوید:

“آیا سرمایه گذاران به حمایت از بیت کوین ادامه خواهند داد؟ مشکل اینجاست که نمی دانیم چه کسی پشت آن است. انرژی بسیاری صرف پرده برداشتن از هویت مالکین بیت کوین شده است اما اکثر نام ها همواره ناشناس باقی مانده اند.”

جایی در این طنز طول و دراز، خبرنگار این ایده را مطرح می کند:

“با نگاهی به IP آدرس ها، به وضوح مشخص است که مالکیت بیت کوین بسیار متمرکز است!”

متخصص مالی The Independence چنین به مطلب خود پایان داد:

“نظر BIS (بانک پرداخت های بین المللی) این است که ذات غیر متمرکز رمز ارز ها بیشتر ضعف است تا قدرت.”

خب، فانتزی جالبیست. او ادامه داد:

“غریزه من می گوید این رمز ارز ها مانند دودی ناپدید خواهند شد. فقط امیدوارم جمعیت زیادی طی این واقعه متضرر نشوند.”

هرگز نمی توان پیش بینی به صفر دلار رسیدن قیمت بیت کوین را مردود کرد، اما خب با ارائه چنین پیش بینی ای ممکن است دیگر جدی گرفته نشوید.

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

Source & Image