ایستگاه خبرآخرین اخبار ارزهای دیجیتالاخبار اتریوم

ارتقاء Dencun شبکه اتریوم ممکن است با تاخیر همراه شود

آپگرید بعدی اتریوم به نام Deneb-Cancun یا «Dencun» ممکن است با تاخیر همراه باشد و در اوایل سال آینده انجام شود. این آپگرید با پیاده‌سازی یک پیشنهاد ارتقاء با کد EIP-4844 سعی دارد سطح اعتماد کاربران به شبکه را افزایش دهد.

برنامه پیاده‌سازی Dencun در جلسه Ethereum consensus-layer دیروز عنوان شد. تیم بیکو از بنیاد Ethereum که میزبان این جلسه بود، نگرانی خود را درباره تأخیر ممکن در استقرار Dencun در mainnet بیان کرد. نگرانی‌های این تیم به این خاطر است که ارتقا مورد بحث هنوز در شبکه‌های آزمایش عمومی مثل Goerli، Sepolia و Holesky معرفی نشده است.

علاوه بر این اشاره شد که اگر تیم توسعه‌دهنده قبل از نوامبر ۲۰۲۳، Dencun را در یک شبکه آزمایشی عمومی معرفی نکند، فعال‌سازی آن در شبکه اصلی احتمالاً در این سال صورت نخواهد گرفت (این موضوع با نقشه راه قبلی مغایرت دارد).

تحقق این ارتقا در شبکه اصلی به عناصر مختلفی وابسته است، از جمله آمادگی کد نرم‌افزار در لایه‌های اجرای Ethereum و consensus و آمادگی تیم‌های مختلف کاربری (این موارد باید در شبکه‌های آزمایشی عمومی سنجیده شوند و ممکن است به مدت زمان قابل توجهی برای این امر نیاز باشد).

در حال حاضر کار آپگرید هنوز در مرحله «devnet» است و فقط سه ماه تا پایان سال باقی مانده است. در این جلسه، توسعه‌دهندگان اصلی، شبکه محلی «Devnet 9» را برای تست Dencun معرفی کردند. این تست بر روی Devnet 9 انجام خواهد شد و پس از آن به مرحله شبکه‌های آزمایشی عمومی منتقل خواهد شد.

Dencun چیست؟

این آپگرید تغییراتی را در دو لایه اصلی mainnet Ethereum به همراه خواهد داشت: لایه اجرایی که عملکرد قراردادهای هوشمند را نظارت می کند و لایه consensus که بر روی consensus blockchain از طریق staking تمرکز دارد. ارتقاهای لایه اجرای Ethereum با نام Cancun شناخته می شود و ارتقاهای مربوط به لایه consensus با نام Deneb شناخته می‌شود.

جذاب‌ترین ویژگی این آپگرید، پروپوزال ارتقا ۴۸۴۴ است که با نام proto-danksharding هم شناخته می‌شود. EIP-4844 سطح اطمینان کاربران اتریوم را ارتقا می‌دهد و قابلیت‌های فعلی لایه دوم بهبود خواهد داد.

EIP-4844 برای فعال‌سازی ذخیره و بازیابی داده‌های off-chain توسط نودهای اتریوم طراحی شده است و نیازمندی برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین را به اطلاعات و ذخیره‌سازی مرتفع خواهد کرد. علاوه بر این پس از فعال سازی EIP-4844 شاهد کاهش هزینه‌های تراکنش رول‌آپ لایه ۲ مانند Optimism و Arbitrum نسبت به نرخ فعلی خواهیم بود.

پیشنهاد مطالعه: آموزش استیک کردن اتریوم و کسب درآمد از آن

منبع
1
https://coiniran.com/?p=65488
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x