ایستگاه خبر

راه‌اندازی رسمی توکن CRV توسط صرافی غیرمتمرکز Curve

به گزارش خبرگزاری CryptoBriefing، چند ساعت قبل تیم اصلی صرافی غیرمتمرکز Curve در کانال تلگرام این پروژه اعلام کرد که توکن حکم‌رانی بومی این پروتوکل، CRV، رسما راه‌اندازی شده است.

این صرافی غیرمتمرکز در ماه‌های اخیر تبدیل به یکی از محبوب‌ترین پروتوکل‌های مالی غیرمتمرکز شده است. این پروتوکل غیرمتمرکز در ژانویه ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد و به عنوان یکی از کاراترین پروتوکل‌های سوآپ کوین‌ پایدار شناخته شد. بنا بر چندین ادغام در سطح بازار احتمال دارد که از خدمات این پروتوکل بدون این که بدانید استفاده کرده باشید. برای مثال صرافی ۱inch نقدینگی را از استخر‌های Curve جمع می‌کند و تضمین می‌کند که کاربران بسترش بهترین قیمت‌‌های ممکن را داشته باشند. همچنین به دلیل ادغام با بستر‌‌های وام‌دهی غیرمتمرکز مختلف مثل dydx، Aave و Compound، تأمین‌کنندگان نقدینگی علاوه بر کارمزد ۴ درصدی تراکنش‌ها، می‌توانند بهره نیز کسب کنند.

راه‌اندازی این توکن مبتنی بر اتریوم خالی از جنجال نبود زیرا قرارداد‌های این رمزارز چندین ساعت قبل از این اعلامیه به صورت فنی استفاده شدند. در این فاصله افرادی که دانش زبان برنامه‌نویسی Solidity دارند، می‌توانستند بدون رقابت خاصی توکن CRV بدست آورند. البته مدیران پروژه این را مشکل بزرگی ندانسته و بعد از چند ساعت با مرور کد‌ها برای کنترل تغییرات و سواستفاده‌های احتمالی، اعلام کردند که قرارداد‌ها معتبر هستند.

این پیش‌استخراج ناعادلانه منجر به رسیدن ۲۰ هزار توکن به کاربران پیش از اعلامیه رسمی شد.  البته چارلی رییس این پروژه در پاسخ به این مسأله اشاره کرده است که نمی‌توان به توزیع پیش از موعد ۲۰ هزار توکن از ۲ میلیارد توکنی که قرار است به تأمین‌کنندگان نقدینگی برسد، پیش‌استخراج ناعادلانه اطلاق کرد.

انتشار این توکن حکم‌رانی برای بستر صرافی غیرمتمرکز Curve، نشان‌دهنده یک قدم دیگر در رواج رویه‌های حکم‌رانی توزیع‌شده است که به واسطه‌ آن انتظارات بازده بالا برای تأمین‌کنندگان نقدینگی شدت می‌گیرد. این توکن آغازکننده گذار به حکم‌رانی توزیع‌شده از طریق CurveDAO است که از امروز شروع شد.

بیشتر بخوانیم: دیفای (DeFi) و سرمایه‌گذاری مبتنی بر توکن

توزیع توکن CRV

حالا که توکن CRV منتشر شده است، هر کاربری که برای پروتوکل، نقدینگی مهیا کند واجد دریافت این توکن‌ها بر مبنای محاسباتی که قبلا در زمان راه‌اندازی این بستر شده بود، خواهد بود. توزیع توکن‌ها به این صورت است:

۱.۳ میلیارد توکن اولیه (۴۳ درصد از ۳.۰۳ میلیارد عرضه کل) عرضه می‌شود که ۳۰ درصد از آن ظرف مدت ۲ تا ۴ سال به دارندگان سهام، ۵ درصد به تأمین‌کنندگان نقدینگی اولیه، ۵ درصد به صندوق ذخیره جامعه CurveDAO و ۳ درصد ظرف مدت ۲ سال به کارمندان این شرکت می‌رسد.

۱.۷۳ میلیارد توکن باقیمانده قرار است هر سال با نرخ کاهنده ۲.۲۵ عرضه شود. از زمان راه‌اندازی تا زمانی که ۶۲ درصد از توکن‌ها از طریق استخراج نقدینگی توزیع شده باشد، به طور متوسط روزانه نزدیک به ۲ میلیون توکن عرضه خواهد شد.

ارزش بازاری مالی غیرمتمرکز به تازگی از ۱۴ میلیارد دلار عبور کرده است. با راه‌اندازی این توکن به مانند توکن‌های حکم‌رانی پروتوکل‌های دیگر مثل COMP، BAL و YFI جامعه‌ی کاربران DeFi تمایل بسیاری برای داشتن این توکن نشان داده‌اند. پس انتظار می‌رود که این ارزش بازاری همچنان افزایش یابد.

https://coiniran.com/?p=40665
دکمه بازگشت به بالا