ایستگاه خبر

افزایش جرایم مرتبط با ارزهای دیجیتال در سال 2021

افزایش قابل توجه جرایم مرتبط با ارزهای دیجیتال با رونق امور مالی غیرمتمرکز در سال 2021 همراه شد. در حالی که نرخ جرایم کریپتو در اعداد به بالاترین حد خود رسید، تراکنش‌های غیرقانونی کریپتو به صورت نسبی به پایین‌ترین حد خود رسید که تنها 0.15 درصد از کل حجم تراکنش در سال 2021 را به خود اختصاص داده ست.

داده‌های مربوط به جرایم نشان می‌دهد که ارزهای دیجیتال همچنان در امور مالی «غرب وحشی» است.

بر اساس آخرین گزارش جرایم رمز ارزی که توسط شرکت مشهور اطلاعاتی بلاکچین Chainalysis منتشر شده است، جرایم مربوط به ارزهای دیجیتال در سال 2021 به بالاترین حد خود یعنی 14 میلیارد دلار رسیده است.

تراکنش های رمز ارزی مرتبط با فعالیت های غیرقانونی نسبت به سال قبل 79 درصد افزایش یافت، در حالی که حجم کل تراکنش‌های رمز ارزیپ۱ 550 درصد رشد کرد. جالب اینجاست که فعالیت غیرقانونی تنها 0.15 درصد از کل حجم تراکنش‌های ارزهای دیجیتال در سال 2021 را تشکیل می‌دهد که نسبت به سال 2020 کاهش 126 درصدی دارد.

طبق گزارش Chainalysis، روند سالانه نشان می‌دهد که جرم و جنایت در حال تبدیل شدن به بخش کوچک‌تری از اکوسیستم ارزهای دیجیتال است. با این حال، با توجه به اینکه میزان فعالیت غیرقانونی تقریباً 14 میلیارد دلار است، احتمال این که این صنعت در سال جاری شاهد افزایش فعالیت‌‌های نظارتی و اجرایی باشد، بالاست.

شایان ذکر است، بخش مالی غیرمتمرکز در سال 2021 نقش اصلی را در جرایم رمز. ارزی ایفا کرد، به طوری که کلاهبرداری و وجوه دزدیده‌شده به ترتیب 82 درصد و 516 درصد نسبت به سال قبل رشد داشتند. بیشتر این فعالیت‌ها مربوط به پروتکل‌های DeFi در شبکه‌های قرارداد هوشمند مانند اتریوم و پلیگان بود.

درآمد کلاهبرداری در مجموع به 7.8 میلیارد دلار رسید که طبق گزارش‌ها بیش از 2.8 میلیارد آن از طریق «کلاهبرداری‌های راگ پول» حاصل شده است—نوعی کلاهبرداری که در آن بنیانگذاران کریپتو به طور ناگهانی پروژه‌های خود را رها می‌کنند، نقدینگی را از صرافی‌های متمرکز یا غیرمتمرکز خارج می‌کنند و با پول سرمایه‌گذاران فرار می‌کنند. راگ پول به ویژه در DeFi رایج است زیرا برداشت وجوه از استخر نقدینگی نسبتاً ساده است. به علاوه، بسیاری از توسعه‌دهندگان ناشناس می‌مانند که ردیابی افراد مسئول را دشوار می‌کند. 90 درصد از کل ارزش از دست رفته به دلیل راگ پول در سال 2021 ناشی از یک حادثه در مورد صرافی متمرکز ترکیه Thodex است که در آن بنیانگذار با بیش از 2 میلیارد دلار سرمایه از کاربران را دزدید و در این راست شش نفر به زندان افتادند.

از سوی دیگر، دزدی ارزهای دیجیتال در مجموع به 3.2 میلیارد دلار رسید. حوادث DeFi بیشترین ضرر را به خود اختصاص داده است. 72 درصد از کل 3.2 میلیارد دلار از پلتفرم‌‌های مالی غیرمتمرکز به سرقت رفته است. تنها در ماه دسامبر، Crypto Briefing از پنج هک DeFi به ارزش تقریبی 271 میلیون دلار از وجوه سرقت شده گزارش داد. Chainalysis همچنین گزارش داد که پروتکل‌های DeFi بیشترین رشد را در استفاده از پولشویی داشته و نسبت به سال قبل 1964 درصد افزایش داشته است.

طبق گزارش Chainalysis، از اوایل سال 2022، آدرس‌های غیرقانونی بیش از 10 میلیارد دلار ارز دیجیتال را در خود جای داده بودند که اکثریت قریب به اتفاق آن با سرقت مرتبط بود. حجم مطلق رو به رشد فعالیت‌های غیرقانونی مرتبط با رمز ارز در سال گذشته توجه قانون‌گذاران و آژانس‌های اجرایی در سراسر جهان را به خود جلب کرده است. در پاسخ، سال گذشته، وزارت دادگستری ایالات متحده یک کارگروه ویژه کریپتو به نام گروه ملی نظارت بر فعالیت رمز ارزها ایجاد کرد که مأموریت دارد «به تحقیقات پیچیده و پیگرد سوء استفاده‌های جنایی از ارزهای دیجیتال رسیدگی کند».

 

پیشنهاد مطالعه: تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال (۱۴ دی) – بازار بیت کوین رو به صعود یا سقوط؟

 

Source

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا