ایستگاه خبر

Compound نخستین پروژه‌ی دیفای با بیش از ۱۰ میلیارد دلار TVL است

پلتفرم Compound که با نام اختصاری COMP شناخته می‌شود نخستین پرژه‌ی امورمالی غیرمتمرکزی (DeFi) است که موفق شد از مرز ۱۰ میلیارد دلار ارزش کل قفل شده یا TVL عبور کند.

عبور از مرز ۱۰ میلیارد دلاری

Compound، که تمرکزش بر اجازه دادن به وام‌گیرندگان برای گرفتن وام و وام‌دهندگان برای ارائه وام از طریق قفل کردن دارایی‌های آن‌ها است، اکنون با بیش از ۱۰ میلیارد دلار TVL نخستین پلتفرم دیفای است که توانسته است به این جایگاه دست یابد. پلتفرم Maker (MKR) با ۸.۲ میلیارد دلار TVL در مقام دوم این رده‌بندی قرار گرفته است.

این دستاورد پس از ماه‌ها رشد بی‌وقفه و چشمگیر برای Compound حاصل شده است. این کمپانی که در آغاز سال تنها ۲ میلیارد دلار TVL در اختیار داشت، اما ظرف تنها ۳ ماه با رشد ۵ برابری دارایی‌های استیک شده (staked) مواجه شد. داده‌های موجود در سایت CoinGecko حاکی از آن است که Compound نه‌تنها جایگاه نخست را از لحاظ TVL در اختیار دارد، بلکه با ارزش کل بازار ۲.۳ میلیارد دلاری خود توانسته است در رتبه‌ی ۵۸ بازار رمز ارزها نیز ظاهر شود.

Compound نخستین پروژه‌ی دیفای با بیش از 10 میلیارد دلار TVL است

بازگشت دیفای

درخشش Compound با استقبال روزافزون سایر پلتفرم‌ها و محصولات دیفای هم‌ راستا بوده است. داده‌های سایت تحلیلی DeFi Pulse، ارزش مجموع TVLهای موجود در پلتفرم‌های دیفای را بالغ بر ۵۲.۶ میلیارد دلار ارزیابی نموده است. به بیان ساده‌تر این عدد افزایش ۳۵۰ درصدی ارزش بازار DeFi را از آغاز سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد. بسترهای ارائه‌دهنده‌ی وام همچون Compound ،Maker و Aave در مجموع با ضریب ۴۵.۸ درصدی خود بر فضای دیفای حکومت می‌کنند.

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مانند Uniswap ،Curve Finance و SushiSwap با ضریب ۲۸.۷ درصدی خود در مکان دوم این رده‌بندی قرار گرفته‌اند.

آینده‌ی بازار چگونه خواهد بود؟

در چند ماه گذشته، دنیای کریپتو بیش از حد بر پدیده‌ی توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) متمرکز بوده است. با آنکه این امر تا حد زیادی سبب از بین رفتن پیشرفت پروژه‌های دیفای بوده اما با کمرنگ شدن تدریجی تَب NFT، امورمالی غیرمتمرکز بار دیگر در کانون توجه قرار خواهند گرفت.

پیشنهاد مطالعه: پروتکل کامپاند (Compound) چیست؟ معرفی توکن COMP

Source

https://coiniran.com/?p=45016
دکمه بازگشت به بالا