ایستگاه خبر

Coinbase: امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) می‌تواند در تجارت ما اختلال وارد کند!

Coinbase، بزرگترین صرافی رمزارز ایالات متحده، به سرمایه‌گذاران هشدار داده که تنظیم‌کنندگان ایالات متحده ممکن است توانایی آنها را برای رقابت با امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) مهار کنند.

برایان آرمسترانگ، مدیرعامل شرکت، در نامه‌ای که روز پنجشنبه برای کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) ارسال شده، یادداشت کرده بود: «اگرچه آزادی اقتصادی شرط کافی برای پیشرفت انسان نیست، اما شرط لازم آن است.»

و به نظر می‌رسد منظور وی این باشد که Coinbase باید از آزادی بیشتری بهره‌مند باشد.

این شرکت صبح روز پنجشنبه فرم S-1 خود را علنی کرد. به این معنا که هنگام لیست شدن سهام Coinbase در Nasdaq، احتمالاً تحت عنوان COIN، تمام اطلاعات لازم به سرمایه‌گذاران داده می‌شود.

به عنوان یک صرافی متمرکز پیشرو، Coinbase در مورد امور مالی غیرمتمرکز و رشد صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) تناقضاتی دارد و نوشته است:

«با تلفیق بهترین منابع مالی کرییپتو و بازارهای سنتی، ما معتقدیم در شرایطی هستیم که می‌توانیم استراتژی رشد خود را عملی کنیم، اقتصاد رمزارز را فعال کنیم و به مأموریت خود در ایجاد یک سیستم مالی باز برای جهان برسیم. با این حال، رقابت بزرگی در پیش داریم، از شرکت‌های مالی بزرگ تا ارائه‌دهندگان فناوری مالی کوچک‌تر، و شرکت‌های بومی اقتصاد کریپتو، مانند صرافی‌های غیرمتمرکز.»

در این اطلاع‌نامه سعی در تعیین کمیت میزان خرید دارایی‌های مفید در DeFi (مانند ETH ،DAI و USDC) نیست. با این حال، درآمد کلی آن از ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ بیش از دو برابر شده است.

در این اطلاع‌نامه اعلام شده است: «ما برای کاربران جدیدی که وارد اقتصاد کریپتو می‌شوند بصورت پیشفرض نقطه‌ی شروع هستیم.» Coinbase تقریباً ۳ میلیون کاربر ماهانه و بیش از ۴۰ میلیون کاربر تأییدشده دارد. و این عددها می‌توانند برای هر محصول دیگری در DeFi غبطه‌برانگیز باشند.

در حقیقت، سام بانکمن فرید، بنیانگذار FTX، تصور می‌کند Coinbase فقط به دلیل نیاز به داشتن یک رقیب، DeFi را برای رقابت تحریک می‌کند.

بانکمن فرید در یک ایمیل به CoinDesk گفت: «صادقانه، حدس من این است که این بدطینتی است اگر بگویید که هیچ رقیبی ندارید و فقط ۱.۱ میلیارد دلار درآمد گزارش کرده‌ باشید، کسی حرف شما را باور نخواهد کرد. بنابراین آنها باید به رقیبی اشاره کنند. من فکر نمی کنم آنها DeFi را به عنوان یک خطر رقابتی ذکر کرده باشند چون از DeFi می‌ترسند. فکر می کنم آنها DeFi را لیست کردند، اتفاقاً چون ترسی از آن ندارند.»

DEXها در روند صعودی
همانطور که گفته شد، Coinbase با دقت DeFi را رصد می‌کند.

این برنامه توسعه‌دهندگانی مانند پیشنهادات صرافی‌ها، یلد فارمینگ (yield farming)، و غیره را هیجان‌انگیز و مهم می‌داند، اما همچنین نسبت به توانایی آن برای ادامه‌ی کار نگران است.

پیشنهاد مطالعه: منظور از yield farming در دیفای چیست؟ معرفی مهمترین پروتکل‌ها

در این اطلاع‌نامه آمده است: «ما انتظار داریم که خدمات و فناوری‌های جدید همچنان ظهور و تحول پیدا کنند که ممکن است از محصولات و خدماتی که هم اکنون ارائه می‌دهیم برتر باشند و آنها را منسوخ کنند.»

مانند هر رهبر بازار هوشمند، Coinbase روی پروتکل هایی سرمایه گذاری کرده است که می‌تواند برای خودش هم مضر باشد. به‌عنوان مثال، Coinbase در بازار امور مالی غیرمتمرکز سرمایه‌گذاری کرد، آن را با یک دلار USDC برای یکی از منابع اصلی نقدینگی خود درگیر کرد و سپس به رونق گرفتن رقیب خود کمک کرد.

«ما در پروتکل‌های مختلف DeFi سرمایه‌گذاری می‌کنیم. این پروتکل‌ها اهداف خود را از طریق قراردادهای هوشمند خود اجرا می‌کنند. این موضوع به کاربران اجازه می‌دهد دارایی‌های کریپتو را در استخری سرمایه‌گذاری کنند که سایر کاربران می‌توانند از آن وام بگیرند بدون اینکه برای تسهیل این معاملات به واسطه ​​احتیاج داشته باشند.»

اما Coinbase همچنان محتاط است!

این صرافی نوشت: «ما از طرف متصدیان بزرگ مالی فعلی تا ارائه‌دهندگان فناوری‌های مالی کوچک‌تر و شرکت‌های بومی اقتصاد کریپتو مانند صرافی‌های غیرمتمرکز با رقابت قابل توجهی روبرو هستیم». به‌عنوان یک مثال: Uniswap در بعضی مواقع فعالیت بیشتری نسبت به Coinbase نشان داده است، اما Uniswap فقط یکی از صرافی‌های غیرمتمرکز است. تعداد زیادی از آنها مانند Kyber ،Loopring ،Curve ، SushiSwap و PancakeSwap در این حوزه فعالیت می‌کنند.

Coinbase به‌خوبی آگاه است!

این شرکت نوشته است: «ما با تعداد فزاینده‌ای از پلتفرم‌های غیرمتمرکز در امور مالی غیرمتمرکز رقابت می‌کنیم و اگر نتوانیم به طور مؤثر در این رقابت شرکت کنیم، ممکن است بر تجارت ما تأثیر منفی بگذارد. چنین پلتفرم‌هایی هزینه‌ی راه‌اندازی و ورودی پایینی دارند زیرا شرکت‌کنندگان در این بازارها اغلب بدون نظارت فعالیت می‌کنند و هزینه‌های عملیاتی و نظارتی حداقلی دارند.»

Coinbase به طور خاص پیشنهادات مربوط به زنجیره‌های بلوکی مانند Polkadot و Solana اشاره می‌کند.

متیو فینستون، از تیم عملیات تجاری Loopring، استدلال می‌کند که صرافی‌های غیرمتمرکزی که روی لایه‌های بالاتر از شبکه‌هایی مانند اتریوم ساخته شده‌اند می‌توانند یک تهدید باشند. وی خاطرنشان کرد که لایه‌ی روم Loopring روزانه ۲۵ میلیون دلار حجم معاملات دارد.

صرافی‌های غیرمتمرکز دارای مزایای قابل توجهی هستند که مهمترین آنها توانایی تجارت بدون طرفین معامله یا پلتفرم‌هایی است که نیاز به دانستن هویت معامله‌گر دارند.

برای فعالان حوزه‌ی کریپتو، این چیزی است که رمزارزها بود‌ه‌اند و هنوز هم هستند. از نظر نهادهای نظارتی، این مسئله مشکوک است و مشکل دقیقاً همینجاست.

 

Source

 

https://coiniran.com/?p=44088
دکمه بازگشت به بالا