ایستگاه خبر

بانک های مرکزی باید صدور ارز های دیجیتال را در برنامه قرار دهند

رئیس صندوق بین المللی پول (IMF)، از بانک های مرکزی سراسر جهان خواست تا صدور ارز های دیجیتال را بخاطر مزایای آن در برنامه کاری خود قرار دهند.

Christine Lagarde، مدیر عامل و رئیس صندوق بین المللی پول (IMF)، با در نظر گرفتن کاهش تقاضا برای پول نقد و افزایش تمایل به پول دیجیتال، از بانک های مرکزی سراسر جهان خواست تا صدور ارز های دیجیتال را در برنامه کاری خود قرار دهند.

طبق گفته Lagarde، دولت در تزریق پول در اقتصاد دیجیتالی نقش دارد، بنابراین لازم است تا امکان صدور ارز دیجیتال را در نظر بگیریم. به گزارش کوین ایران و به نقل از BBC رئیش صندوق بین المللی پول مزایای مختلفی درمورد چنین حرکتی در سخنرانی اش در سنگاپور برشمرد.

«مزیت این کار روشن است. پرداخت ها فوری، امن، ارزان و نیمه ناشناس خواهد بود و بانک های مرکزی پایه پولی قابل اطمینان را حفظ خواهند کرد.»

وی با اشاره به بانک های مرکزی سوئد و کانادا که بانک مرکزی ارز های دیجیتالی ( CBDC ) را جدی گرفته اند ابراز کرد که چنین حرکتی نه تنها معاملات را امن تر می کند، بلکه راحت تر و ارزان تر نیز هست. او گفت : «آنها نیز مانند صندوق بین المللی پول در حال تغییر هستند.» او رمز ارز های بزرگ مانند بیت کوین، اتریوم و XRP را نیز بخشی از جهان بدون پول نقد آینده خواند که با رویکرد پایداری، سرعت و ارزان بودن خودشان را بطور مداوم بهبود می بخشند.

بانک های مرکزی باید صدور ارز های دیجیتال را در برنامه قرار دهند
central banks should consider issuing digital currency/Source

در گزارش جدیدی با نام «شفافیت در ارز دیجیتال بانک مرکزی» و سخنرانی Lagarde آمده است: «رمز ارز ها دارای ابعاد مختلفی هستند و بخاطر ارزیابی نادرست، در مقابل انجام کامل وظایف پول ایستادگی می کنند.» با بررسی اشکال مختلف پول مانند پول نقد، رمز ارز ها، پول خصوصی الکترونیکی، سپرده های بانک های دولتی در گزارش، به این نتیجه رسیدیم که دست کم، رمز ارز ها جذاب هستند. وی در ادامه گفت: «با توجه به اینکه سوالاتی که باید پاسخ داده شوند، عمیق، سخت و دارای پیامد های وسیع است، تحقیقات در مورد ارز های دیجیتال باید قاطعانه دنبال شود.»

بیشتر بخوانید: بانک مرکزی چین در پی جذب استعداد های حوزه بلاک چین و رمز ارز هاست

پیشرفت امنیت

Lagarde با اشاره به این حقیقت که مسئول CBDC ها دولت ها هستند گفت، برخلاف رمز ارز های موجود ارز های دیجیتال امن خواهند بود؛ چرا که دولت ها برای توسعه هر چه بیشتر انتخابی جز اطمینان از امنیت ندارند.

او در مورد رمز ارز های موجود هشدار داد و گفت: «شرکت های خصوصی ممکن است سرمایه گذاری کمی روی امنیت انجام دهند که موجب هزینه دادن جامعه به خاطر نقص سیستم پرداخت می شود.»

بیشتر بخوانید: رمز ارز دولتی ایران از دیدگاه بانک مرکزی چه ویژگی هایی خواهد داشت؟

Lagarde اظهار کرد که جالب توجه است موسسه مالی ای که وی آن را سرپرستی می کند اخیرا به اشتباهی در برنامه ایسلندی ها برای صدور رمز ارز دولتی پی برده اند. او استدلال کرد که برنامه رمز ارز با پشتوانه دولت را می توان حاکمیت (SOV) افزایش یکپارچگی مالی و کاهش ریسک های اقتصاد کلان در جهان دانست.

بانک های مرکزی باید صدور ارز های دیجیتال را در برنامه قرار دهند
central banks should consider issuing digital currency/Source

وی که در ابتدای امر نسبت به رمز ارز ها انتقاد داشت، حالا مجذوب تکنولوژی آن شده است. در حالی که به سمت ارز های دیجیتال حرکت می کنیم نباید از خطرات آن غافل باشیم. Lagarde گفت، ارز های دیجیتال وعده های بزرگی در حوزه مالی و حریم خصوصی پرداخت ها می دهد، اما در عین حال می تواند خطراتی برای ثبات و یکپارچگی مالی نیز ایجاد کند. با اشاره به کشمکش میان حریم خصوصی و یکپارچگی مالی، گفت بانک های مرکزی با طراحی ارز های دیجیتال، در پشت پرده با پولشویی و تروریسم مالی مبارزه خواهند کرد. پیش تر مدیر صندوق بین المللی پول گفته بود که رمز ارز ها هزینه معاملات مالی را کاهش می دهند و بنابراین تهدیدی برای سیستم مالی سنتی هستند.

Lagarde با اشاره به نگرش منفی نسبت به رمز ارز ها بخاطر طبیعت ناشناخته آنها، ابراز کرد که آن دوران دیگر به سر رسیده است. در حالی که او معتقد بود که این بخش نیاز به قانون گذاری دارد، در سخنرانی اش با دقت هشدار داد که این حوزه نیازی به گذرگاه ندارد.

«راه اندازی ارز دیجیتال توسط بانک مرکزی برای کاربران خوب، برای مجرمان بد و برای دولت نسبت به پول نقد بهتر خواهد بود. البته، چالش هایی باقیست. هدف من در حال حاضر تشویق به کشف و تحقیق است.»توجه!
دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source1 & Source2 & Image

https://coiniran.com/?p=25830
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x