ایستگاه خبر

افشای باگ موجود در نود نسخۀ ۱.۳۵.۲ توسط توسعه‌دهندۀ کاردانو

توسعه‌دهندۀ کاردانو (ADA) با پست توئیتی خبر از وجود یک باگ در نودِ نسخۀ ۱.۳۵.۲ کاردانو داد، گفته می‌شود که این باگ دلیل اصلی اختلال و فروپاشی شبکۀ آزمایشی (Testnet) کاردانو بوده است. Adam Dean اظهار کرد که این باگ در نودی پیدا شده که صحت عملکرد آن بارها آزمایش شده است.

افشای باگ موجود در نود نسخۀ 1.35.2 توسط توسعه‌دهندۀ کاردانو

به گفتۀ وی این باگ با ایجاد فورک‌های ناسازگار تراکم بلاک‌چین را از بین می‌برده است. باگ مذکور توسط استخرهای پشتیبان کاردانو یعنی ATADA ،Stakepool و Pooltooll و طی یک تحلیل آن‌چین شناسایی شده است.

با بررسی‌های تکمیلی مشخص شد که نودهای نسخۀ ۱.۳۵.۲ و ۱.۳۴.۱ مسئول اصلی اختلال موجود بوده‌‌اند. Dean خاطرنشان کرد که با به‌روزرسانیِ اکثر اپراتورها به نسخۀ ۱.۳۵.۲ پدیده‌ای به اسم «Vasil HFC» رخ داده است و از همگام‌سازی این نسخه با بلاک‌چین کاردانو جلوگیری کرده است.

وی متذکر شد که این نسخه درحال حاضر در دو شبکۀ آزمایشی جدیدِ فاقد تاریخچۀ بلاک و شبیه‌سازِ بلاک‌های چند-نودی (multi-node) درحال ارزیابی است. این توسعه‌دهندۀ کاردانو تعجیل در اجرای هارد فورک Vasil را نگران‌کننده خواند و آن را عامل اختلال و رویارویی شبکه با پدیده‌ای به اسم «صخرۀ هسته‌ای» عنوان کرد.

وی در پایان از مهندسین شرکت IO (Input Output) و چارلز هاسکینسون خواستار استقرار و اجرای ابزارهای مناسب کنترل و بازیابی بحران شد.

واکنش هاسکینسون به این باگ

چارلز هاسکینسون، بنیان‌گذار کاردانو، به واکنش جامعۀکاربری نسبت به باگ ۱.۳۵.۲ پاسخ داده است. وی همهمۀ ایجاد شده درخصوص به‌روزرسانی اپراتورهای استخر استیک را عجیب دانسته و متذکر شد که کد مخرب این باگ از شبکۀ آزمایشی حذف شده است.

افشای باگ موجود در نود نسخۀ 1.35.2 توسط توسعه‌دهندۀ کاردانو

وی گفت که جامعۀکاربری همچنان آزاد است که اجرای به‌روزرسانی Vasil را به زمان دیگری موکول کند اما این تصمیم قطعا برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (Dapps) گران تمام خواهد شد.

هارد فورک Vasil تاکنون دو مرتبه تاخیر داشته است.

پیشنهاد مطالعه: نود یا گره چیست؟ (Node) آشنایی با انواع نود در بلاک‌چین

Source

https://coiniran.com/?p=57064
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x