ایستگاه خبر

چرا دلار پرقدرت می‌تواند یک خبر بد برای بیت کوین باشد؟

دلار در واکنش به پولی که برای بهبود شرایط اقتصادی چاپ می‌شد، در جولای به پایین‌ترین نقطه در دو سال گذشته سقوط کرد. هم‌زمان، بیت کوین در بازه‌ی زمانی بیش از یک سال به بالاترین سطح رسید. اما پس از بازگشت دلار به جایگاه خود، این رمزارز با افت قیمت روبرو شد. سوال اینجاست که آیا دلار قدرتمند آمریکا شروع خبرهای بد برای بیت کوین خواهد بود؟ بیت کوین نیز مانند اکثر دارایی‌ها در بازار جهانی، در برابر دلارِ قدرتمند و تمام عیار معامله می‌شود. نقش دلار به‌عنوان ارز ذخیره جهانی از این جهت اهمیت دارد که رایج‌ترین ارز پایه در بین جفت‌های تجاری و نرخ ارز است.
دلار نزدیک به ۱۰۰ سال گذشته را در قدرت سپری کرده است و به ایالات متحده کمک کرده تا تبدیل به ابرقدرت اقتصادی جهان شود. اما از زمان شروع همه‌گیری کرونا در جهان، دلار تضعیف شده و به پایین‌ترین نرخ در شاخص ارز DXY طی دو سال گذشته رسیده است. ارزش دلار در برابر سایر ارزهای اصلی مانند یوان، فلزات گرانبها مانند طلا، و همچنین رمزارزها در دچار کاهش بوده است.

|| مطالب مرتبط:‌ آموزش تحلیل تکنیکال بیت کوین و دیگر رمزارزها برای تازه‌کارها ||

درمقابل، بیت کوین سطحی مقاومتی ۱۰،۰۰۰ دلار را شکست و به ۱۲۰۰۰ دلار رسید، در همان حال هم ارزهای بزرگ دیگر مانند اتریوم و XRP شروع به افزایش کردند. سودآوری یک‌شبه‌ی یک نهنگ بزرگ (در شنبه‌شب) ممکن است باعث روند نزولی بیت کوین شده باشد، یا طبق یک همبستگی نامعلوم با دلار، ممکن است افزایش نرخ ارز ذخیره مسئول کاهش ارزش بیت کوین باشد.

بهبود کوتاه‌مدتی در کار است یا ریکاوری دلار جهش اخیر بیت کوین را از بین می‌برد؟

به نظر می‌رسد که دلار در حال قدرت گرفتن است،  گرچه در حال حاضر مشخص نیست که آیا موضوع نشانه بازگشت است یا یک بهبود موقت پیش از آنکه عرصه بر ارز ذخیره بازار جهانی تنگ‌تر شود. تحلیلگران سقوط سی‌وپنج درصدی یا حتی بیشتر را برای دلار در مقابل سایر ارزهای اصلی پیش‌بینی کرده‌اند و در آن زمان هم دلار در روند نزولی بود، گرچه این پیش‌بینی هنوز محقق نشده است.

طبق نمودار معکوس بیت کوین، این رمزارز تا حدود زیادی بر خلاف شاخص دلار معامله شده است. از همین رو شاید قدرت این رمزارز تقریباً وابسته به کاهش و ضعف دلار باشد. با افزایش ارزش دلار و رابطه‌ معکوس میان قیمت این رمزارز و دلار، بهبودی کامل در ارز فیات می‌تواند دستاوردهای اخیر بیت کوین را از بین ببرد. اگرچه این سناریو هم امکان پذیر است که همه چیز به نفع بیت کوین رقم بخورد اگر دلار همچنان به روند نزولی خود ادامه دهد.

 

Source

https://coiniran.com/?p=40477
دکمه بازگشت به بالا