بلاکچینمقالات بلاکچین

تقابل بلاک چین و Tangle در عرصه فناوری پایگاه داده غیر متمرکز

بلاک چین یا Tangle؟ کدام را ترجیح می دهید؟ آینده متعلق به کدام است؟ آیا این دو فناوری را رقیب هم می دانید یا مکمل همدیگر؟

بلاک چین و Tangle

در مقاله حاضر به بررسی و مقایسه دو سیستم پایگاه داده غیر متمرکز یعنی بلاک چین و Tangle پرداخته می شود و مزایا و مشکلات هر کدام مورد بحث قرار می گیرد. Tangle برای اولین بار توسط پروژه IOTA مطرح شد اما Tangle چیزی شبیه بلاک چین است و کاربرد هایی فراتر از پروژه مورد بحث را می توان برای آن متصور بود.

Blockchain مانند هر فناوری دیگری مشکلات و موانع خاص خود را دارد. یکی از مشکلات Blockchain این است که در مورد پدیده اینترنت اشیاء که تخمین زده می شود تا سال ۲۰۲۰ تا حدود زیادی به زندگی انسان وارد شود، چاره اندیشی نشده است. در آینده که اینترنت اشیاء پیاده سازی گردد و ابزار ها به هم مرتبط شوند، در سطح وسیعی نیاز به تراکنش های خرد خواهد بود.

تقابل بلاک چین و Tangle در عرصه فناوری پایگاه داده غیر متمرکز
blockchain-vs-tangle

مشکل تراکنش های خرد بلاک چین

Blockchain در حال حاضر نمی تواند جواب گوی تراکنش های خرد در حجم بالا باشد و با توجه به ساختار آن نمی تواند در این زمینه کارایی سیستم هایی مانند پی پال و ویزا را داشته باشد. Tangle با توجه به ساختار خاص خود می تواند این مشکل را حل کرده و در آینده اینترنت اشیاء ایفای نقش کند.

بیشتر بخوانید: پتانسیل اینترنت اشیاء و بلاک چین

البته Tangle در زمینه هایی مانند امنیت و تمرکز زدایی به نظر ضعیف تر از Blockchain می رسد و عقل سلیم حکم می کند که به جای اینکه بلاک چین و Tangle را رقیب هم بدانیم و آنها را در تقابل با یکدیگر قرار دهیم، این فناوری ها را در کنار هم بگذاریم و با ترکیب آنها، در سطح صنایع تحول ایجاد کنیم. Blockchain به تنهایی قادر به انقلاب نیست و در این میان به همکاری فناوری های دیگر مانند Tangle، هوش مصنوعی و غیره نیز نیاز دارد. این فناوری ها هم به Blockchain که یک فناوری نوین و خلاقانه است حتما نیاز خواهند داشت.

نظر شما چیست؟ بهتر است Tangle را رقیب بلاک چین بدانیم یا مکمل آن؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

Invalid URL for PDF Viewer

توجه!
دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده، مربوط به نویسنده می باشند و لزوما نباید آنها را به کوین ایران نسبت داد. 

https://coiniran.com/?p=26112
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x