ایستگاه خبر

تکنولوژی بلاکچین در خدمت صنعت تاکسیرانی

ت یا حمل و نقل شهری، تکامل راهی است که قرن هاست ادامه دارد. مدت های مدیدی است که بشر به دنبال یک تکنولوژی کار آمد تر در زمینه خدمات حمل و نقل و مدیریت این صنعت است.

تکنولوژی بلاکچین در صنعت تاکسیرانی یا حمل و نقل شهری، تکامل راهی است که قرن هاست ادامه دارد. مدت های مدیدی است که بشر به دنبال یک تکنولوژی کار آمد تر در زمینه خدمات حمل و نقل و مدیریت این صنعت است.

باز اشکال باستانی حمل و نقل مثل استفاده از حیوانات و ارابه ها گرفته تا ماشین های پیچیده امروزی، صنعت حمل و نقل با تشکیلات بنیادین مدیریتی، به یک اکوسیستم سازمان یافته تبدیل شده است.

تکنولوژی بلاکچین در خدمت صنعت تاکسیرانی

تاکسی ها همه جا هستند

وجود سیستم حمل و نقل از طریق تاکسی های شهری در تمامی شهر های بزرگ در سراسر دنیا ضرورت وجود آن را  برای زندگی مدرن امروزی اثبات می کند. میزان زیاد تقاضا برای استفاده از تاکسی به علت رفت و آمد های روزمره و افزایش رقابت در این صنعت، موضوع عجیبی به نظر نمی رسد. ارزش بازار جهانی تاکسی رانی بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

سیستم سنتی تاکسیرانی تاکنون توسط سازمان های متمرکز مدیریت  شده است. برای مثال، در شهر لاگوس نیجریه، اتحادیه ها و انجمن های محلی درخواست داده اند که کلیه کارمندان تاکسیرانی،  بایستی اقدام به ثبت نام و صورت حساب دوره ای و همچنین مالیات صنفی را پرداخت کنند. قرار بود این راهی برای اطمینان از مجوز رانندگان تاکسی باشد، اما ماهیت متمرکز مدیریت آن جای خود را به مدیریت ضعیف و اقدامات غیر قانونی داده است.

فواید تمرکز زدایی در تاکسیرانی

معرفی روش های نسبتا غیر متمرکز حمل و نقل همانند Uber و Lyft ، بخشی از چالش های لازم برای رقابت در صنعت تاکسیرانی را پوشش می دهد. این شیوه ویژگی های بیشتری را در اختیار مسافران قرار می دهد که در نهایت منجر به کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت خدمات می گردد. هر چند که حتی با ارتقاء موارد تمرکززدایی تعریف شده، این سیستم ها هنوز هم توسط یک پایگاه داده مدیریت شده و به وسیله یک سازمان مشخص اجرا می شود.

اقدامی موثرتر از سوی بلاکچین

همانطور که اجرا و پیاده سازی بلاکچین، به سرعت در حال گسترش به کل صنایع است، در حال حاضر نشانه های تسلط این تکنولوژی بر  صنعت تاکسیرانی نیز قابل مشاهده است. برای صنعتی که در طول زمان در حال تکامل است، رسیدن به یک مرحله جدید، پیشرفت چشمگیری به حساب نمی آید.

بنابر اظهارات Tomas Peleckas، موسس شرکت حمل و نقل A2B:

داشتن مجوز رانندگی تاکسی به منظور امنیت و ارزیابی این صنعت ضروری است. وضعیت در بازار الهام بخش طراحی یک پلت فرم برای ارتباط مستقیم مشتریان با رانندگان حرفه ای و معتبر می باشد. ارائه یک اپلیکیشن موبایل برای مشتریان جهت یافتن رانندگان دارای مجوز و همچنین برای رانندگان در جهت مدیریت کارآمد تر کسب و کار خود،گام بلندی در راستای ساختن یک صنعت تاکسیرانی اصولی می باشد. همچنین این یک ابزار ضروری برای امنیت کاربر و انگیزه خدمات کیفی محسوب می شود.

موضوع پیاده سازی مفهوم طبقه بندی امن اطلاعات و یا استفاده از اپلیکیشن ها بر اساس بلاکچین به منظور مدیریت سیستم های حمل و نقل شهری، پیشرفتی ست که زمان زیادی برای آن صرف شده است. احتمالا تعداد خدمات تاکسی رسانی بر پایه بلاکچین و رمزنگاری با استقبال زیادی همراه خواهد بود. این مسئله عمدتا به خاطر مزایای متنوع ارائه شده توسط بلاکچین در زمینه مدیریت فردی و تمرکز زدایی می باشد.

برای مثال، تصور کنید شما از شهر خود به شهری جدید سفر کرده اید و ارز رایج مقصد با ارز رایج در شهر شما بسیار متفاوت است. تصور کنید شما برای جابجایی از فرودگاه تا هتل محل اقامت به خدمات تاکسیرانی نیازمند هستید. از آنجا که ارزش رمز ارز ها در همه جای دنیا مشابه و یکسان است، با استفاده از سرویس بلاکچین، هرگونه نیاز به جا به جایی ارزها از بین می رود.

یک فناوری برای افراد معمولی

در بسیاری از محافل، بلاکچین یک تکنولوژی در اختیار افراد معمولی توصیف شده است. موضوع فوق را می توان با این  توضیح اثبات کرد که افراد منظم کنترل بیشتری بر قواعد مورد نظر خود خواهند داشت. این سرویس همچنین می تواند جایگاه مناسبی برای معرفی مشاغل مختلف در نظر گرفته شود که سطوح مختلفی را شامل می شود.

استفاده از Blockchain ، به طور خودکار فعالیت صنایع را شفاف سازی می کند. اتحادیه ها و انجمن های غیر شفاف، دیگر قادر به مقابله با خواسته های رانندگان و مسافران نمی باشند. در مقابل، کسی که توکن خاصی از یک بلاکچین را نگهداری می کند، کلیه مزایای مرتبط با آن توکن را در اختیار خواهد داشت و آن را در تبادل با سایر توکن ها و حتی ارز های بدون پشتوانه و یا پرداخت در مواردی همچون هزینه تاکسی، قرار خواهد داد.

 

نوشته های مرتبط:

Dnata از تکنولوژی بلاکچین برای صنعت حمل و نقل هوایی بهره می برد

پلت فرم بلاکچین SophiaTX به جنرال الکتریک هم راه یافت

https://coiniran.com/?p=16601
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x