ایستگاه خبر

بروزرسانی مهم Taproot بیت‌کوین به مراحل پایانی می‌رسد

Taproot نوعی سافت فورک شبکه‌ی بیت‌کوین است که امضاهای رمزنگاری Schnorr را جایگزین نوع ECDSA می‌کند. این بروزرسانی پس از سال‌ها توسعه سرانجام آماده‌ است، اما اجرای آن به تصمیم کاربران شبکه وابسته است.

مزایای Taproot

به بیان ساده Taproot ایجاد یک شاه کلید را برای خلاصه‌سازی دسته‌ای از امضاهای شبکه ممکن می‌کند. در نتیجه اجرای تراکنش‌های چند ورودی با چند امضا (UTXI) بر بلاک‌چین بیت‌کوین را کارآمدتر، ارزان‌تر و ساده‌تر می‌کند. با اجرای این سافت فورک، روش‌های متنوع پنهان‌سازی هویت کاربران حاضر در تراکنش‌ها مهیا خواهد شد.

نکته‌ی مثبت Taproot کاهش بار و ترافیک شبکه، تجمیع امضاها و متعاقبا فضای موردنیاز برای تراکنش‌های بلاک‌چین است. این ویژگی ظرفیت پردازشی تراکنش‌ها را در هر ثانیه افزایش داده و کارمزد آنها را تا حد قابل توجهی می‌کاهد.

برخی معتقدند با اجرایی شدن بروزرسانی Taproot توسعه‌ی قراردادهای هوشمند وارد فاز نهایی خود شده و شبکه‌ی بیت‌کوین کارآمدتر خواهد گشت. این گام مهمی در راستای بیت‌کوینی مقیاس‌پذیر است که به حریم خصوصی افراد احترام می‌گذارد.

بروزرسانی مهم Taproot بیت‌کوین به مراحل پایانی می‌رسد

آینده‌ی بیت‌کوین به کاربرانش وابسته است

Taproot برای اجرا نیازمند عبور از مرحله‌ی آزمایشی بزرگی به نام «Speedy Trial» است. در این مرحله استخراج‌گران نودهای خود را با Taproot همسان‌سازی کرده و درصورت توافق آن را امضا می‌کنند. بازه‌ی رای‌گیری از آخرین دوره‌ی تنظیمات سختی شبکه آغاز شده و برای ۲۰۱۶ بلاک در شبکه‌ی بیت‌کوین باقی خواهد ماند. اگر Taproot تا آن هنگام موفق به کسب تاییدیه‌ی بیش از ۹۰ درصد از بلاک‌ها گردد اجازه خواهد داشت تا سافت فورک خود را در نوامبر امسال اجرا نماید.

درحال حاضر حدود ۱۰.۳۶ درصد از بلاک‌های استخراج شده اجرای این سافت فورک را تایید نموده‌اند و سرنوشت Taproot به ۱۷۹۲ بلاک‌ باقی‌مانده وابسته است. درصورتی که تعداد تاییدیه‌ها به حد نصاب نرسد آزمایش این بروزرسانی به مرحله‌ی بعدی تنظیمات سختی شبکه موکول خواهد گشت.

برای مشاهده‌ی جدیدترین روند پیشرفت این بروزرسانی می‌توانید از سایت Taproot.watch بازدید کنید. از بین ۱۰ استخر برتر استخراج رمز ارز، تنها سه استخر موافقت خود را با این سافت فورک اعلام کرده‌اند.

پیشنهاد مطالعه: ۱۰ نکته که در مورد کریپتو پانک‌ها (Cryptopunks) نمی‌دانستید!

Source

https://coiniran.com/?p=45465
دکمه بازگشت به بالا