ایستگاه خبر

شدیدترین افت سختی استخراج بیت‌کوین در تاریخ رقم خورد!

به‌دنبال محدودیت شدید اعمال شده از سوی کشور چین بر صنعت رمز ارز، مکانیسم تثبیت خودکار شبکه‌ی بیت‌کوین فعال شده و منجر به شدیدترین افت سختی استخراج بلاک‌چین این رمز ارز در تاریخ گشت. در ساعت ۷:۲۵ امروز به‌وقت جهانی، سختی استخراج بیت‌کوین در بلاک ۶۸۹،۴۷۱ با افت ۲۸ درصدی همراه بود.

این تنظیم خودکار سومین افت سختی استخراج را در طول تاریخ پیدایش بلاک‌چین بیت‌کوین نشان می‌دهد، این اتفاق نخستین بار در دسامبر ۲۰۱۸ افتاد. طبق داده‌های ارائه شده از سوی BTC.com، در ۲۹ می و ۱۳ ژوئن سال جاری نیز سختی استخراج به‌ترتیب با افت ۱۶ و ۵ درصدی همراه بوده است.

سختی استخراج بیت‌کوین به بیان ساده

معیار سختی استخراج با امتیاز داخلی همزمان با ایجاد نخستین بلاک توسط ساتوشی ناکاموتو آغاز شد. این معیار به‌نحوی برنامه ریزی شده است تا با تعداد ماینرهای حاضر در شبکه افزایش یا کاهش یابد. پس از افت شدید ۲۸ درصدی صبح امروز این معیار از ۱۹،۹۳۲،۷۹۱،۰۲۷،۲۶۲ به ۱۴،۳۶۳،۰۲۵،۶۷۳،۶۵۹ امتیاز کاهش یافته است.

افزایش بلاک‌های جدید به شبکه‌ی بیت‌کوین از یک الگوی منظم و قابل‌ پیش‌بینی پیروی می‌کند، تقریبا هر ده دقیقه یک بلاک جدید استخراج می‌گردد. زمان بلاک (block time) معیاری برای سنجش زمان لازم برای ایجاد بلاک‌های جدید در شبکه‌ی بیت‌کوین است که از نرخ متغیری برخوردار است. این نرخ با عواملی همچون تعداد و سرعت محاسباتی ماینرهای حاضر بر شبکه‌ی بیت‌کوین ارتباط دارد.

شدیدترین افت سختی استخراج بیت‌کوین در تاریخ رقم خورد!

با ملحق شدن ماینرهای بیشتر برای حل محاسبات شبکه، سرعت استخراج بلاک‌ها بهبود یافته و هر ماینر پس از یافتن و ایجاد بلاک جدید پاداشی معادل با ۶.۱۲۵ بیت‌کوین دریافت می‌نماید. با خروج گروهی از ماینرها از شبکه، سناریوی معکوسی رخ داده و ایجاد بلاک جدید را نیازمند مدت زمان بیشتری می‌کند.

مکانیسم تثبیت خودکار شبکه‌ی بیت‌کوین طوری طراحی شده تا با استخراج هر ۲۰۱۶ بلاک، سختی شبکه را مجددا تنظیم نماید. با ثابت بودن زمان بلاک ۱۰ دقیقه‌ای، ایجاد ۲۰۱۶ بلاک تقریبا به دو هفته زمان نیاز دارد.

بررسی شرایط فعلی

پس از افت سختی استخراج امروز، میانگین نرخ هش شبکه‌ی بیت‌کوین معادل ۸۷.۷ اگزاهش در ثانیه بود که کمترین نرخ ثبت شده از دسامبر ۲۰۱۹ به‌حساب می‌آید. این رقم تقریبا نصف اوج نرخ هش ثبت شده در اواسط ماه می است که معادل ۱۸۰ اگزاهش بود.

درپی این رویداد، میانگین زمان بلاک شبکه‌ی بیت‌کوین کاهش قابل توجهی داشت و موجب شد تا ایجاد یک بلاک جدید در روز ۲۷ ژوئن تا بیش از ۲۳ دقیقه به‌طول انجامد. با این وجود از آن زمان تاکنون سرعت محاسباتی شبکه افزایش اندکی داشته است.

افت سختی ۲۸ درصدی امروز به ماینرهای حاضر در شبکه امکان این را می‌دهد تا بلاک‌های جدید را در زمان کمتری (حدود ۱۰ دقیقه) استخراج کنند.

شرکت تحلیلی معتبر Glassnode در گزارش خود نوشت: «در هفته‌های پیش‌رو سود بیشتری به ماینرهای حاضر در شبکه تعلق خواهد گرفت، اما اگر قیمت بیت‌کوین سقوط کند یا ماینرهای بیشتری به شکبه ملحق گردند این شرایط تغییر خواهد کرد.»

پیشنهاد مطالعه: بهترین نرم‌افزارهای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱

Source

https://coiniran.com/?p=46362
دکمه بازگشت به بالا