ایستگاه خبر

سلام بر بیت کوین ۵۶ هزار دلاری

در ژانویه ۲۰۲۱ تحلیلگر بلومبرگ Mike McGlone پیش‌بینی کرد که قیمت بیت کوین در این سال به ۵۰ هزار دلار خواهد رسید. در آن زمان ارزش این ارز پیشرو به سختی بالای ۳۰ هزار دلار رسیده بود و هدف ۵۰ هزار دلاری کمی خارج از تصور بود.

اما در کمتر از یک ماه بعد پادشاه ارزهای دیجیتال نه تنها هدف بزرگ ۵۰ هزار دلاری را رد کرده بلکه به ۵۶ هزار دلار نیز رسیده است. و به نظر می‌رسد که هیچ چیز و هیچکس هم نمی‌تواند جلوی پیشروی او را بگیرد.

این افزایش قیمت که توانسته از ابتدای سال ۲۰۲۱ قیمت بیت کوین را حدودا دو برابر کند از اواخر سال ۲۰۲۰ شروع شد، زمانی که صنعت ارزهای دیجیتال با بزرگترین موج گاوی خود مواجه شده است که تمامی چرخه‌های قبلی را شکسته و حتی فراتر از صعود سال ۲۰۱۷ است.

با رسیدن بیت کوین به ۵۶ هزار دلار سوالی که در ذهن همه به وجود آمده این است که: هدف بعدی چقدر است؟ در آینده چه اتفاقی از نظر قیمت، پخش‌شوندگی و سازگاری برای این طلای دیجیتال رخ خواهد داد؟

توضیح مختصر درباره تاریخچه‌ی قیمت بیت کوین

یکی از مواردی که باعث شده تمایل جامعه به سمت بیت کوین باشد این است که این ارز اولین رمز ارز جهان است. در سال ۲۰۰۹ یک فرد یا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را ایجاد کردند و هدف آنها از اینکار ارائه‌ی جایگزینی مناسب و توانا برای سیستم رو به افول بانکی بود.

اگرچه از آن زمان تا کنون میزان مقبولیت این ارز با فراز و نشیب‌های در میان جامعه، زیاد نبوده است. رمز ارزها بدون هیچ ارزشی برای سالیان متوالی بود که وجود داشتند. اما در سال ۲۰۱۱ بود که ارزش آن‌ها به طرز قابل ملاحظه‌ای رشد کرد و به حدود ۱۰ دلار در آن سال رسید.

بحران اقتصادی سال ۲۰۱۳ در اروپا به دارایی‌ها این فرصت را داد تا از مسیرهای روتین خود خارج شده و پا در مارکت‌های خارج از آمریکا نیز بگذارند. و دیدگاهی که نسبت به این ارزها به عنوان یک جایگزین مناسب برای ارزهای فیات وجود دارد، به این سازگاری کمک بسیاری کرد.

در همین زمان چندین رمز ارز دیگر نیز بر اساس کدهای باز بیت کوین با کمی تغییرات نسبت به آن ایجاد شد.

اما بالا رفتن ارزش بیت کوین ثبات بیشتری داشت (حتی اگر برای مدتی کوتاه دچار بی‌ثباتی می‌شد) و هر سال صفرهای جدید را جلوی رقم قبلی می‌گذاشت. درحالی که این ارز از زمان به وجود آمدنش درگیر چند موج گاوی بوده است، اولین موج گاوی بزرگی که تجربه کرد به سال ۲۰۱۳ بر می‌گردد که به مرز هزار دلار رسید.

در سال ۲۰۱۷ مرز ۱۰ هزار دلار را رد کرده و به نزدیکی ۲۰ هزار دلار نیز رسید و رقمی تاریخی در آن زمان را ثبت کرد؛ ۱۹ هزار دلار!

مطلب پیشنهادی: بهترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱

اما در ادامه‌ی این صعودها و افزایش‌ها، در سال ۲۰۱۸ تراژدی رخ داد. ارزش این ارز از ۱۹.۷۸۳ دلار در دسامبر ۲۰۱۷ تا زمان مشابه در سال بعد به ۳۳۰۰ دلار رسید. از این نقطه به بعد قیمت بیت کوین روز به روز ثبات بیشتری پیدا کرد و آرام آرام رشد خود را دوباره شروع کرد.

تقریبا دوسال زمان برد تا این ارز دیجیتال به سقف قبلی خود برسد و در نهایت در دسامبر ۲۰۲۰ از این مرز عبور کرد.

بیت کوین حالت خود را عینا از سال ۲۰۲۰ به سال ۲۰۲۱ انتقال داد و همچنان در حال رسیدن به اهداف خود تا به امروز است. بعد از اتمام ۲۰۲۰ با قیمت ۲۸ هزار دلار، در ژانویه ۲۰۲۱ به سرعت به مرز ۴۰ هزار دلار رسید، کمی قبل از اینکه دوباره پایین بیاید.

در فوریه و اعلام سرمایه گذاری هنگفت ۱.۵ میلیارد دلاری تسلا بر روی بیت کوین، به علاوه ورود دیگر مراکز بزرگ مانند BNY Mellon، به افزایش قیمت این دارایی ارزشمند کمک زیادی شد، تا بالاخره در تاریخ ۱۶ فوریه ۲۰۲۱ دقیقا دو ماه بعد از رسیدن به رقم ۲۰ هزار دلار برای اولین بار، به نزدیکی ۵۰ هزار دلار رسید.

هدف بعدی چیست؟

حالا که بیت کوین رقم بزرگ ۵۰ هزار را رد کرده است چندین مورد وجود دارد که مشتاقان رمز ارزها و افراد هم دسته به دنبال آن هستند. اما با این حال سوال اصلی این است که آیا قیمت بیت کوین از این بیشتر هم می‌شود یا دوباره مانند سال ۲۰۱۷ دچار یک سقوط فاجعه‌بار می‌شود؟

گفتن این مورد کمی سخت است اما حقیقت این است که تحلیل‌ها و پیش‌بینی های قیمت به ما کمی در این باره اطلاعات می‌دهند.

پیش‌بینی قیمت

تنها تعداد کمی از سرمایه گذاران و تحلیلگران توانسته بودند چنین پیشرفت عظیمی برای بیت کوین را پیش‌بینی کنند و Mike Novogratz نیز یکی از آنان بود. Novogratz پیش‌بینی کرده است که بیت کوین در سال ۲۰۲۱ به ۶۵ هزار دلار خواهد رسید. این رقم آن هم در زمانی که او این پیش‌بینی را رسما اعلام کرد، بیش از اندازه خوشبینانه بود، اما با توجه به اینکه ما تازه در ماه فوریه هستیم و بیت کوین به ۵۰ هزار دلار رسیده، این رقم آنچنان دور از دسترس نیز نیست.

شاید تنها پیش‌بینی که هنوز دور از دسترس به نظر می‌رسد از سوی Tom Fitzpatrick‌ تحلیلگر Citibank‌ باشد که گفته است بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۱ به رقم ۳۱۸ هزار دلار خواهد رسید.

با نگاه به صعودهای قبلی و صعودی که هم اکنون در آن هستیم، نیاز به یک معجزه برای رسیدن به این رقم است. اما بیت کوین نشان داده است که استاد شگفت زده کردن ما در رشد قیمت است و رسیدن به این رقم ممکن است برای او مشکل نباشد. پس داشتن این رویا ضرری را به ما نمی‌رساند!

با توجه به تحلیل تکنیکال، خیلی از پلتفرم های رمز ارز نیز پیش‌بینی‌های قیمتی را انجام داده‌اند که از بیت کوین چه انتظاری را دارند. به عنوان مثال DigitalCoinPrice‌ باور دارد که بیت کوین تا پایان امسال به مرز ۸۶ هزار دلار خواهد رسید.

با توجه به اینکه این قیمت دو برابر قیمت کنونی است و تنها دو ماه طول کشیده تا به این قیمت برسیم، خیلی هم غیرممکن به نظر نمی‌رسد که در ده ماه آینده چنین اتفاقی رخ دهد. بانک سرمایه‌ گذاری JPMorgan Chase هم پیش‌بینی کرده که بیت کوین ۱۴۶ هزار دلار را خواهد دید.

اما تمام این پیش‌بینی یک نقطه اشتراک دارند؛ آن هم این است که آن‌ها می‌گویند بیت کوین رشد می‌کند. با توجه به اینکه قیمت رمز ارزها در بهترین حالت خودش قرار دارد، تنها یک فرد نادان و بسیار بدبین می‌تواند نظری منفی نسبت به آن را داشته باشد.

افزایش سازگاری

در حالی که مشکل است بگوییم چه اتفاقی برای قیمت بیت کوین خواهد افتاد، یک چیز را مطمئن هستیم: این ارز مورد توجه سرمایه‌گذاران بزرگ قرار گرفته است.

مشکل اولیه سرمایه‌گذاران بزرگ با بیت کوین، بی‌ثباتی قیمت آن است. اما در افزایش نرخ تورم اقتصاد امروزی، که ریسک نکردن بر روی سرمایه عقلانی‌ترین انتخاب است، سرمایه‌گذاران انگار آماده‌ی قمار کردن بر روی بیت کوین هستند.

با وجود شرکت‌هایی مانند MicroStategy، Tesla و Square که تا به امروز بر روی بیت کوین سرمایه گذاری کرده‌اند یا درحال برنامه ریزی برای فروش از طریق بیت کوین هستند، دیگر شرکت‌ها نیز باید به این قطار بپیوندند چون نمی‌خواهند از قافله عقب بمانند.

شرکت Mastercard اخیرا اعلام کرده است که می‌خواهد تراکنشات بیت‌ کوین را راه اندازی کند. Apple‌ نیز به نظر می‌رسد که برای سرمایه گذاری بر روی بیت کوین برنامه‌هایی دارد. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم BNY Mellon برنامه دارد تا دارایی‌های دیجیتال را نیز به دریافتی‌های خود اضافه کند.

حتی JPMorgan نیز نسبت به بیت کوین خوش‌بین است. می‌بینید، مراکز سرمایه گذاری بزرگ بین دو راهی قبول کردن بیت کوین در حال حاضر یا آینده، و یا به کل کنار رفتن از بازار قرار گرفته‌اند.

با این حال، سازگاری به این معنا نیست که بیت کوین تبدیل به ارز جایگزین جهانی می‌شود. خیلی‌ها بر این باورند که این ارز تبدیل به بازار سرمایه‌ای مهم می‌شود. قیمت امروز و تمایل آن برای داشتن اهمیت بیشتر در آینده، ممکن است کار بیت کوین را برای تبدیل شدن به یک واحد استاندارد ارزی سخت‌تر کند.

شفافیت پخش شوندگی

همانطور که بیت کوین قدم به سمت ارقام بالاتر بر می‌دارد، تنظیم شدن قیمت دیگر همراه با آن نیست بلکه اجتناب ناپذیر شده است. افزایش ارزش به معنای افزایش ریسک است. مسئله این است که ما به مرور به نقطه‌ای می‌رسیم که اخطار نظم‌دهندگان درباره خطرات قبول کردن بیت کوین دیگر کافی نیست. نیاز به یک حرکت است.

این مدرکی است که در متن سخنان جدید افسر مسئول امنیت و دفتر صرافی‌های آمریکا، Haster Pierce، آمده است که گفته نیاز به یک تنظیم شفاف نسبت به رمز ارزها داریم.

همانطور که بیت کوین روز به روز تبدیل به تیتر تمامی اخبار می‌شود، نظیم دهندگان باید فعالیت بیشتری را داشته باشند و نگاه دقیق‌تری را به هدف نهایی صنایع یعنی خدمت رسانی به مشتریانشان، داشته باشند. آن‌ها باید از حرکات شتابزده مانند دولت‌های هند و نیجریه که تصمیم گرفتن به طور کلی رمز ارزها و محدوده‌ی آنها را ممنوع کنند، دوری کنند.

به جای اینکار، شفافیت تنظیم کننده‌ی بیشتری باید به صنایع پیشنهاد شود و در زمان مناسب همه شیفته‌ی فضای رمز ارزها خواهند شد.

جمع بندی

گذر کردن بیت کوین از رقم ۵۰ هزار دلار یک پیروزی بزرگ به شمار می‌رود، نه تنها برای خودش بلکه برای دیگر رمز ارز ها نیز همین‌گونه است. انتظار می‌رود که افزایش ارزش بیت کوین به مرور تاثیر خودش را بر روی کل صنعت رمز ارزها خواهد داشت. بالاخره بیت کوین همیشه تامین کننده‌ی صلح بوده است.

به علاوه این سطح جدید قیمت با خود سطوح جدیدی از رسیدگی، بد‌بینی و کمی مقاومت از سوی صنعت مالی سنتی را به همراه دارد. اما بیت کوین مانند یک قطار در حال حرکت است و در حال حاضر هیچ چیزی نمی‌تواند جلوی پیشرفت و حرکت آن را بگیرید.

 

source

https://coiniran.com/?p=43906
دکمه بازگشت به بالا