ایستگاه خبر

قوانین سختگیرانه SEC برای ETFهای بیت کوین

در واشنگتن، وال استریت و سیلیکون‌ ولی داستان مربوط به ETFهای بیت کوین بیشتر به یک بازی کسالت‌‌برانگیز تبدیل شده است. یک بازی بی‌پایان، تا مشخص شود رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، Gary Gensler، در مورد رمز ارزها کجا ایستاده است. بازیگران بزرگ وارد صحنه ‌شده‌اند، پیش از آن که او در کنگره در مورد رمز ارزها صحبت کند. وکلا سخنرانی‌های وی را تجزیه و تحلیل می‌کنند. مشاوران مالی گروه گلدمن ساکس اخیراً یک دوره آموزشی به مدت ۲۹ ساعت با عنوان” Blockchain and Money” در موسسه فناوری ماساچوست،MIT، ایجاد کرده اند. فهمیدن این دوره شاید یک کار سخت باشد اما چیز جدیدی نیست، زیرا فیلم‌های کلاس‌ها میلیون‌ها بار در اینترنت مورد بازدید قرارگرفته است.

جنسلر در اولین مصاحبه مشروح خود در مورد جنون شکل گرفته در مورد پول دیجیتال، نشان داد که علاقه شدید او به این موضوع به این معنا نیست که او با رویکرد نظارتی ساده‌ای که بسیاری از علاقه‌مندان می‌خواهند، موافق است. سیاست‌گذاران با نحوه برخورد با این بازار ۱.۶ تریلیون دلاری که شاهد رشد‌های انفجاری و نوسانات شدید قیمتی است، مشکل دارند. جنسلر در حال برنامه‌ریزی برای یک رژیم نظارتی قوی است که متمرکز بر ایجاد ضمانت‌هایی برای میلیون‌ها سرمایه‌گذار است که سبد سهام خود را با رمز ارزها ذخیره کرده‌اند.

جنسلر، روز سه‌شنبه در انجمن Aspen Security  در مورد رمز ارزها گفته بود:

 در حالی که من نسبت به این فناوری بی طرف هستم، مسائل آن حتی برایم جذاب است. من سه سال  را صرف تدریس و تحقیق بر آن کردم. اما باید بگویم که در مورد حمایت از سرمایه‌گذاران بی طرف نیستم. اگر کسی بخواهد گمانه‌زنی کند، این انتخاب اوست، اما ما به‌عنوان یک ملت وظیفه داریم از این سرمایه‌گذاران در برابر تقلب و سقوط محافظت کنیم.

جنسلر از کنگره خواسته است قانونی را تصویب کند که می‌تواند به آژانس تحت مدیریت او اختیار قانونی برای نظارت بر صرافی رمز ارزی را بدهد، اما او می‌گوید که اختیارات SEC در حال حاضر نیز گسترده است. در طول این سالها بحث‌های زیادی در مورد نوع دارایی‌های دیجیتال تحت حیطه SEC انجام شده است. برخی مانند بیت کوین که مانند ارز عمل می‌کنند، کالا محسوب می‌شوند نه اوراق بهادار. اما هزاران رمز ارز دیگر وجود دارد و جنسلر معتقد است بیشتر آن‌ها اوراق بهادار ثبت نشده هستند که باید با قوانین SEC مطابقت داشته باشند.

وی به طور همچنین اشاره کرده است که فناوری باعث پیشرفت اقتصادی در طول تاریخ بشریت بوده است، و او شاهد دیدن این پیشرفت‌ها در حوزه دارایی‌های دیجیتالی است. با این حال، ممکن است تنها با مقررات قوی و متفکرانه بتوان آن را سرعت بخشید. به عنوان یک قیاس، او صنعت خودرو را مثال زده است:

تا زمانی که دولت قوانین رانندگی را وضع نکرده بود به طور کامل شاهد پیشرفت این صعنت نبودیم. محدودیت سرعت و چراغ راهنمایی ایمنی عمومی را تأمین می‌کند،

و اضافه کرد:

 تنها با درونی کردن مسائل و همگام کردن آن‌ها با سیاسیت‌های عمومی است که یک فناوری شانس پذیرش گسترده‌تری را دارد.

هستر پیرس، کمیسیونر جمهوری‌خواه در SEC که به دلیل حمایت از وضع قوانین آسان برای دارایی‌های دیجیتالی مشهور است، می‌گوید مشتاق همکاری با جنسلر است:

بسیاری از مردم فقط شفافیت بیشتری می‌خواهند.

وی افزوده است:

من از دیدگاهی می‌آیم که مردم باید حداکثر آزادی را داشته باشند تا معاملاتی را که می‌خواهند داوطلبانه انجام دهند. جامعه باید چارچوب قانونی مناسب را ایجاد کند.

جنسلر برای انجام هرگونه اقدام توسط SEC جدول زمانی ارائه نکرده است. او فهرستی از کارهایی دارد که شامل ۴۹ طرح سیاسی غیر رمز ارزی است که می‌تواند باعث کاهش سرعت پیشرفت قاون‌پذیری در این حوزه نو ظهور شود. بسیاری از این طرح‌ها تلاش‌های طولانی مدت و پرهزینه‌ای هستند، مانند پاسخ به دیوانگی تجاری GameStop Corp. این نهاد حقوقی همچنین در تلاش است قوانین جدیدی را وضع کند که شرکت‌ها را ملزم به افشای انتشار کربن و سایر خطرات زیست محیطی می‌کند، که اولویت دولت جو بایدن است.

جنسلر همچنین در مورد یک مسیر احتمالی برای تأیید وجوه قابل معامله در بورس بیت‌کوین صحبت کرده است. او پیشنهاد کرده که یک ETF باز، که تابع قوانین سختگیرانه صندوق سرمایه‌گذاری مشترک است و بیشتر بر روی قیمت آتی بیت کوین متمرکز است، می‌تواند راه حل مناسب باشد. بسیاری در جهان رمز ارزها مشتاقانه منتظر تصمیم‌گیری در مورد ETFهای بیت کوین هستند، زیرا این امر می‌تواند راه‌حلی آسان برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند. یک ETF رمز ارزی، قراردادهایی آتی مرتبط با قیمت رمز ارزها ایجاد می‌کند و سپس این سهام را می‌توان در بازار سهام معامله کرد. تاکنون SEC با استناد به نگرانی در مورد خطر کلاهبرداری و دستکاری در بازار بیت کوین، با اجازه ایجاد چنین بسته‌های مالی موافقت نکرده است.

جنسلر در طول روزهای خود در MIT در مورد ETFها با رویکردی مثبت صحبت کرده است، و به طرفداران امیدواری داده است که او یک حامی برای آن‌ها باشد.

پیرس می‌گوید زمان آن فرا رسیده است که SEC یک ETF کریپتو را تأیید کند.

در پشت صحنه، جنسلر از کارکنان آژانس خواسته است تا مجموعه‌ای از تغییرات احتمالی سیاستی را بررسی کنند. او می‌گوید که حداقل هفت طرح SEC در زمینه مسائل مختلف رمز ارزها وجود دارد. این حوزه‌ها عبارت‌اند از عرضه اولیه سکه، صرافی‌ها، بسترهای وام‌دهی، سرمایه‌گذاری غیر متمرکز، استیل کوین‌ها، کیف‌پول‌ها و ETFهای بیت کوین و سایر رمز ارزها.

جنسلر می‌گوید که قاونی کردن صرافی‌ها و مبادلات رمز ارزی شاید ساده ترین راه برای دولت باشد تا بتواند در معاملات رمز ارزها سریع عمل کند. اما او همچنین نگران روش‌های جدیدی است که افراد در حال استفاده هستند، مانند وام‌دهی همتا به همتا در اصطلاحاً منابع مالی غیر متمرکز یا پلتفرم‌های DeFi.

جنسلر گفته است اگر بنگاه‌ها نرخ بهره خاصی را برای رمز ارزها تبلیغ می‌کنند، این می‌تواند وام‌ها را تحت نظارت SEC قرار دهد. پلتفرم‌هایی که دارایی‌های دیجیتالی را جمع‌آوری می‌کنند می‌تواند شبیه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک تلقی شود و به طور بالقوه به SEC اجازه می‌دهد تا آن‌ها را تنظیم کند.

 

پیشنهاد مطالعه: Bitcoin ETF چیست؟ تاثیر ETF بر قیمت بیت کوین

 

Source

 

https://coiniran.com/?p=46901
دکمه بازگشت به بالا