ایستگاه خبر

BIP91 و خوشحالی طرفداران بیتکوین؛ این اولین قدم در فعالسازی سگویت در شبکه است

استخراج کنندگان بیتکوین توانستند در استخراج ۲۶۹ بلاک از ۳۳۶ بلاک آخر برای پذیرش BIP91 با موفقیت سیگنال بدهند و گامی مهم را در توسعه این تکنولوژی بی نظیر بردارند.
این کار، نرم افزار را برای تغییر زیرساخت آن جهت پذیرش تعداد بیشتری از تراکنش ها، یک قدم به جلو می برد.

هدف پروپوزال Segwit2x تغییر ساختار تراکنش های شبکه و افزایش ظرفیت برای ایجاد امکان ذخیره داده های بیشتر در بلاک های تراکنش، از طریق segregated witness یا شاهد جدا شده (همان سگویت) است؛ اجرای این پروپوزال برای پاییز امسال طراحی شده است.

با این سیگنال دهی ها، استخرهای استخراج بطور یکپارچه پشت پروپوزال قرار گرفتند؛ و BIP 91، که تا حدودی جهت جلوگیری از انشعاب بالقوه بیتکوین طراحی شده، به عنوان اولین قدم بزرگ جهت پیروی از نقشه راه ظهور کرد.

  • در پاسخ، بیتکوین شاهد افزایش قیمت شدیدی در روز پنجشنبه بود که دلیل آن حس کردن پیشرفت و موفقیت آن بود که برخی از افراد از این پیشرفت با نام سپیده دم جدید برای بیتکوین یاد می کنند. اما این تازه اولین قدم در فعالسازی سگویت در شبکه است، سایر مراحل کمی پیچیده تر خواهد بود. به طور خاص، موارد زیر باید اتفاق بیافتد تا سگویت فعال شود:
  • یک بازه ۳۳۶ بلاکی که از آن با نام “بازه اقبال” یاد میکنند و حدود دو روز و نیم به طول می انجامد. طی این بازه استخراج کنندگان زمان لازم جهت آماده شدن برای فعالسازی را خواهند داشت.
  • BIP 91 در بلاک ۴۴۷,۱۲۰ فعال می شود. بطور نظری، استخرهای استخراج شروع به رد کردن بلاک هایی که سیگنال پشتیبانی از سگویت (BIP 141) را ندهند می کند. با این روش، BIP 91 یک روش هماهنگی خواهد بود که سایر استخرهای استخراج را مجبور به پیروی و یا از دست دادن پاداش استخراج می کند.

سگویت می تواند طی دوره تنظیم سختی (دیفیکالتی) جدید قفل شود (الزامی شود)، که حدود دو هفته زمان می برد. موضوع دوم زمانی ست که فعالسازی سگویت “کاملا روشن شود”. همانطور که سازنده BIP91 یعنی James Hilliard معرفی کرد. این زمانی ست که ارتقا به سگویت رسمی شود و جایگزین پروپوزال UASF (سافت فورک فعال شده توسط کاربران) شود.

خطرات احتمالی

برخی از اعضا، از جمله توسعه دهندگان بیتکوین و اپراتورهای استخراهای استخراج، نگران اتفاقات احتمالی که ممکن است در زمان بین فعال شدن BIP91 و قفل شدن سگویت بیافتد هستند.

برخی از این نگرانی ها به شرح زیر است:

ممکن است استخراج کنندگان نرم افزاری که برای آن سیگنال دهی می کنند را اجرا نکنند. اگر استخرهای استخراج به اندازه کافی (بیش از ۵۰درصد) نرم افزار را اجرا نکنند، این موضوع می تواند بر موفقیت سگویت تاثیر بگذارد. فرض کنید که استخرهای استخراج برای مدتی نرم افزار درست را اجرا کنند و پیش از قفل شدن سگویت آن را متوقف کنند.
در کلام ساده تر، برخی از طرفداران بیتکوین به اینکه دیگران بر سر حرفشان بمانند اعتماد ندارند. مثلا یکی از این افراد می گوید ممکن است که این بار، با وجود پروپوزال های متنوع، سگویت فعال نشود.

But Hilliard بر این باور است که اتفاقات به خوبی پیش خواهد رفت چرا که این موضوع در صدر اولویت های استخرهای استخراج است. همچنین او و سایر اپراتورهای استخرهای استخراج شبانه روز در حال کار بر روی BIP91 هستند تا مطمئن شوند حرکت بیتکوین به سمت قوانین جدید درست و به آرامی انجام بگیرد.

همچنین بسیاری از مشارکت کنندگان Core که مخالف Segwit2x بوده اند در حال کمک به این موضوع هستند. این طور به نظر می رسد که موفقیت BIP91 خواست بسیاری از مردم و طرفداران بیتکوین بود. Hilliard با مفهوم UASF موافق است اما براین باور است که BIP148 ریسک بیشتری نسبت به BIP91 دارد.

 دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source & Image

https://coiniran.com/?p=7508
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x