ایستگاه خبر

شمارش معکوس سگویت: در این روز ها بیشتر مراقب باشید (۱)

تحلیل وقایع پیش روی بلاکچین بیتکوین برای روز های آتی

بخش اول

مبحث جنجالی مقیاس پذیری بیتکوین وارد یک مرحله حیاتی شده است. امروز ۲  پیشنهاد پرطرفدار BIP148 و SegWit2x پیش رو است. هر دو طرح پیشنهادی منجر به فعال سازی SegWit در طول ۱ ماه آینده می شود که این یعنی ممکن است ارتقاء پروتکل باعث تشکیل دو زنجیره شود.

در همین دوره امکان به خطر افتادن بیتکوین و ایجاد شکاف بین هر دو زنجیره BIP148 و  SegWit2x شود که خود می تواند باعث ایجاد شکاف های بیشتری شود.

نتیجه فعال سازی SegWit

نتیجه گیری کوتاه از SegWit و روش های ممکن فعال سازی

SegWit یک پروتکل پیشنهادی از سوی تیم توسعه Bitcoin Core،  با سابقه خوب است. این پروتکل بر نقشه راهی متمرکز است که توسط اعضای Bitcoin Core، پیشنهاد شده و از دسامبر ۲۰۱۵ که برای اولین بار این مساله پیشنهاد شده بود تا امروز  نود های زیادی از شبکه بیتکوین به آن مرتبط شده است. همچنین SegWit، در حال حاضر بخشی از توافق نیویورک به حساب می آید. یک راهنمای مقیاس پذیری که موجب بروز مسائل زیادی بین شمار زیادی از کمپانی های بیتکوینی و استخراج کننده ها شده است. در حال حاضر هم پیشنهاد ارتقاء بیتکوین با BIP148 و هم UASF ، که یک انشعاب سطحی برنامه ریزی شده توسط کاربران است و در تاریخ ۱ آگوست فعال می شود، قرار است SegWit را اجرا کنند.

امکان بروز عدم صداقت، در نحوه فعال سازی

اولین و مهمترین انتخاب، توسط تیم توسعه Bitcoin Core مطرح شده بود. در صورت خواندن کد BIP141 توسط ۹۵ درصد از قدرت پردازش به مدت دو هفته، تا قبل ۱۵ نوامبر این طرح فعال می شود..به فرض فراخوانی این سیگنال، اگر همه به صورت واقعی از تقویت کردن این سیگنال پشتیبانی کنند، ریسک دو قسمتی شدن بلاکچین و ارز بیتکوین به حداقل ممکن می رسد.

هر چند تا الان ۴۰ تا ۴۵ درصد از قدرت پردازش شبکه، پشتیبانی خود را از BIP141 اعلام کردند. به همین دلیل عده ای از کاربران، قصد اجرا کردن UASF (جدایی سطحی مورد حمایت برخی از کاربران) را دارند. در تاریخ ۱ آگوست این طرح اجرا شده و تمام بلاک هایی که سیگنال BIP141 را نپذیرفته باشند، از جانب آنها رد خواهد شد. اگر این پیشنهاد مورد حمایت زنجیره بزرگتر استخراج کنندگان (بخشی که قدرت پردازش بیشتر شبکه را در اختیار دارد)  قرار گیرد، بهتر است با توجه به در اختیار داشتن اعتبار زنجیره طولانی تر، SegWit را در تمام شاخه های بیتکوین که برای پذیرش آن اعلام آمادگی کردند، فعال کرده و از دو قسمت شدن آن جلوگیری کند. اما اگر این پیشنهاد مورد حمایت بخش کمتری قرار گیرد، زنجیره BIP148، می تواند از پروتکل جاری جدا شود.

توافق نیویورک که بعضا آن را “Silbert Accord” و “SegWit2x” هم می نامند، قصد فعال سازی SegWit را از طریق BIP91 دارد. تمام نود های BIP91  نیز مانند BIP141، بلاک هایی که به سیگنال BIP141 بی توجه باشند را نخواهند پذیرفت. اما برخلاف BIP141، نود های BIP91،  تنها زمانی قادر به انجام این کار هستند که در عرض ۲ روز بتوانند ۸۰ درصد از قدرت پردازش شبکه را در اختیار داشته باشند. این نیز احتمال تقسیم زنجیره را به حداقل می رساند

اگر چه، قدم بعدی توافق نیویورک انجام یک هارد فورک است که باعث می شود بلاک های بیتکوین در ۲ اندازه مختلف شکل بگیرند. این احتمال در تضاد با توافق SegWit بوده و با توافقات قبلی نیز سازگار نخواهد بود. در نتیجه، از شبکه جدا شده و “فورک” دیگری اتفاق خواهد افتاد.

اتفاق افتادن مواردی از این دست، درباره سیگنال دهی استخراج کنندگان و پشتیبانی از توافق نیویورک نیز محتمل است، اما چون بی معنی و بی تاثیر است از مطرح کردن آن در این مقاله صرف نظر می کنیم.

پایان بخش اول …دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source & Image via: bitcoinmagazine

https://coiniran.com/?p=7363
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گيتي
گيتي
6 سال قبل

سلام ممنون از سایت خوبتون میخواستم بدونم وقایع پیش روی بیتکون چه تاثیری روی دیگر ارزهای دیجیتالی خواهد گذاشت ؟

دکمه بازگشت به بالا
1
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x