ایستگاه خبر

اتحاد استرالیا، سنگاپور، مالزی و آفریقای جنوبی برای پیشبرد یک CBDC مشترک

بانک‌های مرکزی چهار کشور استرالیا، سنگاپور، مالزی و آفریقای جنوبی یک طرح آزمایشی را برای بررسی عملکرد پرداخت‌های بین‌مرزی چندین CBDC اجرا کردند. هدف این طرح ارزیابی امکان دسترسی به تراکنش‌های راحت‌تر عنوان شده است.

مشارکت چند ملیتی

از آنجایی که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) نوعی ابزار مالی به‌شمار می‌روند، بسیاری از کشورهای جهان علاقه‌ی خود را به آن نشان داده‌اند. درحالی که دولت‌ها ترجیح می‌دهند این موضوع را به‌طور شخصی کنترل نمایند، بانک‌های مرکزی چهار کشور فوق رویکردی نامعمول را اتخاذ نموده‌اند.

طبق گزارش رویترز، چهار کشور استرالیا، مالزی، سنگاپور و آفریقای جنوبی برای توسعه‌ی یک CBDC مشترک همکاری خود را آغاز نموده‌اند. بانک‌های مرکزی کشورهای فوق درپی یافتن راهکاری هستند که به‌کمک CBDCها هزینه‌ی تراکنش‌های بین‌مرزی را کاهش دهند.

درکنار این چهار بانک مرکزی، مرکز نوآوری بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی (BIS) رهبری این پروژه را برعهده گرفته است. این چهار موسسه پلتفرم‌های مشترک آزمایشی خود را به‌اشتراک گذاشته و ازطریق آن اقدام به ارسال مستقیم و بی‌واسطه‌ی CBDCها خواهند نمود.

آیا CBDCها سودمند هستند؟

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) نوعی ابزار نوین و ناشناخته‌ی مالی هستند. کارشناسان و صاحب‌نظران متعدد صنعت رمزنگاری، درخصوص سودمندی یا آسیب آنها به دارایی‌های دیجیتال و نظام مالی پیش‌بینی‌هایی انجام داده‌اند.

برای نمونه، تحلیل‌گران بانک‌ بزرگ آمریکایی مورگان استنلی معتقدند که ورود CBDCها بر صنعت رمز ارز بی‌تاثیر نخواهد بود، اما تهدیدی برای فناوری‌های غیرمتمرکز محسوب نمی‌شود. این بانک در ادامه گفت:

«رمز ارزها برای استفاده در حوزه‌های دیگر به فعالیت خود ادامه خواهند داد. برای مثال برخی از آنها درحکم ارزش ذخیره‌ی جهانی عمل خواهند کرد، زیرا برخی از افراد به ارزهای فیات اعتماد ندارند.»

Christian Nolting، مدیر ارشد اطلاعاتی بانک دویچه‌ی آلمان، نظری کاملا متفاوت دارد. وی اظهار داشت:

«عرضه‌ی وسیع ارزهای دیجیتال بانک مرکزی همزمان با تشدید قوانین نظارتی بر رمز ارزها، محیط رقابتی بسیار چاش‌برانگیزی را برای دارایی‌های دیجیتال رمزنگاری شده ایجاد می‌کند. چراکه برخی از برتری‌های آنها در برابر دارایی‌های سنتی به‌مرور زمان کمرنگ خواهد شد.»

پیشنهاد مطالعه: CBDC یا ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست؟

Source

https://coiniran.com/?p=47346
دکمه بازگشت به بالا