ایستگاه خبر

۵ راه‌اندازی در دنیای بلاکچین و بازار دیفای تا قبل از شروع سال جدید؛ رصد کنید!

علیرغم این که سال ۲۰۲۰ پر از سختی و دردسر بود اما در دنیای رمزارزها سال رو به رشدی بود. در پایان سال ۲۰۲۰، کل دارایی‌های قفل‌شده در پروتوکل‌های دیفای ۱۵ میلیارد دلار است. این صنعت تا جایی پیش رفت که صرافی غیرمتمرکز یونی‌سوآپ به لحاظ حجم معامله روزانه از صرافی‌های متمرکز بزرگی چون Coinbase سبقت گرفت.

در واقع یک برداشت آشکار از سال ۲۰۲۰ این است که کاربران دنیای رمزارز کاملا از صنعت دیفای حمایت کرده و در استفاده از پروتوکل‌های پیشرفته‌تر دیفای احساس راحتی بیشتری می‌کنند. می‌توان گفت که بلاکچین و دیفای با هم، سنگ بنای معماری مالی نوین هستند. صنعتی که با یک دسته از پروتوکل‌‌های مخصوص عملیات مالی ساده مثل وام‌دهی و معامله، وارد سال ۲۰۲۰ شد، حالا سرشار از برنامه‌های کاربردی جدید قدم به سال ۲۰۲۱ می‌گذارد.

در ادامه به ۵ راه‌اندازی بلاکچینی آتی، تا قبل از پایان سال می‌پردازیم. این لیست شامل برنامه‌هایی در زمینه بیمه غیرمتمرکز، پروتوکل‌های بین زنجیره‌ای و دو عرضه غیرمتمرکز در صرافی غیرمتمرکز Polkastarter است.

(Royale (ROYA

این پروژه کاربردهای صنعت دیفای را به بازار بکر چند میلیارد دلاری بازی می‌آورد. پروژه رویال نقدینگی بهینه در دیفای را برای تقویت نوآوری در صنعت بازی فراهم می‌کند. بسترهای مورد حمایت این پروژه الگوریتم‌های موثری برای جلب اعتماد کاربران بازی ارائه می‌دهند. برای مثال الگوریتم Provably fair فناوری بلاکچین را به کار می‌بندد تا کاربران را مطمئن سازد که بازی موردنظر به نفع گرداننده بازی تحریف نشده است.

توکن بومی این پروژه به عنوان یک مکانیزم هماهنگ‌کننده برای پروتوکل‌های خودگردان غیرمتمرکز است که در جهت تعیین ارتباط میان تأمین‌کنندگان نقدینگی و کارآفرینان بازی فعالیت می‌کنند.

این پروژه در تاریخ ۲۱ دسامبر عرضه عمومی خود را در بستر Polkastarter انجام خواهد داد. رویال توسط شرکت‌های برجسته‌ای چون FOMOcraft، Vendetta Capital، AlphaBit و چند نام دیگر مورد پشتیبانی قرار گرفته است.

پروتوکل Fire

این پروتوکل اولین زیرساخت برای زنجیره اکو هوئوبی است که کمک می‌کند دارایی‌های غیر از زنجیره هوئوبی، به این زنجیره وارد شوند. این پروژه صدها دارایی‌ دیجیتال را از بلاکچین‌‌های مختلف با استفاده از فنون بسته‌بندی بین زنجیره‌ای به زنجیره هوئوبی می‌آورد.

پروتوکل Fire همچنین صرافی خود را راه‌اندازی خواهد کرد که یک بازارگردان خودکار (AMM) غیرمتمرکز با مقیاس‌پذیری بالا، تنوع دارایی و قابلیت استخراج نقدینگی است. به علاوه این پروتوکل یک بستر وام‌دهی دارد که یک محدوده متنوع از وام‌های اعتباری را با کارکرد ساده در دسترس کاربران قرار می‌دهد.

||بیشتر بخوانیم: علت افزایش بازارگردان‌های خودکار (AMMs) چیست؟

(UNION Finance (UNN

اخیرا با جذب سرمایه ۳.۹ میلیون دلاری، UNION Finance می‌خواهد یک اکوسیستم فعال شامل محصولات مدیریت ریسک و محافظت از دارایی را در بستر اتریوم ایجاد کند که به کاربران دیفای کمک می‌کند انواع مختلف ریسک را پوشش دهند. برخی از محصولات اولیه که این پروژه راه‌اندازی می‌کند، شامل حفظ گاس تراکنش‌ها، حفاظت از نسبت وثیقه به وام، پوشش ریسک قرارداد هوشمند و تعداد زیادی از استخرها و محصولات محافظت از سرمایه دیگر هستند.

پروژه UNION در تاریخ ۱۷ دسامبر در بستر صرافی غیرمتمرکز یونی‌سوآپ لیست خواهد شد.

||بیشتر بخوانیم: صرافی یونی سوآپ و معرفی توکن UNI

FRAX

این پروژه اولین کوین پایدار الگوریتمی است که در تلاش برای پیاده‌سازی اصول ساخت پول کاملا مقیاس‌پذیر، بدون اعتماد، کاملا با ثبات و روی زنجیره است. این پروتوکل یک سیستم دو توکنی است که از یک کوین پایدار (FRAX) و یک توکن حکم‌رانی (FXS) تشکیل شده است.

این پروتوکل همچنین دارای قرارداد‌‌های استخر است که وثیقه‌ها را نگه‌داری می‌کنند (در ابتدا USDT و USDC). استخر‌‌ها توسط توکن‌‌های حکم‌رانی افزوده و حذف می‌شوند. راه‌اندازی FRAX و اعلام نقشه راه آن‌ها در انتهای این ماه پیش‌بینی می‌شود.

MahaDAO

این یک بستر کوین پایدار برای وثیقه‌گذاری و صدور رمزارز است .MahaDAO، دومین پروژه‌ای است که در صرافی غیرمتمرکز تازه تأسیس Polkastarter یک عرضه اولیه غیرمتمرکز را انجام خواهد داد. این پروژه نیز یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز با تمرکز بر جامعه است که اکوسیستم حکم‌رانی آن از یک سیستم دو توکنی بهره می‌برد.

زمانی که ارزش کوین‌های پایدار به دلیل نرخ تورم، تنزیل می‌شود، توکن ARTH ارزش خود را به خاطر پشتیبانی یک سبد از دارایی‌های غیرمرتبط حفظ می‌کند. بر اساس خزانه‌‌های معکوس در پروتوکل MakerDAO، خرانه‌های این پروژه به عنوان یک تنظیم‌کننده برای مدیریت دارایی‌های وثیقه‌دار و اداره صدور و بازخرید توکن‌های ARTH عمل می‌کنند.

||بیشتر بخوانیم: بررسی MakerDAO ؛ نگاهی عمیق و کلی

https://coiniran.com/?p=42627
دکمه بازگشت به بالا