ایستگاه خبر

۳ راهی که بلاک‌چین از اختلالات زنجیره‌ی تأمین در پاندمی جهانی جلوگیری می‌کند

با تعطیلی جهانی کنونی که بر قابلیت رصد کردن زنجیره‌ی تأمین اثر گذاشته،‌ فناوری بلاک‌چین بار دیگر نشان داد که برای استفاده‌ی گسترده در قابلیت ردیابی،‌ حمل و نقل و دیگر جنبه‌های اصلی مدیریت زنجیره‌ی تأمین،‌ آماده شده است. مجله‌ی BTCMANAGER در گزارشی به سه راهی اشاره کرده که بلاک‌چین‌ در یک پاندمی جهانی می‌تواند از طریق آن‌ها از بروز اختلالات در زنجیره‌های تأمین جلوگیری نماید.

دیجیتال کردن مدیریت زنجیره‌ی تأمین از طریق بلاک‌چین

دوره‌های اختلال مثل ویروس همه‌گیر کنونی،‌ قابلیت رصد زنجیره‌ی تأمین را تحت تأثیر قرار می‌دهد که اکثرا به وسیله‌ی عرضه‌کنندگان دسته دوم و دسته سوم حس می‌شود. این فروشندگان که فاقد پیشرفت‌های فنی همتایان دسته اول خود هستند،‌ به ندرت دارای دانش لجسیکی برای مقابله با اختلالات بحرانی زنجیره هستند. بر اساس یک مقاله‌ی جدید از سوی مجمع اقتصادی جهان (WEF)، دیجیتال کردن زنجیره‌ی تأمین می‌تواند از اختلالات به وجود آمده بر اثر فعالیت‌هایی که به شدت به امضاهای دستی وابسته هستند،‌ جلوگیری کند.

“دیجیتال کردن، صرفا مسأله‌ی هزینه نیست، بلکه در درجه‌ی نخست درباره‌ی قابلیت رصد و مدیریت ریسک زنجیره‌ی تأمین است. برای محدود کردن اثرات نقاط شکست در زنجیره‌ی تأمین،‌ ایجاد قابلیت دست‌یابی داده‌ها از طریق ابزار‌های دیجیتال اهمیت فراوانی دارد. در شرایط همه‌گیر COVID-19، دولت‌ها و کسب و کار‌ها با زیرساخت‌های دیجیتال قدرتمند و مقرراتی چون قانون امضای دیجیتال و تراکنش دیجیتال،‌ با اختلالات زنجیره‌ی تأمین بسیار بهتر مقابله می‌کنند.”

تضمین ساختار قدرتمند حریم خصوصی داده از طریق امنیت قوی فناوری دفتر کل توزیع‌شده

با دیجیتال کردن، نیاز به امنیت قوی برای تضمین صحت داده‌های ذخیره‌شده در شبکه‌ی زنجیره‌ی تأمین،‌ شدت می‌گیرد. اطلاعات مربوط به قیمت‌گذاری،‌ منابع مواد خام و دیگر داده‌های عملیاتی باید در یک شبکه‌ی ضد دست‌کاری محافظت شوند. بلاک‌چین‌ها با ساختار مجوزدار، اطمینان می‌دهند که شرکت‌کنندگان می‌توانند تمام پروتوکل‌های اشتراک‌گذاری اطلاعات را بررسی و درجه‌ی دسترسی نمایندگان صنایع خاص به اطلاعاتشان را از طریق مجوز‌های مختلف، مشخص کنند.

دموکراتیک کردن تمام طیف مدیریت زنجیره‌ی تأمین

معماری و ساختار کنونی زنجیره‌های تأمین جهانی برای صنایعی مثل خودرو و غذا، تمایل به حمایت از بازیگران اصلی مثل تأمین‌کنندگان دسته اول، تولیدکنندگان تجهیزات اصلی و غیره، دارد. همینطور مشاهده می‌شود که عرضه‌ی مواد خام از منابع غیرقانونی است زیرا زیرساخت‌های منشأ و قابلیت ردیابی در حد کافی نیستند. در واقع بسیاری از غول‌های جهانی مانند Nestle، BMW، Alibaba، Boeing و Mercedes Benz در حال به کارگیری بلاک‌چین برای بهبود قابلیت ردیابی زنجیره‌ی تأمین خود و توقف تکثیر مواد تولید با منابع غیرقانونی هستند.

با به کارگیری همه‌جانبه فناوری بلاک‌چین، تمام شرکت‌کنندگان در دو سر طیف عرضه و تقاضا می‌توانند اطمینان داشته باشند که زنجیره‌های تأمین جهانی در برابر هر گونه شوک سیستمی در آینده، انعطاف‌پذیر و مقاوم هستند.

https://coiniran.com/?p=38103
دکمه بازگشت به بالا