ایستگاه خبر

ترامپ حکم منع روابط تجاری با شرکت Alipay و هفت برنامه چینی دیگر را امضا کرد

ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، دستور اجرایی منع معاملات و تعامل‌های تجاری با هشت برنامه چینی از جمله Alipay را امضا کرد.

این برنامه‌ها شامل پلتفرم محبوب پرداخت، Alipay و همچنین برنامه‌های QQ Wallet و WeChat pay هستند. این حکم که در ظرف مدت ۴۵ روز اجرا می شود، دال بر ممنوعیت این برنامه‌ها است. طبق این دستور ترامپ، برنامه‌های مذکور، تهدیدی برای امنیت ملی ایالات متحده هستند.

عنوان شده است که از این برنامه‌ها برای ردیابی و ساخت پرونده‌های اطلاعاتی در مورد کارمندان فدرال ایالات متحده استفاده می‌شود. به جز سه مورد بالا، برنامه‌های TencentQQ، SHAREit، VMate، CamScanner و WPS Office مشمول این حکم ترامپ هستند.

در این دستورالعمل اشاره شده:

“ایالات متحده باید برای محافظت از امنیت ملی، علیه افرادی که برنامه‌های نرم افزاری متصل به کشور چین را تولید یا اداره می‌کنند، اقدامی درخور و قاطع را انجام دهد. با دسترسی به دستگاه‌های الکترونیکی شخصی مانند تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و رایانه‌ها، برنامه‌های نرم افزاری متصل به کشور چین می‌توانند به اطلاعات وسیعی از کاربران، از جمله اطلاعات شخصی حساس دسترسی داشته و آنها را ضبط کنند.”

فشار ترامپ به شرکت‌های چینی در ماه‌های پایانی ریاست

ترامپ این حکم را امضا کرده چون به عقیده وی این برنامه‌ها ممکن است اطلاعات را با دولت چین به اشتراک بگذارند. تاکنون برنامه رسانه اجتماعی چینی، TikTok و شرکت غول مخابراتی هواوی از جمله تلفات سخت‌گیری‌های واشنگتن در ماه‌‌های اخیر بوده‌اند. همچنین در ماه گذشته، چند شرکت دیگر از جمله SMIC، سازنده تراشه و DJI، تولید‌کننده پهباد، به لیست سیاه تجاری ایلات متحده وارد شدند.

ترامپ همچنین تعدادی از شرکت‌های چینی و روسی را که ادعا شده دارای روابط نظامی هستند، از خرید کالاها و فناوری‌های حساس آمریکا منع کرد. در ماه آگوست، دولت آمریکا، به شرکت ByteDance، صاحب اصلی رسانه اجتماعی TikTok دستور داد که یا تعطیل کند و یا تمام دارایی‌های خود در آمریکا را واگذار کند.

با وجود گذشتن موعد مقرر برای فروش دارایی‌ها، دولت هنوز این برنامه را متوقف نکرده و مذاکرات بر سر آینده این برنامه ادامه دارد.

افتضاح حذف از لیست

هفته گذشته، بازار سهام نیویورک (NYSE)، اعلام کرد که سه نماد China Mobile، China Telecom و China Unicom را از فهرست نمادهای خود حذف خواهد کرد. به هر حال در روز دوشنبه، NYSE تصمیم خود را عوض کرد. آن‌ها اعلام کردند که در پی مشورت با نهادهای قانونی آمریکا، تصمیم گرفتند که این شرکت‌ها را از فهرست خود حذف نکنند.

با این وجود، NYSE به خاطر تغییر تصمیم خود شدیدا تحت فشار قرار گرفت. معاون خزانه‌داری، استیون نوچین، با رییس NYSE تماس گرفت تا بگوید با تصمیم وی مخالف است. همچنین سناتور جمهوری‌خواه و ضد چین، مارکو روبیو، این تغییر در تصمیم را یک اقدام زننده برای خدشه‌دار کردن دستور اجرایی رییس جمهور ترامپ دانست.

ماجرای حذف از لیست بورس سهام نیویورک به رقابت انتخاباتی سناتور جمهوری‌خواه، Kelly Loeffler همسر رییس فعلی این بازار سهام گره خورده بود. در شب دوشنبه، ترامپ درباره‌ی جفری اسپرچر در کمپین انتخاباتی گفت:

“شوهر Kelly، یکی از کارآفرینان بزرگ در کشور ماست. او یک مرد قوی، خوش‌قلب و عاشق این ایالت است.”

|| بیشتر بخوانیم: توضیح توکن ‌های عرضه پرکشش (Elastic supply tokens)

منبع

https://coiniran.com/?p=43031
دکمه بازگشت به بالا