ایستگاه خبر

بیتکوین کش انشعاب سخت شد: سرعت ایجاد بلاک ها افزایش خواهد یافت

دو روز پیش (در روز 13نوامبر) برای بیتکوین کش هاردفورک یا همان انشعاب سخت اتفاق افتاد. هدف از این انشعاب تغییر دادن "الگوریتم تنظیم سختی" یا "DAA" بود تا از این طریق زمان ایجاد بلاک ها سریع تر و با ثبات تر شود. آیا این بروزرسانی BCH (بیتکوین کش) در میان تراکم زیادی که اخیرا در شبکه بیتکوین روی داده باعث جذاب تر شدن آن خواهد شد؟

دو روز پیش (در روز 13نوامبر) برای بیتکوین کش هاردفورک یا همان انشعاب سخت اتفاق افتاد. هدف از این انشعاب تغییر دادن “الگوریتم تنظیم سختی” یا “DAA” بود تا از این طریق زمان ایجاد بلاک ها سریع تر و با ثبات تر شود. آیا این بروزرسانی BCH (بیتکوین کش) در میان تراکم زیادی که اخیرا در شبکه بیتکوین روی داده باعث جذاب تر شدن آن خواهد شد؟

در روز 13نوامبر، بلاکچین بیتکوین کش هاردفورک شد؛ این موضوع بر اساس قسمتی از نقشه ی بروزرسانی شده ی این کوین جهت بهبود ثبات و سرعت زمان بلاک ها در این کوین اتفاق افتاد.

طبق این نقشه ی بروزرسانی شده، اعلام شده که این موضوع مربوط به ایجاد تغییراتی در قوانین اجماع بیتکوین کش می شود که این تغییرات باعث ایجاد یک هاردفورک خواهد شد. در این اعلامیه آمده: “ما با استخراج کنندگان بیتکوین کش در ارتباط بودیم و آن ها در انتظار این هاردفورک هستند”.

این “الگوریتم تنظیم سختی” جدید بدنبال دستیابی به اهداف زیر است:

  1. اختصاص سختی مناسب برای قدرت هش جهت ایجاد زمان متوسط 600ثانیه ای برای ایجاد بلاک ها
  2. جلوگیری از تغییرات ناگهانی در میزان سختی هنگامی که قدرت هش دارای ثبات است (تغییری در قدرت هش شبکه ایجاد نشده باشد)
  3. جلوگیری از نوسانات حاصل از بازخورد بین قدرت هش و سختی
  4. انعطاف پذیر بودن در مقابل حملاتی مثل دستکاری در timestamp

این الگوریتم بر پایه یک “میانگین تحرک” ساده (simple moving average) در 144دوره است. سختی شبکه در هر بلاک تنظیم می شود؛ این تنظیم سختی شبکه بر اساس مقدار کار صورت گرفته و زمان سپری شده طی 144 بلاک قبلی صورت می گیرد.

در توییتر Bitcoin ABC چنین آمده است:” از بلاک 504032 شبکه بیتکوین کش به الگوریتم تنظیم سختی جدیدی به روزرسانی شده است. همگی خسته نباشید!”

بعد از این انشعاب، سختی بیتکوین کش کاهش یافته است و تا به حال نیز مشکلی پیش نیامده. همانطور که گفته شد در این زنجیره جدید زمان بلاک ها به 10دقیقه می رسد که باعث افزایش سرعت تراکنش ها از طریق تضعیف نواسانات زمان بلاک می شود. این فورک از نوع فورک های ادامه دار نیست چرا که انتظار می رود جامعه BCH به طور کامل به این زنجیره جدید بروند.

سیستم “تنظیم اضطراری سختی” یا “EDA” منحصر به بیتکوین کش است و مشابه آن در بیتکوین وجود ندارد. این سیستم بدین جهت طراحی شده که بلاکچین BCH را در صورت داشتن حمایت تنها از طرف اقلیت استخراج کنندگان، طی کاهش قدرت هش حفظ کند.

با اینکه EDA فعلی به خوبی تنظیم شده بود تا بعد از فورک اول آگوست به درستی کار کند، اما تا به امروز کارکرد درست و کاملی برای استخراج کنندگان BCH نداشته است؛ همین موضوع سبب هاردفورک فعلی شده است.

توسعه دهندگان Bitcoin ABC (پروتکل اصلیِ پشت بیتکوین کش) اتفاق اخیر را چنین توضیح می دهند:

” EDA بیتکوین کش به این کوین که زنجیره اقلیت بود اجازه می داد تا به کار خود ادامه دهد و زنده بماند، اما باعث ایجاد نواساناتی در هش-ریت می شد. این مساله مشکل ساز است چرا که جلوی تایید سریع تراکنش های کاربران را می گیرد و زمانبدی ایجاد کوین را نیز به تاخیر می اندازد.

پروپوزال های زیادی برای بهبود DDA ارائه شده که ما به دقت تمام آن ها را بررسی کردیم و تصمیم نهایی بر استفاده پروپوزال توسعه دهنده ارشد Bitcoin ABC آقای Amaury Sechet شد”.

 

 

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

source

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا