ایستگاه خبر

دیدگاه برخی از پیشتازان صنعت رمزارزها درباره انشعاب های بیت کوین

انشعاب های بیت کوین، آینده آن را مبهم ساخته است و الان در جامعه بیت کوین بحث داغی است.  ابیت کوین کش گرفته، بیت کوین گولد و SegWit2x، انشعاب هایی هستند اخیرا صورت گرفته است. سایت خبری کوین تلگراف با چندتن از پیشتازان صنعت رمزارزها صحبت کرده و نظرشان را در این باب جویا شده است.

اخبار بد برای بیت کوین

سول لدرر، مدیر بلاک چین در LOOMIA، معتقد است که این انشعاب ها مضر هستند. وی می نویسد:

«این انشعاب ها خبر بدی برای بیت کوین هست. ما یک انشعاب احتمالی در ۲۵ اکتبر را با بیت کوین گولد شاهد هستیم و انشعاب دیگری ماه بعد برای SegWit2x در راه است. اشباع بازار با نسخه های متفاوت بیت کوین برای کاربران گیج کننده است و این ادعا را که تعداد محدودی بیت کوین وجود دارد، را از اعتبار ساقط می کند، زیرا همیشه یک انشعاب جدید می تواند رخ دهد و موجودی را دوبرابر کند.»

لدرر معتقد است که اتفاق بدتر، ناتوانی در رسیدن به یک توافق است که آن را به صورت زیر بیان کرده است:

«معضل اصلی پیامدهای ناشی از بحث و جدل هایی است که در جامعه بیت کوین سر این قضایا فوران می کند سر اینکه چطور محدودیت اندازه بلاک را تعیین کنیم. به جای یک توافق، جامعه بیت کوین و برنامه نویسان و کد بیت کوین، به گروه های متفاوتی تقسیم می شوند. می بینیم با اینکه یک بلاک چین ما را برای یک دفتر کل توزیعی به توافق می رساند، اما به ما توافقی روی کد اصلی و اینکه چه کدی اجرا شود، نمی دهد. این برای آینده بیت کوین نوید بخش نیست و آن را با چالش های بزرگتر و جدیدی برای بروزرسانی های بعدی در کداصلی روبرو خواهد ساخت.»

ابیشک پیتی (Abishek Pitti)، مدیر عامل و بنیان گذار Nucleus، به فقدان SegWit2x برای محافظت دربرابر حملات replay اشاره می کند که بالقوه ویرانگر است. محافظت در برابر حملات replay، جلوی حمله کنندگان را برای  انتشار تراکنش های یکسان روی دو شبکه می گیرد. از آنجایی که SegWit2x خود را بیت کوین حقیقی می داند، آنها چنین محافظتی را پیاده سازی نمی کنند.

پیتی می نویسد:

«در دنیای رمزارزها، انشعاب ها مشابه تقسیم سهام هستند اما مستلزم فن آوری زیرین پیچیده ای است. بیت کوین به این منظور ایجاد شده که یک پروتوکول بدون نیاز به مجوز، مستقل، بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالث و متن باز باشد و موفقیت طولانی مدت بیت کوین به حفظ این ویژگی ها منوط است. در اول آگوست ۲۰۱۷، انشعاب نرم SegWit به هدف حل مشکل مقیاس پذیری پروتوکول بیت کوین انجام شد و چند مزایای اصلی را ارائه کردند. اما انشعاب سخت SegWit2x پیش رو، یک خطر جدی برای اکوسیستم بیت کوین است، زیرا فاقد سازگاری برگشتی یا محافظت در مقابل حلات replay است که باعث می شود اغلب برنامه نویسان و صرافی ها از پشتیبانی آن خودداری کنند.»

به هر حال، پیش خواهند آمد

راب ویگیلون (Rob Vigilone)، یکی از بنیان گذاران ZenCash، معتقد است که این انشعاب ها آشفته کننده اما اجتناب ناپذیر هستند:

«اکوسیستم های متن باز برای تغییر و تحول طراحی می شوند، چه به صورت پیشرفت درون یک پروژه باشند یا به صورت انشعاب هایی که باعث شود تمام کد به یک مسیر ناسازگار برود. تحول یک فرآیند آشفته کننده است، پس همیشه نتیجه کار خوب نیست، اما گاهی این تنها راه برای رسیدن به پیشرفت های بزرگ است.»

تولانت راماباجا (Taulant Ramabaja)، مدیر ارشد فن آوری ULedger بر این باور است که انشعاب ها اجتناب ناپذیر هستند و انشعاب های بیشتری نیز در راه است:

«می توانیم در آینده انشعاب های بیشتری مانند اینها را در بیت کوین انتظار داشته باشیم. در نهایت اکوسیستم بیت کوین مثلثی است با سه قدرت که هرکدام حق وتو  دارند: ۱) استخراج کنندگان، ۲) صرافی ها و ۳) کیف های پول. برای اینکه یک انشعاب بتواند در آینده مسلط شود، بخش اعظمی از این سه نیرو را باید پشت خود داشته باشد. این خیلی نامحتمل است و بنابراین بیت کوین حفظ وضعیت موجود را ترجیح می دهد.

گفته می شود که وقتی صرافی ها و کیف پول های مبتنی بر bitcoin lightning ظهور کنند، این تصویر می تواند کاملا تغییر کند زیرا نقش صرافی ها و کیف پول ها نیز تغییر خواهد کرد.»

انشعاب ها خوب هستند

باب سامرویل (Bob Summerwill)، برنامه نویس ارشد بلاک چین در Sweetbridge، معتقد است که انشعاب ها عموما خوب هستند زیرا اعضای جامعه سرنوشت خودشان را بدست می گیرند. وی می نویسد:

«سالها ترس، عدم اطمینان و شک در جامعه بیت کوین نسبت به خطرات انشعاب های سخت وجود داشته است. برای من روشن است که اغلب این سر و صداها از گروه هایی می آید که دنبال اجبار و سانسور در بازار آزاد هستند و می خواهند حق کناره گیری و جدا شدن را بگیرند.

چیزی به نام انشعاب بد وجود ندارد. لازم نیست به نفع یکی از تیم ها موضع بگیرید. آزمایش و رقابت خوب هستند. بگذارید بازار تصمیم بگیرد و هر جا که فکر می کنید ارزش دارد، مشارکت کنید.

بخش اعظم آموخته های با ارزش من از انشعاب اتریوم/ اتریوم کلاسیک این بود که زنجیره های اقلیت ماندنی هستند. اگر یک جامعه رمزارز تفاوت های آشتی ناپذیری با هم داشته باشند، پس شما راه خودتان را می روید و این خوب است. شما طلاق می گیرد و هر دو زندگی خودتان را می کنید به جای اینکه تا ابد با هم در بدبختی زندگی کنید. »

بیت کوین گولد

برای لوییس کویند (Luis Cuende)، یکی از بنیانگذاران Aragon، روشن است که انشعاب سخت بیت کوین گولد یک راهکار نوید بخش نیست:

«من هدف نهایی تمرکززدایی از پول را تا حد ممکن دوست دارم، اما بیت کوین گولد به نظر نمی رسد که اصلا یک پاسخ فنی داشته باشد. در این لحظه از زمان، آنها محافظت از حملات replay را ندارند، و این امر، این انشعاب را مطلقا بی ملاحظه و برای کاربران بیت کوین ناامن می سازد.»

مرگ و مالیات

بنیامین فرانکلین این جمله مشهور را دارد که هیچ چیزی جز مرگ و مالیات حتمی نیست. در مورد بلاک چین می توانیم مورد سوم را هم اضافه کنیم: انشعاب ها. همچنانکه بیت کوین به سوی پذیرش و اقبال عمومی می رود، و دیگر ارزهای دیجیتالی نیز رشد و گسترش می یابند، اینکه جامعه های غیرمتمرکز و بزرگ در پس این ارزها به اختلاف برسند، امری اجتناب ناپذیر است. این اختلافات گاهی به شکاف و انشعاب می انجامد.

در طول جنگ جهانی دوم، وزارت اطلاعات انگلیس، انگلیسی ها را تشویق می کرد «آرام باشند و ادامه دهند» شاید این یک نصیحت خوب به علاقه مندان ارز دیجیتالی باشد. شاید بهترین کار این است که ناظران را نادیده بگیریم و پول ترجیحی خود را انتخاب کرده  و به کسب و کار خود بپردازیم.

منبع

https://coiniran.com/?p=8706
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x