ایستگاه خبر

آیا بیت کوین می‌تواند طلا را شکست دهد؟

بیت کوین و طلا هر دو دارایی‌های ارزشمندی هستند اما همینطور که بیت کوین سقف های جدیدی را هر هفته ثبت می‌کند، قیمت طلا در حال کاهش است.

اکنون بیت کوین در بالاترین قیمت تاریخش قرار دارد و طلا به عنوان یکی دیگر از بازارهای ارزشمند نتوانسته در رقابت با بیت کوین حرفی برای گفتن داشته باشد و نسبت به بیت کوین در پایین ترین قیمت تاریخش قرار دارد.

به نظر شما هنوز هم درست است که بگوییم بیت کوین طلای دیجیتال است، در حالی که طلای واقعی روز به روز ارزشش نسبت به بیت کوین کمتر می‌شود؟

نسبت طلا – بیت کوین در پایین ترین میزان تاریخ قرار دارد. معنای این جمله آن است که قیمت طلا بر حسب بیت کوین در پایین ترین مقدار از زمان به وجود آمدن بیت کوین قرار دارد! این اتفاق بیشتر به دلیل صعود گاوی بیت کوین است. الان برای خرید هر عدد بیت کوین به ۲۹.۶۳ اونس طلا نیاز است. در دسامبر ۲۰۱۷ که بیت کوین در بالاترین قیمت خودش بود، تنها به ۱۴ اونس طلا برای خرید یک بیت کوین نیاز بود.

دارایی ارزشمند به این معناست که شما می‌توانید بدون از دست رفتن ارزش آن، دارایی‌هایی که در بستر این بازار هستند را نگه دارید. به عنوان مثال ماشین اصلا دارایی ارزشمند مناسبی نیست چون به محض اینکه با آن رانندگی کنید ارزش اولیه خود را از دست می‌دهد. اما طلا، عنصری که به هیچ عنوان اکسید نمی‌شود، یک دارایی ارزشمند قدیمی است.

سرمایه‌گذاران به دنبال ارزها، فلزات یا دیگر مواردی هستند که بتوان آن‌ها را به عنوان دارایی‌های ارزشمند تلقی کرد، به خصوص زمانی که تورم بالا است یا دیگر بازارها (مانند بورس) در حال ریزش هستند. دلار که خودش دلیل تورم است نیز می‌تواند دارایی ارزشمندی باشد به شرط اینکه در کوتاه مدت دستخوش تغییرات حاصل از تورم نشود. به عنوان مثال تورم در سال گذشته حدودا به ۰.۶۲ درصد رسید.

اما بیت کوین سودهای جذاب‌تری را نسبت به یک ارز فیات که در سال تنها یک مقدار کم و مشخص را برمی‌گرداند، به ارمغان آورده است. با توجه به داده های Nomics، بیت کوین از ابتدای سال رشدی ۸۰ درصدی را در ارزش خود تجربه کرده است. این به معنای افزایش بیش از چهار برابری قیمت – حدود ۴۱۹ درصد – از فوریه ۲۰۲۰ است که به قیمت امروز بیت کوین در حدود ۵۲۲۴۰ دلار منجر شده است، یعنی بالاترین قیمت تاریخ بیت کوین!

در همین بازه‌ی زمانی، قیمت طلا تنها ۱۲ درصد رشد کرده و از ۱۵۸۶ دلار به ۱۷۷۶ دلار رسیده است.

مدیرعامل و پایه‌گذار گروه مشاوره سرمایه گذاری Quantum Economic، آقای Mati Greenspan در مصاحبه‌ای که با سایت Decrypt داشته گفته است: اگرچه هر دوی این دارایی‌ها ویژگی‌ها و مشکلات خود را دارند، اما در بازار کنونی کاملا مشخص است که تمایل بازار در تورم پیش رو این است که دارایی‌ها به سمت بیت کوین روانه شود تا طلا.

البته با در نظر گرفتن عدم ثبات تاریخی هر دو، نسبت طلا – بیت کوین می‌تواند باز هم افزایش پیدا کند. نیازی به تحقیق زیادی نیست تا متوجه شوید که در ۱۲ مارچ ۲۰۲۰ هر بیت کوین تنها با ۳.۰۴ اونس طلا قابل خرید بود، تا اینکه جهان دچار بحران اقتصادی ناشی از پاندمی کرونا شد.

چنین بی‌ثباتی‌هایی کافی است تا بیت کوین اشتیاق به دست آوردن استاندارد سال ۱۹۲۰ طلا را داشته باشد. در آن زمان طبق قانون دلار قابل تبدیل به طلا با قیمت ۲۰.۶۷ دلار به ازای هر اونس بود. به هرحال، امروزه استاندارد بیت کوین خیلی جذاب‌تر است.

 

source

https://coiniran.com/?p=43870
دکمه بازگشت به بالا