ایستگاه خبر

حضور مجرمانه‌ی بلاک‌چین در سریال وست‌ورلد، و نگاه بدبینانه‌ی نولان

قسمت نخست از فصل جدید سریال وست ورلد (Westworld) داستانی پیرامون یک اپلیکیشن مجرمانه مبتنی بر بلاک‌چین را روایت کرد. اما آیا بلاک‌چین در زندگی واقعی نیز مشابه آنچه در این فیلم می‌بینیم خواهد بود؟

دیروز اولین قسمت از فصل سوم سریال وست ورلد که از شبکه HBO پخش می‌شود و درباره آینده پیشگویی می‌کند، اپلیکیشنِ مرموزی را به نمایش گذاشت که به نظر می‌رسد از فناوری بلاک‌چین الهام گرفته شده باشد.

این اپلیکیشن، با نام ریکو RICO -مخفف Racketeer Influected and Forrupt Organization – در واقع مبتنی بر یک اقتصاد شبکه‌یی PTP برای مجرمان است.
این برنامه دقیقاً شبیه به یک شبکه کاریابی دورکاری مانند Upwork است که فقط به قاتلان، آدم‌ربایان، سارقان و دیگر مشاغل تبهکار اختصاص دارد و به کاربران این امکان را می‌دهد تا ماجراجویی‌های جاه‌طلبانه‌یی را تجربه کنند، از سرقت دستگاه خودپرداز تا قتل‌های همه‌جانبه. بنا به گفته جاناتان نولان، خالق سریال وست‌ورلد (Westworld)، این اپلیکیشن مبتنی بر فناوری بلاک‌چین است.

نولان در گفتگو با Variety گفت: «ریکو یک تقلید آشکار از اقتصاد الگوریتمی ماست که اغراق‌‌آمیز و افراطی به نمایش درآمده است.»

در همین مصاحبه یکی دیگر از دست‌اندرکاران وست‌ورلد فاش کرد که نولان کمی نسبت به بلاک‌چین بدبین است.

ارتباط برنامه RICO با با بخش سیاه و تبهکار جامعه اصلاً تعجب آور نیست. برای مثال بیت‌کوین به دلیل استفاده شدن در بازارهای سیاه و دارکنت مارکت‌ها بدنام است. بیت‌کوین، در مراحل ابتدایی‌اش، بیشتر برای تهیه مواد مخدر در بازارهای سیاه استفاده می‌شد. گرچه اخیراً‌ درصد معاملات بیت‌کوین در این معاملات و بازارها خیلی کم شده است.

دیشب در گفت‌وگوهای پس از نمایش قسمت اول فصل سوم سریال وست‌ورلد، نولان اظهار کرد که ریکو می‌تواند در حکم «بازی آخر» برای بلاک‌چین در زندگی واقعی باشد که ایده‌یی نگران‌کننده به نظر می‌رسد.

 

Source

https://coiniran.com/?p=37618
دکمه بازگشت به بالا