ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۴ تا ۱۰ بهمن؛ عبور قیمت بیت کوین از ۹۰۰۰ دلار، صفر شدن حجم معاملات در ‌Bakkt و …

راهنمای مطالعه نمایش

رمز ارزها

صحبت‌های جسورانه‌ی جک دروسی قیمت بیت کوین را به ۹۰۰۰ دلار رساند

به دنبال انتشار صحبت‌های جک دروسی، مدیرعامل توئیتر و اپلیکیشن پرداخت Square، قیمت بیت کوین صعودی شد و به بالای ۹۰۰۰ دلار رسید. دروسی قول داده است که Square به فراگیر شدن استفاده از بیت کوین به عنوان پول نقد کمک می‌کند. او که یکی از طرفداران پروپاقرص بیت کوین است فکر می‌کند تنها کمی زمان برای عملی شدن این ایده نیاز است.

Square از سال گذشته در حال توسعه‌ی یک کیت توسعه برای شبکه‌ی لایتنینگ بیت کوین است. شبکه‌ی لایتنینگ راهی‌ست که کاربران به وسیله‌ی آن می‌توانند پرداخت‌های خرد و سریع با بیت کوین انجام دهند و از منافعی همچون امنیت، حریم خصوصی، غیرقابل تحریم یا دستکاری بودن آن بهره ببرند. Square اخیرا پتنتی برای تراکنش‌های رمز ارز به فیات ثبت کرده است که پرداخت با انواع مختلف رمز ارز و دریافت با انواع مختلف پول فیات را برای کاربران ممکن می‌کند و گام بزرگی در پذیرش رمز ارزها محسوب می‌شود.

رشد قیمت بیت کوین با گسترش ویروس کرونا در چین

قیمت بیت کوین (BTC) از شروع صبح امروز در آسیا ۵٪ افزایش یافت که عوامل متعددی را می‌توان برای آن برشمرد. از جمله‌ی این عوامل می‌توان به گسترش بیماری کرونا را در چین و اجرایی شدن ممنوعیت ورود و خروج در بسیاری از مناطق این کشور اشاره کرد. این مساله موجب افت ارزش نیم درصدی یوان نسبت به دلار شد که ضعیف‌ترین موقعیت در بیست روز گذشته است. افت ارزش ارزهای فیات معمولا یک سیگنال صعودی مهم برای بیت کوین است مخصوصا که چینی‌ها تاثیر زیادی بر این بازار دارند.

از طرف دیگر قیمت طلا نیز اصلاح شده و به دوباره به سمت ۱۶۰۰ دلار در هر اونس حرکت می‌کند. همچنین شاخص S&P 500 بدترین هفته‌ی خود از اواسط ماه آگوست را شاهد بود. یکی دیگر از عوامل می‌تواند بحران سیاسی و جنگ قدرت به نفع رهبران ضد یورو در ایتالیا باشد هرچند که هنوز نتیجه‌ی قطعی آن مشخص نیست.

بیت‌کوین در اوج قیمت سال ۲۰۲۰، آیا باید منتظر ۱۰ هزار دلار بود؟

قیمت بیت‌کوین در آستانه ثبت رکورد در سال ۲۰۲۰ است. با رسیدن به نزدیکی ۹۵۰۰ دلار آیا هدف بعدی ۱۰ هزار دلار خواهد بود؟

قیمت بیت‌کوین به ۹۴۳۹ دلار رسید. گاوها یک بار دیگر نشان دادند که نمیخواهند اجازه دهند قیمت بیت‌کوین زیر ۹ هزار دلار بیاید. صبح دیروز زمانی که بیت‌کوین برای مدتی  تا ۸۸۰۰ دلار سقوط کرده بود، برخی از تحلیلگران معتقد بودند که عملیات اصلاحی آغاز شده است و محدوده ۸۳۰۰ تا ۸۵۰۰ نیز در انتظار است.

در حالیکه سناریو بازگشت قیمتی در میان معامله‌گران معقول به نظر می‌رسید، بازگشت قوی برای فتح قله‌های جدید از اوایل هفته و از قیمت ۸۲۰۰ نیز محتمل به نظر می‌رسید.

به گزارش کوین ایران، تحلیلگر خبرگزاری کوین‌تلگراف میشائیل ون دو پاپ معتقد است وقتی از نقطه مقاومت رد می‌شویم، ارزها معمولا تا نقطه حمایت قبلی خود نزول می‌کنند تا خود را برای ادامه روند صعودی آماده کنند.

چارت ساعتی بیت‌کوین نشان می‌دهد که صعود اخر به ۹۴۳۹ دلار با همراهی افزایش چشمگیر حجم مبادلات محقق شده است. با دنبال کردن کندل‌های حجم فروش متوجه خواهیم شد که این صعود ۳.۴ درصدی باعث شکل گیری صف فروش افرادی خواهد شد که ۹۵۰۰ دلار را مقاومت مهمی برای بیت‌کوین در نظر می‌گیرند.

بیت‌کوین روند صعودی خود را از ۶۴۰۰ دلار در ۱۸ دسامبر آغاز کرد. تا اینجا برای عبور از مقاومت‌های پیش روی خود فوق العاده عمل کرده است. به خوبی مقاومت مهم ۸۶۰۰ دلار را به حمایت تبدیل کرد و اکنون می‌خواهد ۹۲۰۰ دلار را به حمایت تبدیل کند.

اکنون که در اوج قیمت سال هستیم، علاقه مندان بیت‌کوین منتظرند ببینند که آیا ۹۴۰۰ دلار به حمایت تبدیل می‌شود تا بتوان مرزهای ۹۶۰۰ و بعدتر ۹۹۴۸ را فتح شده دید یا خیر.

در زمان نگارش خبر هردو بازه زمانی ۴ و ۶ ساعته در حال نمایش الگوی شمعی انبرک بالایی هستند. الگویی که معمولا نشانه برگشت قیمت است. شاخص RSI نیز در منطقه اشباع خرید است و این خود سیگنالی برای کاهش قیمت به حساب می‌آید.

بعد از کاهش احتمالی قیمت بیت‌کوین و برداشت سود مورد نظر نهنگ‌ها باید ببینیم آیا حمایت‌های ابتدایی ۹۱۰۰ دلار، ۸۹۰۰ دلار و ۸۶۵۰ دلار حفظ خواهند شد یا خیر.

در حال حاضر نوسان قیمت در بالا و پایین میانگین متحرک باند بولینگر دور از انتظار نیست. اگر ۹۱۰۰ و ۸۹۰۰ نتوانند نقش حمایتی ایفا کنند می‌توان نوسان تا ۸۶۵۰ را نیز محتمل دانست.

حجم کلی بازار رمز ارزها به ۲۵۶ میلیارد دلار رسیده است و سلطه بیت‌کوین نیز در حدود  ۶۶ درصد است. کاردانو با ۱۰ درصد، اتریوم کلاسیک با ۱۱ درصد  و آیوتا با ۱۶ درصد رشد  بیشترین تغییرات مثبت را در میان رمز ارزهای مطرح به نام خود ثبت کرده اند.

هشدار: این مطلب حکم مشاوره مالی ندارد و سرمایه‌گذاران باید تحقیقات شخصی خود را انجام دهند.

ریسک بیت کوین از آنچه تصور می‌کنید کمتر است!

یکی از تحلیلگران سرشناس فضای رمز ارزها در توئیتر با نام کاربری PlanB مقایسه‌ی جالبی میان قیمت بیت کوین و سهام آمازون انجام داده است. در این مقایسه‌ نمودار ریسک به بازده برای BTC، سهام آمازون، اوراق قرضه‌ی ایالات متحده، طلا و شاخص S&P 500 رسم و نشان داده شده بیت کوین از سایر دارایی‌های سرمایه‌ای کاملا متفاوت است. او در محاسبات خود از نظریه‌ی بازار کارا و مدل قیمت‌گذاری CAPM طی ۵۰ سال گذشته استفاده کرده و نشان داده ریسک بیت کوین از تصور اغلب معامله‌گران بسیار کمتر است.

2020 01 25 184558

PlanB موقعیت آمازون در نمودار را عادی توصیف کرد و بیت کوین را «جانوری متفاوت» خواند! گفتنی‌ست قیمت هر دو دارایی طی هفته‌ی گذشته روندی نزولی داشته است؛ آمازون به دلیل افشاگری‌های مبنی بر دخالت عربستان در هک گوشی مدیرعامل‌اش جف بزوس و بیت کوین به دلیل بحران ویروس کرونا و سال نوی چین. با این همه هنوز تفاوت بسیار چشمگیر است.

PlanB انتظار دارد نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین عملکرد قیمت آن را بیش از پیش بهبود ببخشد. او پیش بینی می‌کند قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ به ۱۰۰ هزار دلار برسد!

معامله‌ی اوراق مشتقه‌ی بیت کوین در پلتفرم ‌Bakkt به صفر رسیده است!

بر اساس اطلاعات تحلیلی شرکت Skew، بورس اوراق آتی بیت کوین ‌Bakkt که توسط بورس بین قاره‌ای ICE اداره می‌شود در بیش از ۱۰ روز گذشته هیچ معامله‌ای برای اوراق مشتقه‌ی بیت کوین ثبت نکرده است! آخرین فعالیت ثبت شده در این پلتفرم مربوط به تاری ۱۷ ژانویه است که در آن روز ۲۰ قرارداد مشتقه دست به دست شده است.

 

‌Bakkt 1

این درحالیست که معاملات اوراق مشتقه‌ی بیت کوین در پلتفرم CME Group  در دو هفته‌ی اخیر نرخ مناسبی داشته است. اوراق مشتقه‌ی بیت کوین مبادله شده در پلتفرم CME Group در هفته‌ی نخست ۵۵ قرارداد (به ارزش ۲.۳۷ میلیون دلار) و در هفته‌ی دوم ۱۲۰ قرارداد (به ارزش ۵.۲۵ میلیون دلار) بوده است. با این حال به نظر می‌رسد علاقه به مشتقات بیت کوین در این صرافی نیز رو به کاهش است چراکه در تمام هفته‌ی گذشته تنها ۵۹ قرارداد داد و ستد شده است.

تحلیلگران بازار همواره از تقاضای زیاد سرمایه‌گذاران نهادی برای محصولات مشتقه‌ی بیت کوین صحبت می‌کردند. به نظر شما این همه هیجان کجا رفته است؟

توور دمستر: نیمی از دارندگان بیت‌کوین کمتر از ۰.۰۰۱ بیت موجودی دارند

روز گذشته موسسه تحقیقاتی Glassnode که به خاطر استراتژی‌گذاری‌های مطالعاتی به روز بلاک‌چینی خود معروف است آخرین دستاورد تحقیقاتی خود را ۹منتشر کرده است. در این گزارش سعی شده به این سوال پاسخ داده شود که چه تعداد فرد یا نهادی دارنده بیت‌کوین هستند.

به گزارش خبرگزاری U-today، موسسه Glassnode در متودولوژی خود برای تعیین مقدار دقیق دارندگان بیت‌کوین از یک روش نوآورانه استفاده کرده است. پیش از این هر آدرس کیف پول به عنوان یک دارنده بیت‌کوین در نظر گرفته می‌شد و به این واقعیت که نهادهایی ممکن است چندین آدرس کیف‌پول داشته باشند توجهی نشان داده نمی‌شد.

آنها با استفاده از الگوریتم کلاسترینگ و روش‌های پیچیده علم داده‌ها  به یک کران بالا برای نهادهای دارنده بیت‌کوین رسیده اند. در نتیجه گزارش مشاهده می‌شود که در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۸ میلیون کاربر مختلف موجودی بیت‌کوین دارند. این رقم برای سال ۲۰۱۹  نزدیک به ۲۳ میلیون تخمین زده شده است. بر اساس این گزارش تعداد این افراد از سال ۲۰۱۳ تا کنون ۲۸ برابر شده است.

بر اساس نتایج منتشر شده بیش از نیمی از دارندگان بیت‌کوین کمتر از ۰.۰۰۱ موجودی دارند و پیش بینی می‌شود ۲ هزار مولتی میلیونر جدید رمز ارزی در دنیا ایجاد شود.

بلاک چین بیت کوین یک گام دیگر به اجرایی شدن آپدیت مهم Taproot نزدیک شده است

روز سه‌شنبه، Pieter Wuille، یکی از توسعه‌دهندگان ارشد بیت کوین که توسعه‌ی آپدیت Taproot را به عهده داشت وضعیت کد را روی گیت هاب به «انجام شده» تغییر داد که نشان می‌دهد کد به پیاده‌سازی روی شبکه اصلی بسیار نزدیک شده است. این آپدیت مربوط به حریم صوصی و مقیاس‌پذیری است و نقطه‌ی عطفی‌ست که خارج از محافل فنی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

بخش مهم دیگری از این پروپوزال Schnorr است که یک طرح امضای رمزنگاری برای اثبات مالکیت کوین‌ها و متفاوت از روش فعلی انجام اینکار در شبکه‌ی بیت کوین است. این روش امکان پیشرفت در مقیاس‌پذیری را برای بیت کوین فراهم می‌کند و به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد فناوری‌های بیشتری روی این شبکه پیاده‌سازی کنند. با استفاده از Schnorr، طرح Taproot می‌تواند قراردادهای هوشمند را به بیت کوین اضافه کند که باعث افزایش حریم خصوصی می‌شود.

اگر اشکال امنیتی در Taproot پیدا نشود و این تغییر روی شبکه اعمال شود، بزرگ‌ترین تغییر از سال ۲۰۱۷ و پس از اجرای سگویت روی بیت کوین خواهد بود.

آدام بک: بیت‌کوین و رمزارزها نیازمند غیرمتمرکز سازی هستند!

آدام بک Adam Back مبدع سیستم اثبات انجام کار در یک مصاحبه‌ در رابطه با بیت‌کوین، امنیت و پول دیجیتال صحبت کرده است.

به گزارش کریپتو دیلی، آدام که برای شرکت در همایش LaBitconf در اروگوئه حضور داشته در رابطه با نخستین رمز ارز بازار گفت:

“غیر متمرکز! این شاید مهمترین کلمه ای است که می‌توان در وایت پیپر و پروپوزال بیت‌کوین مشاهده کرد. دیوید چام اولین ورژن پول دیجیتال را در سال ۱۹۸۹ ابداع کرد. از آن زمان به بعد همه ما در حال ایجاد ارزش در بستر کار او  (DigiCash) هستیم. جایی که امکان دارد ما یک ارز را به صورت دیجیتالی دریافت کنیم و مطمئن باشیم بیش از یک میلیون عدد از آن تولید نمی‌شود!”

بک همچنین افزود:

“وقتی DigiCash شکست خورد یک درس را به همه آموخت. درس اینکه نیاز به یک سیستم غیرمتمرکز فرد به فرد وجود دارد. ایده‌هایی چون B-Money و Bit-Gold و .. همگی تلاشی به همین منظور بوده اند. باید یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز ساخته می‌شد. بدون نیاز به بانک‌ها و شراکت با موسسات مالی، چیزی که به نظر می‌رسد هم اکنون نیاز مورد نیاز است!”

جان مکافی: بیت‌کوین یک شت‌کوین واقعی است!

آلت‌کوین‌ها در حال پرواز هستند اما چرا جان مکافی دوباره بیت‌کوین را مورد هدف طعنه‌های خود قرار داده است؟

بازار رمز ارزها هفته گذشته داغ داغ بوده و ارزش کل بازار ۱۰ میلیارد دلار افزایش یافته است. در این میان سهم آلت‌کوین‌ها از این صعود بیش از بیت‌کوین بوده است. در همین حال مرد عجیب و غریب دنیای رمز ارزها جان مکافی با طعنه زدن به بیت‌کوین به تمجید از آلتکوین‌ها پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری بیت‌کوینیست، جانی که از شناخته شده ترین چهره‌های دنیای رمز ارزهاست و حضور فعالی در توییتر نیز دارد در توییتی نوشته است:

“اگرچه عاشقان بیت‌کوین از لفظ آلت‌کوین برای رمز ارزهایی غیر از بیت‌کوین استفاده می‌کنند اما همه ما می‌دانیم که آینده رمز ارزها به آلت‌کوین‌ها بستگی دارد. بیت‌کوین کهنه، ناخوشایند بدون امنیت است و حتی قرارداد هوشمند نیز نیست. بیت‌کوین شت‌کوین واقعی است!”

این نخستین بار نیست که جانی از بیت‌کوین انتقاد می‌کند. پیشتر او یک بار بیت‌کوین را یک فناوری مربوط به عصر باستان نامیده بود.

آیا اتریوم در سکوت در حال خلاص شدن از دست پلاسما است؟

آیا اتریوم در سکوت در حال خلاص شدن از دست پلاسما است؟

هفت ژانویه موسسه تحقیقاتی Dragonfly اعلام کرد که پلاسما Plasma مرده است. این موسسه با اشاره به شور شوق اولیه جامعه اتریوم به پلاسما از همگرایی جامعه در عبور از پلاسما خبر داده است. انتشار این خبر در تناقض کامل با گزارش اخیر گروه پلاسما بود که اعلام کرده بودند که فناوری آنها در حال تبدیل شدن به محصول است.

به گزارش کوین تلگراف، جزئیات مربوط به پلاسما اولین بار در آگوست ۲۰۱۷ منتشر شد. پلاسما به عنوان شبکه ای از زنجیره‌های جانبی SideChain متصل به بلاک‌چین اتریوم معرفی شده است.  پلاسما در پاسخ به مشکل مقیاس‌پذیری ایجاد شد و  قرار بود با بارگذاری بخشی از اطلاعات تراکنش‌ها در زنجیره‌های جانبی مقیاس پذیری اتریوم را افزایش دهد.

اصلی‌ترین مشکل زنجیره‌های جانبی نیاز به اعتماد به اوپراتورهای آنهاست. پلاسما قرار بود امنیت ارزهای افراد را زمانی که بسیاری از این زنجیره‌های جانبی رفتار خوبی نداشته باشند ( سعی در تقلب و ثبت اطلاعات جعلی داشته باشند) تامین کند.

در این شیوه کاربران می بایست به طور مستمر زنجیره‌های جانبی را تایید کنند. کاری که از لحاظ محاسباتی هزینه بر است. زمانی که به دلیل مسائل امنیتی قرار باشد اطلاعات یکی از این زنجیره‌های جانبی تخلیه شوند، تمامی اطلاعات باید در بلاک‌چین اتریوم ذخیره شود. این خود می‌تواند باعث کندی و تورم بلاک‌چین اتریوم شود.

اگرچه طرح نخست پلاسما توسعه یافت و طرح‌های چون Minimum Viable Plasma و Plasma Cash در سال ۲۰۱۸ توسعه پیدا کردند، اما طرح‌های جدید هم مشکلاتی دارند که به اندازه همان طرح اولیه جدی به نظر می‌رسد. در سال ۲۰۱۹ بود که محققین ادعا کردند که جامعه اتریوم در حال کشف یک کلاس لایه جدید به نام rollups است. در این طرح پاسخ ابتدایی  zk-Rollups نام دارد و به منظور گارانتی صحت اطلاعات ذخیره شده در زنجیره‌های جانبی توسعه داده شده است. پاسخ دوم  Optimistic Rollup است که با حذف نیاز به zero-knowledge اصول اجماع را دستخوش تغییر می‌کند.

با تمام تلاش‌های فوق باز هم به نظر می‌رسد عمر فناوری پلاسما تمام شده است. هنوز بنیاد اتریوم و گروه پلاسما موضوع رسمی در رابطه با ادعای Dragonfly نگرفته اند.

ارزش سهامداری روی رمز ارزها از ۸ میلیارد دلار عبور کرد

همزمان با افزایش رمز ارزهایی که از الگوریتم اثبات سهام برای اجماع در شبکه استفاده می‌کنند، میزان سپرده‌گذاری مردم نیز به بالاترین سطح خود یعنی بیش از ۸ میلیارد دلار رسیده است. سپرده‌گذاری در چنین شبکه‌هایی برای حمایت از شبکه‌ی بلاک چین و به منظور کسب سود انجام می‌شود. اجماع به روش اثبات سهام (PoS) مزایایی همچون مقیاس‌پذیری بیشتر و حفاظت از محیط زیست نسبت به اجماع اثبات کار (PoW) دارد. بلاک چین EOS با جذب ۱.۸ میلیارد دلار بیشترین سهم در این حوزه را دارد و Tezos و Cosmos نیز در رده‌های بعدی هستند.

با نزدیک شدن به پایان سال ۲۰۱۹ صرافی‌های بیشتری شروع به معرفی خدمات سهامداری خودکار کردند. این کار به صرافی‌ها کمک می‌کند بخشی از نقدینگی خود را تامین کنند. تا کنون صرافی‌های کوین بیس، بایننس، کراکن، Coincheck و OKEx چنین خدماتی را ارائه می‌کرده‌اند. رمز ارزهای اتریوم و کاردانو نیز در تلاش هستند تا امسال الگوریتم اجماع خود را به اثبات سهام تغییر دهند.

شرکت Vertalo از بلاک چین اتریوم به تزوس نقل مکان کرد

آژانس نقل و انتقالات Vertalo از مشتریانش خواسته تا روی بلاک چین تزوس (Tezos) اوراق بهادار عرضه کنند. این شرکت بلاک چین تزوس را به پیش فرض خود تبدیل کرده و مشتریانش را ترغیب می‌کند از بلاک چین اتریوم مهاجرت کنند توکن‌های ERC-20 خود را به فرمت Tezos تبدیل کنند.

Vertaloدر حال حاضر ۱۸ مشتری روی پلتفرم خود دارد و کارهایی از قبیل صدور اوراق بهادار و مدیریت داده برای کارگزار-معامله‌گران، عرضه‌کنندگان و صرافی‌های مربوط به آنها انجام می‌دهند. آنها به استارتاپ‌ها نیز کمک می‌کنند تا سهامشان را توکنیزه کنند. Hendricks، مدیر شرکت علت انتخاب تزوس را توانایی نوشتن قرارداد هوشمند به زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی عنوان کرده است. او همچنین نرخ تراکنش‌ بر ثانیه، پایداری شبکه و فرصت‌های وثیقه‌گذاری ارائه شده در پلتفرم اثبات سهام را از دیگر ویژگی‌های مطلوب تزوس برشمرد.

درخواست لی از استخراج‌کنندگان لایت‌کوین برای اهداء یک درصد درآمدهای خود به بنیاد

موسس لایت‌کوین چارلی لی پیشنهاد داده است که استخرهای استخراج با اهدای بخشی از درآمد خود به توسعه شبکه رمز ارزها کمک کنند.

به گزارش کوین‌تلگراف، چارلی در تاریخ ۲۴ ژانویه در توییتر نوشت:

“من فکر می‌کنم راه بهتر به منظور جذب سرمایه برای برنامه‌های توسعه ای کمک‌های داوطلبانه استخرهای استخراج از درآمدهایشان است. اگر تمامی استخرها ۱ درصد پاداش استخراج هر بلاک را به بنیاد لایت‌کوین اهدا کنند در سال ۱.۵ میلیون دلار سرمایه جذب خواهد شد.”

او به کوین تلگراف گفت:

“با قیمت کنونی لایت‌کوین یک درصد پاداش استخراج در سال ۷ برابر هزینه‌های بنیاد است. حتی اگر درصد کمی از استخراج کنندگان این سخاوتمندی را بخرج دهند، بنیاد خواهد توانست از این سرمایه در جهت حمایت از توسعه‌دهنده ها، برگزاری رویدادهای سالیانه و تسریع فرایند انطباق پذیری در بازار استفاده کند.”

شایان ذکر است که در سال ۲۰۱۴ رمز ارز Dogecoin به منظور جلوگیری از حمله ۵۱ درصدی به شبکه خود فرآیند استخراج رمز ارز خود را با لایت‌کوین در هم آمیخت. بر این اساس لی معتقد است اختصاص یک درصد پاداش استخراج به توسعه لایت‌کوین انتظار معقولانه‌ای است.

افزایش ۵۶۲ درصدی کاربران فعال کیف پول دش در ونزوئلا

Mark Mason، مدیر رسانه و روابط عمومی رمز ارز متمرکز بر حریم خصوصی Dash اعلام کرد نصب فعال کیف پول اندرویدی Dash در ونزوئلا از ماه می تا دسامبر سال گذشته ۵۶۲ درصد رشد داشته است. این رقم نصب نمایانگر کل نصب‌ها نیست بلکه نشان‌دهنده‌ی دستگاه‌هایی‌ است که در ۳۰ روز گذشته حداقل یکبار از اپلیکیشن استفاده کرده‌اند. میزان رشد کاربران فعال دش در ونزوئلا در ماه دسامبر ۲۹ درصد رشد داشته و به نظر می‌رسد با ادامه‌ی روند فعلی کمتر از ۱۲ ماه دیگر دش یک میلیون کاربر فعال در ونزوئلا داشته باشد.

dash

نوسان و حجم مبادلات اندک BSV را تهدید می‌کنند

نوسان قیمتی شدید در BSV نگرانی‌ها در رابطه با ثبات پنجمین رمز ارز بزرگ بازار از لحاظ حجم مارکت را افزایش داده است.

در تاریخ ۱۴ ژانویه حول و حوش ساعت ۳۰ دقیقه بامداد به وقت جهانی قیمت BSV در عرض ده دقیقه شش درصد افزایش پیدا کرد و ۲۲ ساعت بعد با ۱۳۹ درصد افزایش این رمز ارز ۴۵۴ دلار معامله می‌شد. فروش بزرگ دقیقا یک روز بعد شروع شد. در ۱۵ ژانویه قیمت BSV از ۴۵۸ دلار به ۲۷۸ دلار کاهش پیدا کرد. به عقیده کارشناسان پنجمین رمز ارز بزرگ بازار گرفتار مشاجرات دادگاهی و همچنین عمق کم مبادلات است.

به گزارش خبرگزاری کوین دسک، سیمون پترز تحلیلگر رمز ارزها در eToro معتقد است با انتشار خبر دسترسی کرگ رایت به ۱.۱ میلیون بیت‌کوین قفل شده مشهور به Tulip Trust خیلی ها پیش بینی کردند که رایت موجودی عظیم خود از بیت‌کوین را به نقع رمز ارز مورد علاقه خود BSV وارد بازار خواهد کرد. این مهمترین دلیل افزایش ناگهانی قیمت این رمز ارز از نگاه سیمون است.

حجم مبادلات BSV در مقایسه با ۱۰ رمز ارز بزرگ دیگر بازار کم است. این نیز دلیل دیگر نوسانات شدید قیمت این رمز ارز از نگاه سیمون است. او این حجم کمتر را تنها ناشی از خط خوردن BSV از صرافی‌های بزرگ چون بایننس نمی‌داند. او درگیری‌های رایت و سرنوشت نامعلوم دادگاه او را مهمترین دلیل افت و صعودهای چشمگیر BSV می‌داند.

کاردانو فعال‌ترین اکوسیستم را در یک سال گذشته داشته است!

طبق گزارش به دست آمده از ابزارهای تحلیل رشد شبکه و بازار Santiment، بلاک چین کاردانو از لحاظ توسعه‌ی فنی فعال‌تر از بقیه پروژه‌ها بوده است. Santiment با تحلیل اطلاعات مربوط به زنجیره، شبکه‌های اجتماعی و توسعه‌ی ۱۰۰۰ دارایی رمز ارزی طی ۱۲ ماه گذشته به این نتیجه رسیده است. فعالیت‌های اکوسیستم کاردانو به فعال‌سازی تست نت Shelley در دسامبر گذشته منجر شد. اتریوم (ETH) نیز به خاطر تلاش برای فعال کردن اتریوم ۲.۰ با فاصله‌ی کمی در رتبه‌ی دوم فعال‌ترین اکوسیستم قرار گرفته است.

طبق این گزارش ارزش بازار در سال ۲۰۱۹ حدود ۵۶.۷ درصد رشد کرده و بیت کوین (BTC) با ۹۲٪ رشد نقش مهمی در این بازی ایفا کرده است. با این حال رمزارزهای Link با ۵۰۷.۵٪ و BNB با ۱۲۵.۹٪ صدرنشینان لیست پربازده‌ترین‌ها هستند. بدترین عملکرد بازده تعدیل‌شده بر اساس ریسک نیز متعلق به XRP با بازده ۴۷.۷٪ کاهش نسبت به ذسامبر ۲۰۱۸ است.

جامعه Zcash موافق با تغییرات صورت گرفته در توزیع پاداش استخراج این رمز ارز

آخرین نظرسنجی‌ها حاکی از حمایت جامعه Zcash از تغییرات مربوط به پاداش استخراج این رمز ارز خبر میدهد. تغییراتی که قرار است در نوامبر ۲۰۲۰ اجرایی شوند.

به گزارش خبرگزاری کوین تلگراف، بنیاد Zcash  با استفاده از شبکه‌های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام نظر اعضای جامعه این رمز ارز را در رابطه با تغییرات پاداش استخراج جویا شده است.

این تغییرات قرار است در ماه نوامبر و در زمان هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج شبکه صورت گیرد.

بر اساس توافق صورت گرفته توزیع پاداش استخراج به صورت زیر خواهد بود.  هشتاد درصد برای استخراج‌کنندگان، هفت درصد برای شرکت Electric Coin، پنج درصد برای بنیاد Zcash  و ۸ درصد نهایی هم برای حمایت از طرح‌های توسعه ای خواهد بود.

کسانی که از گرانت استفاده خواهند کرد بیشترین سهم را از سرمایه‌گذاری‌های توسعه‌ای خواهند داشت. این خود به تمرکز زدایی از Zcash  کمک خواهد کرد. مقررات تنها برای پاسخگویی و گزارش‌دهی اعضا شکل می‌گیرند.

گفتنی است که در شیوه‌نامه استخراجِ آینده Zcash سهم کمپانی Electric Coin از پاداش استخراج‌ها دو درصد افزایش یافته است.

سرعت پردازش تراکنش در آیوتا شش برابر سریع‌تر از بیت کوین!

آیوتا در حال تست نود Hornet است که می‌تواند در هر ثانیه ۴۸ تراکنش را پردازش کند. این سرعت پردازش بیش از ۶ برابر سریع‌تر از بیت کوین و سه برابر سریعتر از اتریوم است. این آزمایش پیشرفت بزرگی برای تثبیت موقعیت آیوتا (IOTA) به عنوان پلتفرمی مقیاس‌پذیر، غیرمتمرکز و بدون کارمزد در صنعت اینترنت چیزها (IoT) محسوب می‌شود.

Hornet توسط سیستم برنامه‌نویسی متفاوتی که توسط بنیاد آیوتا در دسامبر ۲۰۱۹ از نسخه‌ی بتای آن رونمایی شد نوشته شده است. هدف از این کار داشتن تعداد زیادی نرم‌افزار کاربردی در جهت اهداف پروژه و بهبود مستمر آمادگی برای پذیرش انبوه مردم است. Hornet با زیان Go نوشته شده و با آخرین ورژن از نود که با جاوا نوشته شده بود مطابقت دارد.

آخرین انشعاب سخت Stacks 1.0 با موفقیت انجام شد

Blockstack PBC نسخه‌ی جدید انشعاب سخت خود را در تاریخ ۱۷ ژانویه منتشر کرده است. در این فرایند مجموعه‌ی کامل آدرس‌های توزیع شده‌ی Blockchain.com که دارای توکن‌های Stacks  هستند از حدود پنج هزار به بیش از ۳۰۰ هزار رسید. STX های این سهامداران جدید برای یک سال قفل شد. این انشعاب سخت به این دلیل مهم است که احتمالا آخرین عملیات روی شبکه‌ی Blockstack PBC باشد.

تیم PBC از سال گذشته روی راه‌اندازی و نگهداری بلاک چین Stacks 1.0 را آغاز کرده و بطور موازی روی تحقیق و توسعه‌ی Stacks 2.0 نیز در حال کار است. آنها برای افزایش عدم تمرکز انتظار دارند Stacks 2.0 از Blockstack PBC مستقل راه‌اندازی شود. به نظر می‌رسد ماینرهای مستقل STX در آینده در مورد انشعاب‌های سخت این شبکه مخصوصا انشعاب سخت گذار از Stacks 1.0 به Stacks 2.0 مباحث زیادی داشته باشند.

به گفته‌ی تیم توسعه‌دهنده در Stacks 2.0 محیط بهتری برای به‌روزرسانی مهیا می‌شود تا برای هر به‌روزرسانی نیاز به انشعاب سخت وجود نداشته باشد. از جمله امکانات Stacks 2.0 که اعلام شده قراردادی هوشمند برای پیش‌‌بینی وضع هوا، سهامداری با بیت کوین با مشارکان فعال در الگوریتم اجماع و اثبات انتقال (PoX) است.

استارت آپ Blockstack  با معماری مبتنی بر بلاک چین، چشم اندازی به یک اینترنت کاملا رایگان و متن باز دارد. این نگاه بر مبنای ایده ای با این مضمون است که کاربران نباید در سیطره و محدودیت یک اپلیکیشن خاص باشند بلکه باید آزادی عمل برای انتخاب از میان هزاران اپلیکیشن را بدون از دست دادن کنترل روی آن ها داشته باشند.

تتر به کمک Swiss vault رمز ارز پایدار با پشتوانه‌ی طلا عرضه می‌کند

عرضه کننده‌ی رمز ارز پایدار تتر در حال راه‌اندازی توکن جدیدی با پشتوانه‌ی طلای فیزیکی‌ به نام Tether Gold است. این توکن جدید نماینده‌ی یک اونس طلای مرغوب است و با نشانه‌ی XAU₮ روی بلاک چین‌های اتریوم و ترون به صورت توکن‌های ERC-20 و TRC20 عرضه می‌شود. هدف از عرضه‌ی Tether Gold پاسخ به تقاضای روز افزون برای دارایی‌ دیجیتال با پشتوانه‌ی ماندگارترین دارایی‌ جهان و نیاز ژئوپولیتیکی به یک سیستم مالی جایگزین اعلام شده است.

قرار است پشتوانه‌ی طلای توکن‌ها در Swiss vault ذخیره شود ولی به نوع تسهیلات مورد استفاده اشاره‌ای نشده است. طبق آنچه اعلام شده تتر هیچ گونه کارمزدی پرداخت نخواهد کرد و روی طلای ذخیره شده کنترل مستقیم دارد. به گفته‌ی Paolo Ardoino مدیر تکنولوژی تتر در اینباره گفت:

«Tether Gold مزایای دارایی‌های فیزیکی و دیجیتالی را با هم دارد و مشکلات نگهداری طلا به روش‌های سنتی مانند هزینه‌ی بالای ذخیره‌سازی و دسترسی محدود را از بین می‌برد.»

تتر در حال حاضر رمز ارزهای پایداری با پشتوانه‌ی دلار آمریکا، یورو و یوان چین عرضه کرده است.

استفاده از اطلاعات خارج از بلاک‌چین، هدف همکاری ICON با Chainlink

استفاده از اطلاعات خارج از بلاک‌چین، هدف همکاری آیکون ICON با Chainlink

آیکون ICON بلاک‌چین آینده داری که همواره وعده اتصال به جهان واقعی را می‌داد، یک قدم به تحقق رویای خود نزدیک شده است. آنها در تاریخ ۲۳ ژانویه همکاری با Chainlink را تایید کرده اند. خبری که باعث خوشحالی علاقه‌مندان به این دو پروژه شده است. آیکون ICON می‌خواهد در دنیای بلاک‌چین یکپارچگی رقم بزند و تا تحقق آن دست از تلاش بر نخواهد داشت.

در دو سال گذشته تیم توسعه در حال ایجاد یک ساختار مناسب بودند که سیستم های سنتی غیر بلاک‌چینی را به بلاک‌چین‌ها متصل نماید. برای قراردادهای هوشمند و اتصال آنها به اطلاعات موجود در دنیای واقعی oracles نقش محوری داشته است. آیکون ICON امیدوار است که این ارتباط ریسکی به همراه نداشته باشد. آنها فکر می‌کنند  شبکه اوراکلِ بلاک‌چینِ غیر متمرکز Chainlink به خوبی می‌تواند انتظارات آنها را برآورده کند.

به گزارش َAltcoinbuzz، هرکسی که اکنون از بلاک‌چین عمومی آیکون برای ایجاد برنامه غیرمتمرکز خود استفاده می‌کند، می تواند توسط Chainlink از اطلاعات موجود در دنیای واقعی نیز استفاده کند. بعضی از این گره‌های اطلاعاتی APIs وب، دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیا، سیستم‌های ذخیره اطلاعات ابری و سیستم‌های پرداختی مختلف هستند.

گفتنی است که شرکت‌های بزرگی نظیر Web3، گوگل، اوراکل و Swift به شبکه اوراکل Chainlink اعتماد دارند.

سه دلیل برای اینکه در سال ۲۰۲۰ حواستان به Chainlink باشد

Sergey Nazarov، مدیرعامل شرکت Chainlink در گفتگو با Decrypt به سه دلیل کلیدی درمورد اهمیت توجه کاربران به پروژه‌ی Chainlink در سال ۲۰۲۰ اشاره کرد. اولین دلیل اوراکل‌های این پروژه هستند که دسترسی به داده‌های شبکه را تسهیل می‌کنند. Chainlink اخیرا پیشرفت زیادی کرده و به یک پروتکل استاندارد در زمینه‌ی اپلیکیشن‌های صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) تبدیل شده است. صنعت DeFi معمولا بر روی وام‌دهی، رمز ارزهای پایدار، صرافی‌های غیرمتمرکز و ارواق مشتقه متمرکز هستند. کار در این صنعت مستلزم راه‌اندازی اوراکل تو‌سط هر کسب و کار است که می‌تواند هزینه و زمان زیادی از بنیانگذاران بگیرد و Chainlink سعی دارد با ارائه‌ی خدمات در این زمینه ورود به این صنعت را تسهیل نماید.

Nazarov در ادامه گفت کل چرخه‌ی زندگی‌ یک توافقنامه‌ی مالی (مانند حفاضت از اوراق، اجرا و تسویه) را می‌توان به قرارداد هوشمند سپرد اما دستیابی به مواردی مانند قیمت، نرخ مبادله و متغییرهایی از این دست نیاز به گردآوری داده‌، API ها، فضای پشتیبانی ابری، دستگاه‌های اینترنت چیزها (IoT)، بلاک چین های دیگر و غیره نیاز دارد. وی افزود Chainlink با استفاده از مجموعه‌ای از نودهای مستقل ایمنی داده‌ها را فراهم می‌کند. آنها همچنین قصد دارند با پشتوانه‌ای از انگیزه‌های اقتصادی به جای یک نهاد متمرکز شبکه‌ی خود را تقویت کنند.

همچنین، قراردادهای هوشمند Chainlink در حال حاضر می‌توانند به داده‌های شبکه‌های BTC، ETH، LINK، BAT و چند شبکه‌ی دیگر دسترسی داشنه باشند که مجموع آنها به ۳۰ مورد می‌رسد. Chainlink اخیرا با بازیگران بزرگی مانند Swift، Oracle  و گوگل نیز وارد همکاری شده است.

کسب و کارها

یک شرکت سوئیسی اجازه مشارکت در یک IPO بلاک‌چینی را دریافت کرده است!

در شرایطی که می‌توان گفت برای اولین بار، در سوئیس یک شرکت اجازه پیدا کرده است تا  در یک عرضه عمومی سهام IPO بر روی بلاک‌چین مشارکت کند.

به گزارش کوین‌دسک و با استناد به خبری که روز چهارشنبه از طرف موسسه خدمات مالی Andriotto منتشر شد، شرکت سوئیسی Coldrerio یک سند مالی مجوز دار ارائه کرده است که مطابق بر آن اطلاعات و ثبت اسناد و سهام افراد بر روی بلاک‌چین انجام می‌شود.

در این اطلاعیه مشخص شده است که ۸۳۹۹۰۰۰ سهام مساوی بر روی بلاک‌چین اتریوم عرضه خواهد شد. قرار داد هوشمند توسعه ای از شرکت EURO DAXX است و صرافی سوئیسی Crypto Valley نیز از آن پشتیبانی خواهد کرد. قیمت هر سهم ۱.۲۵ یورو در نظر گرفته شده است.

موسسه خدمات مالی Andriotto در این خبر همچنین تاکید کرده است که انقلابی بزرگ در صنعت مالی رخ داده است. این اولین بار است که سهام یک شرکت به صورت قانونی توسط IPO  مجوز دار عرضه می‌شود. هیچ نیازی به بانک و موسسات واسط هم نیست.

این شرکت تاکید کرده که از این عرضه عمومی سهام دنبال منافع مالی نیست و آن‌ها تنها تمرکز بر اهداف استراتژیک توسعه‌ای را دنبال خواهند کرد.

قانون‌گذاری

اوکراین معاملات رمز ارز با ارزش بیش از ۱۲۰۰ دلار را ردیابی می‌کند

ناظران مالی اوکراین قصد دارند معاملات رمز ارزی به ارزش بیش از ۱۲۰۰ دلار یا ۳۰ هزار هریونیا اوکراین را ردیابی کنند. اوکراین اخیرا شیوه‌های مبارزه با پولشویی در این کشور را با جدیدترین توصیه‌های گروه اقدام مالی (FATF) تطبیق داده است. بدین ترتیب صرافی‌های این کشور ملزم هستند در معاملات بیش از ۳۰ هزار هریونیا اطلاعات دقیق طرفین معامله را ثبت کنند و در صورت مشکوک بودن معامله آن را به سازمان نظارت مالی اوکراین (SCFM) گزارش نمایند. SCFM توانایی مسدود کردن معاملات مشکوک و حتی مصادره‌ی رمز ارزهای چنین معاملاتی را خواهد داشت.

رمز ارزها هنوز به عنوان یک کلاس دارایی در اوکراین تعریف شده نیستند ولی پیش بینی می‌شود ظرف چهار ماه آینده مقررات جدیدی در این زمینه تدوین شود. آمار رسمی درمورد میزان ورود رمز ارزها به این کشور وجود ندارد ولی Makarova، وزیر امور مالی اوکراین، معتقد است حجم این معاملات بالاست، هرچند همچنان اغلب پولشویی‌ها در این کشور با پول فیات انجام می‌شود.

تاثیرات لیبرای فیسبوک بر ارز دخیره‌ی جهانی در مجمع اقتصاد جهانی بررسی شد

مقامات و کارشناسان مالی در مجمع سالانه‌ی اقتصاد جهانی (WEF) در داووس درباره‌ی دلار آمریکا که به ارز ذخیره‌ی جهانی تبدیل شده و نقش مهمی در ساز و کارهای سیستم تامین مالی جهانی دارد، گفتگو کردند. اقتصاددانان در پنلی با عنوان «به چالش کشیده شدن سلطه‌ی دلار» به عواملی که باعث می‌شود دلار آمریکا در سیستم پرداخت غالب باشد و این واقعیت که کشورهای جهان سعی دارند وابستگی خود را به دلار کاهش دهند، اشاره کردند.

در این پنل به لیبرای فیسبوک به عنوان یک عامل مهم در به خطر انداختن موقعیت دلار در وضعیت فاینناس جهانی اشاره شد. اقتصاددانان این جمع اتفاق نظر داشتند که فناوری‌هایی نظیر بلاک چین راه را برای دیجیتالی شدن ارز آینده هموار می‌کند. اقتصاددانان WEF توافق داشتند که لیبرای فیسبوک مقامات جهانی را وادار می‌کند رویکرد خود درمورد ارز دخیره‌ی جهانی مورد بازنگری قرار دهند. گفتنی‌ست از مدت‌ها قبل اقتصاددانان بارها نسبت به تاثیر منفی ارزهای دیجیتالی مانند لیبرای فیسبوک بر دلار هشدار داده‌اند.

کنسرسیومی برای نظارت جهان شمول بر رمز ارزها توسط مجمع جهانی اقتصاد تشکیل شد

کنسرسیومی برای نظارت جهان شمول بر رمز ارزها توسط مجمع جهانی اقتصاد تشکیل شد

مجمع جهانی اقتصاد (WEF) نخستین کنسرسیوم جهانی برای طراحی چارچوب نظارت فرامرزی برای ارزهای دیجیتال از جمله رمزارزهای پایدار تشکیل داده است. این کنسرسیوم بر رویکردهای سیاسی‌گذاری متقابل، شفافیت، قوانین فراگیر و تقویت همکاری‌های عمومی و خصوصی در اقتصادهای پیشرفته و در حال توسعه تمرکز خواهد کرد.

WEF انگیزه‌ی ایجاد این کنسرسیوم را ایجاد یک ناظر جهانی رسمی با طراحی خوب دانست تا به تحقق وعده‌ی رمز ارزها برای تقویت صنعت مالی به وسیله‌ی گسترش صنعت مالی نوین در میان اقشار کم‌برخوردار در سراسر جهان کمک کند. این کنسرسیوم از شرکت‌های بین‌المللی، موسسات مالی سنتی، نمایندگان دولت، کارشناسان فنی، دانشگاهیان، سازمان‌های بی‌المللی، سازمان‌های مردم‌نهاد و اعضای انجمن‌های WEF تشکیل خواهد شد.

این کنسرسیوم به جلوگیری از چند پاره بودن قوانین در سطح جهان کمک می‌کند و با ایجاد اعتماد از تفکرات نوآورانه درمورد سیاست‌های نظارتی که توسط بازیگران خصوصی و دولتی در فضای جهانی رمز ارزها حمایت شود، پشتیبانی می‌کند.

تا کنون چهره‌هایی مانند رئیس بانک مرکزی انگلیس، بنیانگذار و مدیر اجرایی WEF، رئیس موسسه پولی سنگاپور و مقامات وزارت دارایی و بانکداران مرکزی مصر و بحرین از این کنسرسیوم حمایت کرده‌اند. همچنین اعضای شناخته شده‌ی جامعه‌ی رمز ارزها از جمله Joe Lubin از Consensys، دیوید مارکوس و از کالیبرا و Elizabeth Rossiello از BitPesa نیز از این کنسرسیوم حمایت کرده‌اند.

۸۰ درصد بانک‌های مرکزی روی CBDC ها کار می‌کنند!

به گزارش بانک تسویه‌ی بین‌المللی (BIS) بانک‌های مرکزی جهان بطور گسترده روی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی کار می‌کنند. طبق تحقیقات BIS شصت و شش بانک از کشورهای پیشرفته یا در حال توسعه کار خود را از نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۹ شروع کرده‌اند. هرچند به نظر می‌رسد بیشتر آنها در حال آزمایش و ایجاد سیستم اثبات مفهوم (proof-of-concepts) است.

بر اساس این گزارش ۸۰ درصد بانک‌ها روی چنین پروژه‌هایی کار می‌کنند. ۴۰ درصد از مرحله‌ی تحقیقات عبور کرده و به مرحله آزمایش رسیده‌اند و ۱۰ درصد نیز در حال انجام توسعه پروژه‌ی پایلوت هستند. طبق این گزارش یک چهارم بانک‌های مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا این نهاد در کشور خود مرجع قانونی برای انجام چنین کاری هست یا نه جواب مثبت دادند. همچنین یک سوم به این سوال پاس منفی داده‌اند و بقیه هم گفته‌اند در مورد این موضوع مطمئن نیستند.

BIS از سال گذشته بانک‌های مرکزی را به تحقیق و توسعه‌ی ارز دیجیتال تشویق می‌کند هرچند مدیرکل این نهاد بین‌المللی، Agustín Carstens خاطر نشان کرده که از وجود تقاضا برای چنین حرکتی مطمئن نیستند. از طرفی هیچ کدام از بانک‌های مرکزی کاربرد گسترده و چشمگیری برای استفاده‌ی داخلی یا برون‌مرزی از رمز ارزها گزارش نکرده‌ و آنها را بی‌استفاه یا بیهوده خوانده‌اند. هرچند در یک سال گذشته شاهد آن بودیم که در زمان ناآرامی‌های جدی مدنی استفاده از رمز ارزها برای پرداخت‌های برون‌مرزی رشد قابل توجهی می‌یابد.

به گزارش BIS شصت درصد بانک‌های مرکزی در حال بررسی تاثیر رمز ارزهای پایدار بر ثبات مالی و پولی کشورشان هستند.

ژاپن کار رسمی روی ارز دیجیتال ملی را آغاز کرده است

ظاهرا قانون‌گذاران حزب حاکم ژاپن از ترس عرضه‌ی یوان دیجیتال توسط چین روی پروپوزالی برای صدور ارز دیجیتال ملی مشغول کار هستند. ین دیجیتال بطور مشترک توسط دولت و شرکت‌های خصوصی توسعه یافته و مشابه دیگر طرح‌های اینچنینی در سراسر جهان است. این پروپوزال توسط ۷۰ نفر از اعضای لیبرال دموکرات پارلمان پیشنهاد شده و قرار است در ماه فوریه به دولت ارسال شود.

اعضای بانک مرکزی ژاپن در اواخر دسامبر سال گذشته به این نتیجه رسیدند که تقاضایی برای ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در این کشور وجود ندارد و بنابراین توسعه‌ی ین دیجیتال را به تعویق انداختند. توسعه‌ی لیبرای فیسبوک و یوان دیجیتال چین بانک‌های مرکزی جهان را واداشت تحقیق و توسعه‌ی CBDC ها را جدی بگیرند.

ظرفیت ۸.۵ میلیارد دلاری صنعت ماینینگ در ایران!

ظرفیت ۸.۵ میلیارد دلاری صنعت ماینینگ در ایران!

عضو کمیسیون بلاک چین سازمان نظام صنفی و رایانه‌ای ایران گفت: وزارت صمت بالغ بر بیش از هزار مجوز استخراج رمز ارز در کشور را صادر کرده است.

امیر حسین سعیدی نائینی، عضو کمیسیون بلاک چین سازمان نظام صنفی و رایانه‌ای کشور، در گفتگو با خبرنگار ایبِنا درباره صنعت ماینینگ در کشور گفت: استخراج رمز ارز صنعت نوینی است که با توجه به گسترش سریع جهانی در ایران نیز در طول دو سال اخیر به صورت گسترده مورد توجه فعالان فناوری اطلاعات قرار گرفت و افراد زیادی برای درآمدزایی در این بخش اقدام به تهیه تجهیزات و پیاده‌سازی واحدهای استخراح کردند که در نهایت با اعمال قوانین از سوی دولت می‌توان گفت فعالیت بسیاری از این واحدها متوقف شده است. در واقع، قوانین اعلام شده از سوی نهادهای حاکمیتی برای  استخراج ارزهای رمزنگاری شده در مقایسه با سایر صنایع در کشور بسیار سخت‌گیرانه بوده و این مسئله باعث شده تا ماینرهای زیادی فعالیت خود را متوقف کنند یا برای کسب درآمد مطلوب از ایران خارج و به کشورهای منطقه مهاجرت و در این نقاط سرمایه‌گذاری کنند چرا که دریافت مجوز و فعالیت در ایران سودآوری به مراتب پایینی دارد و نیاز است تا قوانین و نرخ برق در حوزه استخراج رمز ارز اصلاح و شفاف شود.

سعیدی نائینی در ادامه افزود: شرایط امروز کشور بسیار خاص است و نیاز به درآمدهای ارزی داریم؛ در این شرایط صنعت ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتال ضمن ورود ارز به کشور می‌تواند تجارت را تسهیل کند و بازرگانان با استفاده از رمز ارزهای تولید شده نسبت به واردات کالا اقدام کنند و مشکلات تحریم بانکی برای پرداخت را دور بزنند.

رییس اسبق سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تاکید کرد: اصلاح وضعیت نرخ برق و شرایط همکاری و تعامل نیروگاه‌های گازی با ماینرها در کنار پذیرش رمز ارز در بخش تجارت و معاملات صرافی‌ها حتی به صورت محدود و نظارت حاکمیت می‌تواند باعث توسعه این صنعت و درآمدهای آن شود که زمینه ساز رشد اقتصاد مبتنی بر فناوری اطلاعات خواهد بود.

عضو کمیسیون بلاک‌ چین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با اشاره به قوانین فعالیت ماینرها در کشور گفت: برای بهره‌برداری از مزارع استخراج رمز ارز، فعالان ماینینگ باید نسبت به دریافت مجوز از سوی وزارت صمت اقدام کنند که تا به امروز بیش از هزار مجوز در سرارسر کشور صادر شده و چند نمونه فارم ماینینگ بزرگ و صنعتی راه‌اندازی شده است؛ شرایط فعالیت در این صنعت نباید به نحوی باشد که فقط سرمایه داران بزرگ وارد بازار استخراج ارزهای رمزنگار شوند و نیاز است تا تمامی ماینرها بتوانند با تسهیل مجوزها نسبت به فعالیت اقدام کنند.

سعیدی نائینی با بیان این که صنعت ماینینگ قابلیت کمک به اقتصاد را دارد، گفت: انرژی موضوعی مهم است و با استخراح رمز ارز می‌توان از خام فروشی آن جلوگیری کنیم و آن را به محصولی با ارزش افزوده بالا تبدیل کرد؛ بر آوردهای انجام شده حاکی از آن است که اگر این صنعت با تمام ظرفیت فعال شود، با توجه به گسترش سریع بازار رمز ارزها، در نهایت اقتصادی ۸.۵ میلیارد دلاری را در کشور از این بستر ایجاد خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برای اصلاح تعرفه برق و شرایط فعالیت در کنار ماینرها است و این موضوع در حال پیگیری بوده که امیدواریم با موافقت دولت صنعت مرده ماینینگ احیا شود و امید به ماینرها بازگردد تا فعالیت‌های زیر زمینی و رانت برای عده‌ای خاص در ایجاد مزارع استخراج رمز ارز با مجوزهای دولتی پایان یابد.

کیف پول‌‌ها و صرافی‌ها

مدیر ارشد پیشین گوگل به عنوان مدیر محصولات صرافی Coinbase منصوب شد

با استناد به خبر منتشر شده در توییتر، مدیر اجرایی سابق گوگل  آقای چاترجی بعنوان مدیر ارشد محصولات به عضویت کمپانی Coinbase در آمده است.

به گزارش کوین تلگراف، چاترجی قبل از پیوستن به Coinbase یازده سال به عنوان نایب رئیس مدیر محصولات گوگل فعالیت ‌کرده است. خبر همکاری چاترجی با Coinbase توسط برایان ارمسترانگ در ۲۹ ژانویه و در توییتر منتشر شده است.

در طول خدمت در گوگل چارتجی فروش این غول اینترنتی را به اوج رسانده بود. پیش از گوگل او در یک شرکت تجارت الکترونیک بزرگ هندی به نام  Flipkart و به عنوان مدیر محصولات فعالیت کرده است.

در معرفی آقای چارتجی برایان نوشته است:

“سابقه ۱۱ سال کار او در گوگل ارزشمند خواهد بود و ما با استفاده از تجربیات او می‌خواهیم به یک شرکت تاثیرگذار در صنعت مالی تبدیل شویم.”

گفتنی است که پیش از انتصاب آقای جارتچی، جرمی هنریکسن به عنوان مدیر ارشد محصولات Coinbase فعالیت می‌کرد.

عضو هیئت‌مدیره کمپانی LedgerX مدیر اجرایی بورس معاملات آتی میامی شد

عضو هیئت مدیره کمپانی  LedgerX مدیر اجرایی شرکتی شده است که چندی پیش متهم بود می‌خواهد کنترل صرافی معاملاتی بیت‌کوین این کمپانی را در دست بگیرد.

مارک وتجن Mark Wetjen رئیس اجرایی پیشین کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC)، مدیر اجرایی بورس معاملات آتی میامی( MIAX) و معاون اجرایی شرکت میامی اینترنشنال هولدینگ شده است.

به گزارش خبرگزاری کوین‌دسک و با استناد به خبر منتشر شده در روز دوشنبه، مارک در پست جدید خود بر روی بسته‌های معاملاتی نوآورانه شامل سهام‌های دیجیتالی و دارایی‌های رمز ارزی و مشتقات آنها تمرکز خواهدکرد.

“مارک نقش محوری در توسعه پروژه‌های آینده گروه MIAX خواهد داشت. فعالیت‌هایی که از تجارت الکترونیک بر دارایی‌ها و سهام‌های نقدی و ارائه‌ی بسته‌های معاملات آتی گسترده خواهند بود.”

بورس معاملات آتی میامی یکی از سهامداران کمپانی LedgerX است. نیکلاس گاندن از اصلی ترین سهامداران LedgerX چندی پیش با انتشار نامه‌ای MIAX را متهم کرد که با همکاری یکی از اعضای اصلی شرکت LedgerX می‌خواهند کنترل کامل صرافی این شرکت را در اختیار خود قرار دهند. با این حال بورس معاملات آتی میامی بی اعتنا به شایعات موجود گذشته مارک را درخشان ارزیابی کرده و ابراز امیدواری کرده است که تجربیات او به توسعه فعالیت‌های آنها کمک کند.

لیر ترکیه به ارزهای فیات Blockchain.com اضافه شد

لیر ترکیه به ارزهای فیات Blockchain.com اضافه شد

کمپانی انگلیسی تهیه کننده اطلاعات و کیف پول رمز ارزی Blockchain.com ارز لیر ترکیه را به لیست ارزهای فیات مورد حمایت صرافی خود اضافه کرده است.

به نظر می‌رسد Blockchain.com آخرین جریان از صرافی‌هایی است که لیر ترکیه را به لیست ارزهای فیات خود برای ورود و خروج اضافه می‌کند.

به گزارش کوین‌تلگراف، Blockchain.com از تاریخ ۲۹ ژانویه یک مدل ارتباطی کامل بانکی با لیر ترکیه تدارک دیده است و کاربران از این پس خواهند توانست با لیر ورود و خروج داشته باشند.

علاقه مندان به رمز ارزها در ترکیه دیگر نیاز به پشتیبانی یک بانک و یا موسسه مالی برای خرید رمز ارزها نخواهند داشت. ترک‌ها  براحتی می‌توانند با لیر ترکیه به صرافی وارد شده اتریوم، بیت‌کوین و تتر مورد نیاز خود را تهیه کرده ( و بعد انواع دیگر رمز ارزها) و در هنگام خروج هم هر ارز فیاتی که تمایل داشتند تهیه کنند.

گفتنی است که لیر ترکیه چهارمین ارز مورد حمایت در Blockchain.com است. پیش از این تنها پوند، یورو و دلار مورد حمایت صرافی قرار داشتند.

بسته شدن مشکوک حساب کاربران از آفریقا و خاورمیانه در LocalBitcoin

صرافی LocalBitcoin که همواره به عنوان معیاری برای سنجش علاقه‌مندی کاربران کشورهای مختلف دنیا به بیت‌کوین شناخته می‌شود، برخی از حساب‌های کاربران بلند مدت خود را بدون هشدار قبلی به حالت تعلیق درآورده است.

به گزارش خبرگزاری فوربس، اولین گزارش‌ها مبنی بر غیرفعال کردن حساب‌های کاربران از آفریقا خاورمیانه و بعد کل آسیا مخابره شد. پیامی از سوی LocalBitcoin برای کاربران افغان، سوری، نیجریه‌ای و پاکستانی ارسال شده است و از آنها خواسته شده با حذف حساب کاربری خود موجودی خود را خارج نمایند. این درحالی‌است که برخی از کاربران حتی اجازه برداشت از حساب خود را نیز نداشته اند.

درحالیکه مقامات این صرافی فنلاندی هیچ توضیحی برای این اقدام خود منتشر نکرده اند، به نظر می‌رسد این حرکت LocalBitcoin در راستای رعایت قانون جدید وضع شده در اتحادیه اروپا برای رمز ارزها و بیت‌کوین است. در این قانون از صرافی‌ها خواسته شده اطلاعات هویتی کاملی از مشتریان خود ثبت کنند.

گفتنی است که صرافی LocalBitcoin در گذشته همیشه به عنوان یک راه نسبتا گمنام و محرمانه برای معاملات رمز ارزها شناخته می‌شد.

نزدک برای عرضه معاملات آتی بیت‌کوین دو فرض مهم را در نظر می‌گیرد

بورس نزدک Nasdaq همچنان می‌خواهد محصولات جدیدی بر روی بسته‌ی معاملات آتی بیت‌کوین عرضه کند.

به گزارش theblockcrypto، مدیر اجرایی بورس نزدک آدنا فریدمن در مصاحبه با خبرگزاری بلومبرگ تاکید کرده است که آنها می‌خواهند بسته فیوچر بیت‌کوین را به زودی و با همکاری یک شریک تجاری دیگر اجرایی کنند.

در نوامبر ۲۰۱۷ نشریه وال استریت ژورنال گزارش کرده بود که بورس نزدک با همکاری Cantor Fitzgerald می‌خواهد در نیمه اول سال ۲۰۱۸ بسته معالات آتی بیت‌کوین را اجرایی کند. از آن زمان تاکنون محصولات متمایز بسیاری برای بیت‌کوین عرضه شده‌اند. از جمله آنها بسته معاملات آتی بیت‌کوین عرضه شده در صرافی Bakkt در سال ۲۰۱۹ است.

برای بورس نزدک اما فریدمن معتقد است شرکت تحت مدیریت او دو نگرانی عمده دارد که می‌تواند عرضه بسته معاملات آتی بیت‌کوین آنها را تحت تاثیر قرار دهد:

اول اینکه آنها باید اطمینان حاصل کنند که محصول آنها تفاوت‌های قابل ملاحضه‌ای با محصولات فعلی داشته باشد. دوم اینکه آنها باید مطمئن شوند که مدیریت ریسک مناسبی برای آینده رمز ارزها و بسته پیشنهادی خود در نظر گرفته اند.

در انتهای مصاحبه فریدمن معتقد است که رمز ارزها نقش مهمی در آینده اقتصاد دیجیتال خواهند داشت اما مسئله مهم این است که آیا هم اکنون آنها به بلوغ کامل برای مبادله‌ی کالاها و محصولات رسیده اند یا خیر.

دانگ ویتنام هم به پلتفرم بایننس اضافه می‌شود

صرافی بایننس قرار است ارز فیات کشور ویتنام دانگ Dong را به ارزهای خود اضافه کند.

به گزارش خبرگزاری کریپتو دیلی، صرافی بایننس در آخرین اقدام خود اعلام کرده است که بزودی ارز فیات یوان چین را به پلتفرم مبادلاتی خود اضافه خواهد کرد. آنها همچنین قرار است ارز دانگ را نیز به لیست ارزهای فیات خود اضافه کنند.

مدیر اجرایی این صرافی شان پنگ ژائو گفت:

به‌منظور فراهم‌سازی امکانات بیشتر و راحتی کاربران ویتنامی خود به زودی از ارز دانگ پشتیبانی خواهیم نمود. سرویس فرد به فرد طراحی شده ما موانع ورود کاربران به دنیای رمز ارزها را از بین خواهد برد.

ارزهای فیات منطقه ای تنها برای کاربران همان کشورها در دسترس خواهد بود. ویتنامی ها خواهند توانست اتریوم بیت‌کوین و بایننس کوین را به ارز دانگ تبدیل نمایند. ژائو همچنین ادامه داد:

ارزهای فیات بیشتری در راه خواهند بود. ما می‌خواهیم ۱۸۰ ارز مختلف را به پلتفرم خود اضافه کنیم. ویتنام اقتصاد بزرگ و قابل توسعه ای دارد. به نظرم آنها آزمایشگاه بلاکچین خواهند بود.

استخراج

استخرهای بزرگ بیت کوین کش می‌توانند ماینرها را به پرداخت ۱۲.۵ درصد مالیات مجبور کنند؟

استخرهای بزرگ بیت کوین کش می‌توانند ماینرها را به پرداخت ۱۲.۵ درصد مالیات مجبور کنند؟

اشخاص شناخته شده‌ی حامی بلاک چین بیت کوین کش (BCH) از جمله جیهان وو مدیرعامل Bitmain و راجر ور مدیرعامل Bitcoin.com طرحی برای تامین مالی زیرساخت‌ها پیشنهاد کردند. در این طرح ماینرها باید ۱۲.۵ درصد از پاداش استخراج بلاک را به نهادی در هنگ کنگ اهدا کنند تا برای ارتقای توسعه‌ی بیت کوین کش مورد استفاده قرار گیرد. این طرح بسیاری از اعضای جامعه‌ی بیت کوین کش را خشمگین کرده است. منتقدان معتقدند راه حل‌های به مراتب بهتری مانند داشتن یک شرکت مستقل (مشابه شرکت Blockstream برای بیت کوین (BTC)) وجود دارد.

این طرح قرار است ماه می ۲۰۲۰ به مدت شش ماه اجرا شود و پیش بینی شده با قیمت‌های فعلی حدود ۶ میلیون دلار جمع‌آوری شود. شایان ذکر است تخمین ۶ میلیون دلار با حدود نصف پاداش معین شده در طرح تامین می‌شود چرا که با قیمت فعلی حدود ۱۳ میلیون دلار جمع‌آوری خواهد شد.

مدیران استخرهای Btc.top ،Antpool و BTC.com از این طرح پشتیبانی کرده‌اند. این سه استخر جمعا ۲۷ درصد از نرخ هش بیت کوین کش را در اختیار دارند. منتقدان نگران تمرکزگرایی در این طرح هستند و معتقدند با این کار صاحبان شرکت هنگ کنگی می‌تواند روند توسعه BCH را کنترل کنند. برخی نیز نگران دخالت دولت چین با گرفتن مالیات از این درآمد هستند که می‌تواند استخراج بیت کوین کش را تحت تاثیر قرار دهد.

 

https://coiniran.com/?p=36668
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x