ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۲۶ اردیبهشت تا ۱ خرداد؛ چه کسی بیت کوین‌های خفته را بیدار کرد؟

راهنمای مطالعه نمایش

رمزارزها

نرخ هش بیت کوین بعد از هاوینگ ترمیم می‌شود

پس از ثبت رکورد در زمان هاوینگ، نرخ هش  بیت‌ کوین به هشتاد و سه هگزاهش کاهش یافت. نرخ هش شبکه بیت کوین بیانگر میزان ترکیبی از توان محاسباتی است که برای استخراج بلوک‌های جدید صرف شده است. امروز، به اوج رسید و خود را به ۱۰۳ بار هگزاش در ثانیه رسانده است. این یک فرایند ترمیمی از زمان افت روز پنجشنبه است، هنگامی که شبکه بیت کوین با ۸۷ هگزاهش در ثانیه پشتیبانی شد – این کمترین میزان آن از ماه دسامبر است.

نرخ هش احتمالاً روز پنجشنبه به دلیل هاوینگ بیت کوین کم شده بود و این در حالی است که پاداش استخراج هم  از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ بیت کوین در هر بلوک کاهش یافته است. اینطور می‌شود نتیجه‌گیری کرد که استخراجگرانی که قدرت کمتری داشتند آفلاین شده‌اند ، زیرا این فعالیت دیگر برای آنها سودآور نبوده است.

سودآوری معادن بیت کوین پس از تمام شدن هاوینگ به موفقیت چشمگیری رسید. در روز چهارشنبه، به سطح ۰.۰۷ دلار در هر هش سقوط کرد و در حال حاضر، هر هش ۰.۰۸ دلار است. ماینرها قبل از نصف شدن پاداش بلوک، تلاش کرده اند تا حد ممکن از شبکه خارج شوند. در روز هاوینگ، نرخ هش این رمزارز در هر ثانیه به ۱۳۸ مورد استخراج رسیده است و این بالاترین رقمی است که تاکنون داشته است.

کارشناسان به Decrypt گفتند که کاهش سرعت هش پس از هاوینگ، در شبکه انتظار می‌رفته است و باید موقتی باشد.

چالشی برای امنیت شبکه بیت کوین، آیا سه مرحله تأییدیه کافی است؟

یک استخر منفرد توانست شش بلوک متوالی را در شبکه بیت کوین ماین کند. این سؤال مطرح است که آیا این چالشی برای امنیت شبکه بیت کوین است یا یک تصادف غیرممکن اتفاق افتاده؟
در ١۶ می، استخر F2Pool شش بلوک متوالی بیت کوین—شماره بلوک های ۶۳۰۸۰۴ تا ۶۳۰۸۰۹— را ماین کرد که این اتفاق سوالاتی را درباره امنیت شبکه بیت کوین طرح کرد. با در نظر گرفتن اتفاق اخیر و با توجه به اینکه بسیاری از صرافی‌ها و سایر خدمات مرتبط با بیت کوین قبل از برداشت پو‌لشان فقط به سه مرحله تأیید اعتبار تکیه داشتند، برخی پرسیدند که آیا هنوز اتکا به سه تأییدیه به اندازه کافی ایمن است یا خیر؟

آیا ۳ تائید کافی است؟

آیا اینکه F2Pool شش بلوک پی در پی را استخراج کرده‌ است باعث تضعیف سطح امنیتی شرکت‌ها می‌شود که تنها سه تأییدیه دارند؟ خوشبختانه نه.

اگرچه از نظر فنی، F2Pool می توانست معاملات کاذبی را در یکی از بلوک های قبلی ریشه‌گذاری کند و به نوعی از این امر سود ببرد، اما راهی وجود ندارد که بتوان پیش‌بینی کرد که می‌توان شش بلوک پشت سر هم را استخراج کرد.
این فقط یک مورد از احتمالات است. اگر شش بار یک سکه پرتاب کنید، بعید است که شش بار پشت هم شیر بیاید اما اگر یک سکه را به طور مکرر و برای مدت طولانی پرتاب کنید، به طور فزاینده‌ای احتمال دارد که شاهد شش شیر پشت هم باشید. با این حال، راهی وجود ندارد که پیشاپیش بدانیدش؛ بنابراین نمی‌توانید با شرط‌بندی بر سر چنین نتیجه‌ای سودی کسب کنید.

به همین ترتیب، هیچ راهی برای F2Pool وجود ندارد که از این تصادف سودآوری داشته باشد، زیرا احتمالاً از پیش نمی‌توان به چنین اتفاقی آگاه بود.

تست نت Topaz اتریوم به نقطه‌ی عطف یک میلیون ETH رسید

2020 05 21 170311

Topaz، تست نت آزمایشگاه Psymatic اتریوم به بیش از ۲۹۳۰۰ تائیدکننده‌ی تراکنش رسیده که بیش از یک میلیون ETH سپرده‌گذاری کرده‌اند. با مقیاس اتریومی که در بازار معامله می‌شود این حجم از سپرده‌گذاری معادل ۲۱۴ میلیون دلار ارزش دارد. Topaz که یک نسخه‌ی تستی از اتریوم ۲.۰ است در تاریخ ۱۴ آوریل وارد عرصه شد. این نخستین تست نت ETH2 در مقیاس بزرگ است. هدف اتریوم ۲.۰ افزایش مقیاس‌پذیری و تغییر مکانیسم اجماع اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام است.

اتریوم دومین رمز ارز بزرگ بازار از لحاظ ارزش بازار است که در حال انجام یک ارتقا پیچیده برای پردازش تعداد معاملات بیشتر است. اتریوم روش اجماع در بلاکچین خود را نیز تغییر خواهد داد و کاربران سهامدار شبکه را نگهداری می‌کنند. نسخه‌ی صفر اتریوم ۲.۰ اواخر سال جاری میلادی راه‌اندازی خواهد شد.

tBTC پروژه‌ای که برای آوردن بیت کوین به اتریوم پس از دو روز ناکام ماند

پروژه tBTC ، روشی برای استفاده از بیت کوین در شبکه اتریوم راه‌اندازی کرده بود که بعد از گذشت دو روز، به شکست انجامید.

تلاش بلندپروازانه‌یی برای ایجاد نسخه‌ای نامطمئن از بیت کوین برای استفاده در شبکه اتریوم، پس از گذشت تنها دو روز ناموفق ماند. توسعه‌دهنده این پروژه مت لوونگو در توییترش نوشت فعالیت‌های این پروژه تمام شده است و به زودی مطلبی درباره اشتباهاتی که پیش آمده است خواهد نوشت.

«tBTC، دو روز در جریان اصلی باقی ماند. افسوس که قبل از وقتش به دنیا آمد. شب بخیر شاهزاده شیرین. ما اهرم قرمز توقف را کشیده‌ایم و تا ۱۰ روز آینده به کاربران کمک می‌کنیم تا وجوه خود را پس بگیرند. در صورت تأیید شدن، اطلاعاتی را منتشر خواهیم کرد و روزی دوباره برخواهیم خواست.»

نسخه‌های توکن‌شده بیت کوین روشی برای  استفاده از رمزارز شماره یک جهان و کاربرد آن در شبکه اتریوم است. شکل توکن‌شده شده بیت کوین می‌تواند در بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز مانند برنامه‌های غیرمتمرکز مالی استفاده شود.

tBTC یکی از فرم‌های بیت کوین توکن‌شده است. این برنامه از قراردادهای هوشمند برای قفل کردن مقدار مشخصی بیت کوین و باز کردن نسخه ی توکن‌شده بیت کوین — با همان مقدار — در شبکه اتریوم استفاده می‌کرد. طبق اطلاعات BTConEthereum.com، در کل ۷.۱۳ بیت کوین یا تقریبا ۶۸،۰۰۰ دلار، در زمان این خبر، در TBTC قفل شده است. این رقم در مقایسه با پروژه شناخته شده‌تر Wrapped Bitcoin (WBTC)  که دارای ۲ هزار و ۲۹۶ بیت کوین قفل شده و به ارزش ۲۲ میلیون دلار است، رقم بسیار ناچیزی است اما برای دو روز اول بد نبوده است.

جنجال در شبکه استیم! حق با کدام گروه است؟!

جنجال بر سر نحوه اداره شبکه استیم توسط جاستین سان در حال بالا گرفتن است. این شبکه می‌خواهد معادل  ۵ میلیون دلار دیگر از توکن‌های خود که توسط شاهدین و سهامداران مخالف نگهداری می‌شود را فریز کند.

اعتباردهندگان شبکه که در بلاک‌چین استیم شاهدین نامیده می‌شوند، با همکاری جاستین سان فریز ۲۳.۶ میلیون دلاری توکن‌های شبکه را تحریم کرده اند. با این اتهام که دارندگان این حسابها تهدیدی برای شبکه به حساب می‌آیند.

اگرچه منتقدین ادعا می‌کنند که هاردفورک اخیر شبکه استیم کاربرانی که با قدرت گیری جاستین سان مخلف هستند و از هاردفورک هایو Hive در ماه مارس حمایت می‌کنند را تنبیه می‌کند.

کد طراحی شده برای هاردفورک اخیر شامل مشخصات ۶۴ کاربر است که قرار است حساب‌ها و موجودی آنها در آپگرید اخیر فریز شود. این کاربران متهم هستند که با شایعه پراکنی، پخش اطلاعات نامناسب و تهدید به قتل در حال آزار اعضای جامعه استیم هستند.

یکی از افرادی که در لیست تحریم شوندگان قرار دارد، با نام توئیتری ‘pharesim2 معتقد است که شاهدین بدون اثبات هیچکدام از ادعاهای خود آنها را مدام متهم میکنند. او افزود که ارزش موجودی او در شبکه بالغ بر ۸۰ هزار یورو است.

افراد قرار داده شده در لیست تحریمی از کاربران جامعه رمز ارزها درخواست کرده اند که با ارسال درخواست به صرافی‌ها از پذیرش هاردفورک جدید توسط آنها جلوگیری کنند. آنها معتقدند این تهدیدی برای آزادی در فضای بلاک چین است.

ویتالیک در این باره در توئیتر نوشت:

در این لحظه نباید همه کاربران شبکه به به هاردفورک هایو Hive  منتقل شوند؟

سان نیز در پاسخ نوشت:

آیا در این لحظه کاربران اتریوم نباید به ترون نقل مکان کنند!

کمپانی مسئول توسعه‌ی کاردانو به هایپرلجر و W3C پیوست

IOHK، شرکتی که مسئول توسعه‌ی کاردانو (ADA) است اعلام کرده به پروژه‌‌های هایپرلجر و W3C می‌پیوندد. چارلز هوسکینسون، بنیانگذار کاردانو و مدیرعامل IOHK معتقد است به اشتراک‌گذاری دانش با این پروژه‌ها به نفع آنها خواهد بود و به پذیرش عمومی بیشتر کمک می‌کند. وی افزود در حالیکه ما در حال توسعه‌ی سیستم‌های بلاکچین خصوصی و پروژه‌های دولتی و شرکتی هستیم آشنایی بیشتر با هایپرلجر سودمند خواهد بود.

هایپرلجر چتری‌ست که پروتکل‌های بلاک چینی متنوعی را در بر می‌گیرد و توسط بنیاد لینوکس بنیانگذاری شده است. کنسرسیوم جهانی وب یا W#Cنیز یک تشکل بین‌المللی‌ست که روی تدوین استانداردهای وب کار می‌کند.

قرارداد IOHK پایان سال جاری با بنیاد کاردانو به پایان می‌رسد و شرکت باید پروپوزال خود را برای تمدید قرارداد به جامعه کاردانو ارائه دهد. بخش جدایی‌ناپذیر این پروپوزال نقشه‌‌ی راه کارآفرینی برای کاردانو خواهد بود. هوسکینسون علاقمند است برای تمدید پنج ساله‌ی قرارداد IOHK با بنیاد کاردانو استراتژی کارآفرینی را از طریق گروه هیدرولوژیک در بنیاد لینوکس دنبال کند. او این استراتژی را روشی برای حرکت کاردانو میان بلاک چین خصوصی و عمومی می‌داند.

سازندگان Coil حالا می‌توانند پرداختی‌ها را با کیف پول‌های Uphold دریافت کنند

بستر پرداخت دیجیتال Uphold، همکاری خود را با Coil ارائه دهنده خدمات کسب درآمد وب، با استفاده از پروتوکل Interledger اعلام کرد.

بنا بر گزارش Cointelegrapgh بستر پرداخت دیجیتال Uphold، خبر از یک مشارکت داد که به سازندگان Coil اجازه می‌دهد این بستر را به عنوان کیف پول خود انتخاب کنند تا پرداختی‌ها را با بیش از ۵۰ پول رایج و رمز‌ارز‌ و در بیش از ۵۰ کشور در سراسر جهان دریافت کنند. Coil یک خدمت تحت وب است که روش‌های جایگزین برای تولید‌کنندگان محتوا تدارک دیده تا بتوانند به صورت آنلاین از کار خود کسب درآمد کنند. همکاری با این شرکت از پروتوکل Interledger استفاده می‌کند.

رابین اُ کونل مدیر ارشد مالی در Uphold می‌گوید:

“توانایی پرداخت برای اشتراک برنامه،‌ مقالات خبری و امتیاز‌ها به صورت بدون کلیک و در لحظه، حسی شبیه به آینده می‌دهد. منحصرا در موقعیتی هستیم که برای شریک‌هایی چون Coil امکاناتی مانند رابط میان سیستم‌های پولی قدیم و جدید و یک بستر پرداخت بی‌نقص برای کاربران آن‌ها ارائه می‌کنیم.”

ادغام Coil با WordPress

شرکت Coil، بستر پرداخت دیجیتال Uphold را به عنوان ارائه‌دهنده کیف پول برگزیده است و به صورت همزمان از افزونه‌ی «کسب درآمد وب کویل» رونمایی کرده که به ناشران ووردپرس این امکان را می‌دهد تا از محتوای خود کسب درآمد کنند. کاربرانی که از این افزونه استفاده می‌کنند قادر به پیاده‌سازی عملیات بدون تبلیغ و محتوایی که نیاز به اشتراک دارد، هستند.

بنیان‌گزار شرکت Coil، استفان توماس اشاره کرده است که این افزونه با ایجاد یک جریان درآمد تازه، آزادی انتخاب بیشتر و سختی کمتری را برای تولید‌کنندگان ووردپرس فراهم می‌کند. در همین حال، مصرف‌کنندگان از سختی‌های اشتراک و مشکلات حریم خصوصی مربوط به تبلیغات آزاد می‌شوند.

بنا بر نظرسنجی W3techs در آوریل، بیش ز یک‌سوم محتوا در سطح وب با استفاده از نرم‌افزار ووردپرس انتشار می‌یابد.

توسعه‌ی گزینه‌ها و انتخاب‌های پرداخت

بستر پرداخت دیجیتال Uphold به کاربران خود انتخاب‌های بیشتری برای پرداخت با رمزارز‌ها و پول‌های رایج و حتی فلزات گرانبها داده است. این یک بستر پول دیجیتال با بیش از ۲ میلیون مشتری است که از زمان راه‌اندازی در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۶ میلیارد دلار تراکنش را در سطح ۱۸۴ کشور بر عهده داشته است. این بستر در ماه مارس کارت اعتباری خود را معرفی کرد که امکان پرداخت را با رمز‌ارز، کالا و پول نقد تبدیل‌شده فراهم کرد، به علاوه به تازگی از گسترش عرضه‌ی کوین‌های قیمت ثابت در سبد خود خبر داد، از جمله (TrueUSD(TUSD)، Tether(USDT)، USD Coin(USDC و DAI.

بستر داده‌های حجیم غیرمتمرکز، GeoDB، به کاربران قابلیت کنترل و جبران خسارت می‌دهد

بستر داده‌های حجیم غیرمتمرکز، GeoDB، به کاربران قابلیت کنترل و جبران خسارت می‌دهد

بستر اشتراک گذاری داده‌های حجیم غیرمتمرکز فرد به فرد، GeoDB، به کاربران خود قابلیت کنترل و شفافیت و ردیابی را در داده‌های تولید‌شده ارائه می‌دهد و برای اشتراک‌گذاری آن‌ها نیز پاداش می‌دهد.

در این هفته شاهد راه‌اندازی نسخه‌ی iOS برنامه جدید آن‌ها یعنی GeoCash درست بعد از معرفی نسخه‌ی اندروید آن در هفته‌ی پیشین بودیم.

داده‌های حجیم، شما را نظاره می‌کنند

بسیاری، داده‌های حجیم را به عنوان یک زمینه‌ی شوم و شرور می‌پندارند. شیوه‌های جمع‌آوری داده‌ها توسط واسطه‌های سایه‌ای اغلب به دور از شفافیت انجام می‌شود که با کسب درآمد و استفاده‌ی نهایی از آن‌ها وضعیت بدتر هم می‌شود.

از این رو یک بستر که نه تنها به کاربرانش قابلیت کنترل و شفافیت در داده‌هایی که تولید و اشتراک‌گذاری می‌کنند،‌می‌دهد بلکه به تعامل‌ آن‌ها پاداش نیز می‌دهد، ظاهرا یک قدم به سوی آزادسازی بازارهاست. در عوض خریداران داده به داده‌‌های قابل‌اطمینان و مقرون به صرفه از طریق یک سیستم مبتنی بر بلاک‌چین غیرمتمرکز، دسترسی دارند.

با وجود نگرانی جهانی در مورد حریم خصوصی، اعداد و ارقام نشان می‌دهد که کم‌تر از ده درصد داده‌های تولید شده مورد استفاده قرار می‌گیرند. پلت‌فرم GeoDB امیدوار است که درها را به روی کاربران برای بهره‌مندی از ۹۰ درصد باقیمانده‌ی سود مالی بگشاید. بنیان‌گذار و مدیر ارشد این پلت‌فرم به خبرگزاری Cointelegraph گفته است:

 “داده در حال تبدیل به نفت دیجیتال است. داده یک طبقه دارایی باارزش است که بر اساس آن شرکت‌های دیجیتال بزرگ مدل‌های کسب و کار پرسودی را ساخته‌اند. اما به برخی دلایل، ارزش‌های بدیهی فراموش شده‌اند. حریم خصوصی، کنترل، شفافیت، پاداش مستقیم تولیدکنندگان داده و منافع کاربر همه و همه از این ارزش‌ها هستند که کنار گذاشته شده‌اند.”

برنامه در حال حاضر در فاز آزمایش است

برنامه GeoCash به کاربر این امکان را می‌دهد که کیف پول خود را که شامل توکن GEO است، مرتبا نظارت کند. کیف پول یک فهرست را از تراکنش‌های اخیر، توکن‌های ارسالی، توکن‌های دریافتی و داده‌های تولید‌شده نمایش می‌دهد. همچنین این برنامه اجازه می‌دهد تا کاربران بلوک‌های داده را که تولید کرده‌اند، نظارت و ردیابی کنند. تمام داده‌ها به صورت ناشناس هستند و هیچ داده‌ای درباره‌ی پروفایل کاربر در بر ندارند.

به هر حال برنامه‌های واسطه‌ای نیز وجود دارند که به این پلت‌فرم متصل می‌شوند و دسترسی به این پلت‌فرم را به بیش از ۱۲ میلیون کاربر موجود، ارائه می‌دهند. این برنامه‌ها شامل Wave، Wola، Sister و Trazer هستند. برنامه GeoCash در حال حاضر در محیط آزمایشی است، پس توکن‌ها در حال حاضر ارزشی ندارند. این شرکت قصد دارد که شبکه‌ی اصلی را پس از تابستان راه‌اندازی کند.

شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری به انجمن لیبرا می‌پیوندند

انجمن لیبرا سه عضو  شامل غول سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیارد دلاری سنگاپوری Temasek، شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر Slow Ventures و Paradigm را به اعضای خود افزوده است. اعضای جدید به دنبال انتشار وایت پیپر به روز شده لیبرا و اعلامیه‌ی مدیرعامل آن به این انحمن پیوستند. دانته دیسپارت، نایب رئیس و مدیر سیاست‌‌گذاری و ارتباطات انجمن لیبرا گفت:

«افزودن سه عضو چدید به انجمن تعهد ما را برای ایجاد گروه متنوعی از سازمانها نشان می‌دهد و به مدیریت، نقشه‌ی راه تکنولوژیکی و آمادگی سیستم پرداخت لیبرا کمک می‌کند.»

پروژه‌ی رمز ارز پایدار لیبرا توسط واحد بلاکچین فیسبوک  از تابستان سال گذشته کار خود را با انتشار یک وایت پیپر شروع کرد. این پروژه با مقاومت‌های قانونی بسیاری روبرو شد و سرانجام در ماه آوریل از یک وایت پیپر جدید رونمایی کرد. ویزا، مسترکارت و پی‌پال از جمله اعضایی هستند که انجمن لیبرا را ترک کردند. با این حال از ابتدای امسال اعضای قایل توجهی همچون Shopify، Heifer International, Checkout.com و کارگزار رمز ارزی Tagomi به انجمن لیبرا پیوسته‌اند.

بازار

معاملات مشتقه بیت کوین در بورس کالای شیکاگو (CME) پس از هاوینگ رکورد جدیدی ثبت کرد

علاقه‌ی سرمایه‌گذاران به مشتقات بیت کوین لیست شده در بورس کالای شیکاگو (CME) پس از هاوینگ بیت کوین به اوج خود رسیده است. روز دوشنبه پاداش استخراج بیت کوین از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ کاهش یافت. حجم معاملات روزانه‌ی مشتقات CME نیز همان روز به ۱۷ میلیون دلار افزایش یافت و رکورد ۹.۹ میلیون دلاری خود در ۶ می جابجا کرد.

BTC option

پس از آن نیز حجم معاملات رو به رشد بوده است. روز ‌سه‌شنبه نیز حجم معاملات به رکورد جدید ۳۰ میلیون دلار رسید و روز بعد نیز کل معاملات به ۴۰ میلیون دلار رسید. این صرافی روز پنجشنبه ۳۶ میلیون دلار معامله ثبت کرد و رشدی ۲۰۰۰ درصدس نسبت به یک هفته قبل داشت. تعداد قراردادهای آتی و مشتقه‌ی صرافی CME نیز رشدی ۲۷۰ درصدی داشته است.

open interest

افزایش حجم و ارزش معاملات مشتقه نشان‌دهنده‌ی افزایش مشارکت سرمایه‌گذارارن نهادی‌ست. استراتژی‌های ترکیبی نیز در چند روز گذشته در صرافی CME افزایش یافت چرا که قیمت بیت کوین تا ۱۰ هزار دلار بالا رفت و سپس ناگهان تا ۸ هزار دلار پایین آمد. همچنین به نظر می‌رسد بیشتر معاملات مشتقات در CME را معاملات اختیار خرید با سررسید می و ژوئن تشکیل می‌دهند. بورس کالای شیکاگو ۱۷ درصد از کل حجم ۲۰۵ میلیون دلاری معاملات جهانی را در روز چهارشنبه ثبت کرد. بیش از ۷۰ درصد معادل ۱۴۹ میلیون دلار از این معاملات در Deribit ثبت شده است.

BTC option volume

واقعیت پس از هالوینگ: هزینه تراکنش متوسط در شبکه بیت‌کوین به ۴ دلار افزایش یافته است

از ابتدای سال، هزینه‌ی تراکنش در شبکه‌ی بیت کوین بیش از ۱۳۰۰ درصد افزایش یافته و با هالوینگ در ۱۱ می، مقدار لازم برای انجام یک تراکنش تا ۵.۱ دلار افزایش یافت. به هر حال علاوه بر افزایش چشمگیر در هزینه‌ی تراکنش، برخی باور دارند که هنوز بیت‌کوین بسیار ارزان‌تر و سریع‌تر از روش‌های رایج پرداخت مثل روش‌های بانکی یا PayPal است.

داده‌های Bitinfocharts نشان می‌دهد، در هفته‌ی پیشین هزینه‌های تراکنش متوسط در شبکه بیت‌کوین بیشترین مقدار خود را در طول ۱۱ ماه گذشته داشته است. در ۱۴ می، هزینه‌ی تراکنش متوسط در طول یک روز ۵۵ درصد رشد داشت و به مقدار ۵.۱ دلار رسید. با کاهش قیمت ارسال یک تراکنش بیت‌کوین به ۳.۴۵ دلار در ۱۶ می، آخرین متوسط هزینه تراکنش به ۴ دلار رسیده است. داده‌ها نشان می‌دهند که متوسط هزینه تراکنش در آغاز امسال ۰.۲۸ دلار بوده، این یعنی با متوسط ۴.۰۹۲ دلار، این هزینه‌ها ۱۳۲۵ درصد رشد کرده‌اند.

با هزینه تراکنش ۴ دلاری،‌ بیت‌کوین همچنان از روش‌های انتقال رایج، ارزان‌تر است

به هر حال با وجود این افزایش قابل توجه، جامعه‌ی رمز‌ارز‌ها از استفاده از بیت‌کوین منصرف نشده‌اند. هزینه‌های تراکنش در بیت‌کوین برای اغلب تراکنش‌ها همچنان کم‌تر از بانک‌ها باقی خواهند ماند، چرا که انتقال بیت‌کوین صرف نظر از حجم تراکنش، هزینه‌ی ثابتی دارد اما خدمات بانکی و خدماتی چون PayPal درصدی از حجم تراکنش را می‌گیرند. برای مثال یک تراکنش ۱۰۰۰۰ دلاری به وسیله‌ی PayPal،‌حداقل ۳۹۰ دلار هزینه دارد در حالی که انتقال همین مبلغ از طریق بیت‌کوین فقط ۴ دلار هزینه دارد.

از منظر تاریخی، هزینه تراکنش بیت‌کوین هر نوبت که شبکه‌ی آن شاهد دوره‌ی طولانی استفاده‌ی سنگین بوده است، افزایش یافته است. با وجود ترافیک، تراکنش‌ها با بالاترین هزینه،‌ احتمال بالاتری دارند که در اولین بلوک موجود وارد شوند و همان طور که ارسال کنندگان بیشتری برای پردازش و تسویه تراکنش‌هایشان با هم رقابت می‌کنند،‌ میل به پرداخت بالاتری دارند.

بخشی از این افزایش قابل توجه در هزینه تراکنش در شبکه بیت‌کوین، تقریبا دو هفته قبل از هالوینگ اتفاق افتاد.

پیش‌بینی قیمت بیت کوین بالاتر از ۵۰ هزار دلار اصلاً جنون‌آمیز نیست!

توور دیمزستر برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین  با استناد به عجله سازمان‌ها برای خرید بیت‌ کوین، آن را «زمین‌خوری» توصیف کرد و قیمت این رمز ارز را در آینده بین ۵۰ هزار دلار تا ۱۰۰ هزار دلار تخمین زد.

سرمایه‌گذار و تحلیلگر بیت کوین، توور دیمسستر، اعتقاد دارد پس از هاوینگ قیمت این سکه به زیر ۶ هزار دلار نخواهد رسید و قیمتی در محدوده ۵۰ هزار دلار قطعاً در آینده امکان‌پذیر است.

دمیستر در ویدئویی که روز ۱۸ می برای کانال یوتیوب شرکت تحقیقاتی رمزارز  Messari منتشر شد، با اشاره به قیمت پایین این رمزارز در ماه مارس گفت که بیت کوین پس از هاوینگ مسیری کاملاً‌ صعودی را طی می‌کند.

این تحلیلگر پیش‌بینی کرد که چگونه اقدامات تورمی اخیر توسط بانک مرکزی فدرال رزرو می‌تواند بر قیمت رمزارزها تأثیر بگذارد. و ابراز نگرانی کرد که قدرت خرید پایین دلار ایالات متحده می‌تواند قیمت بیت کوین را تضعیف کند، دیمیزتر گفت:

«من فکر می کنم پیش‌بینی قیمت بییت کوین در حدود ۵۰،۰۰۰ دلار به هیچ وجه دیوانگی  نیست… حتی می‌گویم بین ۵۰،۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ دلار.»

چه چیزی باعث افزایش قیمت خواهد شد؟

دمزیستر با تشریح عجله برای خرید بیت کوین به عنوان «فاز زمین‌خواری» در میان شرکت‌هایی که به دنبال بازارهایی جدا از دارایی‌های سنتی هستند، گفت: «این موسسات به این نوع از سرمایه‌گذاری جذب شده‌اند و به آن راغب‌اند.»

دمزیستر پس از مصاحبه در حساب کاربری توییتر خود نوشت اگر این مؤسسات به اندازه کافی بیت کوین بخرند، شاهد افزایش قیمت شدید بیت کوین خواهیم بود.

قیمت بیت کوین طی سه سال آینده به ۷۵ هزار دلار می‌رسد، پیش‌بینی ‌رابرت کیوساکی

قیمت بیت کوین طی سه سال - کوین ایران
قیمت بیت کوین طی سه سال – کوین ایران

رابرت کیوساکی پیش بینی کرده است که قیمت بیت کوین طی سه سال آینده تقریباً ۱۰۰ درصد در هر سال افزایش می‌یابد. رابرت کیوساکی، تاجر و نویسنده پرفروش کتاب “Rich Dad، Poor Dad” برای اعلام نظرات خود درباره بیت کوین بار دیگر به توییتر رفته است. پیش بینی او؟ قیمت بیت‌ کوین طی سه سال به ۷۵،۰۰۰ دلار می‌رسد.

کیوساکی چگونه هر دارایی را ارزیابی می‌کند؟

کیوساکی در توئیتی در تاریخ ۱۶ می، اظهار داشت که ترس او از یک اقتصاد در حال مرگ باعث شده است تا وی مقدار بیشتری طلا ، نقره و بیت کوین (BTC) خریداری کند و ظاهراً ارزش آنها را خارج از سیستم مالی سنتی می‌داند.

توییت نویسنده توضیح می‌دهد که وی چقدر انتظار دارد که هر کدام از این دارایی‌ها در سالهای آینده چقدر ارزش داشته باشد:

«بیت کوین، طلا و نقره بیشتری خریداری کنید. طلا در حال حاضر: ۱۷۰۰ دلار، پیش‌بینی:‌ ۳۰۰۰ دلار در مدت ۱ سال. نقره در حال حاضر: ۱۷ دلار، پیش ‌بینی: ۴۰ دلار در ۵ سال. بیت کوین در حال حاضر: با ۹۸۰۰ دلار، پیش‌بینی قیمت بیت کوین طی سه سال : ۷۵۰۰۰ دلار».

علاقه فزاینده به بیت کوین

این اولین بار نیست که رابرت کیوساکی از پلتفرم خود برای توصیف فضایل بیت کوین و بلاکچین استفاده کرده است. در ماه‌های اخیر، این تاجر چندین بار در مورد ایمان خود به آینده  این فناوری صحبت کرده است. کیوساکاکی در جلسه‌ ماه آوریل در پادکست آنتونی پولپیانو، بیت کوین را ستایش و بیاین کرد:

«این که بیت کوین را تأیید می‌کنم فقط به یک دلیل است: شما جزئی از این سیستم نیستید.» و در ادامه این نکته را یادآور شد که: «طلا و نقره پول خدا هستند و بیت کوین پول اپن سورس مردم  است».

آخرین باری که این سنجه بیت کوین چراغ سبز نشان داد، سرمایه‌گذاران بازگشت سرمایه بزرگی داشتند

شرکت تحقیقاتی زنجیره‌ای Glassnode خاطرنشان کرده است که Puell Multiple، سنجه بیت کوین از ژانویه سال ۲۰۱۹ برای اولین بار دوباره سبز شده است. از این رو، این شرکت اظهار داشت که شرایط فعلی می‌تواند دوره‌یی برای عالی سرمایه‌گذاران باشد تا بیت کوین بیشتری به دست بیاورند و متعاقباً سود بیشتری نیز داشته باشند.

سنجه Puell Multiple که توسط تحلیلگر بیت کوین، دیوید پول، ساخته شده است با تقسیم ارزش صدور روزانه بیت کوین بر میانگین حرکت سالانه آن به دست می‌آید. به این ترتیب Glassnode برای فروشندگان اجباری (ماینرهایی که باید هزینه سخت‌افزار خود را تأمین کنند) تعیین‌کننده است.

در نتیجه هاوینگ سوم (و نصف شدن میزان پاداش)، صدور روزانه سکه‌های جدید هم به نصف کاهش یافته است (از ۱۲.۵ بیت کوین به ۶.۲۵ بیت کوین). با توجه به داده‌های  وبسایت بلاکچین، این امر از عوامل تأثیرگذار بر کاهش ۴۸ درصدی درآمد ماینرها بوده است. شایان ذکر است که Puell Multiple تاکنون توانسته است پایین‌ترین نقطه‌ی همه روندهای نزولی در بازار را، از جمله سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵، نشان دهد. این سنجه همچنین در اوایل سال ۲۰۱۹ در منطقه سبز قرار گرفت. اخیراً، بیت کوین هفت چراغ متوالی سبز را در نمودار هفتگی داشته است که به نظر می‌رسد شروع روند صعودی نیمه دوم سال باشد.

علاقه سازمانی به بیت کوین ، مرزی جدید با مزیت‌های فراوان برای دارندگان بیت کوین

بیت کوین همچنان با داشتن بیشترین سرمایه‌گذاران سازمانی بزرگترین رمز ارز جهان است و اخیراً‌ تعداد سرمایه‌گذاران سازمانی رو به رشد نیز بوده‌ است. در طی یک دهه، ثابت شده است که بیت کوین دارایی‌ مناسبی برای سرمایه گذاری بلندمدت است و همین امر یکی دیگر از دلایل افزایش علاقه سازمانی به بیت کوین در نظر گرفته می‌شود. یک هفته پیش و پس از سومین هاوینگ بیت کوین، این رمزارز سلامت شبکه خود را حفظ کرد و تا به امروز به خوبی به مسیر خود ادامه داده است.

آنتونی اسکاراموچی، کارآفرین و بنیانگذار Sky Bridge در آخرین قسمت از پادکست The Scoop، در مورد افزایش علاقه سازمانی به بیت کوین در سال‌های اخیر و اینکه چگونه دارایی‌های دیجیتال امروزه نمایانگر یک طبقه‌ی جدید از دارایی‌ها هستند، صحبت کرد و گفت که دیگر نمی‌توان آنها را نادیده گرفت.  وی خاطرنشان کرد: وقتی صحبت از دارایی‌های دیجیتالی مانند بیت کوین می‌شود که انتقال ایمن ارزش را امکان‌پذیر می‌کنند، با در نظر گرفتن این واقعیت که به هر حال تعداد محدود و ثابتی از بیت کوین وجود خواهد داشت، باید گفت این دارایی‌ها از قدری ثبات ارزشی برخوردارند.

اسکاراموچی در ادامه تصریح کرد:

«به عنوان کسی که اقتصاد را مطالعه کرده است و بخش قابل توجهی از کارم متمرکز بر ارزها بوده است، جایی برای ارز دیجیتال در بازار وجود دارد که به نظر من تبدیل به یک سرمایه قابل قبول خواهد شد.»

اخیراً نیز پاول تدور جونز، سرمایه گذار مشهور، بیت کوین را تأیید کرد و ادعا کرد که بیت‌ کوین سپر خوبی در برابر تورم است.

چه کسی بیت کوین‌های خفته را بیدار کرد؟ ساتوشی، کرگ رایت یا …؟

ساعاتی پیش از یک آدرس بیت کوین (BTC) که از طریق ماینیگ موجودی به دست آورده بود و فعالیتش را از فوریه ۲۰۰۹، تنها یک ماه پس از آغاز به کار بیت کوین، شروع کرده بود، ۵۰ بیت کوین به دو آدرس دیگر منتقل شد. این کیف پول طی یازده سال‌ اخیر فعالیتی نداشته است. در آن زمان تنها سه نفر درباره‌ی بیت کوین می‌دانستند: ساتوشی، مرحوم هال فینی و مارت مالمی. بنابراین، در ابتدا شایعاتی مطرح شد و این کیف پول را به ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، نسب دادند.

طبق گزارش Chainalysis این ۵۰ بیت کوین به دو بخش تقسیم شده؛ ۴۰ بیت کوین به آدرسی ارسال شده و در آن ثابت باقی مانده و ۱۰ بیت کوین دیگر وارد یک کیف پول چندامضایی شده است تا ردپای خود را گم کند.

2020 05 21 101529

جالب‌تر اینکه آدرسی که ۵۰ BTC را در خود نگه‌ می‌داشت در پرونده‌ی دادگاه کلینمن و کریگ رایت ذکر شده و کریگ رایت آن را به نام خود معرفی کرده است.دکتر رایت در دادگاه ادعا کرده بود که به کلید خصوصی آردس‌ها دسترسی ندارد و اگر بگوید که ۵۰ بیت کوین را او منتقل کرده است در دادگاه دچار مشکل می‌شود. همچنین جابجا شدن این بیت کوین‌ها توسط شخص دیگری نشان ‌می‌دهد که برخی آدرس‌ها متعلق به وی نیست و این مساله کریگ رایت را در دادگاه به دردسر می‌اندازد.

کلوین آیر، یکی از میلیاردهای BSV اعلام کرد با کریگ رایت صحبت کرده و وی تعلق آدرس حاوی ۵۰ بیت کوین به ساتوشی را رد کرده است. وکیل دکتر رایت و خود او هنوز درمورد این مساله اظهار نظری نکرده است. از طرفی محققان و کارشناسان بیت کوین اظهار می‌کنند که به نظر نمی‌رسد این آدرس متعلق به ساتوشی باشد.

در بازار داغ شایعات، قیمت بیت کوین ۵ درصد و ارزش بازار بیت کوین تقریبا ۶.۵ میلیارد دلار کاهش یافت. بازاریان نگران بودند که مبادا دکتر رایت که ادعا می‌کند ساتوشی ناکاماتوی واقعی‌ست شروع به دامپ بازار کند.

2020 05 21 101825

شایان ذکر است حدود ۱.۴ میلیون بیت کوین وجود دارد که در بیش از ۱۰ سال گذشته فعالیتی نداشته‌اند. به نظر می‌رسد تلاش برای یافتن ساتوشی ناکاماتوی واقعی‌ چیزی‌ست که جامعه‌ی رمزارزها هرگز از آن خسته نمی‌شوند. شاید این تلاش‌ها در نهایت باعث شود ساتوشی هویت خود را برملا و این گره کور را یکبار برای همیشه باز کند.

نرخ بهره‌ی منفی به بیت کوین فرصت درخشش می‌دهد!

گزارشی که توسط Stack Funds منتشر شده ادعا می‌کند که نرخ بهره‌ی منفی در ایالات متحده یک فرصت منحصر به فرد در اختیار بیت کوین (BTC) قرار می‌دهد. این گزارش ادعا می‌کند با منفی شدن نرخ بهره در ایالات متحده سرمایه‌گذاران سنتی به دنبال فرصت‌های سودآوری می‌گردند و این فرصتی واقعی برای جلب پذیرش نهادی بیت کوین ایجاد می‌کند. شایان ذکر است که نرخ بهره‌ی واحدی در یک اقتصاد وجود ندارد و مقصود این گزارش منفی شدن نرخ صندوق‌های فدارل است که نرخ بهره‌ی وام‌های یک شبه میان موسسات سپرده‌گذاری ایالات محده است.

2020 05 15 120523

در این گزارش آمده که نرخ بهره‌ی منفی نشانه‌ی تضعیف اقتصاد است و به لحاظ تئوری زمانی اتفاق می‌افتد که بانک مرکزی سعی در تقویت اقتصاد تضعیف شده داشته باشد. در زمان منفی شدن نرخ بهره مردم و مشاغل تمایل دارند پول‌ خود را بجای هزینه‌کردن پس انداز کنند. زمانی که نرخ بهره‌ در اقتصاد خیلی پایین یا منفی باشد کار مدیران سرمایه‌گذاری دشوار می‌شود چرا که بازده تمام دارایی‌ها کم شده است. این امر باعث می‌شود آنها به دنبال دارایی‌های جایگزین باشند که علیرغم شرایط اقتصادی حاکم همچنان بازده جذابی داشته باشد.

ارزش پروژه‌های DeFi با معیارهای بازار سهام فراتر از ارزش واقعی معامله می‌شوند

لوکاس کمپبل، تحلیلگر Fitzner Blockchain Consulting در وبلاگ خود توضیح داد که بسیاری از پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) می‌توانند محصولاتی با جریان درآمدی خوب تعریف کنند. برای مثال، Maker (MKR) از طریق نرخ بهره‌ی وام‌های پرداختی خود کسب درآمد می‌کند. همچنین پروتکل‌های صرافی‌ غیرمتمرکز همچون Bancor (BNT) و 0x (ZRX) کارمزدی از معاملات دریافت می‌کنند. اقتصادی که درآمدرا به توکن‌ها گره می‌زند متنوع است اما می‌توان این سیستم‌ها را در سوزاندن عرضه خلاصه کرد. کاری که MKR یا سیستم‌هایی  همچون ZRX که در ازای نگهداری توکن پاداش پرداخت می‌کند.

2020 05 15 113313

این تحلیلگر پس از آن درآمد هر پروتکل را با سال ۲۰۱۹ مقایسه کرد. در اواسط سال ۲۰۱۹ نرخ بهره‌ی پرداخت‌ها در پلتفرم Maker بیشترین درآمد در میان پلتفرم‌های DeFi بود. در نیمه‌ی دوم سال عوامل مختلفی همچون راه اندازی Multi Collateral Dai، معرفی Dai Stability Rate و رویدادهای پنجشنبه‌ی سایه موجب کاهش چشمگیر درآمد پروتکل شد. بعد از آن پروتکل‌های Kyber, Synthetix و dYdX  سهم نسبی بیشتری به دست آورند.

2020 05 15 113535

این تحلیلگر برخی معیارهای ارزیابی قیمت سهام همچون نسبت قیمت به آورده (PE) که مقیمت سهام با درآمد شرکت را مقایسه می‌کند، استفاده کرده است. این نسبت برای پرو‌زه‌های Augur (REP) و 0x به ترتیب ۱۶۷۶۱ و ۶۹۳۵ است. برای مقایسه، نسبت PE برای شرکت‌های فیسبوک ۲۸.۷ و برای تسلا ۱۹۸ است. کم ارزش‌ترین پروژه در میان همتایان خود Bancor با نسبت PE معادل ۵۶ است.

افزایش سرمایه‌گذاری در بخش وام‌دهی مبتنی بر DeFi به‌رغم کاهش شدید جذب سرمایه در دیگر حوزه‌های رمزارزی

بنا بر گزارشی که به تازگی توسط موسسه تحقیقاتی Ana.vc منتشر شده، در ماه آوریل، سرمایه‌گذاری جسورانه در استارتاپ‌های حوزه‌ی ارزهای رمزپایه نزدیک به ۶۰ درصد کاهش یافته است.

با این حال، به‌رغم کاهش کلی سرمایه‌گذاری‌ها، بخش اعطای تسهیلات اعتباری به صورت غیرمتمرکز توانسته شاهد رشدی ۱۵۰ درصدی باشد.

گزارش یاد شده با بررسی ۳۲ مورد سرمایه‌گذاری به ارزش تقریبی ۵۰ میلیون دلار نشان می‌دهد نسبت به ماه گذشته، سرمایه‌گذاری جسورانه در حوزه رمزارزها افت قابل توجهی داشته است.

در این گزارش آمده است:

زمستان رمزارزی هنوز به پایان نرسیده است و در عین حال، روندهای کلان اقتصادی نیز نشان می‌دهند روزهای سختی در پیش است. بسیاری از معاملات هم نه به صورت نقدی بلکه در قالب واگذاری سهام انجام می شوند.

موسسه Ava.vc در گزارش خود به این نکته اشاره کرده که بخش امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi با اختصاص ۴۰ درصد از کل سرمایه‌گذاری‌های جسورانه به خود توانسته در مدار رشد باقی بماند.

پس از بخش وام‌دهی غیرمتمرکز، بخش‌های زیرساخت‌های بلاک چینی، بلاک چین سازمانی و بازار به ترتیب توانسته‌اند ۱۲.۹، ۹.۷ و ۶.۵ درصد از کل سرمایه‌گذاری‌های جسورانه را به خود اختصاص دهند.

صنعت

اپلیکیشن Square نمی‌گذارد خرید بیت‌ کوین را فراموش کنید

اپلیکیشن Square به کاربران‌اش اجازه می‌د‌هد خرید پیوسته و اتوماتیک بیت کوین داشته باشند. اکنون می‌توانید با استفاده از این اپلیکیشن هر روز، هر هفته یا یک بار در دو هفته مقدار مشخصی از بیت کوین را خریداری کنید.

می‌توانید با مقادیر کم شروع کنید

این ویژگی جدید برای کسانی که از استراتژی میانگین دلار (DCA) استفاده می‌کنند تا مقدار پول مشخصی را برای فواصل زمانی مداوم سرمایه‌گذاری کنند، مفید خواهد بود. همانطور که توسط U.Today گزارش شده است، جک دورسی، مدیر عامل شرکت Square و Twitter ، هنوز هم محدودیت خرید هفتگی خود را در حدود ۱۰،۰۰۰ دلار قرار داده است. آنهایی که فقط می‌توانند از عهده خرید ساتوشی برآیند، هم اکنون می‌توانند آن را در اپلیکیشن خود انتخاب کنند. یک ساتوشی کوچکترین کسری از بیت کوین است که تقریباً ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین را نشان می‌دهد.

دورسی به بقیه سکه‌ها «نه» گفته است

دورسی برای چندین دهه از طرفداران پر و پا قرص بیت کوین بوده است که اخیراً وایت پیپر آن را شاعرانه خوانده است. اپلیکیشن Square  سهم قابل توجهی از درآمد نیمسال اول خود از فروش بیت کوین به مشتریان خود به دست آورد.

با این حال، دورسی آنقدرها علاقه‌مند به سایر کریپتوها نیست. وی در پاسخ به این سؤال که آیا اپلیکیشن Square اتریوم را اضافه خواهد کرد یا خیر، پاسخ داد: «نه».

ویزا پتنت «ارز دیجیتال فیات» ثبت کرد

شرکت پرداخت بین مرزی ویزا (Visa) درخواست ثبت اختراع ایجاد ارزهای دیجیتال روی کامپیوترهای متمرکز را ثبت کرده است. تکنولوژی جدید سعی دارد نگرانی بانک‌های مرکزی درمورد دلار دیجیتال را با دادن کنترل روی حجم و ارزش ارزها به بانک‌ها کاهش دهد. دفتر ثبت اختراع ایالات متحده (USPTO) روز پنجشنبه پرونده‌ی ثبت اختراع ویزا را که نوامبر ۲۰۱۹ ارسال شده بود، منتشر کرد.

در بخشی از اپلیکیشن این ثبت اختراع آمده است:

«سیستم‌های رمز ارزی نسبت به ارزهای فیات دارای مزایایی هستند که از جمله‌ی آن می‌توان به نقل و انتقالات سریع‌تر اشاره کرد. با این حال برای دولت‌ها ممکن نیست که سیستم‌های خود را کاملا بر مبنای رمزارزها پایه‌گذاری کنند.»

در این ثبت اختراع، ارز دیجیتال فیات یک نهاد مرکزی در نظر گرفته شده تا کنترل روی سیستم پولی حفظ شود؛ چیزی که واضح‌ترین تناقض با فلسفه‌ی رمز ارزهاست. در متنن ثبت اختراع یازده بار نام اتریوم برده شده و گمان می‌رود اتریوم بخشی از فرایند اجرای این اختراع باشد. همچنین از Hyperledger Fabric به عنوان پلتفرم بلاکچینی دیگری که ممکن است از آن استفاده شود، یاد شده است.

با اینکه سخنگوی ویزا در گفتگو با فوربس گفته است همه‌ی ثبت اختراعات الزاما به محصولات جدیدی تبدیل نمی‌شوند، Christopher Giancarlo، رئیس سابق کمیسیون معاملات آتی کالایی (CFTC) می‌گوید این ثبت اختراع به خودی خود نشان می‌دهد بنگاه‌های خصوصی مایل‌اند با دولت برای ایجاد سیستم جدید پولی همکاری کنند. مدیرعامل ویزا نیز ارزهای دیجیتال با پشتوانه‌ی ارزهای فیات را یک تکنولوژی پرداخت نوظهور بالقوه می‌داند.

همکاری مشترک یک بانک آلمانی و کنسرسیوم فینتک سنگاپور برای استفاده از فناوری بلاک چین

Ten31، بازوی فینتک بانک آلمانی ویگ بنک (WEG Bank) دست به انعقاد قرارداد همکاری مشترک با انکوئن کپتال، انکوباتور فناوری مستقر در سنگاپور زده است.

اگرچه تاکنون جزئیاتی از مفاد قرارداد این دو نهاد به بیرون درز نکرده؛ اما بنابر گزارش‌ها کاربرد بلاک چین در حوزه‌ی خدمات مالی و بانکی، یکی از سرفصل‌های اصلی این قرارداد بوده است.

انکوئن کپیتال راه‌اندازی چندین شرکت مبتنی بر دفترکل توزیع شده یا DLT از جمله Zilliqa و Anqlave را در کارنامه دارد.

ماتیاس وون هاف، مدیر اجرایی Ten31 می‌گوید:

ما با شراکت با انکوئن به عنوان یک سهامدار، شاهد پیوستن یک شریک ایده‌آل دیگر به شبکه‌ی خود خواهیم بود. ما اکنون نه تنها می‌توانیم از فناوری‌های درخشان این انکوباتور بهره‌مند شویم، بلکه می‌توانیم جا پای خود را در بلندمدت در آسیای شرقی مستحکم‌تر کنیم.

آن‌‌طور که پیداست قرار است Ten31 سرویس تولیت دارایی‌های دیجیتال را در اختیار انکوئن و شرکت‌های وابسته به آن قرار دهد، انکوئن نیز درصدد است این سرویس را به مشتریان سازمانی خود ارائه کند.

در بیانیه مطبوعاتی مربوط به قرارداد همکاری Ten31 و انکوئن کپیتال آمده است:

انتظار می‌رود با انعقاد این قرارداد، چارچوب قانونی برای ذخیره‌سازی دارایی‌های رمزینه که اوایل سال ۲۰۲۰ تدوین شد، نقش خود را در اکوسیستم رمزارزها ایفا کند.

سامسونگ از تلفن هوشمند ۵g بلاکچینی خود رونمایی کرد

5G Samsung Galaxy A Quantum social preview

سامسونگ و شرکت کره‌ای SK Telecom از اولین تلفن هوشمند ۵g مجهز به احراز هویت مبتنی بر بلاکچین رونمایی کردند. این تلفن جدید Galaxy A Quantum نام دارد و یک چیپست تولید عدد تصادفی کوانتومی دارد که با همکاری Samsung Electronics توسعه داده شده است. قیمت اولیه این تلفن همراه ۶۴۹ هزار ون کره یا ۵۲۷.۵۴ دلار آمریکا می‌باشد.

سیستم مبتنی بر بلاک چین این گوشی زمانی که کاربر برای کالا و خدمات دریافتی از سیستم آفلاین SK Pay استفاده می‌کند، به کار می‌رود. این تلفن هوشمند امروز، ۱۵ می، وارد بازار می‌شود و از تاریخ ۲۲ می می فروش آن آغاز می‌گردد.

راه‌اندازی پلتفرم اعانه‌های رمزارزی توسط شرکت‌های مکزیکی برای کمک به خانوارهای آسیب‌دیده از بیماری کووید ۱۹

بیتسو، صرافی رمزارزی مستقر در مکزیک با همکاری پلتفرم تامین سرمایه‌ی جمعی دونادورا (Donadora) به دنبال راه‌اندازی یک سامانه‌ی خیریه رمزارزی است. این سامانه قرار است کمک‌های مالی مردم را صرف تامین مواد غذایی خانوارهایی کند که از بحران کووید ۱۹ آسیب دیده‌اند.

بنابر گزارش‌های منتشر شده توسط رسانه‌های مکزیک، هر بسته‌ی اهدایی به خانوارهای آسیب‌دیده، ارزشی معادل با ۱۵۰ پزو دارد. گفتنی است خانوارهایی با ابعاد ۴ تا ۶ نفر می‌توانند نیازهایی غذایی یک هفته‌ی خود را با این بسته تامین کنند.

در پلتفرم یاد شده کاربران می‌توانند کمک‌های خود را در قالب ارزهای رایج، بیت کوین، اتر و XRP اهدا کنند.

صرافی بیتسو می‌گوید اهدای کمک‌ها در قالب ارزهای رمزپایه، روشی بسیار کارآمد برای تامین مالی جمعی است. ماهیت غیرمتمرکز این ارزها و امکان مشارکت تمامی ساکنان کره زمین در اینگونه طرح‌های ابتکاری، از جمله دلایل کارآمدی رمزارزها برای دریافت کمک‌های مالی است.

بیتسو طی بیانیه‌ای در تشریح مزیت‌های رمزارزها برای دریافت کمک‌های خیریه نوشته است:

دریافت کمک‌های مالی از طریق کیف‌پول‌های رمزارزی بسیار آسان، سریع و امن است. تراکنش‌ها در عرض چند ثانیه انجام می‌شوند؛ عاملی که باعث می‌شود بتوان به سادگی از دریافت کمک‌های مالی اطمینان حاصل کرد.

ایلان ماسک تعداد بیت کوین‌های تحت تملک خود را فاش کرد

ایلان ماسک، کارآفرین و میلیارد جنجالی سرشناس، روز گذشته اعلام کرد که چقدر بیت کوین در اختیار دارد.

ماسک که هم‌اکنون سکان هدایت خودروسازی تسلا را در دست دارد، دیروز در پاسخ به توییت جی‌.کی رولینگ، خالق مجموعه رمان‌های هری پاتر گفت که در حال حاضر ۰.۲۵ واحد بیت کوین در حسابش دارد. با قیمت کنونی بیت کوین، ارزش دلاری این مقدار بیت کوین، چیزی در حدود ۲۵۰۰ دلار است.

گفتنی است رولینگ با ارسال توییتی از کاربران خواسته بود برای او توضیح بدهند بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند. ماسک نیز در پاسخ به او پس از افشای تعداد بیت کوین‌های خود توضیح داد که این رمزارز، پرارزش‌ترین رمزارز جهان است و می‌تواند کاربردهای مفیدی نیز داشته باشد. ماسک در ادامه نوشته است:

صدور و انتشار بی‌حساب و کتاب پول توسط دولت‌ها و بانک‌های مرکزی باعث شده بیت کوین در مقایسه با ارزهای رایج، باثبات‌تر به نظر برسد.

پس از آنکه ماسک میزان بیت کوین‌های تحت تملک خود را افشا کرد، شماری از چهره‌های سرشناس دنیای رمزارزها خساست ماسک در خریداری بیت کوین را دست‌مایه‌ی طنز قرار دادند.

تایلر وینکلووس، مدیرعامل صرافی جمینی در توییتی در پاسخ به ماسک نوشت: «با همین مقدار بیت کوین، می‌خواهی هزینه‌های سفر به مریخ را بپردازی؟». گفتنی است یکی از برنامه‌های ماسک، فرستادن انسان به مریخ با موشک‌هایی ویژه است.

فرانسیس پولیوت هم از دیگر چهره‌های سرشناس رمزارزها و مدیر اجرایی صرافی Bull Bitcoin خطاب به ماسک نوشته است: «به هر حال، کاچی بهتر از هیچی!».

ماسک پیش‌تر موضع خود را در قبال رمزارزها مشخص کرده بود. وی در ژانویه در یک پادکست گفته بود که بیت کوین ایده‌ی بسیار هوشمندانه‌ای است اما پیش از آنکه بتواند جایگزینی برای پول نقد باشد، در رابطه با استفاده‌ی مجرمانه از آن نگرانی‌هایی وجود دارد.

اضافه شدن قابلیت تسویه به کمک ریپل به خودپردازهای ژاپن در آینده‌ای نزدیک

ریپل

اس‌بی‌آی هلدینگز، شریک و سرمایه‌گذار پروژه‌ی ریپل اعلام کرد که به دنبال یکپارچه‌سازی تسویه‌های نیرو گرفته از ریپل در تمامی خودپردازهای ژاپن است.

این خبر که به تازگی در آخرین گزارش مالی اس‌بی‌آی منتشر شده، حاکی از برنامه‌های این گروه مالی برای یکپارچه‌سازی پلتفرم تسویه‌ی مبتنی بر ریپل مانی‌تپ (MoneyTap) با خودپردازهای بانک‌های مختلف ژاپن است.

آن‌طور که پیداست هدف از این یکپارچه‌سازی، تسهیل دسترسی مشتریان به وجوهات در خودپردازها فارغ از بانک خدمات‌دهنده به آن‌ها است.

اس‌بی‌آی مدعی است که یکپارچه‌سازی خودپردازها با پلتفرم مانی‌تپ به بانک‌ها اجازه می‌دهد تا در هزینه‌های عملیاتی خودپردازها صرفه‌جویی کنند. این گروه مالی در گزارش خود عنوان کرده است:

در حال حاضر، هر بانک از خودپرداز و اپلیکیشن مخصوص خود استفاده می‌کند؛ اما با استفاده از یک اپلیکیشن تحت وب مشترک، همان خودپرداز می‌تواند به عنوان خودپرداز مشترک چندین بانک مورد استفاده قرار بگیرد.

گفتنی است پلتفرم مانی‌تپ در اکتبر ۲۰۱۹ روی سیستم عامل‌های اندروید و iOS با هدف تسهیل نقل و انتقال پول از طریق کد QR یا شماره تلفن، راه‌اندازی شد.

ناگفته نماند پیش‌تر در سپتامبر ۲۰۱۹، یوشیتاکا کیتائو، مدیر اجرایی اس‌بی‌آی و عضو هیئت مدیره‌ی ریپل اعلام کرده بود که بنگاه متبوعش به دنبال استفاده از ریپل برای امور نقل و انتقال پول در آینده‌ای نزدیک است.

کارت‌های اعتباری Tezos در بیش از ده هزار فروشگاه فرانسوی به فروش می‌رسند

استارتاپ Digycode کارت‌های اعتباری Tezos را به مجموعه کارت‌های پیش‌پرداخت کریپتو در فروشگاه‌های خرده‌فروشی اضافه کرده است.

مشتریان فرانسوی در حال حاضر به لطف همکاری بین Crypto Digycode و تیم R&D در آزمایشگاه‌های Nomadic، می‌توانند کارت‌های اعتباری Tezos را در قالب کارت‌های پیش‌پرداخت از هزاران فروشگاه دخانیات در سراسر فرانسه خریداری کنند.

وی گفت: «پروژه تزوس یکی از امیدبخش‌ترین پروژه‌های حال حاضر است، یکی از پروژه‌هایی است که ماه‌هاست بر آن نظارت می‌کنیم. ادغام Tezos در خدمات ما بخشی از استراتژی گسترده‌تری است که به این پروتکل اختصاص داده شده است.»

پیش از این هم این استارتاپ وچرهای پیش‌پرداخت Bitcoin ،Ethereum ،XRP Ripple ،Litecoin و Dash را با قیمت ۲۰ یورو (۲۲ دلار) ، ۵۰ یورو (۵۵ دلار) یا ۲۰۰ یورو (۲۲۰ دلار) ارائه می‌داد.

برای به دست آوردن رمزارز خود از این طریق، کاربران باید یک حساب کاربری در وب سایت رسمی Digycode ثبت کنند و کد را از کوپن هایی که خریداری کرده‌اند وارد کنند. میزان دریافت کریپتو با نرخ فعلی ارز تعیین می‌شود و سپس سکه‌ها می‌توانند به هر کیف پول دیجیتالی مربوط منتقل شوند.

در حالی که این سیستم امکان خرید رمزارز بدون هیچ نوع حساب بانکی را فراهم می‌کند، مشتریان Digycode هنوز هم برای دریافت سکه‌های خود نیاز به انجام پروسه «مشتری خود را بشناس» (KYC) دارند. علاوه بر این ، این استارتاپ محدودیت بازپرداخت ۱۰۰۰ یورو در روز با مبلغ ۱۰،۰۰۰ یورو در ماه دارد. حتی ممکن است حساب های مشکوک بسته شوند.

قانون‌گذاری

قانونگذاران ایرانی به سراغ رمزارزها آمدند!

در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی ایران بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دستور کار قرار گرفت. طی این بررسی مصادیق قاچاق ارز مشخص و مجازات قاچاقچیان تعیین شد. در نهایت مشخص شد که این قانون شامل رمزارزها نیز می‌شود. در یکی از تبصره‌های این قانون آمده است که تمامی رمزارزها (ارزهای رقومی) در حکم ارز موضوع این قانون هستند و جرائم، تخلفات، ضمانت اجراها و نیز تمامی احکام و مقررات مربوط به ارز در این قانون در مورد آنها نیز اجراء می‌شود.

براساس ماده ۱۷ لایحه موردبحث، بند «خ» ماده (۲) قانون و نیز تبصره (۲) ماده (۷) قانون حذف می‌شوند و یک ماده به عنوان ماده (۲) مکرر به شرح زیر به قانون الحاق می‌شود:

ماده ۲ مکرر – موارد زیر قاچاق ارز محسوب می‌شود

 • الف – ورود یا خروج ارز از کشور بدون رعایت تشریفات قانونی یا از مسیرهای غیر مجاز
 • ب- هرگونه اقدام به خروج ارز از کشور بدون رعایت تشریفات قانونی یا از مسیرهای غیر مجاز
 • پ- انجام هر رفتاری در کشور که عرفا معامله ارز محسوب می‌شود از قبیل خرید، فروش یا حواله توسط اشخاصی غیر از صرافی، بانک یا مؤسسه مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی در صورتی که طرف معامله صرافی، بانک یا موسسه مالی اعتباری داخلی دارای مجوز مذکور نباشد.
 • معاملاتی که با مجوز بانک مرکزی و در حدود ضوابط تعیین شده این بانک توسط اشخاصی نظیر واردکنندگان و صادرکنندگان و معامله گران در بورس‌های کالایی صورت می‌گیرد، از شمول این بند و بند انتهایی این ماده خارج است.
 • ت- هر گونه معامله ارز توسط صرافی یا غیر آنکه تحویل ارز و مابه ازای آن به روز یا روزهای آینده موکول شده ولی منجر به تحویل ارز نمی‌شود یا از ابتدا قصد تحویل ارز وجود نداشته است و قصد طرفین تنها تسویه تفاوت قیمت ارز بوده است.
 • ث- انجام کارگزاری خدمات ارزی در داخل کشور برای اشخاص خارج از کشور، بدون داشتن مجوز انجام عملیات صرافی از بانک مرکزی. کارگزار، شخصی است که ما به ازای ارز معامله شده را در کشور دریافت می‌نماید.:
 • ج- عدم ثبت معاملات ارزی در سامانه ارزی یا ثبت ناقص یا خلاف واقع اطلاعات مربوط به معاملات مذکور در این سامانه توسط صرافی، بانک یا مؤسسه مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی
 • چ- عدم ارائه صورت حساب خرید معتبر با ارائه صورت حساب خرید خلاف واقع یا دارای اطلاعات ناقص به مشتری توسط صرافی، بانک یا مؤسسه مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی
 • ح- عرضه، حمل یا نگهداری ارز فاقد صورتحساب خرید معتبر یا فاقد مجوز ورود توسط اشخاصی غیر از صرافی، بانک یا موسسه مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی. موارد کمتر از سقف تعیینی توسط بانک مرکزی برای ورود ارز به کشور از شمول این بند خارج است.

تبصره ۱- صرافی، شخص حقوقی است که از بانک مرکزی مجوز انجام عملیات صرافی أخذ نموده است. مجوز صرافی قائم به شخص حقوقی صرافی است و به هیچ طریقی قابل واگذاری یا توکیل به غیر نیست.

تبصره ۲ – منظور از صورتحساب خرید معتبر، رسید سامانه ارزی حاوی اطلاعاتی نظیر شناسه پیگیری، طرفین معامله، میزان و زمان انجام معامله است که شماره مسلسل ارزهای موضوع معامله نیز ضمیمه آن می‌باشد.

تبصره ۳- بانک مرکزی ظرف ۳ ماه، مکلف است دسترسی مستمر و برخط صرافی‌ها، بانک‌ها و مؤسسات مالی اعتباری به سامانه ارزی را جهت ثبت معاملات با قابلیت وارد کردن اطلاعات مندرج در تبصره (۲) این ماده فراهم نماید.

تبصره ۴ – بانک مرکزی مکلف است ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون، نسبت به انتشار فهرست صرافی‌های مجاز و تشریفات قانونی و مسیرهای مجاز ورود و خروج ارز در روزنامه رسمی کشور و درگاه اینترنتی بانک مرکزی اقدام نماید. هرگونه تغییرات بعدی نیز باید توسط بانک مرکزی از طرق مزبور فوراً به اطلاع عموم برسد.

تبصره ۵ – متخلفین از سایر ضوابط ارزی تعیینی توسط بانک مرکزی یا مرتکبین قاچاق وجه رایج ایران به جریمه نقدی معادل یک چهارم موضوع تخلف و دو یا چند مورد از محرومیت‌های موضوع ماده (۹۹) این قانون محکوم می‌شوند. این ضمانت اجراء مانع از اعمال ضمانت اجراهای مقرر در سایر قوانین و مقررات نیست. رسیدگی به تخلفات مذکور در این تبصره در صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی است.

تبصره ۶- ضوابط مربوط به نحوه و میزان ورود یا خروج وجه رایج ایران توسط بانک مرکزی تعیین و جهت اطلاع عموم منتشر می‌شود. تخلف از این ضوابط، قاچاق وجه رایج ایران محسوب می‌شود.

تبصره ۷- تمامی رمزارزها (ارزهای رقومی) در حکم ارز موضوع این قانون هستند و جرائم، تخلفات، ضمانت اجراها و نیز تمامی احکام و مقررات مربوط به ارز در این قانون در مورد آنها نیز اجراء می‌شود.

در ماده ۲۳ نیز آمده است: تبصره (۲) بند «ب» ماده (۱۱) قانون به شرح زیر اصلاح می‌شود و عبارت «بند «ب» ماده (۱۱)» از تبصره (۴) ماده (۵) قانون حذف می‌شود:

تبصره ۲ – هزینه‌های اجرای حکم موضوع این بند هر ساله در بودجه سنواتی پیش بینی می‌شود و مطابق ای ین نامه‌ای که به پیشنهاد ستاد و وزارت دادگستری تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، به مصرف می‌رسد.

ارائه‌ی پیشنهاد استفاده از رمز ارزها توسط کانون صرافان به بانک مرکزی

کانون صرافان ایرانیان برای ثبات بازار ارز اعلام کرده به منظور استفاده از پتانسیل صرافی های رسمی سراسر کشور و تقویت بازار و رفع دغدغه ها از نوسانات ارز در روزهای اخیر، در جلسات تخصصی در محل بانک مرکزی جمهوری اسلامی حضور یافته است. این جلسات به تصمیمات منجر شده که پس از بررسی در کمیته‌های تخصصی بانک مرکزی اجرایی می شود. مهمترین تصمیمات اخذ شده در این جلسات به شرح زیر است:

 1.  همکاری مستقیم بانک مرکزی با صرافی های رسمی برای تقویت چرخه خدمات رسانی در سامانه نیما و حضور بیش از پیش برای پاسخگویی به خریداران ارز در سامانه نیما
 2. استفاده از پتانسیل شبکه رسمی صرافان سراسر کشور جهت تنوع بخشی در ارسال حوالجات و ارائه خدمات ارزی
 3. اعلام کانون صرافان به عنوان تنها تشکل رسمی حوزه ارز در بخش خصوصی به هموطنان
 4. فرهنگ سازی و اطلاع رسانی به عموم مردم جهت عدم حضور در بازار ملتهب
 5. استفاده از خدمات نوین در تمام صرافی های مجاز برای افزایش تنوع، سرعت ارائه خدمات و کاهش زمان مراجعه به صرافی با توجه به شیوع ویروس کرونا
 6. افزایش ارتباط تنگاتنگ صادرکنندگان و صرافی مجاز برای روان سازیچرخه تبادلات ارزی در نقل و انتقالات ارز توسط شبکه کارگزاری صرافی هه در سراسر دنیا و تسریع بازگشت ارزهای صادراتی
 7. پیشنهاد استفاده از ارزهای دیجیتال برای افزایش توان تبادلاتی در چرخه بازگشت ارز و تسهیل تبادلات ارز
 8. تلاش برای شناساندن و معرفی کانال ها و وبسایت هایغیررسمی که با برهم زدن آرامش روانی سعی در ایجاد نوسان در بازار ارز دارند.

گفتنی است، تمام صرافی‌های مجاز در سراسر کشور توانایی برآورده کردن نیازهای رسمی هموطنان را دارا بوده و شایسه است هموطنان از پذیرش ریسک خرید در فضای غیررسمی اجتناب کنند. همچنین اپلیکیشن رسمی کانون صرافان آماده ارائه خدمات، دریافت نظرات و پیشنهادات عموم مردم در این حوزه می‌باشد.

فرانسه اولین آزمایش موفقیت‌آمیز یورو دیجیتال را انجام داد

2020 05 20 235844

طبق اعلامیه‌ی منتشر شده توسط بانک مرکزی فرانسه، این کشور برای اولین بار یورو دیجیتال را با موفقیت روی بلاک چین آزمایش کرده است. این بانک اعلام کرده فروش اوراق بهادار با ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در تاریخ ۱۴ می آزمایش کرده است. این بانک در اطلاعیه‌ی خود به مسائل جزئی نپرداخته با این حال به نظر می‌رسد برنامه‌ی آزمایشی استفاده از یوروی دیجیتال بیشتر روی عمده‌فروشی تمرکز دارد. عمده‌فروشان CBDC بانک‌ها و موسسات نهادی هستند که از قوانین بین بانکی تبعیت می‌نمایند.

آخرین اقدام درمورد صدور اوراق بهادار در ازای یوروی دیجیتال مبتنی بر نرم‌افزاری بود بانک در تاریخ ۲۷ مارس برای آن اعلام پذیرش درخواست داده بود. طبق اطلاعیه‌ی منتشر شده، این بانک هفته‌های آینده آزمایش‌های مشابهی روی سایر پرونده‌های دریافت شده انجام خواهد داد. شایان ذکر است که پس از برگزیت، فرانسه پس از آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد حوزه‌ی یورو است.

دولت ایتالیا به دنبال استفاده از بلاک چین برای محافظت از برند «ساخت ایتالیا»

محصولات تقلبی با برچسب «ساخت ایتالیا» در بازارهای سرتاسر جهان به فروش می‌رسند. اکنون دولت ایتالیا با سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیون یورویی در تلاش است تا با توسعه‌ی یک راهکار مبتنی بر بلاک چین به جنگ این کالاهای تقلب برود.

بنابر اطلاعات منتشر شده توسط موسسه تحقیقاتی dGen جعل برچسب ساخت ایتالیا باعث شده تنها در سال ۲۰۱۶ زیانی بالغ بر ۱۲ میلیارد یورو به اقتصاد این کشور تحمیل شود. چنین زیانی به طور مستقیم درآمد و بقای بسیاری از صنعتگران ایتالیایی را در معرض خطر قرار داده است.

صنعت مد و هنرهای دستی ایتالیا هر دو به اعتبار برچسب «ساخت ایتالیا» سرپا ماند‌ه‌اند. در واقع اگر برچسب ساخت ایتالیا به عنوان یک برند به ثبت برسد، بعد از کوکاکولا و ویزا در جایگاه سومین برند پرارزش جهان قرار می‌گیرد.

حسن شهرت جهانی برچسب «ساخت ایتالیا» همواره در معرض خطر خدشه‌دار شدن توسط کالاهای تقلبی قرار داشته است. این کالاهای تقلبی با نقض حقوق مالکیت معنوی، اعتبار برچسب ساخت ایتالیا، برندها و صنعتگرانی که با این برند شناخته می‌شوند را زیر سوال می‌برد. علاوه بر این، کالاهای تقلبی، میلیاردها دلار هزینه روی دست ایتالیا و صنعت این کشور باقی می‌گذارند.

کاندید ترامپ برای فدرال رزرو حامی ارز دیجیتال دلار با پشتوانه‌ی طلاست

جودی شلتون، کاندید دونالد ترامپ برای رئیس هیئت مدیره‌ی فدرال رزرو، بار دیگر از ایده‌ی استاندارد طلا و افزودن ارز دیجیتال به این ترکیب حمایت کرد. وی به خبرنگاران گفت:

«استاندارد طلا یک انظباط پولی در دل خود دارد. پول قرار است یک واحد حساب، یک معیار قابل اعتماد و یک ذخیره‌ی ارزش قابل اعتماد باشد. چنین مسائلی نباید به اینکه چه کسی رئیس فدرال رزرو است بستگی داشته باشد. بانک‌های مرکزی در جهت ارائه‌ی یک واحد قابل اعتماد حساب به بخش خصوصی خدمت نمی‌کند. تحت استاندارد طلا شما این پایداری را دارید. چیزی که در حال حاضر جای خالی آن احساس می‌شود و می‌تواند از راه رمز ارزها به دست آید.»

وی افزود یک دیدگاه آینده‌نگرانه از استاندارد طلا می‌تواند شامل ارز دیجیتال شود. او پیشتر نیز به پتانسیل دلار دیجیتال برای حفظ تقدم ارز ایالات متحده در جهان اشاره کرده بود. شلتون با طرفداران رمز ارزها که معتقدند فناوری بلاکچین مانع دستکاری هر نهادی برای دستکاری ارزش پول می‌شود، موافق است.

تگزاس جلوی کلاهبرداری ارز دیجیتال با شعار «پولت را دوبرابر کن» را گرفته است

هیئت امنای ایالتی تگزاس دستورالعملی را برای جلوگیری از یک کلاهبرداری ارز دیجیتال صادر کرده است که قول می‌داد سرمایه گذاری شخص را دو برابر کند. گفته می‌شود این کلاهبرداری توسط نیکلاس استیل انجام می‌شد که خود را متخصص ارز دیجیتال توصیف می‌کرده و سرمایه‌گذاران را از طریق Craigslist و Facebook فریب می‌داده است.

تنظیم‌کننده این پرونده در بیانیه مطبوعاتی خود اظهار داشت که مدارک این شخص برای فروش اوراق بهادار در ایالت مستندشده نیست که البته این امر مانع او برای درخواست پول از سرمایه‌گذاران نشده بود. گفته می‌شود استیل تبلیغات را در Craigslist قرار می‌داد و سرمایه‌ای بین ۵۰۰۰ تا ۵۰،۰۰۰ دلار را درخواست می‌کرد. او به سرمایه‌گذاران قول می‌داد که در مدت زمان ۱۲ ماه پول آنها را دوبرابر کند.

علیرغم ادعای او مبنی بر مبادله ارزهای دیجیتالی با پول سرمایه‌گذاران، تنظیم‌کننده متوجه شد که وی بخشی از پول را در جاهای دیگر استفاده می‌کرده است. گفته می‌شود وی این پولها را برای پرداخت هزینه خدمات آنلاین دوستیابی، رستوران ها و سایر موارد استفاده کرده است. همچنین گفته شده که وی برخی از وجوه را از دستگاههای خودپرداز برداشت کرده است. تگزاس یکی از ایالت‌هایی است که ارزهای دیجیتال در آن بسیار محبوب هستند و همین محبوبیت باعث افزایش تعداد کلاهبرداری ارز دیجیتال شده است.

رئیس بانک مرکزی: ما توانایی ایجاد پول دیجیتال را داریم

پول دیجیتال - کوین ایران
پول دیجیتال – کوین ایران

جروم پاول رئیس صندوق ذخیره فدرال ایالات متحده اخیراً در مورد اقدامات انجام‌شده در جریان بحران مالی صحبت کرد، و در آن اشاره کرد که ما توانایی ایجاد پول دیجیتال را داریم، در همین حال، بسیاری در توییتر اظهارات وی را به عنوان شواهدی مبنی بر ضرورت نیاز به رمزارز عنوان کردند. پاول در مصاحبه‌ای در تاریخ ۱۷ ماه می و به مدت ۶۰ دقیقه، با اسکات پلی، مجری، اظهار داشت که فدرال رزرو واقعاً با چاپ پول در پاسخ به سقوط داو جونز در ماه مارس اقتصاد را ملتهب کرده است.

طبق گفته پاول، فدرال رزرو علاوه بر  اسکناس‌، می تواند دلار آمریکا را به صورت دیجیتال چاپ کند:

«ما در بانک مرکزی، توانایی ایجاد پول به صورت دیجیتالی را داریم. ما این کار را با خرید اسکانس‌های خزانه‌داری یا سهام سایر اوراق بهادار تضمین‌شده دولتی انجام می‌دهیم که در نتیجه، عرضه پول را افزایش می‌دهد. ما همچنین ارز واقعی چاپ و آن را از طریق بانک‌های فدرال رزرو توزیع می‌کنیم.»

اثبات نیاز به بیت‌کوین؟

بسیاری از اعضای جامعه کریپتو در توییتر به بررسی اظهارات پاول پرداختند. مارتی بنت. یکی از پادکست‌سازان در این حوزه، در توییترش با اشاره به حرف‌ها پاول نوشت:

[«ما پول دیجیتال ایجاد می‌کنیم». «ما» در اینجا پنج نفری هستند که در جلسات FOMC در مورد تغییر سیاست پولی در سیستم فدرال رزرو رأی می‌دهند.

۵ از ۳۳۰،۰۰۰،۰۰۰ این دقیقاً تغییر سیاست پولی ایالات متحده است. بسیار سخت‌تر با بیت کوین. فکر کنید!]

برخی دیگر از علاقه‌مندان به حوزه کریپتو، مانند نیک چونگ اظهارنظر مختصرتری داشتند:

«روش عجیبی بود که بگویید: بیت کوین بخرید!»

جدا شدن بیت کوین از بازارهای سنتی؟

نوع اقداماتی که پاول در مورد آن صحبت می‌کند می‌تواند تأثیر آنی در بازارهای سنتی داشته باشد. با این حال، Cointelegraph گزارش داده است که رفتار صعودی اخیر بیت کوین حاکی از آن است که این رمزارز به نسبت روزهای اولیه همه‌گیری کروناویروس، به مراتب همبستگی کمتری با سهام دارد.

استخراج

حقیقت پساهاوینگ: ۱۷ درصد از درآمد ماینرها از کارمزد تراکنش‌هاست

با نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین، استخراج‌گران برای بقا به دریافت کارمزد از تراکنش‌ها متکی شده‌اند.

در دهم ماه مه ماینرها توانسته بودند ۲۱۸۸ بیت کوین به دست بیاورند، حال آنکه بعد از وقوع هاوینگ در تاریخ ۱۲ مه، تعداد بیت کوین‌های استخراج‌شده توسط آن‌ها با کاهشی ۶۱ درصدی به ۸۵۲ واحد رسیده است. هاوینگ پاداش استخراج بیت کوین باعث شد شماری از استخراج‌گران با خروج از شبکه‌ی بیت کوین، عطای استخراج را به لقایش ببخشند و همین، افت نرخ هش این شبکه را در پی داشته است. این امر به نوبه خود منجر به افزایش فاصله بلوک شد؛ به این معنی که اکنون تعداد بلوک‌های کمتری در واحد زمان پردازش می‌شوند و این کاهش تعداد بلوک‌های پاداش دسترس‌پذیر برای ماینرها را در پی دارد.

می‌توان شرایط کنونی را به عنوان یک سناریوی مارپیچ مرگ کوچک توصیف کرد. تنها گزینه‌ی جذاب برای ماینرها این است که ازدحام فعلی شبکه منجر به افزایش جهشی کارمزدهای تراکنش‌ها از ۰.۶۲ دلار در انتهای آوریل به ۵.۲۱ دلار در ۱۵ مه شده است. در حال حاضر، در نتیجه این فعل و انفعالات، کارمزدهای تراکنش‌ها ۱۷ درصد از درآمد ماینرها را تشکیل می‌دهد. این میزان بالاترین مقدار در نوع خود از ژانویه ۲۰۱۸ به این سو بوده است.

گفتنی است درآمد ماینرها با کاهشی ۶۲ درصدی از ۱۹.۲۵ میلیون دلار در نهم مه به ۷.۸۲ میلیون دلار در ۱۲ مه رسیده است. چیزی تا تنظیم شاخص سختی استخراج بیت کوین باقی نمانده است؛ با این حال، تخمین‌ها حاکی از آن است که به دلیل افزایش نرخ هش پیش از وقوع هاوینگ، احتمالا شاهد رشد سختی خواهیم بود. از سویی دیگر بعید نیست شاخص سختی، اندکی کاهش یابد که باعث می‌شود ماینرهای بیشتری در شبکه‌ی بیت کوین باقی بمانند.

سختی استخراج بیت‌کوین بعد از هالوینگ بیش از تخمین‌ها کاهش یافته است

درآمد ماینرها

امروز، استخراج یک بیت‌کوین آسان‌تر از پایان ماه آوریل است. به گزارش خبرگزاری Cryptonews امروز، چهارشنبه، سختی استخراج بیت‌کوین، یک معیار که سختی رقابت برای پاداش استخراج را نشان می‌دهد، با ۶ درصد کاهش یه ۱۵.۱۴ تراهش رسید. این در حالی است که یک هفته قبل، برخی تحلیل‌گران فقط دو درصد کاهش را برآورد کرده بودند. در ماه آوریل، سختی از ۱۳.۹۱ به ۱۴.۷۲ و سپس به ۱۵.۹۶ تراهش افزایش یافته بود.

آخرین بار، در ۱۶ مارس این معیار با رقم تاریخی ۱۶ درصد کاهش یافت چرا که استخراج‌گران پس از سقوط بازار در ۱۲ مارس، دستگاه‌های استخراج را خاموش کردند.

اما این بار نرخ هش بیت‌کوین یا همان قدرت محاسباتی در شبکه، به علت سومین هالوینگ بیت‌کوین و کاهش درآمد اسخراج‌گران، کاهش یافته است. به هر حال به نظر می‌رسد بعد از این سقوط اولیه، نرخ هش خود را بالا بکشد. در هر صورت، بر اساس وضعیت کنونی شبکه، بزرگ‌ترین استخر استخراج بیت‌کوین، BTC.com، برآورد کرده که سختی استخراج در ۱۵ روز آینده دوباره ۶ درصد کاهش می‌یابد.

تعدیل سختی اخیر، می‌تواند به کاهش هزینه‌های تراکنش بیت‌کوین که بعد از هالوینگ افزایش چشم‌گیری داشتند، کمک کند. سختی استخراج بیت‌کوین هر دو هفته (به صورت دقیق تر هر ۲۰۱۶ بلوک) تعدیل می‌شود تا زمان ده دقیقه‌ای هر بلوک حفظ شود. این یعنی اگر استخراج‌گران زیادی با یک‌دیگر رقابت کنند و بلوک را در کمتر از ۱۰ دقیقه ایجاد کنند، سختی بلوک بعدی افزایش می‌یابد، اگر استخراج‌گران کمی باشند و زمان هر بلوک بیش از ۱۰ دقیقه شود، سختی کاهش می‌یابد،‌ هر دو حالت موجب می‌شود که زمان ایجاد هر بلوک در حدود ۱۰ دقیقه باقی بماند.

سازنده‌ی قلب تپنده‌ی دستگاه‌های استخراج در پی احداث کارخانه در ایالات متحده

شرکت صنایع نیمه‌هادی تایوان موسوم به TSMC که عنوان بزرگترین تولیدکننده‌ی نیمه‌هادی و سومین سازنده‌ی بزرگ تراشه جهان را یدک می‌کشد اعلام کرد که قصد دارد کارخانه‌ای ۱۲ میلیون دلاری در آریزونا احداث کند.

گفتنی است اقدام TSMC برای احداث کارخانه در آریزونا با استقبال کاخ سفید مواجه شده است. پیش‌تر تیم مدیریتی دونالد ترامپ، تکیه بیش از حد بر تراشه‌سازان آسیایی را خطری بزرگ برای امنیت ملی آمریکا قلمداد کرده بود.

این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که TSMC در بحبوحه‌ی شیوع کرونا شاهد اختلالات گسترده در زنجیره‌ی تامین خود بود.

گفتنی است بیت‌مین، غول سازنده‌ی دستگاه‌های استخراج برای تامین نسل آتی تراشه‌ها و ویفرهای خود به TSMC وابسته است. از این رو، از اختلال در زنجیره‌ی تامین TSMC به عنوان یکی از دلایل عمده‌ی تاخیر در تحویل سری جدید دستگاه‌ّهای انت‌ماینر یعنی ای‌سیک‌های S19 یاد شده است.

آن‌طور که پیداست کار ساخت‌وساز کارخانه‌ی TSMC سال آینده آغاز خواهد شد و این ابرشرکت تایوانی امیدوار است بتواند تا سال ۲۰۲۴ برنامه تولید ترانزیستورهای ۵ نانومتری را تکمیل کند.

پیش‌بینی می‌شود با راه‌اندازی این کارخانه تقریبا ۱۶۰۰ شغل در آریزونا ایجاد شود و TSMC هم انتظار دارد در فاصله‌ی میان سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۹ نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار در این کارخانه سرمایه‌گذاری کند.

TSMC در حال حاضر یک کارخانه در واشینگتن دارد و دو مرکز طراحی در ایالت‌های کالیفرنیا و تگزاس را مدیریت می‌کند.

کیف پول‌ها و صرافی‌ها

انتقاد صرافی OKEx از معیارهای کوین‌مارکت‌کپ برای رتبه‌بندی صرافی‌ها

آلیسا ژو، معاون ارشد استراتژی صرافی OkEx با اعتراض به نحوه‌ی رتبه‌بندی صرافی‌ها توسط وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ اعلام کرد که این پلتفرم مرده است.

ژو در تاریخ ۱۵ مه طی یک پست وبلاگی نوشته است:

انصاف و عدالت، اساس همه‌ی رتبه‌بندی‌ها است. با این حال، کوین‌مارکت‌کپ در این آزمون، بازنده شده و ما اکنون باید سوگوار مرگ این پلتفرم باشیم.

اخیرا با تغییر معیارهای رتبه‌بندی کوین‌مارکت‌کپ، صرافی بایننس به صدر فهرست برترین صرافی‌های این وب‌سایت ارتقا پیدا کرده است. در حال حاضر، کوین‌مارکت‌کپ صرافی‌ها را به جای نقدینگی یا حجم معاملات بر اساس ترافیک اینترنتی، رتبه‌بندی می‌کند. ۶ هفته پیش، بایننس وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ را با پرداخت صدها میلیون دلار به تملک خود درآورد.

در نوامبر ۲۰۱۹، کاریلین چان، معاون ارشد استراتژی و مدیرعامل وقت کوین‌مارکت‌کپ گفته بود که رتبه‌بندی صرافی‌ها بر اساس ترافیک اینترنت را به هیچ‌وجه تایید نمی‌کند.

چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل صرافی بایننس نیز در توییتی به تاریخ ۱۴ مه با اشاره به این معیار نوشته است:

این رتبه‌بندی و وزن‌دهی زیاد به عامل ترافیک اینترنتی، اگرچه ۱۰۰ درصد دقیق نیست، اما بهتر از قبل است. این روش کماکان ادامه پیدا خواهد کرد.

ژو در بخش دیگری از اظهاراتش علیه تغییرات جدید ایجاد شده در معیارهای رتبه‌بندی کوین‌مارکت‌کپ از امنیت و محافظت از میلیارد دلار دارایی کاربران به عنوان مهم‌ترین معیارها برای رتبه‌بندی صرافی‌ها یاد کرده است. وی در گفته‌های خود نقدینگی و مقیاس تراکنش‌ها را معیارهای قابل اتکای دیگری برای رتبه‌بندی صرافی‌ها خوانده است. تجربه مشتری و کیفیت خدمات از دیگر معیارهای مهمی است که ژو اعتقاد دارد می‌توانند مبنای درستی برای رتبه‌بندی صرافی‌ها باشند.

جذب سرمایه‌ی ۱۷ میلیون دلاری یک پلتفرم معاملاتی رمزارزی در بحبوحه‌ی رکود اقتصادی

فالکون‌ایکس، پلتفرم داد و ستد نهادی رمزارزها اعلام کرد که به‌تازگی موفق شده در دور جدید سرمایه‌گذاری، ۱۷ میلیون دلار، سرمایه جذب کند. کوین‌بیس ونچرز، Accel و یکی از بنگاه‌های سرمایه‌گذاری جسورانه‌ی مرتبط با شرکت FMR LLC در این سرمایه‌گذاری مشارکت داشته‌اند.

فالکون‌ایکس قرار است از این سرمایه برای بهبود زیرساخت‌های خود، معرفی محصولات جدید و توسعه‌ی موتور اجرای معاملات خود استفاده کند.

فالکون‌ایکس دسترسی معامله‌گران نهادی اعم از بازارگردان‌ها، ماینرها و بنگاه‌های معامله‌گری اختصاصی را به مخازن سفید و تاریک فراهم می‌کند.

سخنگوی فالکون‌ایکس در مصاحبه با خبرگزاری کوین‌تلگراف می‌گوید که این شرکت از علم داده برای استخراج قیمت‌های آنی از بازار استفاده می‌کند. همچنین علم داده برای جبران نرخ پر کردن (fill rate) ضعیف، اسلیپیج بالا و اعتمادناپذیری زیرساخت‌ها برای کمینه‌سازی ریسک اسلیپیج مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فالکون‌ایکس در سال ۲۰۱۸ توسط راگو یارلاگادا و پرابهاکار ردی بنیان نهاده شد. گفتنی است این دو تن یکدیگر را در دانشکده‌ی کسب‌وکار هاروارد ملاقات کرده بودند.

فالکون‌ایکس پس از گذراندن مراحل آزمایشی طی مه ۲۰۱۸ تا فوریه ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد و از ژوئیه‌ی ۲۰۱۹ توانسته حجم معاملات خود را به ۷ میلیارد دلار برساند.

امنیت

ابر رایانه‌ها برای استخراج کریپتو مورد حمله هکرها قرار گرفتند

ابر رایانه‌ها برای استخراج کریپتو - کوین ایران
ابر رایانه‌ها برای استخراج کریپتو – کوین ایران

این اولین بار نیست که به ابر رایانه‌ها برای استخراج کریپتو حمله می‌شود. این هفته هم هکرهایی با هدف استخراج رمزارزها به چندین ابر رایانه در سراسر اروپا حمله کرده‌اند. براساس گزارش خبری ZDNet در تاریخ ۱۶ می، تعداد زیادی ابر رایانه به منظور بررسی این مداخله‌ها از کار افتاده‌اند.

این حوادث امنیتی در انگلیس، آلمان و سوئیس گزارش شده است. علاوه بر این، براساس این گزارش، حمله احتمالی دیگری در یک مرکز رایانه‌ای با فعالیت بالا در اسپانیا رخ داده است.

کالج‌ها قربانیان اصلی هستند

گرچه به ابر رایانه‌ها برای استخراج کریپتو در سرتاسر اروپا حمله شده است اما به نظر می‌رسد بیشتر این حملات دانشگاه‌ها را هدف قرار داده است. دانشگاه ادینبورا که از سوپر رایانه ARCHER استفاده می‌کند، اولین حادثه را روز دوشنبه گزارش داد. سپس دانشگاه‌های بزرگ در ایالت بادن-وورتمبرگ آلمان اعلام کردند که در این روز مورد حمله امنیتی مشابه قرار گرفتند و باید فعالیت‌شان را متوقف کنند. بعدها حملات بیشتری در مؤسسات دیگر آلمان، اسپانیا و سوئیس رخ داد.

هدف: رمزارزها

در این خبر آمده است: نمونه های بدافزار منتشرشده توسط تیم مقابله با حوادث امنیت رایانه توسط یک شرکت امنیت سایبری مستقر در ایالات متحده بررسی شده است. تیم مقابله با حوادث امنیت رایانه، یا CSIRT، سازمانی غیراروپایی است که تحقیقات مربوط به ابر رایانه‌ها را در سراسر اروپا انجام می‌دهد.

این شرکت امنیت سایبری گفت که به نظر می‌رسد مهاجمان اطلاعات کارمندان و اعضای دانشگاهی افرادی را در کانادا، چین و لهستان به منظور دستیابی به ابررایانه‌ها به سرقت برده‌اند.

 

https://coiniran.com/?p=38997
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x