ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۲۰ تا ۲۶ دی؛ پرواز BSV بعد از اعلام دسترسی کرگ رایت به کلید دارایی میلیاردی معروف

راهنمای مطالعه نمایش

رمز ارزها

پرواز BSV بعد از اعلام دسترسی کرگ رایت به کلید دارایی میلیاردی معروف

دکترکرگ رایت شخصیت ویژه ای در دنیای رمز ارزها دارد. وی تاکنون چهره ای دو قطبی از خود به نمایش گذاشته است. او یا ساتوشی ناکاموتو است و یا نیست.موضوعی که مدتهاست در دنیای رمز ارزها مورد بحث و گفت و گوست.

با این حال کرگ دیروز به دادگاه منطقه‌ای در آمریکا اعلام کرده که کلید دسترسی به بالغ بر ۹ میلیارد دلار دارایی رمز ارز معروف به  Tulip Trust را دریافت کرده است.

برای افرادی که پیشینه ذهنی در این رابطه ندارند باید توضیح دهیم که رایت شریک تجاری دیوید کلیمن بود. در گذشته و زمانی که استخراج بیت‌کوین آسان بود آنها با شراکت هم تعداد زیادی بیت‌کوین استخراج کرده بودند. این شراکت تا جایی ادامه پیدا کرد که آنها ۱.۱ میلیون بیت‌کوین استخراج کرده بودند و حضانت آن را برعهده داشتند. این انباشت بزرگ از بیت‌کوین به اعتماد لاله و یا Tulip Trust معروف شد. اعتماد لاله اشاره به حباب گل لاله در قرن هفدهم در هلند دارد.

کلیمن در سال ۲۰۱۳ در گذشت و طبق قانون نیمی از دارایی‌ها آنها باید به خانواده کلیمن تعلق می‌گرفت که این اتفاق تاکنون صورت نگرفته است. در همین راستا برادر کلیمن از رایت در این باره به دادگاه شکایت کرد.

به گزارش کوین‌تلگراف، بعد از کش و قوس های فراوان، اکنون رایت مدعی است که یک نهاد واسط شرایط دسترسی به موجودی بیت‌کوین آنها را فراهم آورده است. ادعایی که به دادگاه ارسال شده می‌تواند در صورت صحت جایگاه رایت در دنیای رمز ارزها را محکم تر از همیشه تثبیت کند. با این حال بازار BSV به این اتفاق واکنش قابل ملاحضه ای داشت. رمز ارز مورد علاقه رایت Bitcoin Satoshi Vision در روز گذشته از ۱۹۳ دلار تا ۴۴۷ دلار جهش خیره کننده ای را تجربه کرد و اکنون در زمان نگارش خبر در حدود ۳۴۰ دلار معامله می‌شود.
روزهای هیجان انگیز رمز ارزها در سال ۲۰۲۰ آغاز شده است. باید دید چه در انتظار رایت و مابقی بازار است.

سه دلیل برای بررسی چرایی صعود اخیر بازار رمز ارزها

shutterstock 622553426 min

 

بیت‌کوین و سایر رمز ارزها صعودی را تجربه کردند که بالاترین میزان در سه ماه اخیر بود. این بار به نظر می‌رسید که عامل حرکت صعودی بازار آلت‌کوین‌ها هستند. بازار آنها اکنون ۲۰ میلیون دلار بزرگتر شده است اما چه دلیلی پشت این صعود نهفته است و آیا به راستی فصل آلت‌کوین‌ها آغاز شده است؟

بازار کلی بیت‌کوین و سایر رمز ارزها از اواسط نوامبر تاکنون به این بزرگی نبوده است. در واقع بازار کلی رمز ارزها با رسیدن به رقم ۲۴۴ میلیارد دلار رکورد جدیدی برای سال ۲۰۲۰ ثبت کرده است. در زیر به بررسی سه دلیل حرکت صعودی دیشب از دیدگاه کارشناس خبرگزاری بیت‌کوینیست خواهیم پرداخت.

تکانه بیت‌کوین!

بیت‌کوین همواره نقش مهمی در نحوه حرکت بازار رمز ارزها ایفا می‌کند. به طوری که با صعود بیت‌کوین بازار مثبت و با نزول آن بازار قرمز می‌شود. اوایل امسال بیت‌کوین به خاطر مسائل خاورمیانه افزایش قیمت داشت. جایی که سایر رمز ارزها منفعتی نبرده بودند. در حرکت صعودی روز گذشته اما با صعود خیره کننده آلت‌کوینها تسلط بیت‌کوین بر بازار تا ۶۷ درصد کاهش پیدا کرد. این درحالی است که پادشاه رمز ارزها خود نیز طی دیروز و امروز ۳/۵ درصد افزایش قیمت داشته است. تاثیر نزدیک شدن هالوینگ و صعود اخیر بیت‌کوین به خاطر افزایش تنش‌ها در خاورمیانه بر افزایش قیمت‌های دیشب غیر قابل انکار است.

کرگ رایت و BSV

دو هاردفورک بیت‌کوین بیشترین تاثیر را از این حرکت صعودی گرفته اند. بیت‌کوین‌کش و BSV صعودی خیره کننده را تجربه کرده اند. به نظر می‌رسد خبر دسترسی کرگ رایت به بیت‌کوین‌های استخراج شده و نیم میلیون بیت‌کوین موجودی خود BSV رابه آسمان برده است. آنها بدون شک بر صعود کل بازار تاثیر داشته اند.

دو سال بازار نزولی برای آلت‌کوین‌ها

دو سال از زمستان آلت‌کوین ها می‌گذرد. با در نظر گرفتن حرکت صعودی دیشب هنوز هوا برای بسیاری از آنها سرد و برفی است. یک مقاومت کلیدی برای آنها فتح شده است. معاملات آنها افزایش یافته و فشار خریداران قیمت‌ها را افزایش داده است. با در نظرگرفتن جهش‌ اخیر بسیاری از آلت‌کوین‌ها هنوز راه درازی دارند تا بتوان آنها را در موقعیت بازار کاملا صعودی در نظر گرفت.

بلومبرگ: انگار دوباره سال ۲۰۱۷ را شاهد هستیم

صعود ماه ژانویه بیت‌کوین بازگشت حباب کریپتو را یاد آوری می‌کند

بلومبرگ امروز در مطلبی با عنوان “صعود ژانویه بیت‌کوین تکرار حباب ۲۰۱۷” به صعود چشمگیر رمز ارزها در سال ۲۰۲۰ واکنش نشان داده است.

بهترین صعود بیت‌کوین از سال ۲۰۱۲ تا کنون! افزایش بیست درصدی تنها طی دو هفته! انگار خاطرات چند سال پیش دوباره زنده شده است!

بزرگترین کوین دیجیتال جهان بیت‌کوین پس از چند هفته درگیری در بازار نزولی با ۸.۹ درصد صعود به قیمت ۸۸۵۴ دلار معامله می‌شود. بالاترین قیمت از نوامبر تا کنون! وضعیت آلت‌کوین ها که به مراتب بهتر هم هست. رمز ارز BSV دو برابر شده است و بیت‌کوین کش ۶۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

وقتی بیت‌کوین صعود می‌کند مشتری ها شروع به خرید آلت‌کوین‌ها می‌کنند. چرا که همه به رفتار رهبر اصلی بیت‌کوین نگاه می‌کنند. این صحبت های استیو اهرلیچ مدیر اجرایی Voyager Digital است.

همانطور که در سال ۲۰۱۷ شاهد صعود ۱۴۰۰ درصدی برای بیت‌کوین بودیم، افزایشی که رمز ارزها و بیت‌کوین را در رسانه‌ها معروف کرد و جریان آنها را تبدیل به یک جریان اصلی نمود، امسال نیز به نظر می‌رسد نشانه‌هایی وجود دارد که می‌توان تکرار چنین حادثه ای را منتظر بود.

افزایشی که همزمان با افزایش چشمگیر کاربردهای رمز ارزها در حال اتفاق افتادن است. مدیر اجرایی کمپانی سنگاپوری Luno معتقد است که افزایش کاربرد بیت‌کوین به عنوان یک سوخت برای روند صعودی عمل می‌کند. امکان انعقاد معاملات آتی بیت‌کوین دلیل مناسبی برای واکنش بازار است.

بخش زیادی از صنعت در حال پذیرش بیت‌کوین است. تلاش دولت آمریکا برای قانون مند سازی معاملات با بیت‌کوین نظیر بسته  Bitcoin ETF، ورود کمپانی‌های بزرگ به بازار نظیر فیس بوک و واقعه هالوینگ یا همان نصف شدن پاداش بلاک‌ها همگی نشانه‌های تکرار یک صعود حباب‌گونه مثل ۲۰۱۷ را تداعی‌می‌کنند.

کنترل نهنگ‌ها بر بزرگ‌ترین رمز ارزهای بازار چقدر است؟

تحقیقات جدید شرکت تحلیل بلاک چین IntoTheBlock آخرین یافته‌های خود را درمورد تمرکز مالکیت ثروت بین رمز ارزهای بزرگ بازار منتشر کرده است. طبق این تحقیقات ۳۲۱ نهنگ بخش اعظمی از ثروت را در اکوسیستم بیت کوین، اتریوم و لایت کوین کنترل می‌کنند. به گفته‌ی IntoTheBlock فقط ۳۹ نهنگ بیش از ۱۱ درصد از کل BTC موجود را در اختیار دارد. این حساب‌ها شامل سرمایه‌گذاران اولیه بیت کوین و صرافی‌ها نیز می‌شود.

همچنین، ۱۵۴ آدرس حدود ۴۰ درصد ETH عرضه شده و ۱۲۸ آدرس ۴۷ درصد LTC عرضه شده را در اختیار دارند. بیش از نیمی از تترهای در گردش نیز متعلق به تنها ۱۴۰ کیف پول است. بطور خلاصه:

  • ۳۹ آدرس ۱۱.۱٪ بیت کوین‌ (BTC)
  • ۱۵۴ آدرس ۴۰٪ اتریوم‌ (ETH)
  • ۱۰۵ آدرس ۲۸٪ بیت کوین کش (BCH)
  • ۱۲۸ آدرس ۴۷٪ لایت کوین (LTC)
  • ۱۰۴ آدرس ۲۵٪ بیت کوین ساتوشی ورژن (BSV)
  • ۳۹ آدرس ۴۰٪ کاردانو (ADA)
  • و ۱۴۰ آدری ۵۸٪ تتر (USDT)

عرضه شده را در اختیار دارند. هرچند تجمع رمز ارزها در دست تعدادی معدود اغلب بد به نظر می‌رسد اما برخی معتقدند وجود نهنگ‌ها در طولانی مدت به نفع این صنعت است. درواقع، آنها با افت قیمت مانند تاجران خرد از بازار نمی‌هراسند و با خرید رمز ارزها در قیمت‌های پایین‌تر به کوتاه شدن روندهای نزولی کمک می‌کنند.

حجم تراکنش‌های بیت کوین طی هفته‌ی اول ژانویه دو برابر شده است!

طبق گزارشی که توسط شرکت تحقیقات بازار رمز ارز Arcane Research انجام شد نشان می‌دهدحجم معاملات بیت کوین (BTC) در یک هفته بیش از دو برابر شده است. طبق این گزارش معاملات در هفت روز اول سال ۲۰۲۰ حدود ۱۲۶٪ رشد داشته و به مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار در ۸ ژانویه رسیده است. این درحالیست که حجم بازار در اول ژانویه تنها ۱۹۲ میلیون دلار بوده است. محققان همچنین خاطرنشان کردند که شاخص ترس و طمع که از اواسط دسامبر پیوسته در حال افزایش بود در تاریخ ۶ ژانویه سطح خنثی را لمس کرد. این گزارش به افزایش نوسانات بیت کوین از سطح ۳٪ در زمان تهیه‌ی گزارش در کنار قیمت صعودی آن نیز اشاره کرده است.

این محققان همچنین با اشاره به افزایش تنش میان ایران و آمریکا ابراز کردند که این تنش‌ها باعث برگشت همبستگی طلا و بیت کوین به سطحی در آگوست ۲۰۱۶ شد و هر دوی این ابزارها در زمان رویدادهای مهم روند صعودی به خود می‌گیرند. بسیاری از فعالان این حوزه بر این باورند با افزایش تنش‌ها بیت کوین می‌تواند نقش مهمی برای ایرانیان بازی کند.

همچنین، این گزارش خاطرنشان می‌کند تعداد معاملات در هفته‌ی مورد بحث ۵٪ افزایش یافته درحالیکه در دوره‌ی مشابه این افزایش یک چهارم این مقدار بوده است. همچنین کارمزد استخراج‌کنندگان ۴۰ درصد و آدرس‌های فعال نیز ۷.۳۶ درصد افزایش یافته است.

بروزرسانی کامپایلر Vyper به دلیل پیدا شدن باگ ‌ها جدید

بنیاد اتریوم اعلام کرد به دلیل وجود چند اشکال جدی در نسخه فعلی کامپایلر Vyper در حال کار روی نسخه‌ی جدید هستند. تیم Vyperlang اظهار کرد که قراردادهای هوشمند موجود روی Vyper تاثیری از این باگ‌ها نپذیرفته‌اند.

Vyper یک زبان برنامه‌نویسی جایگزین برای اتریوم است که توسط ویتالیک بوترین ساخته شد و روی هر آنچه برای انسان قابل خواندن می‌باشد متمرکز است. این نرم افزار زبان انسان را به کدهای کامپیوتری قابل فهم برای ماشین مجازی اتریوم (EVM) ترجمه می‌کند.

پیش از این، تیم بنیاد اتریوم گزارش داده بودن که روی کامپایلر جدید Vyper با زبان برنامه نویسی Rust کار می‌کند. این تصمیم با انگیزه‌ی افزایش قابلیت انتقال به EWASM گرفته شده است. EWASM ماشین مجازی جدیدیست که همزمان با رونمایی از اتریوم ۲.۰ معرفی می‌شود. توسعه‌ی هر دو نسخه‌ی Rust و پایتون از Vyper ادامه خواهد یافت و توسعه‌دهندگان امیدوارند هر دو پیاده‌سازی به یک کامپایلر Vyper یکتا ختم شود.

گروه پلاسما تحقیق روی مقیاس‌پذیری اتریوم را متوقف می‌کند؛ چرا؟

گروه پلاسما تحقیق روی مقیاس‌پذیری اتریوم را متوقف می‌کند؛ چرا؟

سازمان تحقیقاتی غیراتفاعی Plasma Group اعلام کرد که تحقیق روی مقیاس‌پذیری اتریوم را متوقف می‌کند و بودجه خود را به Gitcoin اهدا می‌کند. گروه پلاسما در ژانویه‌ی ۲۰۱۹ با هدف سوق دادن تحقیقات مقیاس‌پذیری اتریوم به سمت فناوری پلاسما با بودجه سازمان‌های مختلفی از جمله بنیاد اتریوم، ConsenSys، OmiseGo، شبکه‌ی Matic و Gitcoin شروع به کار کرد. گروه پلاسما سرمایه‌ی خود را برای حل موانع عملی ایتفاده از روش‌های مقیاس‌پذیری دو لایه به کار گرفت و چندین دستاورد مهم داشت.

گروه پلاسما اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که تحقیق درمورد روش مقیاس‌پذیری پلاسما کافیست چرا که در حال حاضر تیم‌های بسیاری سعی دارند تحقیقات آنها را در واقعیت به کار بگیرند و این یعنی ماموریت‌ آنها به پایان رسیده است. گروه پلسما هنوز موضوع تمرکز بعدی خود را اعلام نکرده و فقط به این نکته بسنده کرده که کل بودجه‌ی باقیمانده‌ی تحقیقات را به Gitcoin اهدا می‌کند. Gitcoin یک پلتفرم جذب سرمایه‌ی عمومی با تمرکز روی توسعه‌ی دنیای نرم‌افزارهای منبع باز است.

اتریوم کلاسیک هاردفورک Agharta را با موفقیت پشت سر گذاشته است

در خبرها آمده است که اتریوم کلاسیک هاردفورک Agharta را با موفقیت پشت سر گذاشته است. این انشعاب سخت در بلاک شماره ۹/۵۷۳/۰۰۰ و در روز یکشنبه اتفاق افتاده است.

مشابه با هاردفورک قبلی آتلانتیس، Agharta می‌خواهد شبکه اتریوم کلاسیک را تطبیق‌پذیر‌تر با خواهرخوانده خود اتریوم کند.

به گزارش کوین‌دسک، بیست و دومین رمز ارز بزرگ بازار اتریوم کلاسیک و اتریوم در یک فورک تاریخی در سال ۲۰۱۶ از هم جدا شدند. پس از سرقت ۵۰ میلیون دلاری از اتریوم، جامعه اتریوم کلاسیک زیر بار تغییرات جدید نرفت و اتریوم از آن جدا شد.

طبق گفته های باب سامرویل مدیر اجرایی ETC، اتریوم کلاسیک نشانه‌های تثبیت مشتریان خاص خود را به همگان نشان داده است. سروری که اطلاعات مشتریان خاص خود را پردازش می‌کند. درست شبیه اتریوم.

سامر ویل معتقد است تنوع مشتریان در شبکه اتریوم کلاسیک بیشتر از شبکه اتریوم است. وی تاکید کرده که تقریبا تمامی شبکه اتریوم کلاسیک مهاجرت به هاردفورک جدید را پذیرفته اند و مقاومت خاصی پیرامون پیوستن مشاهده نمی‌شود.

نسخه‌ی ۲.۰ EOSIO با تمرکز بر پایداری و امنیت منتشر شد

پروتکل قرارداد هوشمند مبتنی بر بلاک چین EOSIO اعلام  کرد از نسخه ۲.۰ رونمایی کرده تا پایدارتر و امن‌تر شود. در این نسخه از مترجم «EOS VM Interpreter» برای رفع اشکال قراردادهای هوشمند و کامپایلر EOS VM JIT برای سیستم عامل‌های x86_64 لینوکس رونمایی شده است. ورژن ۲.۰ پروتکل EOSIO همچنین از کلیدهای WebAuthn و امضاهای چندگانه‌ی وزنی (WTMsig) نیز پشتیبانی می‌کند.

با وجود اینکه تولیدکنندگان بلاک به تنهایی می‌توانند ویژگی‌های جدید پروتکل را با هم هماهنگ و فعال کنند، توسعه‌دهندگان Block.one ترجیح می‌دهند زمان کافی به همه‌ی نودها برای به‌روزرسانی به ورژن ۲.۰ بدهند و پس از آن ویژگی‌های جدید را فعال کنند.

مونرو در پی افزایش هرچه بیشتر ناشناسی (anonymity) در تراکنش‌ها

آزمایشگاه تحقیقات مونرو (MRL) مقاله‌ی Triptych را منتشر کرده که استفاده از امضاهای حلقه‌ای با اندازه‌ی لگاریتمی بدون نیاز به اعتماد کردن را پیشنهاد می‌دهد. با توجه به مکانیسم اصلی مونرو (XMR) که ناشناس ماندن است، این تحقیقات می‌تواند حریم خصوصی در این رمز ارز را تا حد چشمگیری بهبود ببخشد. همچنین، طبق آزمایش‌های اولیه این روش منجر به افزایش زمان انجام تراکنش‌ها نمی‌شود.

هنوز برنامه ریزی مشخصی برای اجرای Triptych توسط مونرو اعلام نشده بلکه گفته شده این شیوه در مراحل اولیه آزمایش به سر می‌برد.

کیت توسعه‌ی نرم افزار کیف پول Zcash برای سیستم عامل‌های موبایلی عرضه شد

کیت توسعه‌ی نرم افزار کیف پول Zcash برای سیستم عامل‌های موبایلی عرضه شد

Electric Coin Company (ECC)، سازمان انتفاعی که روی بلاک چین Zcash کار می‌کند یک کیت توسعه‌ی نرم افزار (SDK) برای سیستم عامل‌های اندروید و iOS توسعه داده است. این SDK به منظور کمک به توسعه‌دهندگان برای پشتیبانی از پرداخت امن روی دستگاه‌های موبایل ایجاد شده است. ابزارهای نرم‌افزاری جدید در کنار یک سرور سبک آدرس، مقدار تراکنش و یادداشت‌های درون تراکنش را پردازش می‌کند.

ZecWallet کیف پول لپتاپ و رایانه‌های رومیزی ECC است و نرم‌افزار جدید راه‌ را برای پرداخت امن موبایلی نیز هموار می‌کند. با توجه به اینکه پردازش انبوه داده‌های پرداخت از نظر فنی برای تلفن همراه دشوار بود، ECC از فناوری حریم خصوصی Sapling برای این منظور استفاده کرده است.

پرونده‌ی دستکاری بازار توسط تتر و بیتفینکس بار دیگر به جریان افتاد

یک دادخواست تجدیدنظر جدید علیه Bitfinex ،Tether  و شرکت مادر آنها iFinex به اتهام دستکاری در بازار تشکیل شده است. شاکیان، پرونده را برای دفاع از حق معامله‌گران بیت کوین و آتی بیت کوین دست به شکایت مجدد زده‌اند. Eric Young و Adam Kurtz شاکیان این پرونده روز ۷ ژانویه شکایت‌شان را در واشنگتن پس گرفتند و در روز ۸ ژانویه با اضافه شدن David Crystal دوباره آن را در نیویورک به جریان انداختند. شاکیان ادعا می‌کنند تتر و بیتفینکس با ارائه‌ی اطلاعات نادرست سعی در انحصاری کردن بازار بیت کوین دارند.

تتر و بیتفینکس اتهامات موجود در این پرونده را رد کردند و تلاش برای آن را بی‌فایده و مزدورانه خواندند. شاکیان در دادخواست ۹۷ صفحه‌ای ادعا می‌کنند متهمان با در دست داشتن کنترل عرضه‌ی USDT بدون پشتوانه‌ی دلاری قیمت بیت کوین را دستکاری می‌کنند.

کسب و کارها

بازده سرمایه‌گذاری در صنعت DeFi در سال گذشته ۲۵۰٪ بوده است!

تحقیقات نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری روی DeFi در سال گذشته می‌توانسته بیش از سرمایه‌گذاری روی بیت کوین آورده داشته باشد. در واقع می‌توان گفت اگر سال ۲۰۱۸ سال ICO بود سال ۲۰۱۹ سال DeFi بوده و قراردادهای هوشمند وام‌دهی گسترش یافتند. با این حال به نظر می‌رسد این صنعت هنوز در دوره‌ی جنینی‌ست و طبق تحقیقات بایننس تنها ۴۰ هزار کاربر ماهانه دارد که ۹۰٪ آن‌ها صرافی‌های غیرمتمرکز هستند.

طبق داده‌های defipulse.com ارزش دلاری کل دارایی قفل شده در صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) در سال گذشته تقریبا ۲۰۰٪ افزایش یافته و به حدود ۶۶۰ میلیون دلار رسیده است. اوج سرمایه‌گذاری در این صنعت ۷۱۰ میلیون دلار بوده است. در حال حاضر بیش از ۲.۵٪ از کل ETH عرضه شده در صنعت DeFi قفل شده است.

شرکت تحقیقات رمز ارز Messari در محاسبات خود به این نتیجه رسیده که سرمایه‌گذاری ۴۰۰ دلاری در DeFi در ابتدای سال ۲۰۱۹ می‌توانست ۱۴۰۰ دلار (حدود ۲۵۰٪) در پایان این سال نصیب سرمایه‌گذار کند. همچنین ۵۶٪ کل این بازار در اختیار بنیاد MakerDAO با رمز ارز پایدار Dai است.

امکان خرید ملک با رمز ارز در دبی فراهم شد

صرافی رمز ارز Huobi اعلام کرده قصد دارد با کمک آژانس املاک فناور fäm Properties برای سرمایه‌گذاران خرید املاک با رمز ارزها را در امارات متحده‌ی عربی تسهیل کند. Huobi OTC دارای مجوز DMCC در دبی است که باعث اطمینان از امن و قانونی بودن سرمایه‌گذاری در املاک به‌علاوه‌ی سرعت و مزیت‌های قیمتی در نظر گرفته شده، می‌شود.

آژانس املاک fäm Properties از مشتریانی‌ که مایلند با رمز ارز خرید کنند وجه را دریافت ‌می‌کنند و با تضمین DMCC به فروشندگان املاک وجه نقد پرداخت می‌کنند. آنها انتظار دارند افزایش روش‌های پرداخت باعث افزایش معاملات املاک شود و ارزش املاک در امارات متحده‌ی عربی را بالاتر ببرد.

درآمد یک میلیون دلاری پلتفرم رفع باگ از صنعت بلاک چین در سال ۲۰۱۹

شرکت‌های فعال در صنعت بلاک چین و رمز ارزها طی سال ۲۰۱۹ حدود یک میلیون دلار به پلتفرم امنیت سایبری HackerOne اهدا کردند. طبق گزارش The Block این شرکت‌ها مبلغ ۹۶۸۵۰۴ دلار را به برنامه‌نویسان و یابندگان باگ این پلتفرم برای یافتن باگ‌ها و آسیب‌پذیری‌های سیستم‌شان اهدا کرده‌اند. این رقم نسبت به سال ۲۰۱۸ حدود ۶۴ درصد رشد داشته است.

طبق گفته‌ی HackerOne، صنعت بلاک چین و رمز ارزها چهارمین صنعت بزرگ در حوزه‌ی استفاده از خدمات رفع باگ پس از سه صنعت خدمات اینترنتی، نرم‌افزارهای کامپیوتری و رسانه است. HackerOne از جمله شرکت‌های بزرگ این صنعت را Coinbase، Blockchain و ریپل نامید. طبق این گزارش پرداختی برای رفع باگ با مبلغ ۶۱۲۴ دلار از متوسط پرداخت‌های سخاوتمندانه در این صنعت بالاتر است.

تلگرام ناچار شد بانک اطلاعات مالی خود خود را در اختیار SEC قرار دهد

تلگرام ناچار شد بانک اطلاعات مالی خود خود را در اختیار SEC قرار دهد

تلگرام قبول کرده اسناد مالی عرضه‌ی اولیه‌ی ۱.۷ میلیارد دلاری توکن گرام را در اختیار کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) قرار دهد. طبق پرونده‌ی ۱۳ ژانویه دادگاه منطقه‌ی جنوبی نیویورک (SDNY) تلگرام تا ۲۶ فوریه فرصت دارد بانک اطلاعاتی که SEC پیشتر درخواست کرده بود را در اختیار دادگاه قرار دهد. با توافق وکلای تلگرام برای ارائه‌ی سوابق کامل بانکی این شرکت به SEC، همه‌ی چشم‌ها به آنچه SEC در این داده‌ها خواهد یافت و قدم وی آن دوخته شده است.

دادگاه در اوایل ژانویه بر اساس خواست وکلای تلگرام درخواست SEC را رد کرد ولی SEC در تاریخ ۱۰ ژانویه مدعی شد تلگرام توکن‌های گرام را خارج از زمانبندی مصوب به فروش رسانده است و خواستار ارائه‌ی تمام اسناد مالی شد.

SEC در تاریخ ۱۱ اکتبر و کمی پیش از رونمایی تلگرام از بلاک چین TON از این شرکت به جرم عدم ثبت توکن‌های گرام به عنوان اوراق بهادار شکایت کرد. هرچند، تلگرام استدلال کرد با توجه به بند D مقررات معاف از ثبت بوده است. معافیت بند D مربوط به عرضه اولیه به سرمایه‌گذاران معتبر است که نسبت به سرمایه‌گذاران خرد نظارت کمتری احتیاج دارند.

ویزا با خرید Plaid جای پایش را در حوزه‌ی رمز ارزها باز می‌کند

غول پرداخت Visa قصد دارد با با پرداخت ۵.۳ میلیارد دلار سرویس خدمات رمز ارز فینتکی Plaid را از آن خود کند. ویزا قصد خود را از این خرید ورود به عرصه‌های جدید و تقویت بیزینس کارت‌هایش عنوان کرد. انتظار می‌رود بین سه تا شش ماه دو شرکت توافق نهایی را انجام دهند و منتظر تائیدیه‌های قانونی شوند.

Plaid به کاربران کمک می‌کند تا حساب‌های بانکی خود را به برنامه‌هایی مانند Venmo پی‌پال متصل کنند و اطلاعات مالی خود را به راحتی به اشتراک بگذارند. این استارتاپ همچنین با شرکت‌های رمز ارزی نظیر Coinbase و کیف پول Abra نیز همکاری می‌کند. قرار است ویزا ۴.۹ میلیارد دلار را به صورت نقد و ۴۰۰ میلیون دلار را به صورت سهام به بنیانگذاران Plaid بپردازد.

Al Kelly، مدیرعامل ویزا معتقد است ادغام با Plaid مسیر رشد بلندمدت درآمد ویزا را تسریع می‌کند. ویزا و مسترکارت اخیرا مبلغی اعلام نشده را در Plaid سرمایه گذاری کرده بودند. Plaid در سال ۲۰۱۲ تاسیس شد و تا کنون بیش از ۳۵۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است.

MoneyGram با پشتیبانی ریپل وارد هند شد

MoneyGram ارئه‌دهنده‌ی خدمات حواله‌ی بانکی با پشتیبانی ریپل و همکاری با شرکت انتقال پول هندی EbixCash خدمات خود را به هند آورده است. EbixCash متعلق به شرکت Ebix در بورس نزدک است. طبق گزارش‌ها MoneyGram قصد دارد از طریق ۳۲۰ هزار فروشگاه EbixCash در کشور هند به میلیون‌ها کاربر خدمت‌رسانی کند. EbixCash در بیش از ۴ هزار شهر و ۷۵ هزار روستا دارای شعبه است و سالانه سه میلیارد دلار گردش مالی دارد.

هنوز مشخص نیست MoneyGram از بستر بلاک چین ریپل در هند استفاده خواهد کرد یا خیر. ریپل ۵۰ میلیون دلار در MoneyGram سرمایه‌گذاری کرده تا بصورت مشترک خدمات حواله بانکی مبتنی بر بلاک چین ارائه دهند. MoneyGram در حال حاضر ۱۰٪ حواله‌هایش در ایالات متحده و مکزیک را با استفاده از روش On-Demand Liquidity شرکت ریپل و ارز دیجیتال XRP انتقال می‌دهد.

بلاک‌چین در صدر لیست مشاغل پرطرفدار لینکدین در سال ۲۰۲۰

در جدیدترین گزارش منتشر شده در رابطه با روندهای شغلی که توسط تحلیلگران لینکدین منتشر شده است، بلاک‌چین به عنوان یکی از مهارت‌های سخت مشاغل مورد نیاز صنایع و کمپانی‌های مختلف در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته است. در این رتبه بندی تنها آگهی‌های شغلی شرکت‌ها و موسسات در آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه مورد بررسی قرار گرفته اند.

مهارت‌های سخت در تعریف لینکدین مشاغلی هستند که استخدام‌کنندگان آنها به دنبال انجام یک وظیفه مشخص از کارمندان خود باشند.

مشاغل مرتبط با فناوری دیگری نظیر محاسبات ابری، طراحی UX، محاسبات علمی و AI دیگر رتبه‌های این رده بندی را به خود اختصاص داده اند. در حالی‌که بلاک‌چین اصلا در لیست مشابه برای سال ۲۰۱۹ وجود نداشت، امسال گوی سبقت را از دیگر فناوری‌های در حال ظهور نظیر هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء ربوده است.

در این گزارش موسسات بزرگی نظیر IBM، مایکروسافت، JPMorgan، آمازون و اوراکل از مهمترین شرکت‌هایی بودند که به دنبال متخصصان بلاک‌چینی هستند.

ثبت و حراج خاطرات بسکتبال حرفه‌ای آمریکا بر بستر بلاک چین اتریوم

تیم بسکتبال حرفه‌ای Sacramento Kings با همکاری استودیوی توسعه‌ی نرم افزار ConsenSys یک پلتفرم حراج تجهیزات ورزشی بر بستر بلاک چین اتریوم ساخته است. سیستم جدید با استفاده از پلتفرم زنجیره‌ی تامین Treum که ConsenSys آن را توسعه داده ایجاد شده و برای تائید اعتبار هر وسیله در حراج، ایجاد مسیر حسابرسی شفاف، ثبت تاریخچه‌ی معامله و همچنین ثبت میزان فروش، وام یا سالن نمایشگاه در آینده به کار می‌رود.

این سیستم دیشب پیش از شروع بازی Sacramento Kings در مقابل Dallas Mavericks شروع به کار کرد.بالاترین پیشنهاد گواهی‌نامه هویت و یک توکن دیجیتال حاوی سوابق تاریخی و آتی کالای خریداری شده را دریافت می‌کند. ConsenSy قصد دارد با همکاری‌های اینچنینی اصالت را وارد بازار افتخارات ورزشی آمریکا کند، چیزی که طبق بانک اطلاعتی Collectable.com ارزشی حدود ۵.۴ میلیارد دلار در سال ایجاد می‌کند.

Lightnet با استفاده از بلاک چین استلار به رقابت با ریپل برخواسته

شرکت فینتکی Lightnet که در بانکوک مستقر است در آخرین جذب سرمایه‌ی سری A خود ۳۱.۲ میلیون دلار از سرمایه‌گذاران خطرپذیر جنوب شرقی آسیا جذب کرد. این شرکت قصد دارد با کمک بلاک چین استلار (Stellar) بازار جهانی حواله‌ی بانکی را به سیطره‌ی خود درآورد. بازاری که میلیون‌ها کارگز مهاجر مجبور نباشند برای انتقال پول به خانواده‌ی خود هزینه‌ی و زمان زیادی را صرف کنند. در حال حاضر هزینه و زمان زیاد انتقال پول با پلتفرم‌هایی نظیر SWIFT بسیاری از کارگران را مجبور کرده به روش‌های زیرزمینی و ناامن انتقال پول روی بیاورند. به گفته‌ی Lightnet بازار حواله در منطقه‌ی جنوب شرقی آسیا بازاری با گردش سالانه ۱۵۰ میلیارد دلار است.

نکته‌ی قابل توجه در مورد Lightnet این است که این شرکت توسط کمپانی‌های بزرگی در آسیا پشتیبانی می‌شود که موجب دسترسی آسان به شبکه‌ی عظیم بانکی و خرده‌فروشی‌های منطقه و در نتیجه دسترسی به مشتریان بسیار است.

چند درصد مشاوران مالی رمز ارزها را به مشتریانشان پیشنهاد می‌کنند؟

چند درصد مشاوران مالی رمز ارزها را به مشتریانشان پیشنهاد می‌کنند؟

طبق مطالعات جدید مدیریت دارایی رمز ارزی Bitwise در دسامبر ۲۰۱۹، در میان بیش از ۴۰۰ مشاور مالی تنها حدود ۶٪ آنها رمز ارزها را به پرتفولیوی مشتریان‌شان اختصاص داده‌اند. همچنین، ۱٪ دیگر از مشاوران مالی ابراز کرده‌اند که قطعا و ۶٪ دیگر گفته‌اند که احتمالا سال آینده رمز ارزها را به مشتریان‌شان پیشنهاد می‌دهند. در این نظرسنجی مشخص شد که کاربرد رمز ارزها به عنوان محافظ در برابر تورم انگیزه‌ی شماره‌ی یک برای جای دادن این دسته از دارایی های در پرتفولیو سرمایه‌گذاران است. در واقع، ۵۴٪ مشاوران همبستگی کم میان رمز ارزها و دیگر دارایی‌ها را جذاب‌ترین ویژگی‌ آنها قلمداد کرده‌اند.

همچنین، ۷۶٪ آنها گفته‌اند که مشتریان‌شان در سال ۲۰۱۹ تحقیقاتی درمورد رمز ارزها انجام داده‌اند و ۷۲٪ مشاوران فکر می‌کنند مشتریان‌شان می‌توانند به صورت مستقل در این صنعت سرمایه‌گذاری کنند. طبق این نظرسنجی، ۶۴ درصد مشاوران مالی انتظار داشتند که قیمت بیت کوین (BTC) طی ۵ سال آینده افزایش یابد.

همکاری Samsung SDS و Syniverse در توسعه یک برنامه پرداخت رمز ارزی

شرکت Samsung SDS بازوی ICT غول فناوری کره ای سامسونگ و Syniverse که یک شرکت خدمات دهنده ارتباطی است قرار است در یک همکاری تجاری یک پلتفرم پرداختی بلاک‌چین محور را توسعه دهند.

به گزارش خبرگزاری btcmanager، این پلتفرم پرداختی برای موبایل طراحی خواهد شد. هدف از آن ایجاد امکان پرداخت‌های موبایلی بدون اصطکاک در بخش های متنوعی از اقتصاد است. از امور مالی و بانکی تا گردشگری و عوارض‎های قانونی

تیم توسعه دهنده مدعی شده اند که برنامه آنها برای تمامی سیستم‌عامل‌ها و اوپراتورها مناسب خواهد بود. کاربران با استفاده از این برنامه خواهند  توانست به هرکجای جهان که می‌خواهند رمز ارز و یا پول فیات ارسال نمایند. توسعه دهنده‌ها معتقدند که:

“شماره تلفن همراه شما آسان ترین روش پرداختی شما خواهد بود”

گفتنی است که شرکت Samsung SD پیشتر نیز فعالیت‌های در دنیای بلاک‌چین با همکاری Nexledger و Syniverse انجام داده بود.

نیویورک می‌خواهد سیستم پرداخت بلاک‌چینی خودش را راه‌اندازی کند

این یکی از جذاب ترین تغییر فکرهای منطقه نیویورک تاکنون است. آنها پیش از این مخالف رمز ارزها بودند اما به طور غیرمنتظره ای اعلام کرده اند که می‌خواهند برنامه پرداخت رمز ارزی مختص خود را توسعه دهند.

به گزارش خبرگزاری livebitcoinnews، این خبر تا حدودی عجیب به نظر می‌رسد. انتقادها از مقامات نیویورک به خاطر تفکرات ضد رمز ارزی در چند سال اخیر بالا گرفته بود. آنها پنج سال پیش یک لایحه قانونی وضع کرده بودند که به عقیده بسیاری هدفش محدود ساختن استفاده از رمز ارزها و فناوری بلاک‌چین در این ایالت بود. به موجب این بند قانونی هزینه های زیادی برای راه‌اندازی استارتاپ‌های بلاک‌چین محور لازم بود و مراحل قانونی بسیاری وضع شده بود.

حالا به نظر می‌رسد تمامی این محدودیت‌ها بخشی از برنامه بزرگتر نیویورک برای استفاده از رمز ارزها و بلاک‌چین بوده است. شاید هدف مسئولان شهری از بین بردن تمامی رقبای احتمالی بوده است. چین هم همین سیاست را در پیش گرفته بود. ممنئعیت و محدودیت رمز ارزها برای ایجاد رمز ارز مخصوص خود.

گفتنی است که در نیویورک عده زیادی به سیستم‌های بانکی اعتباری دسترسی ندارند.

سارا اکنون می‌تواند همزمان تحصیل کند و سرپرستی براداران یتیم خود را نیز برعهده گیرد

سارا اکنون می‌تواند همزمان تحصیل کند و سرپرستی براداران یتیم خود را برعهده گیرد

بنیاد WONDER و الکترونیوم به زنان و دختران در آفریقا و هند کمک می‌کنند. آنها به زنان و دختران آفریقایی آموزش می‌دهند و کمک می‌کنند تا آنها بتوانند طرز فکر خود را عوض کنند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که زنان و دختران آسیپ پذیرترین قشر در کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه هستند. از استفاده های جنسی تا عدم استقلال مالی آنها را بسیار آسیب پذیر کرده است.

به گزارش خبرگزاری AltcoinBuzz، الکترونیوم و بنیاد WONDER می‌خواهند تاثیر بلندمدتی در رفع این محرومیت تاریخی در هند و آفریقا داشته باشند. قرم اول تغییر طرز فکر زنان است. خانوم دومنیکا مدیر این برنامه معتقد است که آنها باید صبور باشند چراکه تغییرات اتفاق می افتند اما با گذشت زمان.

الکترونیوم بیش از پنج ماه است که با اهداء برخی از پاداش استخراج بلاک‌ها به این ان جی او، از این حرکت حمایت می‌کند. به نظر می‌رسد تا کنون ۱۵ هزار یورو از طرف الکترونیوم به بنیاد کمک شده باشد.

سارا از جمهوری دموکراتیک کنگو در حال خواندن رشته پرستاری بود که مادر خود را از دست داد. او باید سرپرستی برادران و خواهرانش را برعهده می‌گرفت و این باعث شده بود که تحصیل را رها کند. حالا او یک کمک هزنیه مالی از بنیاد دریافت کرده است. اکنون او تا انتهای تحصیل خود می‌تواند از حمایت مالی برخوردار باشد. زیباست. این طور نیست؟

بندر صلاله عمان به زنجیره تامین بلاک چینی IBM پیوست

به گزارش خبرگزاری تایمز عمان، بندر صلاله به پلتفرم زنجیره‌ی تامین بلاک چینی TradeLens پیوسته است. TradeLens در سال ۲۰۱۸ توسط Maersk و IBM راه‌اندازی شد و بندر صلاله عمان نودمین ترمینال و صد و پنجاهمین مشارکت‌کننده‌ی آن است. بندر صلاله بزرگ‌ترین بندر کشور عمان است و سالانه ۴ میلیون کانتینر از این درگاه وارد یا خارج می‌شود. بنا بر اطلاعیه‌ی منتشر شده، این بندر برای بهبود تجربه کاربری مشتریانش به‌وسیله‌ی تضمین یک استاندارد جهانی و شفاف به پلتفرم TradeLens پیوسته است.

TradeLens توسط تکنولوژی بلاک چین IBM پشتیبانی می‌شود و یک نمای مشترک و واقعی را از طریق شبکه‌ی بلاک چین سازمانی برای مشارکت‌کنندگان فراهم می‌کند. پلتفرم TradeLens باعث ایجاد شفافیت، یکپارچه‌سازی اطلاعات، بهبود تجارت دریایی و همکاری کارآمد میان تمام طرفین درگیر از جمله دریانوردان، خطوط کشتیرانی، گاراژهای نگهداری محموله‌ی کشتی، اپراتورهای بنادر و ترمینال‌ها، اپراتورهای حمل و نقل در خشکی و گمرک می‌شود.

طبق آخرین اطلاعات پلتفرم TradeLens هر هفته حدود ۱۰ میلیون محموله‌ی دریایی را پردازش می‌کند. این پلتفرم همچینی معافیت ضد انحصاری کمیسیون دریانوردی فدرال ایالات متحده را نیز دریافت کرده که به وسیله‌ی آن امکان به اشتراک‌گذاری اطلاعات حمل و نقل در زنجیره‌ی تامین و اجازه‌ی مشاهده‌ی داده‌ها، اتفاقات مهم، اسناد و مدیریت پروفایل کاربری را از طریق APIها می‌دهد. بدون داشتن این معافیت ذخیره‌سازی اسناد روی پلتفرم غیرقانونی تلقی می‌شود.

علی‌رغم مخالفت NBA اسپنسر دینویدی توکن‌های خود را در تاریخ سیزدهم ژانویه عرضه می‌کند

Spencer Dinwiddie، بازیکن لیگ بستکبال حرفه‌ای آمریکا با وجود تهدید NBA به ممنوعیت بازی وی در لیگ حرفه‌ای در تاریخ ۱۳ ژانویه توکن‌های خود را به بازار عرضه خواهد کرد. این توکن‌ها با کمک پلتفرم توکن بهادار Securitize به بازار عرضه می‌شوند. این ایده اولین بار در اکتبر ۲۰۱۹ ظهور کرد؛ زمانی که Dinwiddie از برنامه‌ی خود برای رونمایی از پلتفرم سرمایه‌گذاری مبتنی بر اتریوم به نام DREAM Fan Shares خبر داد. او قصد دارد از طریق این پلتفرم ۹۰ سکه SD8 را به فروش بگذارد و از این طریق ۱۳.۵ میلیون دلار از ۳۴ میلیون دلار مبلغ قید شده در قرارداد سه ساله‌اش را یکجا دریافت کند. او به دارندگان توکن SD8 سود سالانه‌ی ۴.۹۵٪ را با پرداخت ماهیانه وعده داده است.

از طرفی NBA کار Dinwiddie را نقض توافقنامه collective-bargaining بازیکنان بسکتبال حرفه‌ای می‌داند. این یعنی قرارداد Dinwiddie در سال سوم اختیاریست و او می‌تواند در صورت داشتن پیشنهاد بالاتر قراردادش را فسخ کند. NBA این حرکت Dinwiddie را قمار خوانده و آن را موجب حذف وی از فعالیت حرفه‌ای در لیگ بستکبال می‌داند. به گزارش فوربز، طی سه ماه گذشته Dinwiddie  جلسات زیادی را با تیم حقوقی NBA داشته و در نهایت تصمیم گرفته تا وعده‌ی سود سهام در سال سوم را حذف کند. هرچند تیم حقوقی همچنان در حال بررسی پیشنهاد تجدید نظر شده‌ی این بازیکن هستند و این یعنی ممکن است فرایند عرضه توکن به تاریخ دیگری موکول شود.

استارتاپ آفریقایی مورد علاقه جک دورسی رکورد یک میلیون دلار تراکنش را زده است

شرکت آفریقایی مورد علاقه جک دورسی مدیرعامل توییتر، Bit Sika توانسته پس از گذشت چهار ماه از آغاز به کار خود رقمی بالغ بر ۱ میلیون دلار آمریکا تراکنش ثبت کند.

جک معتقد است که رمز ارزها می‌توانند چهره اقتصادی آفریقا را دگرگون سازند. او اواسط سال ۲۰۱۹ به شش کشور آفریقایی سفر کرد و با تجار آنها در رابطه با استفاده از پتانسیل‌های رمز ارزها به گفتگو نشست. در آن زمان جک قرار بود برای مذاکرات بیشتر در اواسط سال ۲۰۲۰ دوباره به آفریقا بازگردد.

به گزارش خبرگزاری بیت‌کوینیست، استقبال از برنامه Bit Sika در آفریقا شگفت انگیز بوده است. با اینکه تنها چهار ماه از آغاز به کار این برنامه گذشته است. این برنامه برای کاربران در غنا و نیجریه اجازه پرداخت ارسال و دریافت پول را فراهم می‌کند. تنها در طول چهار ماه بیش از یک میلیون دلار تراکنش توسط این برنامه صروت گرفته است.

میانگین هر تراکنش در این برنامه ۲۰۰ دلار بوده است و کاربران توانایی ارسال و دریافت ارزهای فیات را نیز در این برنامه داشته اند. شایان ذکر است که Bit Sika ابتدا برای انجام امور خیریه توسعه پیدا کرده بود و حالا نماینده یک استارتاپ موفق رمز ارزی در آفریقاست.

صرافی‌ها و کیف پول‌ها

کاربران BitPay از این پس می‌توانند با استفاده از رمز ارزها طلا بخرند

کاربران BitPay از این پس می‌توانند با استفاده از رمز ارزها طلا بخرند

بازار آنلاین خرید و فروش فلزات گرانبها OneGold در همکاری با BitPay اعلام کاربران از این پس می‌توانند با استفاده از رمز ارزها طلا و دیگر فلزات گرانبها را خرید و فروش کنند. OneGold پرداخت با رمز ارزهای بیت کوین (BTC)، اتر (ETH)، بیت کوین کش (BCH) و رمز ارزهای پایدار مختلف را می‌پذیرد. همچنین ۲٪ تخفیف برای کاربرانی که از طریق BitPay در OneGold خرید و فروش کنند در نظر گرفته شده است.

بدین ترتیب سرمایه‌گذاران رمز ارزها راحت‌تر می‌توانند سبد سرمایه خود را متنوع کنند. به گزارش بلومبرگ طلا و بیت کوین (که به عنوانطلای دیجیتال شناخته می‌شود) در زمان‌های حساس همبستگی بالایی با یکدیگر دارند.

در همین راستا، Paxos نیز یک دارایی رمز ارزی قابل بازخرید برای طلای فیزیکی ایجاد کرده است. آنها با راه‌اندازی توکن ERC-20 با پشتوانه‌ی طلای PAX Gold (PAXG) در سپتامبر ۲۰۱۹ برای اولین بار سعی کردند انتخاب بیشتری برای سرمایه‌گذاران حوزه‌ی رمز ارزها فراهم نمایند.

صرافی Upbit پس از گذشت دو ماه از جریان هک به صحنه باز می‌گردد

صرافی رمز ارز Upbit که در کره جنوبی مستقر است پس از اینکه در سال گذشته ۵۱ میلیون اتر (ETH) را در حمله‌ی هکرها از دست داد، اعلام کرده کار خود را از سرمی‌گیرد. Upbit برای محافظت از دارایی‌های کاربران از هک‌های آینده اعلام کرده سیستم کیف پول جدیدی جایگزین کرده است. همچنین، صرافی Upbit تعهد کرده تعداد ۳۴۲ هزار اتر از دست رفته را با دارایی‌های خود جایگزین می‌کند. این صرافی حدود دو ماه پیش در تاریخ ۲۷ نوامبر ۲۰۱۹ هک شد و گمانه‌زنی‌های بسیاری از جمله فرار مالیاتی و دست داشتن اعضای صرافی در هک در میان فعالان صنعت رمز ارزها مطرح شد.

در صرافی‌های غیرمتمرکز تنها ۰.۰۱ درصد از بازار معامله‌ می‌شود

آخرین گزارش موسسه TokenInsight در رابطه با صنعت صرافی‌ها در دنیای رمز ارزها به بررسی عملکرد مبادله رمز ارزها در صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری AMB Crypto و با استناد به نتایج گزارش TokenInsight، صرافی‌های متمرکز در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ کمی غیر اکتیو و در هشت ماه بعدی سال فعالیت بیشتری داشته اند. طبق این گزارش در ماه دسامبر دوباره اوضاع مثل سه ماه نخست ۲۰۱۹ بوده است. در این مدت میانگین حجم ترید روزانه ۳۹ میلیارد دلار بوده است.

حجم ماهیانه مبادله رمز ارزها

سود صرافی‌ها بسیار تحت تاثیر این عدد است. با در نظر گرفتن معاملات صوری در صرافی‌ها احتمالا سود صرافی‌ها از مقدار به نظر آمده کمتر باشد. معاملات صوری برای دستکاری در بازار انجام می‌شوند. گزارشات متعددی اثبات می‌کنند که در تمامی صرافی‌ها این معاملات صورت می‌گیرند.

در صرافی‌های غیر متمرکز حجم کلی مبادلات در سال ۲۰۱۹ به رقم ۱.۷ میلیارد دلار رسیده است. این تنها ۰.۰۱ درصد کل بازار است. به نظر می‌رسد صرافی‌های غیر متمرکز هنوز جای خود را در این صنعت باز نکرده اند. نسخه غیر متمرکز صرافی بایننس یعنی Binance DEX در آپریل ۲۰۱۹ عرضه شد. اگرچه این صرافی‌ها بسیاری از ویژگی‌های صرافی‌های متمرکز را ارائه می‌دهند، اما حجم بازار اندک در این صرافی‌ها از مهمترین مشکلات کاربران در آنهاست.

قانون‌گذاری

ازبکستان استخر استخراج ملی ایجاد می‌کند

آژانس ملی مدیریت پروژه‌ی ازبکستان (NAPM) که زیر نظر رئیس جمهور این کشور فعالیت می‌کند، برنامه‌های خود را برای قانون گذاری در حوزه‌ی معاملات رمز ارزها و کاربرد تکنولوژی بلاک چین اعلام کرد. این آژانس طی نسشت مطبوعاتی خود اعلام کرد استخر استخراج رمز ارز به تحکیم ظرفیت ماینرهای داخلی و خارجی در سطح ملی کمک خواهد کرد. ازبکستان تصمیم گرفته برای ایجاد استخر استخراج ملی مجوز صادر کند و انگیزه‌ی این کار تضمین بهره‌وری اقتصادی و افزایش شفافیت و امنیت معادن رمز ارزها اعلام شده است. همچنین، NAPM امیدوار است این تصمیم بهره‌وری انرژی را افزایش دهد و ازبکستان را به کشوری جذاب برای سرمایه‌گذاران خارجی تبدیل کند.

آنها همچنین هفته‌ی آینده اولین صرافی رمز ارز دارای مجوز را راه‌اندازی می‌کنند تا ماینرها بتوانند از طرق قانونی رمز ارزهای‌شان را به فیات یا دیگر رمز ارزها تبدیل کنند. صرافی Uznex که قرار است ۲۰ ژانویه کار خود را آغاز کند توسط South Korean Kobea Group اداره می‌شود. NAPM پیشتر شهروندان ازبک را از خرید رمز ارزها منع کرده بود و تنها اجازه‌ی فروش را به مردم می‌دهد.

آماده‌سازی بلاک چین سازمانی وزارت خزانه‌داری آمریکا در مراحل نهایی‌ست

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد آزمایشاتش درمورد پلتفرم بلاک چینی برای نظارت بر گرنت‌های اهدایی‌اش در حال اتمام است. آنها از یک روش اثبات مفهوم (proof of concept) برای این منظور استفاده کرده‌اند تا نحوه‌ی هزینه شدن کمک‌های مالی پرداختی‌شان را زیر نظر داشت باشند. این پلتفرم بلاک چینی نامه‌های دریافت اعتبار توکنایز شده را بصورت تراکنش‌های همتا به همتا به دریافت‌کننده‌ی اعتبار منتقل خواهد کرد. توکن‌های مذکور اطلاعاتی از جمله مبلغ گرنت و اطلاعات دریافت‌کننده را ذخیره می‌کند. همچنین برای تامین امنیت انتقال پول، دریافت‌کنندگان گرنت یک کیف پول الکترونیکی دریافت می‌کنند که به یک حساب بانکی متصل است.

این در حالیست که Steven Mnuchin، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده رمز ارزها را مساله‌ای برای «امنیت ملی» می‌داند و در صحبت‌هایش در جلسه‌ی کمیسیون مالی مجلس در ماه گذشته ایده‌ی ایجاد ارز دیجیتال بانک مرکزی را حداقل برای پنج سال آینده رد کرد.

به زودی اهرم معاملات مارجین رمز ارزها در ژاپن کاهش می‌یابد

ناظر ارشد مالی ژاپن قصد دارد با کاهش اهرم مجاز به دو برابر سپرده، ریسک معامله‌گران مارجین رمز ارز را کاهش دهد. انتظار می‌رود با تجدیدنظر آژانس خدمات مالی در قوانین اسناد مالی و بورس ژاپن در بهار امسال شاهد وضع قوانین جدید باشیم. قانون فعلی اجازه می‌دهد معامله‌گران تا چهار برابر سرمایه خود از اهرم استفاده کنند اما ناظران به دلیل نوسانات شدید بازار رمز ارزها قصد دارند اهرم را به نصف کاهش دهند.

گفته می‌شود دلیل انتخاب اهرم ۲x تجزیه و تحلیل حرکت تاریخی قیمت و مقررات اروپا و ایالات متحده در این زمینه بوده است. همچنین، این تصمیم به دنبال مذاکره با انجمن صرافی ارزهای مجازی که یک نهاد خود-نظارت‌گر است، اتخاذ گردیده.

در معاملات مارجین معامله‌کننده چندبرابر دارایی سپرده شده‌ی خود وام می‌گیرد و اهرم درصدی‌ست که این معامله‌گران می‌توانند قرض بگیرند. در صنعت رمز ارزها برخی سیستم‌ها حتی از اهرم‌های ۱۰۰ برابری نیز پشتیبانی می‌کنند.

هزینه‌ی ثبت شرکت در حوزه‌ی رمز ارزها در ایالت نیویورک افزایش می‌یابد؟

Andrew Cuomo، فرماندار نیویورک پیشنهاد داده قانون خدمات مالی ایالتی (FSL) اصلاح شود به گونه‌ای که شرکت‌های دارای مجوز رمز ارز هزینه‌های قانون‌گذاری و نظارت را بر عهده بگیرند. این پیشنهاد به دلیل اختلاف موجود میان شرکت‌های دارای مجوز تحت قوانین بانک و بیمه با شرکت‌های دارای مجوز تحت قوانین FSL است. دسته‌ی اول باید هزینه‌ی خدمات نظارتی را به وزارت خدمات مالی نیویورک (NYDFS) پرداخت کنند ولی این قانون برای دسته‌ی دوم صدق نمی‌کند.

NYDFS مسئول صدور مجوز BitLicense برای ارائه دهندگان خدمات مربوط به ارزهای مجازی در این ایالت نیویورک است. طبق اطلاعیه رسمی، NYDFS تا پایان سال ۲۰۱۹ دوازده مجوز BitLicense صادر کرده است. درصورتی که رای فرماندار تصویب شود هزینه تاسیس شرکت‌ در حوزه‌ی رمز ارز در نیویورک بالا خواهد رفت.

طراحی سطح بالای یوان دیجیتال به اتمام رسیده است!

طراحی سطح بالای یوان دیجیتال به اتمام رسیده است!

بانک مرکزی چین (PBoC) اعلام کرده طراحی یوان دیجیتال در سطح عالی، فرمول‌بندی استاندارد و تحقیق و توسعه کاربردی به اتمام رسیده است. به گفته‌ی Mu Changchun، رئیس بخش تحقیقات ارزهای دیجیتال PBoC، گام بعدی پیروی از اصول ثابت، امنیت و کنترل است. در آخرین اظهار نظر اعلام شده بود طراحی یوان دیجیتال رشد همواری دارد.

PBoC اعلام کرده به پیشرفت مداوم ارز دیجیتال قانونی در سال ۲۰۲۰ ادامه می‌دهد و زمانی را برای عرضه‌ی آن اعلام نکرده‌اند. یوان دیجیتال که در شهرهای Shenzhen و Suzhou آزمایش شده قرار است در زمان عرضه ابتدا میان بانک‌های تجاری عرضه شود و سپس به دست تجار و مردم چین برسد. ارز دیجیتال بانک مرکزی چین توسط PBoC و هفت بانک و شرکت مخابراتی دولتی در این کشور ایجاد شده است.

حمایت محکم رئیس بانک مرکزی اروپا از توسعه‌ی ارز دیجیتال بانک مرکزی

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا (ECB)، از مشارکت فعال این بانک در توسعه‌ی ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) برای رفع تقاضا برای پرداخت سریع‌تر و ارزان‌تر برون مرزی خبر داد. لاگارد خاطر نشان کرد اتحادیه اروپا قدرتمندترین منطقه‌ی اقتصادی و تجاری جهان با پتانسیل‌های عظیم است، نه ناظری که شاهد تغییر دنیا باشد.

وی افزود: «بانک مرکزی اروپا به ارزیابی معایب و مزایای صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی ادامه خواهد داد و اطمینان می‌دهد که تمام مردم قادر خواهند بود از این ارز دیجیتال استفاده کنند حتی اگر در نهایت منجر به کاهش استفاده از پول فیزیکی شود.»

وی همچنین یادآور شده که بانک مرکزی اروپا یه کارگروه تخصصی برای این موضوع تشکیل داده تا با همکاری با بانک‌های مرکزی ملی امکان‌سنجی صدور CBDC را در منظقه یورو بررسی کنند. لاگارد نسبت به ارزهای دیجیتال موضعی دوستانه دارد و پیشتر اعلام کرده بود که اتحادیه اروپا باید در این زمینه پیشتاز باشد.

PwC سوئیس برای توسعه‌ی ابزارهای حسابداری قراردادهای هوشمند ChainSecurity را به خدمت گرفت

شرکت PricewaterhouseCoopers (PwC) شرکت حسابرسی قراردادهای هوشمند ChainSecurity را به استخدام خود درآورد و آن را با شرکت حسابرسی Big Four ادغام کرد. این اقدام به منظور افزایش توانایی حسابرسی قراردادهای هوشمند PwC Switzerland انجام شده است. ChainSecurity بیش از ۷۵ قرارداد هوشمند و بلاک چین را حسابرسی کرده و رابطه‌ای طولانی با PwC Switzerland دارد. سال گذشته، یافته‌های PwC Switzerland موجب شد انشعاب سخت قسطنطنیه اتریوم به تاخیر بیافتد. آنها همچنین مشکلاتی در رابطه را انشعاب سخت استانبول اتریوم نیز یافته بودند.

اغلب شرکت‌های نوپا در صنعت رمز ارزها به دنبال تائیدهای رسمی حسابرسی هستند تا مطمئن شوند کاربرانشان نمی‌توانند دارایی که ندارند را خرج کنند یا آنچه را که دارند از دست نمی‌دهند. به گفته‌ی Andreas Eschbach، شریک و مدیر ریسک بیمه برای PwC سوئیس و اروپا، اکثر شرکت‌هایی که برای تائیدیه مراجعه می‌کنند بانکی، تولیدی و تجاری هستند.

هک و امنیت

استفاده گروه هکری Lazarus از تلگرام برای سرقت دارایی‌های دیجیتال شما

گروه هکری Lazarus که از شهروندان کره شمالی تشکیل شده است بعد از چند وقت غیبت، به نظر می‌رسد دوباره آماده انجام یک حمله جدید است. آنها این بار پیام‌رسان رمز نگاری شده تلگرام را مورد حمله قرار داده اند.

امنیت کاربران در پیام‌رسان تلگرام چندی است که مورد مناقشه بسیار است. پیشتر کارشناسان اعلام کردند که شماره تلفن اعضای گروه‌های تلگرامی قابل درز کردن است. دولت چین از این ضعف امنیتی برای پیدا کردن افراد مشارکت کننده در تجمعات هنگ کنگ بهره برده است.

در حالیکه مسئولین تلگرام در حال سر و کله زدن با دادگاه‌های مالی و حقوقی در رابطه با عرضه رمز ارز گرام هستند، هکرهای کره شمالی با توسعه بدافزارهای خود اقدام به سرقت موجودی کاربران می‌کنند.

شرکت کسپراسکای اعلام کرده است که هکرها با ایجاد گروه‌های تلگرامی مبادله رمز ارزها کاربران را مجبور به دانلود بدافزار خود می‌کنند و پس از آن اطلاعات آنها را به سرقت می‌برند.

گفتنی است که گروه هکری Lazarus تاکنون چندین پروژه دزدی و سرقت در فضای رمز ارزها را مدیریت کرده است.

https://coiniran.com/?p=36393
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x