ایستگاه خبر

زاکربرگ نباید تبدیل به یک بانک مرکزی شود

بانک مرکزی اروپا به زودی سیاست‌های تنظیمی بیشتری را برای رمزارزها وضع خواهد کرد.

این کار برای مقابله با ارز اختصاصی فیسبوک به نام Diem است.

با توجه به راه افتادن پروژه‌ی Diem توسط فیسبوک و ایجاد راهی برای تمامی شرکت‌های بزرگ به منظور راه‌اندازی رمزارز اختصاصی خود، قانون گذاران پارلمان اروپا قصد دارند تا قدرت تنظیم کنندگی بیشتری را به بانک مرکزی اروپا ECB بدهند.

بعد از ارائه لایحه‌ی وضع هزینه‌های بیشتری برای منتشر کنندگان دارایی‌های دیجیتال، دکتر استفان برگر گفته است: ما نباید بگذاریم که مارک زاکربرگ تبدیل به یک بانک مرکزی شود.

این لایحه در سپتامبر تحویل کمیته‌ی بازار دارایی‌های دیجیتال (MiCA) شده است، و به بانک مرکزی اروپا این قدرت را خواهد داد تا قوانین بیشتری را برای ارائه دهندگان خدمات رمزارزی و منتشرکنندگان آن در اتحادیه اروپا، وضع کند.

قانون‌گذاران اکنون مشغول مذاکره بر روی مفاد این قانون هستند که یکی از این مفاد به این شرح است: بانک مرکزی اروپا باید نقش فعالانه‌تری در روند تایید شدن رمزارزهای جدید داشته باشد.

این ماده به این معناست که بانک مرکزی در صورت تصویب این طرح، توانایی رد صلاحیت برخی پروژه‌ها برای فعالیت در اتحادیه اروپا را خواهد داشت.

پیشنهاد مطالعه: بهترین نرم‌افزارهای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱

دکتر برگر می‌گوید: اگر MiCA این طرح را تصویب کند، اتحادیه اروپا تبدیل به منظم‌ترین نقطه‌ی جهان برای فعالیت‌های رمزارزی خواهد شد.

او همچنین افزود: بانک مرکزی اروپا باید برای رویارویی با قدرت کوین‌های ثابت جهانی،‌ به خصوص ارز Diem، آماده باشد.

پروژه‌ی Diem یک کوین ثابت است که هدف آن کنار زدن سیستم‌های پرداختی قدیمی و راه‌اندازی یک سیستم پرداخت جدید کم هزینه، وسیع و سریع است. این پروژه پیشتر با نام Libra شناخته می‌شد.

پروژه‌ی Diem/Libra قانون‌گذاران جهان به خصوص اتحادیه اروپا را نگران این موضوع کرده است که در صورت راه‌اندازی، این پروژه تبدیل به تهدیدی جدی برای سلامت مالیاتی جامعه خواهد شد.

به همین دلیل سیاست‌مداران اتحادیه اروپا رو به وضع قوانین تنظیمی جدید درباره رمزارزها آورده و به بانک مرکزی اروپا نیز روز به روز قدرت بیشتری را در زمینه‌ی کنترل فعالیت رمزارزهای جدید می‌دهند.

دکتر برگر می‌گوید: فیسبوک بیش از ۲ میلیارد کاربر دارد. اگر آن‌ها پروژه‌ی خود را عملیاتی کنند و ارز اختصاصی خود را منتشر کنند یک شبه می‌توانند به قدرت یک بانک مرکزی برسند. ارزها نباید تحت کنترل یک شرکت خصوصی باشند. به هر صورت ما نباید به اجازه بدهیم که زاکربرگ تبدیل به یک بانک مرکزی شود.

دکتر برگر افزود: بهترین پاسخ به چنین اتفاقی می‌تواند انتشار یوروی دیجیتال باشد.

او در ادامه بیان کرد که: امیدوارم که بانک مرکزی اروپا درباره انتشار یوروی دیجیتال سریعتر عمل کند، آنقدر سریع که تا قبل از راه‌اندازی CDBC توسط واتیکان، یوروی دیجیتال منتشر شود. ما در دنیای در حال تغییر دیجیتال نیاز به پول دیجیتالی امن داریم.

اما در حال حاضر توانایی موسساتی چون بانک مرکزی اروپا نسبت به پروژه‌های رمزارزی مانند Diem بسیار کمتر است.

اگر آن‌ها تلاش خود را بیشتر نکنند، واحد پولی اروپا به زودی تبدیل به خاطره‌ای دور خواهد شد.

source

 

https://coiniran.com/?p=44717
دکمه بازگشت به بالا