ایستگاه خبر

این بار پای تحریم های آمریکا به آدرس های بیت کوینی هم رسید!

با هم مروری خواهیم داشت بر داستان جنجالی تحریم دو ایرانی توسط وزارت دارایی آمریکا و رفتن نام دو ایرانی دیگر به فهرست سیاه دادگستری این کشور.

داستان تحریم از جایی شروع می شود که به گفته دولت آمریکا دو ایرانی از سال ۲۰۱۵ با طراحی باج افزار SamSam باعث به دام انداختن شمار زیادی از شهروندان آمریکایی، بریتانیایی و کانادایی شده و سعی در اخاذی از آن ها به بیت کوین داشتند.

به گزارش کوین ایران به نقل از وب سایت رسمی وزارت دادگستری آمریکا، فرامرز شاهی سوندی ۳۴ ساله و محمد مهدی شاه منصوری ۲۷ ساله با طراحی این باج افزار از داخل ایران، به زیر ساخت های مراکز مهمی چون بیمارستان ها، شهرداری ها و دیگر مراکز دولتی حمله، داده های سیستم ها را رمز گذاری و در ازای رمز گشایی این داده ها مبالغ هنگفتی بیت کوین درخواست می کردند. آن طور که وب سایت این وزارتخانه مدعی شده است، بیش از ۲۰۰ نفر قربانی حملات سایبری این باج افزار شده اند و جمعا خسارتی بالغ بر ۳۰ میلیون دلار متحمل شده اند.

پای تحریم های آمریکا به آدرس های بیت کوینی هم رسید!
us-sanctions-against-bitcoin-addresses

Source

دو ایرانی جدید در فهرست تحریم خزانه داری آمریکا

همزمان با انتشار این خبر، وب سایت رسمی خزانه داری آمریکا نیز در روز چهارشنبه طی اعلامیه ای با نام بردن از دو ایرانی آن ها را به دست داشتن در نقد کردن بیت کوین های اخاذی شده متهم کرد و آن ها را به فهرست SDN افزود. به گفته این وزارتخانه محمد قربانیان و علی خورا شادی ‌زاده در باج گیری های اینترنتی SamSam در تبدیل بیت کوین های اخاذی شده به ریال دست داشته اند. در این اطلاعیه دو آدرس والتی که به این دو فرد نسبت داده شده است نیز تحریم شده است تا نخستین تحریم والتی تاریخ هم رقم بخورد!

مطابق بر این اعلامیه کسانی که با این افراد یا والت آن ها ارتباطات مالی برقرار کنند، ممکن است مورد تحریم های ثانویه ایالات متحده قرار بگیرند.

آن طور که به اشتباه در برخی رسانه های داخلی از این خبر سوء تعبیر شده است، برخی از کاربران ایرانی به اشتباه تصور می کنند که دسترسی آن ها به والت های شان مسدود شده است در صورتی که این خبر صحت ندارد.

پای تحریم های آمریکا به آدرس های بیت کوینی هم رسید!
us-sanctions-against-bitcoin-addresses

Source

و اما تحریم والت ممکن است؟

به گزارش کوین ایران به نقل از CCN، پس از انتشار اعلامیه تحریم دو والت نیز هنوز هم به این والت ها بیت کوین واریز می شود. در لحظه انتشار مقاله ۶ الی ۷ تراکنش با محتوایی جالب توجه به این آدرس ها صورت گرفته است. برای نمونه یکی از تراکنش ها حاوی پیام زیر بوده است:

The U.S. government cannot ban Bitcoin addresses

دولت آمریکا نمی‌تواند آدرس‌ های بیت کوین را تحریم کند

آن طور که به نظر می ‌رسد این تراکنش واقعی بوده و فرستنده ی آن چند تراکنش‌ دیگر معادل ۸۰۰ ساتوشی نیز از آدرس والت خود به یکی از آدرس‌ های تحریمی و جنسیس بلاک بیت کوین با پیام مشابه انجام داده است. نام برخی از این والت ها به گونه ای عجیب آغاز می شود؛ برای مثال همان طور که در زیر می بینید، این دو والت بیت کوینی با کلمات  JEWS و MoSSaD شروع و در بلاک ۵۵۱۸۹۵ تراکنش های آن ها رخ داده اند.

۱JEWSxAgGhSFuNPHUAr13zftNLjYt5wZaS

۱MoSSaDDSStrRo53YjPaGcXiABAXfYuvEL

بعید به نظر می رسد که فرستنده این تراکنش ‌ها یک فرد آمریکایی باشد؛ چرا که در این صورت باید مجازات سنگین این اقدام را که جریمه ۲۵۰ هزار دلاری برای هر تراکنش و حبس زندان به دلیل تخطی از قوانین دفتر کنترل سرمایه‌ های خارجی است، به جان خریده باشد.

پای تحریم های آمریکا به آدرس های بیت کوینی هم رسید!
us-sanctions-against-bitcoin-addresses

Source

این حقیقت که بیت کوین رمز ارزی جهانی است بر کسی پوشیده نیست؛ از طرفی کشاندن موضوع تحریم‌ ها به حوزه کریپتو و والت ها نیز بر کسب و کار ها و افراد تحت حوزه قضایی آمریکا بی تاثیر نخواهد بود و شاید کشور های دیگر را نیز به موضع گیری های جدید در قبال ایران خصوصا در این حوزه سوق دهد.

با توجه به اصل غیر متمرکز بودن رمز ارز ها، تا چه حد موضوعاتی از قبیل تحریم والت ها را عملی می دانید؟
آیا باج افزار SamSam روایت دیگری از زبان طراحان آن خواهد داشت یا حقیقت همان است که دولت آمریکا می گوید؟

نظرات خود را از طریق توییتر، بات تلگرام، اینستاگرام، فیس بوک و وب سایت کوین ایران با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

 توجه!
دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود. 

https://coiniran.com/?p=26137
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x