ایستگاه خبر

راه‌اندازی اوراکل Optimistic توسط UMA

UMA، پروتکل DeFi با هدف ایجاد دسترسی جهانی به بازار، سیستم جدیدی را برای حل درخواست‌ قیمت‌ها با نام «اوراکل Optimistic» راه‌اندازی کرده است.

هارت لامبور، بنیانگذار پروژه، این خبر را طی یک پست وبلاگی در روز پنج‌شنبه اعلام کرد. اوراکل Optimistic چیزی است که لامبور مدتها در مورد آن بحث کرده بود.

این پروتکل در ابتدا به‌عنوان بستری راه‌اندازی شد که به هر کسی امکان ایجاد دارایی‌های مصنوعی را می‌داد اما در یک سال اخیر با سرعت بالایی تکامل یافته و امیدوار است که به پلتفرمی برای انواع قراردادهای مالی تبدیل شود. اوراکل Optimistic یکی از قسمت‌های اساسی طراحی آن است.

بیشتر پروتکل‌های DeFi برای به‌دست آوردن قیمت‌های دقیق، به اوراکل‌هایی مانند چین‌لینک (Chainlink) متکی‌اند. به‌عنوان مثالسینستیکس (Synthetix) از چین‌لینک استفاده می‌کند. UMA از این جهت که مکانیزم بی‌قیمتی را اجرا می‌کند متفاوت است. این کار به هرکسی اجازه می‌دهد که در زنجیره پاسخگو باشد و اختلافات فقط در صورت نادرست بودن داده‌ها مطرح می‌شوند.

سیستم اوراکل Optimistic سه محور اصلی دارد: یکی درخواست‌کننده قیمت قرارداد (متقاضی)، دیگری پیشنهاد‌دهنده قیمت (پیشنهاد دهنده) و یکی دیگر که می‌تواند درباره‌ی قیمت‌ها اظهارنظر کند (چانه‌زن). از آنجا که این پروتکل خوش‌بینانه عمل می کند، به ندرت اختلاف نظر وجود دارد. UMA می‌گوید در طی سال گذشته «کمتر از پنج اختلاف قانونی» دیده شده است.

پیشنهاد دهنده قردادی ارسال می‌کند و قیمت را پیشنهاد می‌دهد و زمان چانه‌زنی توسط متقاضی تعیین می‌شود. در صورت عدم اختلاف، داده‌ها به سرعت و با هزینه‌ی کم نهایی می‌شوند. هنگامی که نفر سوم (چانه‌زن) با این پیشنهاد مخالف باشد، درخواست به مکانیزم تأیید داده UMA ارسال می‌شود. چانه‌زنی‌ها توسط دارندگان توکن‌های UMA در یک بازه‌ی زمانی ۴۸ ساعته انجام می‌شود.

 

پیشنهاد مطالعه: اوراکل (Oracle) چیست؟

 

Source

 

https://coiniran.com/?p=45649
دکمه بازگشت به بالا