ایستگاه خبر

ترکیه به دنبال ایجاد بانک متولی مرکزی بیت کوین است

هفته‌ی گذشته در فضای رمز ارز ترکیه هفته جالبی بوده است. به دنبال اتهامات سوءمدیریت و تغییر در فضای مالی فعلی، دو صرافی رمز ارز بزرگ،  وبیتکوین (Vebitcoin) و تودکس (Thodex) تعطیل شدند. بسیاری از اتباع ترکیه که پس از سقوط لیر، واحد پول ترکیه، به رمز ارزها روی آورده‌اند.

در پاسخ به همه‌ی اینها، به نظر می‌رسد دولت ترکیه موضع سختی گرفته است. طبق گزارش‌های اخیر، دولت در حال حاضر در حال تنظیم مقررات جدید برای نظارت بر این صنعت است.

مقررات بیشتر برای فضای رمز ارز ترکیه

بر اساس گزارش‌های اخیر، دولت می‌خواهد یک بانک متولی برای کاهش خطرات بسته شدن پلتفرم‌ها ایجاد کند. پس از فروپاشی وبیتکوین و تودکس، سرمایه‌گذاران میلیون‌ها دلار ضرر کرده‌اند و دولت می‌خواهد از تکرار این مسئله جلوگیری کند.

گزارش جدید بلومبرگ به اطلاعات یک مقام ارشد نزدیک به اوضاع استناد می کند. دولت قبلاً نیز در رابطه با وضعیت مانند ایلکر باش، مدیر اجرایی در وبیتکوین و همچنین سه کارمند دیگر این شرکت، دستگیر کرده است.

در مورد تودکس، بنیانگذار و مدیر عامل آن فاروق فاتح اوزر (Faruk Fatih Ozer) در حال حاضر در حال فرار است. او با اتهام سرقت ۲ میلیارد دلار از وجوه سرمایه‌گذاران فرار کرده است.

ترکیه با ۵ میلیون کاربر فعال و معاملات میلیارد دلاری به صورت هفتگی، بازار بزرگی برای رمز ارزهاست. با غیرفعال شدن این تعداد و صرافی رمز ارز برجسته در این مدت کوتاه، دولت ترکیه اقدامات شدیدی را برای محافظت از شهروندان و اطمینان از تنظیم این صنعت انجام می‌دهد.

تاکنون، دولت استفاده از رمز ارز را برای پرداخت‌ها ممنوع کرده است. اکنون، رئیس اداره مرکزی بانک مرکزی جمهوری ترکیه (CBRT)، Kavahap Kavcıoğlu توضیح داده است که در حالی که این وزارتخانه ممنوعیت رمز ارز را اعلام نمی‌کند، چارچوب‌های نظارتی بیشتری طی چند هفته آینده ارائه می‌شود.

یکی از نگرانی‌های رایج در مورد استفاده از  رمز ارزها در سراسر جهان، عدم وجود مقررات است و منجر به از دست دادن سرمایه کاربران رمز ارز است. امیدواریم، اوضاع در ترکیه به یک فضای رمز ارز بهتر برای همه منجر شود.

 

پیشنهاد مطالعه: بهترین صرافی‌ ارز دیجیتال ایرانی – مقایسه تخصصی بهار ۱۴۰۰

 

Source

https://coiniran.com/?p=45369
دکمه بازگشت به بالا